Duster Blue DCi 85 kW 2020 jaký olej?

Fórum o automobilových mazivech

Moderátor: Colommbo

abc
Příspěvky: 1069
Registrován: pon led 01, 2018 18:13
Bydliště: Brno

Re: Duster Blue DCi 85 kW 2020 jaký olej?

Příspěvek od abc »

airwaves píše:Koukám ještě do porovnávače norem

https://online.lubrizol.com/relperftool/pc.html
airwaves děkuji Ti za odkaz, je o čem přemýšlet. :) :idea:
Corolla 1,6 2017
Aygo 2022
Mazda 2 1,3 2011
airwaves
Příspěvky: 82
Registrován: stř zář 26, 2018 9:54

Re: Duster Blue DCi 85 kW 2020 jaký olej?

Příspěvek od airwaves »

Dobrý den, prosím možná hloupá otázka ale jak se říká raději se třikrát blbě zeptat než to jednou po... Vyměnil jsem olej po záběhu a ten olej byl již po 2200km samozřejmě černý. Asi plný sazí jak to u dieselu bývá. A vzpoměl jsem si jak mě kdysi kamarád uklidňoval, když jsem zamýšlel benzínové auto předělat na LPG. Tématem naší debaty bylo, že je LPG suché a zatěžuje případně zničí ventily a je potřeba aditivace flash lube a podobné. On mě uklidňoval, že jak hoří benzín vznikají saze a to je to nejlepší mazivo-grafit a nemusíš se o ventily vůbec bát. No, myslel jsem si o tom své a kapání jsem přidal. A teď mě napadla podobná otázka a neznám na ni odpověď. Jak se změní mazací schopnosti motorového oleje po jeho aditivování sazemi? Originální aditiva se provozem vyčerpávají a jsou nahrazena doplněna sazemi? Má toto nějaký vliv na mazací schopnost oleje? Není naopak ten starý černý olej nejlepší mazivo?? Kamiony mění po 120.000km!
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27404
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Duster Blue DCi 85 kW 2020 jaký olej?

Příspěvek od Pitris »

airwaves píše:Není naopak ten starý černý olej nejlepší mazivo??
Že by si objevil kolo?? :P Tvé myšlení jalo se ubírati špatným směrem :roll: Čti například zde https://www.oleje.cz/clanek/Vlastnosti- ... ovem-oleji
A tvůj kámoš pravdu nemá :evil: Saze nemažou (jako grafit). Jsou tvrdé (jako smirek) :( A ze starého oleje dělají hustou a chemicky kyselou brusnou pastu :evil:
airwaves píše:Jak se změní mazací schopnosti motorového oleje po jeho aditivování sazemi?
Olej má nejenom mazat :!:

Jo, a kamiony mají v motoru 40, a ne 4 litry oleje. Kromě toho, kamion málo startuje a naráz ujede třeba 500 kilometrů - většinou stálá provozní teplota a optimální otáčky. Tak ale s osobákem asi nejezdíš....:idea:
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Uživatelský avatar
pepoh
Příspěvky: 2652
Registrován: sob črc 29, 2017 10:06

Re: Duster Blue DCi 85 kW 2020 jaký olej?

Příspěvek od pepoh »

uhlik ma >10 alotropov, napr diamant,grafen, grafit,sadze.. kazda forma ma dost odlisne vlastosti.
grafit a diamant maju strukturu krystalu, sadze su amorfne.
LPGObrázek Obrázek X-CESS :| Obrázek VST 8)
MOBIL SUPER 3000 X1 8) Eurol Engine Oil Treat 8) LQ-Molygen :wink: TOTAL INEO 0W30 :x
Uživatelský avatar
yosemitak
Příspěvky: 402
Registrován: čtv pro 15, 2016 0:11

Re: Duster Blue DCi 85 kW 2020 jaký olej?

