Čištění motoru olejem vs proplachem

Fórum o automobilových mazivech

Moderátor: Colommbo

Odpovědět
Uživatelský avatar
kornel
Příspěvky: 1740
Registrován: čtv led 28, 2010 17:55

Re: Čištění motoru olejem vs proplachem

Příspěvek od kornel »

preplach s BG 109 som dával len raz, od vtedy som už 3 krat vymenil olej (po cca 1000 až 3000km)... Do poslednej novej náplne som dal prídavok od Bishops original - receptúra 560.
Shi
Příspěvky: 1314
Registrován: úte úno 19, 2008 23:31

Re: Čištění motoru olejem vs proplachem

Příspěvek od Shi »

tomxass píše:Mam v aute 700km Shell a už je tmavý.
To znamená, že krásne čistí.
Predtým Ravenol vydržal dlhšie čistý.
Aby tyto poznatky nebyly zcela neužitečné výkřiky do tmy, tak by to chtělo začít rozlišovat mezi značkou a konkrétním produktem. To, že Ravenol VMP (stejně jako třeba ravenol SSO) nebude etalon v čištění je vidět už z jeho technického listu, protože Ravenoly, jejichž silnou stránkou je i čištění, tam mají v AJ uvedeno "Excellent detergent and dispersant capabilities" nebo něco takového (viz třeba DXG a další).

Kdo vyžaduje olej, který plní VW 504/507 a současně chce nějak víc čistit motor, tak se musí porozhlédnout jinde než u Ravenolu a nebo použít olej, který neplní uvedené VW normy.
Mirec 29
Příspěvky: 1099
Registrován: čtv črc 11, 2019 17:43

Re: Čištění motoru olejem vs proplachem

Příspěvek od Mirec 29 »

Ak niekto dokáže vyčítať z TDS či je ten či onen olej lepší v "čistení" tak klobúk dole :wink:
Toyota Corolla XI gen. 1.6 valvematic - Shell HU Prof. AF 5w30/ Ravenol MTF-3
Shi
Příspěvky: 1314
Registrován: úte úno 19, 2008 23:31

Re: Čištění motoru olejem vs proplachem

Příspěvek od Shi »

U Ravenolu to jde, protože tam jsou ty klíčové vlastnosti i formou "odrážek" a ne jen obvyklou hromadou naleštěných keců. Díky těm přehledně vypsaným klíčovým vlastnostem je pak možné aspoň trochu porovnávat vlastnosti olejů Ravenol mezi sebou. Je to jeden z důvodů, proč jsem si Ravenol oblíbil, protože z TDS skutečně lze něco rozumného vytušit. Když pak ještě ravenolí TDS kombinuješ s výsledky VOA z oil-club.de, tak občas získáš další indicie.
Shi
Příspěvky: 1314
Registrován: úte úno 19, 2008 23:31

Re: Čištění motoru olejem vs proplachem

Příspěvek od Shi »

Ravenol to ohledně čistění má takto:
- Excellent detergent and dispersant capabilities
- Very good detergent and dispersant capabilities
- Good detergent and dispersant capabilities
- zcela bez jakékoliv zmínky o detergent and dispersant capabilities

Vzhledem k tomu, že to názvosloví dodržují poměrně důsledně, tak lze očekávat že čistící schopnosti klesají od "excellent" směrem k "bez zmínky". Předpokládám, že TDS dává dohromade nějaký markeťák s někým kdo olejům aspoň trochu rozumí. Vzhledem k německé nátuře předpokládám, že mají nějaký aspoiň trochu racionální proces, kterým kozistentně určují které klíčové vlastnosti v TDS zdůraznit (a které naopak nezmiňovat).
tomxass
Příspěvky: 326
Registrován: úte úno 22, 2022 10:25

Re: Čištění motoru olejem vs proplachem

Příspěvek od tomxass »

A medzi vsw a vmp je rozdiel v tomto ci nie?
Volkswagen Passat 2018 2.0 TDI DSG7
Leto: Ravenol VMP 5W-30
Zima: Ravenol VSW 0W-30
alonso84301
Příspěvky: 90
Registrován: sob bře 05, 2022 22:26

