chladica kvapalina Toyota SLLC

Další nezařaditelná témata

Moderátor: Colommbo

tato3
Příspěvky: 86
Registrován: pon zář 12, 2016 22:27

chladica kvapalina Toyota SLLC

Příspěvek od tato3 »

Viem že je tu tema chladiaca kvapalina tak ak chcete presuňte... hľadám alternatívu pre Toyotu SuperLongLifeCoolant.... hľadaním som došiel k tomu že by to mala byť špecifikácia fosfát - HOAT /pHOAT/... bez silikatov,nitritov,aminov a boratov... niektoré mazacie plány doporučujú klasiku G12+???
Valvoline robí ZEREX asian vehicle coolant.... ale toto nieje u nás dostupné...

Otázka: je možné použiť bežnú G12+? Akú funkciu tam majú fosfáty? Nepoznáte nejakú dostupnú alternatívu? Origo namiešanú zmes v Toyote predávajú za cca 10E....
Vďaka.
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27404
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: chladica kvapalina Toyota SLLC

Příspěvek od Pitris »

Řekl bych že pochopeno trošku nepřesně. V dnešní době se používá v os. autech nemrznoucí chladící kapalina na bázi ethylenglykolu bez obsahu - nebo jen s minimem - dusitanů, borátů, molybdenanů, aminů, silikátů nebo fosfátů - a ty fosfáty (nebo také fosforečnany) jsou soli kyseliny fosforečné; a neměly by tam být bo působí korozivně. Já osobně bych - jestli nechceš origo - systém propláchl vodou a klidně dal tu G12. Tento testík už tu taky onehdá byl http://www.auto.cz/test-chladicich-kapa ... nout-78004
a ještě třeba http://www.petrol.cz/aktuality/archiv/2 ... y-928.aspx

Ale zmínil si tady originál - těch asi 10€/1l je "běžná" cena http://olejposta.sk/Toyota_Super_Long_L ... 15607.html a http://www.ebay.co.uk/itm/Genuine-Toyot ... 1388867295 a máš na čtyři-pět let pokoj....
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
tato3
Příspěvky: 86
Registrován: pon zář 12, 2016 22:27

Re: chladica kvapalina Toyota SLLC

Příspěvek od tato3 »

Pochopené je to správne... Toyota chce fostát, G12+ je bezfosfátová... otázka je čo má fosfát na starosti a čo prechod na G12+ urobí - neurobí.... 10E sa možno zdá málo ale potrebujem cca 7l do chladicej sústavy a trošku neskôr 2l do invertora hybridu... v porovnaní taký Fridex je za 4E takže nejaký rozdiel sa ukáže....
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27404
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: chladica kvapalina Toyota SLLC

Příspěvek od Pitris »

Soused má Toyotu Avensis - mrknul jsem do servisky....Volba typu chladicí kapaliny. Používejte pouze "Toyota Super Long Life Coolant" nebo podobnou vysoce kvalitní bezsilikátovou, bezaminovou, bezdusitanovou a bezboritanovou chladicí kapalinu na bázi etylén–glykolu s technologií trvanlivých hybridních organických kyselin. (Chladicí kapalina s technologií trvanlivých hybridních organických kyselin je kombinací nízkofosfátových a organických kyselin.) Netuším proč by měly obsahovat složky fosfátů. Ale údajně jsou charakteristické pro požadavky asijských výrobců vozidel. Asi jo, nevím :shock:
Ale našel jsem ještě toto - a byť Starline doporučovat nechci - tak http://www.starline-parts.com/product/n ... y/?lang=cs Antifreeze K-A (např.) http://www.superoleje.cz/nemrznouci-smes-ka-3-litry
Než ale Starline tak fakt raději origo, aby nakonec z důvodu oprav nebylo to Starline třeba dražší....

Ale já dal už (a už i před 10-ti lety) do několika Hond "běžný" červený Fridex - a nikdy žádný problém....
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
tato3
Příspěvky: 86
Registrován: pon zář 12, 2016 22:27

Re: chladica kvapalina Toyota SLLC

Příspěvek od tato3 »

Ten test nedopadol pre Starline dobre takže sa mu asi vyhnem... keď nikto neporadí nejakú inú ekonomicky výhodnú náhradu tak vezmem origo. Problém je ten že pre EU výrobcov je to nezaujímavá záležitosť....aj ked ten Zerex vraj robí pre Valvoline BASF... ešte budem pátrať keby som niečo našiel pridám info. Zatiaľ vďaka...
Jerry3
Příspěvky: 10755
Registrován: úte říj 18, 2005 19:58
Bydliště: Praha

