Celoročné pneu namiesto letných...

Další nezařaditelná témata

Moderátor: Colommbo

Odpovědět
FF

Celoročné pneu namiesto letných...

Příspěvek od FF »

...moje letné pneu vydržia asi už iba túto sezónu a uvažujem nad kúpou celoročných - nie namiesto zimných, ale namiesto letných...

Uvažoval som nad výhodami a napadli ma tieto:
-nemusím sa v prípade prvého snehu a ľadu plašiť
-nedostanem v takom prípade ani pokutu
-na mokrej ceste budú lepšie odvádzať vodu ako letné v tej istej cenovej kategórii

Nevýhody:
-možno rýchlejšie opotrebovanie oproti letným (aj to iba cez najväčšie vedrá), ale vzhľadom k tomu, že budú mäkšie len o niečo (oproti zimným) možno ani až tak nie

...čo vy na to?
filo0

Re: Celoročné pneu namiesto letných...

Příspěvek od filo0 »

- v lete nebudu dosahovať vlastnosťami na letné
- v prvom rade cena a takisto nižšia životnosť
Uživatelský avatar
Pedro
Příspěvky: 7757
Registrován: úte zář 22, 2009 12:10
Bydliště: Praha 6

Re: Celoročné pneu namiesto letných...

Příspěvek od Pedro »

Moje zimáky,která již druhým rokem celoročně dojíždim,budou před zimou na + - 3mm.
Nejezdim extra hory,tak dám celeročky,abych měl pokoj od eSeNBáků a trochu té trakce.
S mojim ročním KM nájezdem dudu mít nějaká čas pokoj.
Jsou to gumy ani kočka ani pes,ovšem já v létě ani zimě nejdu do krajností.
FF

Re: Celoročné pneu namiesto letných...

Příspěvek od FF »

filo0 píše:- v lete nebudu dosahovať vlastnosťami na letné
- v prvom rade cena a takisto nižšia životnosť
...práveže mne sa zdá, že celoročné pneu lepšie pokryjú priemerné teploty ako letné pneu - teda obdobie mimo používania zimných pneumatík:
Obrázek
miki

Re: Celoročné pneu namiesto letných...

Příspěvek od miki »

Záleží od toho kde jazdíte , koľko a možno aj ako a na čom.
Celoročné by som zvažoval keby som býval niekde na juhu, v prípade že ak by napadol sneh - myslím kopec snehu tak by som poprípade nemusel auto použiť, jazdím málo a nie ďaleko od bydliska. Tak myslím pre niekoho možno je to alternatíva. Zimné sú " problém " ak jazdíte málo a proste tie gumy nezoderiete a skôr stvrdnú a sú na zimu nepoužiteľné. Potom už len vybrať si - buď jazdiť zimné v lete alebo ich proste vyhodiť.
bouchy

Re: Celoročné pneu namiesto letných...

Příspěvek od bouchy »

FF píše:...
-nedostanem v takom prípade ani pokutu
...

Nevýhody:
-možno rýchlejšie opotrebovanie oproti letným (aj to iba cez najväčšie vedrá), ale vzhľadom k tomu, že budú mäkšie len o niečo (oproti zimným) možno ani až tak nie

...čo vy na to?
(Nejen) v ČR platí, že (zimní) musí nést označení M+S - doporučuji se o tomto předem ujistit.
Přidal bych k negativům případnou hlučnost, která vyplývá z "univerzálnosti".
FF

Re: Celoročné pneu namiesto letných...

Příspěvek od FF »

Celoročné pneu majú označenie M+S ináč by neboli celoročné... ...a vyššiu hlučnosť budú mať každé pneumatiky (aj letné) pokiaľ budú dobre odvádzať vodu...
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27400
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Celoročné pneu namiesto letných...

Příspěvek od Pitris »

Já moc zastáncem celoročních pneu nejsem, ale chápu, že pro někoho mohou být použitelné....
A v tom případě bych se díval buď po Vredestein Quatrac 3 nebo Pirelli P6 all season....
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
FF

Re: Celoročné pneu namiesto letných...

Příspěvek od FF »

...ako by sa na to dalo nahliadať v "reči" SAE motorových olejov?:
- zimné pneu = SAE 5W-30
- letné pneu = SAE 15W-50
- celoročné = SAE 10W-40
...???
Uživatelský avatar
jerome
Příspěvky: 5779
Registrován: ned bře 13, 2011 12:37

Re: Celoročné pneu namiesto letných...