Re: Čištění motoru olejem vs proplachem

Příspěvek od alonso84301 »

Myslim ze Ravenol ako olej je zly a je to len marketing .keby bol taky dobra tak by ho automobilky davali v od vyroby alebo aspon v servisoch by ho odporucali.Je plno olejov ktore su lepšie ako napr.MPM oil z holandskej rafinerie alebo mobil valvoline a shell.Myslim ze aj petronas alebo total je kvalitnejsi olej ako ravenol o ktorom som pocul len tie najhorsie veci ked ho dali do dsg alebo tiptronicu lebo absolutne nespna normy ziadnej automobilky.
Brodys
Příspěvky: 152
Registrován: čtv dub 14, 2022 22:26

Re: Čištění motoru olejem vs proplachem

Příspěvek od Brodys »

alonso84301 píše:Myslim ze Ravenol ako olej je zly a je to len marketing .keby bol taky dobra tak by ho automobilky davali v od vyroby alebo aspon v servisoch by ho odporucali.Je plno olejov ktore su lepšie ako napr.MPM oil z holandskej rafinerie alebo mobil valvoline a shell.Myslim ze aj petronas alebo total je kvalitnejsi olej ako ravenol o ktorom som pocul len tie najhorsie veci ked ho dali do dsg alebo tiptronicu lebo absolutne nespna normy ziadnej automobilky.
Chtělo by to uvést zdroj informací, jestli to říkali kluci v hospodě, tak asi bez komentáře. Také by chtělo uvést o jakých olejích se bavíte, dle komentu tipuji převodové, tam nemám informace o kvalitě. Co se týče motorových olejů, tak jsou naopak kvalitou celkem vysoko, dle dokumentace a hodnocení.
Toyota Auris hybrid 1.8 (2017).
Začátek Millers Oils EE 5w30, pak Ravenol SSO 0w30 a teď delší dobu Ravenol DFE 0w20.
tomxass
Příspěvky: 326
Registrován: úte úno 22, 2022 10:25

Re: Čištění motoru olejem vs proplachem

Příspěvek od tomxass »

Ty musíš byť úplne mimo, že ho nedáva výrobca od výroby? Ten dáva to najlacnejšie co mu ponúknu. V servisoch ho tiež neponúkajú lebo ako jediný ide overiť.
Volkswagen Passat 2018 2.0 TDI DSG7
Leto: Ravenol VMP 5W-30
Zima: Ravenol VSW 0W-30
abc
Příspěvky: 1069
Registrován: pon led 01, 2018 18:13
Bydliště: Brno

Re: Čištění motoru olejem vs proplachem

Příspěvek od abc »

alonso84301 píše:Myslim ze Ravenol ako olej je zly a je to len marketing .keby bol taky dobra tak by ho automobilky davali v od vyroby alebo aspon v servisoch by ho odporucali.Je plno olejov ktore su lepšie ako napr.MPM oil z holandskej rafinerie alebo mobil valvoline a shell.Myslim ze aj petronas alebo total je kvalitnejsi olej ako ravenol o ktorom som pocul len tie najhorsie veci ked ho dali do dsg alebo tiptronicu lebo absolutne nespna normy ziadnej automobilky.
Jsi OK :?: Nevynechal jsi nějaké léky :?: Víš o čem píšeš :?:
Nejsem obhájce Ravenolu ale to už je fakt přes čáru. :twisted:
Corolla 1,6 2017
Aygo 2022
Mazda 2 1,3 2011
Shi
Příspěvky: 1314
Registrován: úte úno 19, 2008 23:31

