Dilema s výběrem oleje TDI PD

Fórum o automobilových mazivech

Moderátor: Colommbo

Odpovědět
maxx99
Příspěvky: 80
Registrován: úte črc 28, 2015 16:30

Dilema s výběrem oleje TDI PD

Příspěvek od maxx99 »

Zdravím všechny účastníky tohoto fóra, které již delší dobu sleduji a pročítám. I přes veliké množství potřebných informací, které zde na webu jsou, jsem se rozhodl se na pár informací přímo zeptat. Předem říkám, že v této oblasti nejsem odborník a někomu se možná budou mé dotazy zdát stupidní, tak prosím o shovívavost.
Jde mi o výběr oleje pro motor TDI PD 110kW (ARL). Najeto 200.000km. Jezdí na 5W-40. Zatím jsem absolvoval pouze dvě výměny, kdy při první jsem dal olej od Meyle a při druhé mi kamarád doporučil Statoil. Při začtení do všech specifikací, které se u olejů udávají, a při pročtení mnoha témat zde na fóru, jsem z dalšího výběru značně rozpačitý.
Při výběru oleje jsem si všiml, že většina olejů pro PD má výkonnostní třídu SM/CF. Dočetl jsem se zde např., že oleje SM v sobě kvůli DPF mají méně potřebných aditiv a pokud auto nemá DPF, není dobré je používat. Takže lepší pro můj motor vybrat olej SL/CF? Dále pak nechápu vysvětlivku CF - Zavedena v roce 1994. Pro off-road motory s nepřímým vstřikováním a motory používající palivo s hmotnostním objemem síry nad 0.5%. Může být použit místo CD olejů. - Ale PD je, pokud se nepletu, přímé vstřikování. Proč tedy většina olejů pro PD má tuto třídu? Nebyl by lepší např. alespoň CF-4? Mimochodem, co je off-road motor?
Dále pak je pro můj motor asi vhodné použít ACEA B4 - Jako B3 + možno použít pro dieselové motory s přímým vstřikováním, je to tak?
Dále bych se chtěl zeptat, jestli je vhodnější používat stále olej jedné značky, nebo je jedno, pokud bude olej stále vyhovovat specifikaci 505.01, že použiji olej jiné značky?
Doporučíte konkrétní olej? Názory se dost liší a když jsem si říkal, že by snad bylo nejlepší koupit originál olej, tak jsem se dočetl, že ho vyrábí koncern Castrol/BP, jehož kvalita je podle mnohých velice špatná.
Předem děkuji za Vaše názory
Uživatelský avatar
Jezevcik
Příspěvky: 3360
Registrován: sob lis 26, 2005 16:55
Bydliště: Praha 11

Re: Dilema s výběrem oleje TDI PD

Příspěvek od Jezevcik »

Na API normy nehleď a nezabývej se jimi. Pro Tvůj motor je jediná a podstatná norma VW 505.01 a pravděpodobně VW 507.00, která zahrnuje normy starší (včetně VW 506.01 pro Long Life režim).
S klidem v srdci si kup tento olej, který vždy měň v rozumném intervalu 10 - 15 tisíc km.
http://www.znackoveoleje.cz/znackoveole ... P-5W-40-5l
Toyota Verso 1.8 Valvematic, r. v. 2011
Léto: Shell Helix HX6 10W-40
Zima: Shell Helix Ultra 5W-40
Toyota Corolla Liftback E 11, 1.4 16 V, r. v. 97
Shell Helix HX6 10W-40
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27480
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Dilema s výběrem oleje TDI PD

Příspěvek od Pitris »

Motor čerpadlo-tryska od VW je dosti specifický motor a je tam potřeba předepsaný olej -> VW505.01
To je to podstatné a ostatní normy jsou vedlejší. API neřeš vůbec a ACEA jen kvůli DPF. Jestli máš filtr pevných částic měl bys použít olej VW505.01 ACEA C3; když ne, stačí B3 nebo B3/B4. Anebo C3-10(12).
SAE 5w40 je rozumný a dobrý "kompromis" pro časté starty i delší jízdy, ale důležitá je i brzká výměna.
Jak ostatně zmínil Jezevčík :wink: při kratších jízdách do 10-ti a při delších do max. 15-ti tkm / po 1roce.