Příspěvek od yosemitak »

PHiLiPZ píše:Ked ho otvoris, zacne oxidovat. Ak tych 20l nespotrebujes do roka, potom urcite nie take balenie.
trvanlivost-oleje-t2854.html
2011 Skoda Octavia II, 1.6 MPI – Ravenol VSI 5W-40 + Purflux
1998 VW T4, 2.5 TDI – Ravenol VMO 5W-40 + Purflux
2005 Dodge Grand Caravan, 3.8 V6 – Pennzoil 5W-20 + Denso
airwaves
Příspěvky: 82
Registrován: stř zář 26, 2018 9:54

Re: Duster Blue DCi 85 kW 2020 jaký olej?

Příspěvek od airwaves »

Děkuji děkuji! Pán to krásně sepsal. No ja nemám ropné pole, vrt ani rafinerku. Dokonce ani mísírnu olejů ani velkosklad ani ešop s oleji dokonce ani poradnu :D . Tak musím mít blbé otázky a pochybnosti. :wink:
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27404
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Duster Blue DCi 85 kW 2020 jaký olej?

Příspěvek od Pitris »

Ani tady nikdo není Ewing z Dallasu, ale otázka "Není naopak ten starý černý olej nejlepší mazivo??" je (ve výsledku pro motor, bo olej fakt nemá jenom mazat) fakt blbá. :D
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
airwaves
Příspěvky: 82
Registrován: stř zář 26, 2018 9:54

Re: Duster Blue DCi 85 kW 2020 jaký olej?

Příspěvek od airwaves »

„Neexistují hloupé otázky, jen hloupé odpovědi.”
Zeman :'D

„Je lepší položit otázku a vypadat hloupě pět minut, než se vůbec nezeptat a být hloupý celý život.”
Konfucius

„Neexistují hloupé odpovědi, pouze chytré otázky.“ (S tímhle ale nesouhlasím)
Aristoteles
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27404
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Duster Blue DCi 85 kW 2020 jaký olej?

Příspěvek od Pitris »

Amen

Jen mi přišlo komické že by si někdo mohl myslet, že starý vyjetý olej (a navíc Ty sám si správně napsal že se aditivace provozem vyčerpává) je lepší než nový díky vysokému obsahu sazí. To bys pak mohl místo výměny oleje poprosit kominíka, aby se Ti vytřepal do motoru....
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Uživatelský avatar
Colommbo
Příspěvky: 9848
Registrován: pon led 23, 2012 20:46
Bydliště: kutnohorsko-kolínské pohraničí

Re: Duster Blue DCi 85 kW 2020 jaký olej?

Příspěvek od Colommbo »

Ano, surový grafit (na okraji Českého Krumlova je starý grafitový důl přístupný s průvodcem) krásně maže, podobně jako na jemno naškrábaná tuha třebas do nějakého zámku. Saze jsou něco jiného. A kdo se neptá, nic se nedozví, notabéne na hloupé otázky (nejen na tomto fóru) mám patent já. :)
W124 E320 Coupé R6 162kW 1994, 5Q man. Getrag "psí noha",
Shell HU 5W40,
přev. Ravenol ATF Fluid, dif. Castrol Axle Z Limited Slip 90
airwaves
Příspěvky: 82
Registrován: stř zář 26, 2018 9:54

Re: Duster Blue DCi 85 kW 2020 jaký olej?

Příspěvek od airwaves »

Zajímavá situace, asi budu zase za debila ale... pro Duster 1,5 dci diesel předepisuje prodejce mazivo RN17. Na papírku s údržbou, který jsem dostal je uvedeno Castrol. Ale pozor ve vyhledávači maziv na stránkách Castrol (cz, de...) vůbec nejde pro Duster II vybrat motor 1,5 dci ?? Když vyberu jiný benzínový motor třeba 1,3 TCE 150 je tam ten RN17. Pro diesel nic. Co si o tom myslíte? Je to jenom moje nešikovnost, nebo šlendrián ajťáka a nebo za tím bude problém se schválením oleje a dočkáme se překvapení???
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27404
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Duster Blue DCi 85 kW 2020 jaký olej?