Re: Čištění motoru olejem vs proplachem

Příspěvek od Shi »

alonso84301 píše:Myslim ze Ravenol ako olej je zly a je to len marketing.
Každý máme právo na názor.
alonso84301 píše:keby bol taky dobra tak by ho automobilky davali v od vyroby alebo aspon v servisoch by ho odporucali.
Automobilky dávají obvykle to, co (klidně se zcela minimální rezervou) splní jejich požadavky, a kde výrobce nabídne minimální cenu. S kvalitou to má společné pouze to, že co lije automobilka určitě není úplný šmejd.
Co se týče doporučení v servisech, tak ještě jsem v servise nepotkal někoho, kdo by o olejích věděl 10% toho, co vím já a to jsem v oblasti olejů dobře poučený samouk. Zkus se ve svém servise zeptat k čemu jsou v oleji detergenty a schválně co se dozvíš. :lol: (Já se na tohle kdysi zeptal vedoucího prodeje maziv v jedné významné firmě a vypadla z něj ale úplně totální blbost. Prohlásil, že v olejích žádné detergenty nejsou a že můj dotaz nedává smysl. Detergenty znal jen jako saponáty do kuchyně. Sháněl jsem tehdy do jednoho přístroje na výměnu "olej bez detergentů" a chtěl jsem vědět co to je a jak se pozná že olej je nebo není bez detergentů.)
alonso84301 píše:Je plno olejov ktore su lepšie ako napr.MPM oil z holandskej rafinerie alebo mobil valvoline a shell.
Kvalitů olejů MPM soudit nemohu, nic o nich nevím. Ale na první dobrou jsem si ověřil, že MPM je firma, která ani neumí pořádně napsat technický list, protože:
1. V technickém listě neuvádí normy podle kterých v listě uvedené veličiny stanovila, což je dost zásadní, aby člověk mohl porovnávat čísla v listě uvedená.
2. MPM nerozlišuje mezi schválením a doporučením, takže z jejich listu nelze poznat na co tedy mají schválení a na co ne.

Takže její technické listy a tím pádem ani oleje nelze s technickými listy od Ravenolu srovnat, protože by člověk taky omylem mohl srovnávat hrušky s jablky.

Pro jedno z mých aut, které není na olej náročné, mi to u MTM našlo:
MOTOR OIL 5W-40 PREMIUM SYNTHETIC https://www.mpmoil.com/products/download/TDS-05000.pdf
V názvu mají honosné SYNTHETIC, v bezpečnostním listě mají uvedeno, že se jedná o "highly refined mineral oil", což by mohlo být VHVI. Tedy není to ani Group III+, ale pouze směs minerálních olejů, tedy Group II/III. Bod skápnutí nesyntetickému základu rovněž odpovídá. No to je tedy etalon kvality jako hrom a slovo Synthetic k tomu jako bonus. Proč mi to jen připomíná "syntetický" olej 5w-40 značky MOL, který dle MSDS syntetickou složku neviděl ani z rychlíku.
Já osobně bych se asi bál nalít to do auta, protože oni sice uvádí v seznamu svůj olej jako vhodný pro motory vyžadující MB 229.3, ale Mercedes o tom očividně nic neví:
https://operatingfluids.mercedes-benz.c ... t/229.3/en


Já do toho auta liju Ravenoil VST 5w-40, tedy "srovnatelný" olej. Akorát že ten "podprůměrný" Ravenol je úplně jiná liga od začátku do konce - včetně toho, že by měl plnit MB 229.5 a Mercedes ho v seznamu olejů se schválením 229.5 samozřejmě uvádí spolu s dalšími pěti oleji od Ravenolu. Což je něco o čem se "etalonu kvality" MPM asi může jenom zdát.
alonso84301 píše:Myslim ze aj petronas alebo total je kvalitnejsi olej ako ravenol o ktorom som pocul len tie najhorsie veci ked ho dali do dsg alebo tiptronicu lebo absolutne nespna normy ziadnej automobilky.
Já tedy nevím co kam který polointeligent nalil, ale pokud věříš tomu, že Ravenol nesplňuje žádné firemní normy, tak co je třeba tohle (opět na první pokus):
https://operatingfluids.mercedes-benz.c ... /229.72/en
Nebo ti Mercedes-Benz nepřijde dost jako automobilka?