Re: chladica kvapalina Toyota SLLC

Příspěvek od Jerry3 »

Zkus pohledat u italské značky Paraflu. Mají špičkové chlad. kapaliny za relativně příznivé ceny.
jarson1
Příspěvky: 2059
Registrován: pon zář 01, 2014 8:39
Bydliště: RV ( SK)

Re: chladica kvapalina Toyota SLLC

Příspěvek od jarson1 »

trochu zaprášené...ale asi bude treba oprášit.
Toyota SLLC pre mixed GREEN mi náhle zmizla z trhu. A aj v zahraničí , kde ju ponukaju, vo finale nie je dostupná. Nejaká náhrada?
Inak tato3 ma pravdu - japanci používaju OAT v kombinacii s fosfatom , cim nam de facto vzniká HOAT a to preto aby skombinovali výhody IAT a OAT. Ten fosfat ma za ulohu urobit ochrannu vrstvu vsade ( ako pri IAT) a chranit tak hlinik (cistý- nie zliatinu) a ostatné "žlté" kovy. Co OAT nevie , naopak im skodí.
V europe ak je HOAT tak naopak fosfaty nie , tu ich nahradzuju kremicitanmi .A japonske zmesy neobsahuju v OAT baliku 2-EHA, ktorá je agresívna voci tesneniam - je to žial známy "plastifikátor. Po prusere znacky DEXCOOL , ho už neužívaju, alebo len minimálne aj ostatné značky v europe.
Ale k veci - vie niekto o kvalitnej IAT kvapaline pre staru japonku?
Toyota Carina E 1.6 Xli LB 1992 Japan
Obrázek
Ex.Toyota Carina E 1.8 GLI LB. 1996 GB
HONDA Civic 8G 4D 1.8 2006 Turkey
Obrázek
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27404
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: chladica kvapalina Toyota SLLC

Příspěvek od Pitris »

Pane kolego :wink: kdyby si se mrknul na ty moje odkazy z 1.1.2017 10:42 (kupodivu ještě fungují :)) zřel by si, co potřebuješ....

Starline Antifreeze K-A: Pro asijská vozidla. Koncentrovaná chladicí kapalina obsahuje složky fosfátů, které jsou charakteristické pro požadavky asijských výrobců....

Jinak tedy ale já od r. 2006 dával do Civica červený Fridex, a teď mám v Accordu už pár desitek tisíc kilometrů "úplně evropskou" červenou Valvoline MaxLife Coolant.

Ovšem třeba by si našel něco u Ravenolu http://www.ravenol.cz/katalog/nemrznouci-kapaliny ale řekl bych že min. 90% asijských aut v Evropě stejně jezdí na ty bezfosfátové taky....
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Uživatelský avatar
Pedro
Příspěvky: 7757
Registrován: úte zář 22, 2009 12:10
Bydliště: Praha 6

Re: chladica kvapalina Toyota SLLC

Příspěvek od Pedro »

Pred x lety jsem do E 9 dal cerveny Castrol. Vypusteni, 2x vyplach do provozni teploty a nova náplň.
Do Almy pred tremi lety, pri vymene vsech naplni ( prev, brzdy, voda), udelal stejny postup a dal zelenou. Vypustena rovnez cervena. S brdzdovkou tam byla dle SK a stitku 7let.
Pri vymene u Yi na podzim, namodrala ven, vyplychy a zelenomodra ( z origo barelu na fy auta) dovnitr.
Micham vzdy na - 20*. Všechno tedy g12
Prvni dve vozidla 1990 a 98. Tedy jeste poctive. To treti je povetsinou F, coz uz se na mi technice projevilo.
jarson1
Příspěvky: 2059
Registrován: pon zář 01, 2014 8:39
Bydliště: RV ( SK)

Re: chladica kvapalina Toyota SLLC

Příspěvek od jarson1 »

Pane kolego, videl som...ale videl som aj tvoj dodatok, s ktorým tak trochu suhlasím:
Pitris píše: Než ale Starline tak fakt raději origo, aby nakonec z důvodu oprav nebylo to Starline třeba dražší....
Ten ravenol som trochu skumal....este to preklepnem.
je zaražajuce , že oproti napriklad olejom, chladiace kvapaliny , ktore aspon ja považujem pre zivotnost motora minimálne za rovnako dôležite, v popisoch nedisponuji takmer žiadnym relevantným popisom. A pritom by stacilo tak málo.
Toyota Carina E 1.6 Xli LB 1992 Japan
Obrázek
Ex.Toyota Carina E 1.8 GLI LB. 1996 GB
HONDA Civic 8G 4D 1.8 2006 Turkey
Obrázek
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27404
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: chladica kvapalina Toyota SLLC

