Čištění motoru olejem vs proplachem

Fórum o automobilových mazivech

Moderátor: Colommbo

Odpovědět
python.p
Příspěvky: 82
Registrován: čtv lis 09, 2017 22:21

Re: Čištění motoru olejem vs proplachem

Příspěvek od python.p »

Jenže ty částečky můžou být velké a ucpat sací koš...
Brodys
Příspěvky: 152
Registrován: čtv dub 14, 2022 22:26

Re: Čištění motoru olejem vs proplachem

Příspěvek od Brodys »

Ale to asi i při čištění olejem..... těžko si vybrat, co je správnější. Nechat bordel v oleji nebo se aspoň pokusit to vyčistit.....
Toyota Auris hybrid 1.8 (2017).
Začátek Millers Oils EE 5w30, pak Ravenol SSO 0w30 a teď delší dobu Ravenol DFE 0w20.
Uživatelský avatar
pepoh
Příspěvky: 2652
Registrován: sob črc 29, 2017 10:06

Re: Čištění motoru olejem vs proplachem

Příspěvek od pepoh »

Nemen olej vubec, problem vyreseny.
:lol:
LPGObrázek Obrázek X-CESS :| Obrázek VST 8)
MOBIL SUPER 3000 X1 8) Eurol Engine Oil Treat 8) LQ-Molygen :wink: TOTAL INEO 0W30 :x
python.p
Příspěvky: 82
Registrován: čtv lis 09, 2017 22:21

Re: Čištění motoru olejem vs proplachem

Příspěvek od python.p »

Olejem asi ne tolik co uvolňovačem. Ale to je jen osobní pohled na věc.
tomxass
Příspěvky: 326
Registrován: úte úno 22, 2022 10:25

Re: Čištění motoru olejem vs proplachem

Příspěvek od tomxass »

Určite by som dal najprv 3 výmeny do 5 tis kľudne lacný olej.
Potom 10t interval a kľudne pri výmene aj čistič.
Zalezi aj od stavu motora veku km atd.
Volkswagen Passat 2018 2.0 TDI DSG7
Leto: Ravenol VMP 5W-30
Zima: Ravenol VSW 0W-30
Uživatelský avatar
pepoh
Příspěvky: 2652
Registrován: sob črc 29, 2017 10:06

Re: Čištění motoru olejem vs proplachem

Příspěvek od pepoh »

Je to jak pripaleny pekáč, povlak je prilepeny k povrchu, a bez abrazie nič neodpada..
Jedine jak sa to moze odlepit, ze by zázrakom sa chémia dostala skrz hrubú vrstvu..co je blbosť. Cistic naleptava vrchnú vrstvu, lebo sa dostane iba tam.

Toto nie je doba api sa, keď olej nemal v sebe nič a musel sa zgeneralkovat motor už po 20000 mil. Lebo vsude zarastený lignit. :lol:
LPGObrázek Obrázek X-CESS :| Obrázek VST 8)
MOBIL SUPER 3000 X1 8) Eurol Engine Oil Treat 8) LQ-Molygen :wink: TOTAL INEO 0W30 :x
pjotr
Příspěvky: 51
Registrován: sob úno 05, 2022 17:29

Re: Čištění motoru olejem vs proplachem

Příspěvek od pjotr »

Slyšel jsem zde https://youtu.be/lOkw4FVLIBc?t=672
o trochu nestandardním čištění silně zaneseného (zakarbonovaného) kanálku z olejového čerpadla. Prý se má kanálek zespodu utěsnit (aby to nevytékalo) a na noc tam nalít Mefisto - čistič skel krbových vložek. Poté vypustit, vypláchnout a je to.
Uživatelský avatar
kornel
Příspěvky: 1739
Registrován: čtv led 28, 2010 17:55

Re: Čištění motoru olejem vs proplachem

Příspěvek od kornel »

dnes vykonám po cca 270tsi.km v 2.0TSI prvý olejový preplach s BG 109.. Posledné 3 výmeny oleja boli medzi 3-4tis.km, inak dlhodobo (8- max.10tis.km)
Posledný rok sa mi zdá, že sa mierne zvyšuje spotreba oleja (do jedného litra na 5000km).. nič dramatické pre tieto TSI s dokurvenými tenkými stieracími krúžkami, ale už je to kapek horšie než bývalo..., tak snáď to môže pomôcť v tejto fáze.. Tvrdé zatuhnutie a zapečenie krúžkov ešte nepredpokladám, to by už žralo neporovnateľne viac :idea:
Uživatelský avatar
kornel
Příspěvky: 1739
Registrován: čtv led 28, 2010 17:55

Re: Čištění motoru olejem vs proplachem

Příspěvek od kornel »

po 2500km od olej-preplachu s BG 109 zatiaľ olej na ryske na tej istej úrovni, možno "o chlp" nižšie.
Tých 2000 km odjazdených 50:50 (stredne dlhé vzdialenosti /dialnice) skôr svižne a vyššie otáčky :lol:
Zatiaľ sa zdá, že spotreba oleja je podstatne nižšia ako pred preplachom. Ak by to takto vydržalo aj ďalej, tak spotreba by bola cca do 0,5l oleja na 10tis.km :shock:
Shi
Příspěvky: 1314
Registrován: úte úno 19, 2008 23:31

Re: Čištění motoru olejem vs proplachem

Příspěvek od Shi »

pjotr píše:Slyšel jsem zde https://youtu.be/lOkw4FVLIBc?t=672
o trochu nestandardním čištění silně zaneseného (zakarbonovaného) kanálku z olejového čerpadla. Prý se má kanálek zespodu utěsnit (aby to nevytékalo) a na noc tam nalít Mefisto - čistič skel krbových vložek. Poté vypustit, vypláchnout a je to.
Díky za video. Zírám - takový konstrukční zprasek se hned tak nevidí, to je jako by olejovou vanu a sání navrhoval nějaký nepříliš chytrý student a ne automobilka.
alonso84301
Příspěvky: 90
Registrován: sob bře 05, 2022 22:26