K těm převodovým olejům:
Když si půlka kutilů myslí, že GL-5 je lepší, než GL-4, tak pak není divu, že jim ty oleje nefungují dle očekávání. Mimochodem, značkový servis značky Škoda mi kdysi do převodovky nalil dle specifikace vyhovující olej Castrol a od té doby bylo řazení za studena katastrofa. Až od Jerry3 zde na fóru jsem se dozvěděl, že je potřeba dívat se na viskozitu při -40°C nebo aspoň bod skápnutí a ne jen na viskozitní třídu převodovkového oleje. Stačilo tehdy dohledat tyto údaje pro příslušný olej Castrol a bylo jasné co se stalo a proč to řadí tak otřesně. Odborníci ve značkovém servise jako obvykle vsadili na značku a jelikož olejům rozuměli asi tolik jako já tehdy - tedy vůbec - tak tam nalili olej sice správné viskozitní třídy, ale současně takový, který byl při teplotách pod nulou mimořádně mizerný. (Další důvod proč mám vůči Castrolu averzi).

Vůbec nejhorší jsou oleje do převodovek, kde výrobce viskozitu při -40°C vůbec neuvádí - nejspší proto, že je tak hrozná, že to papír nesnese (a nebo je dokonce neměřitelná). Příklad takového oleje samozřejmě snadno najdeme u etalonu kvality MPM - třeba olej do převodovky pro moje auto:
https://www.mpmoil.com/products/downloa ... 8000HR.pdf

Vidíte tam snad někdo viskozitu při -40°C? Proč tam asi není ...

TLDR: Tak si říkám, že v Bohnicích buď dnes měli vycházky s přístupem na internet, nebo zde máme šmejda, který se pokouší propagovat oleje MPM. A možná oboje současně:
alonso84301 píše:Nepoznate tento olej niekto?ževraj este lepsi ako millers mobil a shell.holandska kvalita ... (a k tomu vložen obrázek kanystru s olejem MPM)
viz: post215959.html#p215959

Takže přátelé, dávejte si pozor na oleje z produkce MPM - jejich syntetika je ve skutečnosti minerál, oleje nemají schálení, která mazaně uvádí v TL, a jejich převodové oleje bez uvedení viskozity při cca -40°C budou v zimě nejspíš totální katastrofa.
Naposledy upravil(a) Shi dne pon lis 14, 2022 21:13, celkem upraveno 3 x.
Shi
Příspěvky: 1314
Registrován: úte úno 19, 2008 23:31

Re: Čištění motoru olejem vs proplachem

Příspěvek od Shi »

tomxass píše:A medzi vsw a vmp je rozdiel v tomto ci nie?
Když si porovnáš technické listy, tak co tam vidíš? Vidíš někde něco o detergentech nebo disperzantech?
abc
Příspěvky: 1069
Registrován: pon led 01, 2018 18:13
Bydliště: Brno

Re: Čištění motoru olejem vs proplachem

Příspěvek od abc »

tomxass píše:A medzi vsw a vmp je rozdiel v tomto ci nie?
tomxass myslím si že bys mohl také něco vypátrat sám a neočekávat jako máš ve zvyku že to někdo za tebe udělá. :evil: Když máš zájem o 20 druhu olejů budiž ale trošku se spolehni na sebe prosím.
Nevím jak ostatním ale mně to začína trochu vadit.
Pandora je lepši. :D
Corolla 1,6 2017
Aygo 2022
Mazda 2 1,3 2011
tomxass
Příspěvky: 326
Registrován: úte úno 22, 2022 10:25

Re: Čištění motoru olejem vs proplachem

Příspěvek od tomxass »

Objednal som dnes 4x 5l VMP takže už končím so spekulanstvom.
Volkswagen Passat 2018 2.0 TDI DSG7
Leto: Ravenol VMP 5W-30
Zima: Ravenol VSW 0W-30
abc
Příspěvky: 1069
Registrován: pon led 01, 2018 18:13
Bydliště: Brno

Re: Čištění motoru olejem vs proplachem

Příspěvek od abc »

Gratuluji a díky bohu za tu zprávu. :wink:
At ti maže a slouží. :D
Máme 2 roky klid :?: :idea:
Corolla 1,6 2017
Aygo 2022
Mazda 2 1,3 2011
Odpovědět