Dolievate bezúdržbové akumulátory...?!

Další nezařaditelná témata

Moderátor: Colommbo

Odpovědět

Dolievate bezúdržbové akumulátory...?!

36
40%
Nie/Ne
53
60%
 
Celkem hlasů: 89

Návštěvník

Re: Dolievate bezúdržbové akumulátory...?!

Příspěvek od Návštěvník »

jerome píše:... aj zelena furt svieti ...
Je to pouze jednoduchý měřák hustory elektrolytu na jednom jediném článku, který o stavu akumulátoru (kapacita, startovací proud) jako celku mnoho nevypovídá.

Mnohem ilustrativnější je reakce té automatické nabíječky: ta svědčí o tom, že akumulátor je před smrtí (samozřejmě pokud jsi ji nepřipojil krátce po odstavení vozu po delší jízdě).
NeNávštěvník

Re: Dolievate bezúdržbové akumulátory...?!

Příspěvek od NeNávštěvník »

Návštěvník píše:
jerome píše:... aj zelena furt svieti ...
Je to pouze jednoduchý měřák hustory elektrolytu na jednom jediném článku, který o stavu akumulátoru (kapacita, startovací proud) jako celku mnoho nevypovídá.

Mnohem ilustrativnější je reakce té automatické nabíječky: ta svědčí o tom, že akumulátor je před smrtí (samozřejmě pokud jsi ji nepřipojil krátce po odstavení vozu po delší jízdě).
Naprostý souhlas. :wink:
dell

Re: Dolievate bezúdržbové akumulátory...?!

Příspěvek od dell »

jerome píše:Vcera som sa rozhodol vyskusat trochu dobit akumulator po 9 rokoch som usudil ze si to konecne zasluzi. Kamos mi pozical nabijacku Bosch C7 ktora automaticky rozpozna stav baterky a dobije ju podla potreby. Dobijanie trvalo 1 minutu. :mrgreen:
Včera byla docela zima a takhle se chová "chytrá" nabíječka, když ji připojíš ke studené baterii.
Uživatelský avatar
jerome
Příspěvky: 5779
Registrován: ned bře 13, 2011 12:37

Re: Dolievate bezúdržbové akumulátory...?!

Příspěvek od jerome »

Je to mozne. Uvidim kolko este vydrzi :wink:
Honda Civic 1.4iS 66kw => ELF Evolution 700 STI 10W40
Honda Civic 1.6 i-Dtec 88kw => Motul 8100 ECO-clean 0W30
Leoš

Re: Dolievate bezúdržbové akumulátory...?!

Příspěvek od Leoš »

Přesně proto (chlad) jsem si zakoupil ještě jednu inteligentní nabíječku, která umí velmi malý proud:

Obrázek

Stála 249,-Kč. Má vidlici přímo na těle (lepší manipulace - zasune se přímo do zdířky prodlužováku, takže je o kabel méně). Umí proud 1A a při dosažení cca 14,2V přepne na 0,6A, pak jede do 14,4V, potom odstaví a při poklesu pod 12,8V jede znova a tak dookola. Pro "připumpování" prochladlého akumulátoru přímo v autě je to naprosto perfektní! Moje 6A automatická nabíječka je hotova za 30 vteřin, ale tahle nabíjí i tři, čtyři nebo pět hodin. Vím, že to tam teče pomalu (v nízkých teplotách, ale jiná možnost není) ale dostane se až téměř ku 100% a pak je to krásně vidět na napětí naprázdno (a taky životnosti), které je i na druhý den 12,8V, startér točí o poznání ochotněji a na napětí naprázdno je to poznat ještě pár dní.
Návštěvník

Re: Dolievate bezúdržbové akumulátory...?!

Příspěvek od Návštěvník »

To je tzv. udržovací či kondiční nabíječka: akumulátor k ní může být připojen trvale, samozřejmě pokud je k dispozici zdroj proudu. Ideální řešení při dlouhodobém odstavení vozu (či akumulátoru).
Leoš

Re: Dolievate bezúdržbové akumulátory...?!

Příspěvek od Leoš »

Ne, nejedná so o kondiční nabíječku, ale o "normální" nabíječku pro menší akumulátory (do cca 20Ah). Toto předurčení je kvůli malému nabíjecímu proudu, ne kvůli tomu, že by nedobila velký akumulátor (takový nabije taky, ale jestli je solidně vybitý, tak ji to bude trvat dost dlouho), ale i akumulátor s velkou kapacitou potřebuje k dokonalému nabití malý proud (kor když je podchlazený), kvůli zvětšování elektrického odporu na povrchu desek při větších proudech resp. nižších teplotách. Trvalé připojení je samozřejmě možné - je to elektronická nabíječka.
Uživatelský avatar
bloke
Příspěvky: 1307
Registrován: úte čer 21, 2016 9:05

Kam odovzdávate bezúdržbové akumulátory...?!