Značky olejů můžeš střídat bez obav, ale když třeba najdeš nějakou, která motoru "sedne" fakt dobře, klidně u ní zůstaň. A pokud jde o konkrétní značky, tak záleží i na tom, kolik chceš do oleje investovat:
Vedle toho Yacca třeba http://www.millersoils.cz/ee-longlife-5w40?c=220
http://www.eshop-rychle.cz/bezo/eshop/3 ... N-5W-40-5L (údajně má C3-10)
http://www.znackoveoleje.cz/znackoveole ... L-5W-40-5l
http://www.znackoveoleje.cz/znackoveole ... C-5W-40-5l
http://www.znackoveoleje.cz/znackoveole ... S-5W-40-4l
Jinak se dá použít i olej VW507, ale to jsou "LL" oleje pro DPF a SAE 5w30. Ale lepší je 5w40 505.01....
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
maxx99
Příspěvky: 80
Registrován: úte črc 28, 2015 16:30

Re: Dilema s výběrem oleje TDI PD

Příspěvek od maxx99 »

Velice Vám děkuji za názory.
DPF nemám, proto bych raději využíval oleje, které nejsou pro DPF určené, a tedy nejsou ochuzené o aditiva.
Norma 505.01 je základ, to je mi jasné. Co se týká ceny oleje, úplně mi na ní nezáleží, jestli dám za olej 900 Kč nebo 1100 Kč, to už je mi celkem jedno, jak říkám, chci dát autu to nejlepší, ale zase na druhou stranu nemusím za olej dát dva tisíce, když to kvalitativně bude de facto to samé co za těch 1100Kč.
Co se týká konkrétního oleje, raději bych se držel trochu známějších značek. Docela se mi právě zalíbil ten Valvoline. Jsou to kvalitní oleje? Z jaké země Valvoline pochází? Raději bych se vyvaroval olejům např. z Polska.
A jak je to s tou normou CF? Je mi to divné, že norma CF je pro motory s nepřímým vstřikováním a přitom je určena pro motory PD, které jsou s přímým vstřikem paliva.
Děkuji za Vaše další reakce :-)
PS: výměna po 10tkm je samozřejmostí, stejně jako třeba klidná jízda se studeným motorem a dochlazování turba :-)
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27480
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Dilema s výběrem oleje TDI PD

Příspěvek od Pitris »

Ten Valvoline Durablend Diesel 5w40 tu má velmi dobré reference při použití v motorech TDI-PD :wink:
Jinak Valvoline je původně - jestli se nepletu - značka z USA ale v dnešní době by se oleje Valvoline měly vyrábět i v Evropě. A polským olejům se vyhneš nejlépe koupí oleje u prodejce, který to bere buď od ofiko zastoupení značky nebo si to dováží ze zemí od nás na západ.... buď u nás, nebo třeba u alfiho. http://www.valvolineeurope.com/czech/dealers Jinak to "Tvé PS:" je to nejlepší, co lze pro motor dělat.... :wink:
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
maxx99
Příspěvky: 80
Registrován: úte črc 28, 2015 16:30

Re: Dilema s výběrem oleje TDI PD

Příspěvek od maxx99 »

Tak díky, ten Valvoline asi zkusím. Ale pokud by Tebe, nebo i kohokoliv jiného napadla i jiná, lepší alternativa, budu rád za tip :-)
Jinak jak bych měl poznat, že tomu ten olej opravdu sedí? Jediné, co teď občas pozoruji je (pokud se mi to nezdá), že po ostré jízdě má motor trošku hrubší a hlučnější chod, než po klidné jízdě. Ale nevím, jestli to lze připisovat oleji.
A ještě jednou to zkusím - jak je to s tou normou CF? Když je PD přímý vstřik...
Uživatelský avatar
Jezevcik
Příspěvky: 3360
Registrován: sob lis 26, 2005 16:55
Bydliště: Praha 11