Příspěvek od Pitris »

Nejpravděpodobnější bude, že se chybička vloudila. Nebylo by to u vyhledávačů poprvé ani naposled.
Ta norma RN17 je u Renaultu (nej)novější, ale nemusí být jestě vždy zakomponovaná. Máš turbodiesel s FAP-em, tam je podstatné ACEA C3, a SAE 5w30 je vhodná. Značku oleje výrobce auta (nebo servis) předepsat nemůže - jen tu specifikaci. Ale jestli Castrol a RN17, dá se https://www.autodily-pema.cz/motorovy-o ... 7-5w-30-5l S RN17 by se dal i Yacco, což je 0w40. Ten je sice výkonnější, ale i dražší, ovšem osobně si myslím že podstatnéjší než RN17 je to C3. Při běžných jízdách dobře vyhoví i ta 5w30. Ale tak jak je správný olej (což ale nékdy není předepsaný - bo výrobce musí kvůli ekologii před kvalitní ochranou motoru upřednostnit co nejnižší spotřebu paliva :() pro motor alfou, tak omegou zůstává včasná výměna toho oleje, a je dost vhodné ho při krátkých jízdách měnit do 10-ti, a při dlouhých do max. 15-ti tkm, nebo po 1 roce.
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Uživatelský avatar
rousini
Příspěvky: 1888
Registrován: čtv lis 29, 2012 11:24
Bydliště: ... cestička jako mlat.

Re: Duster Blue DCi 85 kW 2020 jaký olej?

Příspěvek od rousini »

RN17 je firemní norma. Z běžné produkce ji renault požaduje snad u každého auta. Má to tak zprofanované, že bych řekl, že jejím specifikem je mazat a chladit...
Pokud nějaký motor nemá abnormální litrový výkon, konstrukční specifikum nebo není konstrukčně domršený, tak žásnou speciální normu nepotřebuje.

Dej C3 s viskozitou dle způsobu provozování a nepřepínej.
Mondeo combi 2.0TDCi 103kW "vraník" Mondeo combi 2.2TDCi 129kW "indián"
Valvoline All Climate 5W-40
Shiver 900 Shell Advance Ultra 4T 15W-50,
Versys 650 Motul 5100 5W-40
Uživatelský avatar
Colommbo
Příspěvky: 9848
Registrován: pon led 23, 2012 20:46
Bydliště: kutnohorsko-kolínské pohraničí

Re: Duster Blue DCi 85 kW 2020 jaký olej?

Příspěvek od Colommbo »

Soudruh poručík Hamáček by na kolegu navázal asi slovy "Protože v případě v dobrém slova smyslu normálního motoru se na nějaké firemní normy můžeme co, soudruzi...? Protože v případě normálního motoru se na nějaké firemní normy můžeme vysrat!"
W124 E320 Coupé R6 162kW 1994, 5Q man. Getrag "psí noha",
Shell HU 5W40,
přev. Ravenol ATF Fluid, dif. Castrol Axle Z Limited Slip 90
airwaves
Příspěvky: 82
Registrován: stř zář 26, 2018 9:54

Re: Duster Blue DCi 85 kW 2020 jaký olej?

Příspěvek od airwaves »

Jasný :D :D :D . Olej mám vybraný na předchozích stránkách díky tady odborníkům Valvoline All Climate C3 5w40 a už tam je!!! Takže o to nejde, jen mě zajímá ofiko volba pro dci a vrtalo mi hlavou že tam není ten motor na výběr. Ono totiž když jsem se chtěl podívat co mě v budoucnu budou stát náhradní díly, tak jsem zjistil, že podobná situace s tímto motorem je i u prodejců ND. Tento motor v rolovacích nabídkách na výběr není. Ostatní motory ano. Tak jsem se ptal a z jednoho ešopu mi napsali, že tato data si natahují ešopy z nějaké německé firmy a ta zřejmě tento motor zapoměla zadat. Oni že ho tam ručně nemají jak přidat a že musíme počkat až se tam v zemi našich vzorů pracovitosti a pořádku objeví :D :D :D . Takže ???
Odpovědět