Příspěvek od bloke »

Aby som nezakladal nové vlákno, využijem toto cez oslí mostík: odovzdávate (bezúdržbové) akumulátory cez výkup do zberní :) ? Vyhladal som si, kde v našom hlavnom meste predmetné služby nájdem a za kolko, a klikol som si aj na niektoré iné odkazy, len pre rozhlad.
Tu ma zaujali rozdiely, napríklad v BA som našiel výkupnú cenu 0,30 EUR/kg, a v obci pri Prahe je to až 19,50 Kč/kg. Za 12 kilovú autobatériu okolo 3,60 EUR v BA, a 234 CZK = 9,11 EUR pri PHA.
Tie ceny v ČR sú takéto bežné? Prípadne pozná niekto v BA adresu s výhodnejším výkupom?
Obrázek « Vous n’imaginez pas tout ce que Citroën peut faire pour vous »
Uživatelský avatar
Libor
Příspěvky: 1625
Registrován: stř srp 24, 2016 19:21
Bydliště: Bohumín

Re: Dolievate bezúdržbové akumulátory...?!

Příspěvek od Libor »

Taky přemýšlím... Nashromáždil jsem doma už 6 aku a kutím, kde a komu to dát :-)
DOHC VTEC TURBO 243kW HGO 0W20
SOHC 16V 66kW MAX LIFE 5W40
DOHC PARALLEL-TWIN 52 kW MOTUL 300V 10W40
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27400
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Dolievate bezúdržbové akumulátory...?!

Příspěvek od Pitris »

Já když kupoval Akku na Acco☺tak mě 300 (našich) penízků odečetli z ceny nové, dovezli mi ji a tu starou si vzali z5 :wink:
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Uživatelský avatar
bloke
Příspěvky: 1307
Registrován: úte čer 21, 2016 9:05

Re: Kam odovzdávate bezúdržbové akumulátory...?!

Příspěvek od bloke »

Libor> Tak to asi nemáš stiesnené bytové/odkladacie/garážové/domové priestory :D Určite nájdeš výkupovú zberňu v ocelovém městě, pravdepodobne výhodnejšiu než v SR. U nás väčšinou ceny cez internet ani neuvádzajú.
Pitris> slušné, vyzerá to na celo-ČR štandard, sadzby vyššie 3x od tých našich.
U nás internetoví predajcovia nových autobatérií nerobia odber starých, a už vôbec nie za zľavu. Zastúpenie Exide v SR má na svojich stránkach drísty o recyklačnom programe aj s odmenou, ale nikto o ňom nevie, a keď sa k nemu niekto po 4 telefonátoch vyjadril, tak v praxi vôbec neplatí.
Obrázek « Vous n’imaginez pas tout ce que Citroën peut faire pour vous »
bjukemen
Příspěvky: 4867
Registrován: sob bře 29, 2008 17:09

Re: Dolievate bezúdržbové akumulátory...?!

Příspěvek od bjukemen »

Ku nam chodia na cierno madari na dodavke a vykupuju akku 50centov 1 kg
chevrolet cruze 2.0 vcdi 120kw

Alfa Romeo 156 SW 2,4 JTD 110kw @ 142,3kw
Uživatelský avatar
bloke
Příspěvky: 1307
Registrován: úte čer 21, 2016 9:05

Re: Dolievate bezúdržbové akumulátory...?!

Příspěvek od bloke »

Aj v našich uliciach sa občas objavia zo slovensko-maďarských dedín, hulákajú s ampliónmi. Pred rokmi som jednému odovzdal starú exide vážiacu okolo 13,5 kg a chcel mi za ňu dať 2 EUR, ukecal som ho na 3, ktoré mi vysypal zhruba v dvadsiatich minciach. Ale už by som im nič nedal, ktovie ako to celé „spracúvajú“.
Obrázek « Vous n’imaginez pas tout ce que Citroën peut faire pour vous »
bio
Příspěvky: 934
Registrován: čtv bře 06, 2008 22:15

Re: Dolievate bezúdržbové akumulátory...?!

Příspěvek od bio »

zdarma do sběrného dvora
Uživatelský avatar
Libor
Příspěvky: 1625
Registrován: stř srp 24, 2016 19:21
Bydliště: Bohumín

Re: Dolievate bezúdržbové akumulátory...?!

Příspěvek od Libor »

No, prostor je (bydlím v domku), pořád si říkám, že se toho zbavím, ale zatím mi to jen přibyvá a žena brble :-)
Tady taky občas jezdí dodávka se snědočechy na výkup, ovšem zrovna v době, když jsem v práci. Po pravdě mi spíše (podle toho co jsem slyšel) připadají jako tipaři :-)
DOHC VTEC TURBO 243kW HGO 0W20
SOHC 16V 66kW MAX LIFE 5W40
DOHC PARALLEL-TWIN 52 kW MOTUL 300V 10W40
Odpovědět