Re: Dilema s výběrem oleje TDI PD

Příspěvek od Jezevcik »

API normami se skutečně nezabývej. Podstatné je, že olej plní požadovanou VW normu. Zároveň však dokáže splnit dané normy od API a ACEA.
Toyota Verso 1.8 Valvematic, r. v. 2011
Léto: Shell Helix HX6 10W-40
Zima: Shell Helix Ultra 5W-40
Toyota Corolla Liftback E 11, 1.4 16 V, r. v. 97
Shell Helix HX6 10W-40
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27480
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Dilema s výběrem oleje TDI PD

Příspěvek od Pitris »

Jak píše "čtyřnohý kamarád" :P u VW - a obzvláště u motoru TDI-PD - je NEJDŮLEŽITĚJŠÍ a podstatná jejich firemní norma :!: Jinak ne každý má "dar" poznat co motoru sedí, ale zvukový projev je jedna z indicií. Dále jak motoru ten olej (ne)chutná - resp. spotřeba toho oleje....
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
maxx99
Příspěvky: 80
Registrován: úte črc 28, 2015 16:30

Re: Dilema s výběrem oleje TDI PD

Příspěvek od maxx99 »

Chlapi,ještě dotaz. Máte někdo zkušenosti s obchodem oleje-pema.cz?? Našel jsem na jejich stránkach ten Valvoline téměř za polovinu, než na výše doporučované konkurenci.
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27480
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Dilema s výběrem oleje TDI PD

Příspěvek od Pitris »

Já u nich bral 2x (ale ne olej) a jednání O.K. Ale když se mrkneš na mapu, tak je to blízko Polsku....
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
maxx99
Příspěvky: 80
Registrován: úte črc 28, 2015 16:30

Re: Dilema s výběrem oleje TDI PD

Příspěvek od maxx99 »

Jo, o to mi právě jde. Ale na heurece mají 100% hodnocení. Může vůbec prodejce nějak prokázat původ prodávaného oleje?
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27480
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Dilema s výběrem oleje TDI PD

Příspěvek od Pitris »

maxx99 píše:Může vůbec prodejce nějak prokázat původ prodávaného oleje?
"Umět" by to asi měl, ale do toho nevidím....
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Návštěvník

Re: Dilema s výběrem oleje TDI PD

Příspěvek od Návštěvník »

maxx99 píše:Může vůbec prodejce nějak prokázat původ prodávaného oleje?
Prokázat může "původ" - t.j. fakturu od svého dodavatele, ale co dál?
Kde je jistota, že dodavatel (ačkoli se dušuje, že bere zboží z "oficiální české distribuce") neklame?

Nemohu se zbavit dojmu, že bez specializovaného rozboru poznáme prdlajs.... :P
Návštěvník

Re: Dilema s výběrem oleje TDI PD

Příspěvek od Návštěvník »

Hele Alfi, budu potřebovat "speciální" :twisted: olej. Mohu se Ti ozvat?
Návštěvník

Re: Dilema s výběrem oleje TDI PD

Příspěvek od Návštěvník »

Trochu se přiživím - Octavia 2 BLS DPF

Zvolit

Mogul Extreme 5W-30 http://www.oleje.cz/p/mogul-extreme-5w-30-1-l--18247 Specifikace: ACEA C3, VW 507.00
a nebo
Mobil Super 3000 XE 5W-30 (1 l)http://www.oleje.cz/p/mobil-super-3000- ... 1-l--18655Specifikace: ACEA C3, VW 505.01 ?

Cena je téměř stejná, ten Mobil je doporučen přímo v e-shopu oleje.cz, měním po 12 tisících (1x ročně)

A podle grafu ta 507.00 není k zahození, aditivace pro LL se prostě projeví...
Obrázek
Odpovědět