Re: Čištění motoru olejem vs proplachem

Příspěvek od alonso84301 »

a čo ked dam preplach tym BG produktom a rozpusti mi vsetok karbon a zapcha mi olejove kanaliky alebo nebodaj rozpusti kal v motore a potom budu velke vole na loziskach a tym padom bude motor hlučny.nechapem ako moze niekto robit zvnutra dekarbo BG produktami :|
jarson1
Příspěvky: 2059
Registrován: pon zář 01, 2014 8:39
Bydliště: RV ( SK)

Re: Čištění motoru olejem vs proplachem

Příspěvek od jarson1 »

Mam kamosa "od vedla" z garaze.
Ma Skodu 120 z roku 88.
Meni olej doslova po niekolkych jazdach.
Jazdi len na veteran zrazy a obcas na " kochacku".
Tomu sa hovori extremizmus :)
V sobotu dme boli na jednom takom zraze, dnes idem okolo garaze pre veci ( nieco som opravoval ohladne nabytku) ...a on uz zase meni. Vraj uz to ma cez 600 km ( z toho 200 v sobotu).
Ale - ten olej bol furt cierny jak tma.
A islo asi o 7. takuto vymenu.
Takze to ma chlapec na dlho aby len preplachom z toho dostal 34 rocny bordel.
Na druhej strane liecba typu BG by tu bola asi velmi odvazna.
Toyota Carina E 1.6 Xli LB 1992 Japan
Obrázek
Ex.Toyota Carina E 1.8 GLI LB. 1996 GB
HONDA Civic 8G 4D 1.8 2006 Turkey
Obrázek
Uživatelský avatar
kornel
Příspěvky: 1739
Registrován: čtv led 28, 2010 17:55

Re: Čištění motoru olejem vs proplachem

Příspěvek od kornel »

alonso84301 píše:a čo ked dam preplach tym BG produktom a rozpusti mi vsetok karbon a zapcha mi olejove kanaliky alebo nebodaj rozpusti kal v motore a potom budu velke vole na loziskach a tym padom bude motor hlučny.nechapem ako moze niekto robit zvnutra dekarbo BG produktami :|
..ale veď preplach nemá byť liek pre za*ebany motor karbónom z dôvodu lajdácta a prístupu majiteľa k servisovaniu auta, ktorým niečo ako vhodne nastavený interaval výmien oleja vzhľadom k prevádzkovým podmienkam absolútne nič nehovorí.
Preplach napr. v mojom prípade je len niečo čo som aplikoval čisto kvôli krúžkom (odstrániť ak tam niečo málo usadené už je.. kým to nie je zajebané a zapečené na večnosť), ktoré sú to asi najviac náchylné miesto na usadzovanie karbónu a bohužial ani pri častej výmene oleja sa prakticky nedá úplne vyhnúť nejakému stupňu usadzovaniu na/v týchto miestach.. a dvojnásobne ak sú napr. stieracie krúžky zlej konštrukcie (čo je aj prípad mojho 2,0TSI).
Uživatelský avatar
tonny
Příspěvky: 2258
Registrován: pon úno 29, 2016 13:40
Bydliště: Břeclav

Re: Čištění motoru olejem vs proplachem

Příspěvek od tonny »

Proplach motoru není o odstranění karbónu z pístních kroužků. To se určitě neodstraní za 5 - 15 minut.

Pokud se bojíš ucpání kanálků tak tam dej třeba třetinu a měj to tam kratší jízdu nebo alespoň 30minut. Já zatím neměl nikdy takový problém a dělám to 30 let na ojetinách. Jestli myslíš ty kladné úsady (tuším se tomu tak říká), tak s tím si nepomůžeš, můžeš třeba snížit tlak oleje po vyčištění, těžko říci. Proto každý raději mění olej častěji, pro jistotu.

Chce to nějaké čistidlo bez chlóru, BG je dobrá značka, já používám raději od MO už i kvůli aplikaci a je to dosti šetrné, může malá část zůstat v oleji dle výrobce https://www.millersoils.cz/engine-flush, pokud chceš i pístní kroužky tak asi nej je tahle sada https://www.aditivujeme.cz/14-cistici-p ... veho-oleje
Ford Explorer V6 4.0 lpg 1998, Shell HU 5W-30 SL ATF MaxLife
Toyota Corolla Verso 1,8 2006 Ravenol SSL 0W-40 Castrol Syntrans 75W-90
Toyota SiennaV6 3,5 2007 Rowe RS 0W-40 ATF MaxLife
Ford Maverick 2,3i 2004 MaxLife 5W-40
Uživatelský avatar
pepoh
Příspěvky: 2652
Registrován: sob črc 29, 2017 10:06

Re: Čištění motoru olejem vs proplachem

Příspěvek od pepoh »

alonso84301 píše:a čo ked dam preplach tym BG produktom a rozpusti mi vsetok karbon a zapcha mi olejove kanaliky alebo nebodaj rozpusti kal v motore a potom budu velke vole na loziskach a tym padom bude motor hlučny.nechapem ako moze niekto robit zvnutra dekarbo BG produktami :|
Potom treba zagratulovat k odflaknutej udrzbe, majitel to dal na prasáka. :lol:
LPGObrázek Obrázek X-CESS :| Obrázek VST 8)
MOBIL SUPER 3000 X1 8) Eurol Engine Oil Treat 8) LQ-Molygen :wink: TOTAL INEO 0W30 :x
Odpovědět