Příspěvek od Pitris »

jarson1 píše:Pane kolego, videl som...ale videl som aj tvoj dodatok, s ktorým tak trochu suhlasím
Pitris píše: Než ale Starline tak fakt raději origo, aby nakonec z důvodu oprav nebylo to Starline třeba dražší....
Já taky - s ním souhlasím :P A proto "normální evropskou" chladicí kapalinu. Za 14 let by se problém už asi objevil.... Kdyby byl býval byl :P
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
jarson1
Příspěvky: 2059
Registrován: pon zář 01, 2014 8:39
Bydliště: RV ( SK)

Re: chladica kvapalina Toyota SLLC

Příspěvek od jarson1 »

jo, ale ty riešis nahradu za inu toyota zmes , resp Honda type2 ( ktora je sice modrozelená - to je ale iba vrtoch Hondy), no v skutocnosti je to OAT ( podobne ako u RED toyota tu ovšem s pridaným fosfatom), co v pohode nahradis akoukolvek miestnou HOAT ( idealne), alebo aj OAT, teda kludne akakolvek europska G12+, ++ ...
Ja ale zhanam starý zelený koktail kategorie anorganických inhibitorov ( IAT) a s fosfatom a sucasne bez kremicitanu. A kedže v tomto motore koluje skoro 28 rokov, asi by nebolo mudre ho draždit OAT naplnou.
Ta ma ako sa zda iba jednu výhodu - životnost. naopak , co sa týka ochrany, na IAT dodnes nemá. A uprimne - vid aj niektoré testy - aj s tou životnostou je to diskutabilné. Oklamané zloženia, vycerpanie prisad už po pár mesiacoch....jasne , co bude v motore nasledovat.
Toyota Carina E 1.6 Xli LB 1992 Japan
Obrázek
Ex.Toyota Carina E 1.8 GLI LB. 1996 GB
HONDA Civic 8G 4D 1.8 2006 Turkey
Obrázek
Uživatelský avatar
Pedro
Příspěvky: 7757
Registrován: úte zář 22, 2009 12:10
Bydliště: Praha 6

Re: chladica kvapalina Toyota SLLC

Příspěvek od Pedro »

Vyplachni poradne a neřeš. Foukni tam g12 a ne moc hustou. Tim babusi udelas dobre. Kdyz to das,, husty,, muze se stat, ze muze kolem eskapasek pri chladnuti, rosit. Po dvou letech opakuj. Je to rychla prace.
Ani nepovoluju vypustnik, jen sundam spodni koleno.
Psal jsem ti, ze Corolla neměla problém.
Je to jen rada a zkušenosti. Aby pak pruser ne na mi. :D
Jerry3
Příspěvky: 10755
Registrován: úte říj 18, 2005 19:58
Bydliště: Praha

Re: chladica kvapalina Toyota SLLC

Příspěvek od Jerry3 »

Použij žlutou z francouzské produkce. Můžeš ji nalít rovnou, bez proplachu. Úspěšně ověřeno na několika "pravých" japonských vozech! :wink:

Třeba tuhle:
https://www.luckygas.cz/product/chladic ... adici/4478
Naposledy upravil(a) Jerry3 dne ned led 26, 2020 12:53, celkem upraveno 1 x.
jarson1
Příspěvky: 2059
Registrován: pon zář 01, 2014 8:39
Bydliště: RV ( SK)

Re: chladica kvapalina Toyota SLLC

Příspěvek od jarson1 »

jerry, konkretne ?
Pedro, sorry, ale neriskujem to. Jeden pokusný králik ( moja prva carina) mi to neschválil. Nie, že by ho to rovno zabilo, ale nejak mu to neprospelo. Odvtedy sa stracala...a to mi to tam dal servis po nehode. Teda bolo to na 100% do sucheho . Skor by ma zaujmalo aku konkretnu zeleninu si lial do Almy?
Naposledy upravil(a) jarson1 dne ned led 26, 2020 13:02, celkem upraveno 3 x.
Toyota Carina E 1.6 Xli LB 1992 Japan
Obrázek
Ex.Toyota Carina E 1.8 GLI LB. 1996 GB
HONDA Civic 8G 4D 1.8 2006 Turkey
Obrázek
Odpovědět