Příspěvek od jerome »

Presne tuto otazku som riesil minuly mesiac. Rocne najazdenych cca 10tis. km Zimne mam este z 2006 roku tvrde su teraz v lete nie to este v zime ale korculujem sa na nich stale. Letne som kupil aj s elektronmi ale po jednom vbehnuti do vecsej jamy sa mi zmenil odklon kolesa. Po prvom lete bola jedna strana trochu viac zjazdena a neriesil som to. Po druhom lete uz bola guma zodrata riadne naviac mi zacalo triast volant nad 120km/hod tak som uvazoval nad celorocnymi a zabil by som tym 2 muchy naraz. Naprv som chcel najlacnejsie Debica s celkom pozitivnim hodnotenim na niektorych strankach vraj Made in Poland ale zas aj Micheliny sa niektore robia v Polsku takze netreba to az tak riesit. Potom som nasiel za dobru cenu Hankook aj s hodnoteniami Tyres,Test,tyrereviews a bol som pre ne rozhodnutý ale kedze som clovek ovplyvnitelny a kamos co robi auta mi hucal do hlavy ze kup letne a zimne este vydrzia nakoniec som kupil Uniroyal Rainexpert a ked prisli bolo na nich vyrazene Made in Slovakia tak som chtiac -nechtiac podporil aj nasu ekonomiku/zamestnanost :lol:
Ale to som chcel ze ked toho rocne moc nenajazdis (zimne skor stvrdnu jak ich zoderies),nejazdis jak blazen (mozno mensi grip celorocnych) myslim ze tie celorocne su aj ekonomicky plne vhodne.
Teraz ma trochu serie ze som sa nechal ukecat a zas sa budem musiet v zime korculovat pritom s tymi Hakookmi by to bolo v zime nebe a dudy :mrgreen:
Honda Civic 1.4iS 66kw => ELF Evolution 700 STI 10W40
Honda Civic 1.6 i-Dtec 88kw => Motul 8100 ECO-clean 0W30
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27400
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Celoročné pneu namiesto letných...

Příspěvek od Pitris »

FF píše:...ako by sa na to dalo nahliadať v "reči" SAE motorových olejov?:
- zimné pneu = SAE 5W-30
- letné pneu = SAE 15W-50
- celoročné = SAE 10W-40
...???
Mícháš jablka s hruškami :mrgreen: ale když už, tak já bych to viděl takto :lol:
- zimní pneu jsou jako SAE 0w/xx při častých mrazivých startech
- letní pneu jsou jako SAE xw/50 při dlouhých letních jízdách
- celoroční jsou jako 10w40 používaný jak při častých mrazivých startech, tak při dlouhých letních jízdách - je to použitelné, ale ani kočka ani pes - jsou jak pro jízdu, tak i pro motor lepší varianty
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
FF

Re: Celoročné pneu namiesto letných...

Příspěvek od FF »

...nemalo by sa to príslovie zmeniť na: "miešaš Pražákov s Brňákmi" :wink: :lol:
...a prečo si myslíš, že "miešam", veď pri tvorení zmesi gumy je tá problematika veľmi podobná viskozite olejov...
Uživatelský avatar
Pedro
Příspěvky: 7757
Registrován: úte zář 22, 2009 12:10
Bydliště: Praha 6

Re: Celoročné pneu namiesto letných...

Příspěvek od Pedro »

A jak bys to řešil v případě mojich dvou aut. xsaru jsem před lety obul na disky se zimákama a na disky s letníma. roční nájezd cca 4000 km. Oboje jsou ani né na půl ojeté,a statečně tvrdnou. Maj asi 5 let.
S Almou najedu to samé a používám jen zimní,furt,protože tam již několik let byly-. Budou celoročky,protože přezouvání je pro mě těžce neefektivní. Až se ojede xsara,tak rovněž. nebo jen zimáky.
Tyto gumy jsou proto,kdo málo jezdí a nežene se do krajností.
Vloni jsem byl na zimákách nutně na dovolený v teplých končinách a za ty km , asi 2700,nou problémo,tak se dá i toto.
bouchy

Re: Celoročné pneu namiesto letných...

Příspěvek od bouchy »

Ad tvrdnutí:
Trochu jsem pátral v různých částech internetu a zdá se, že se buď prodávají speciální spreje, nebo postačí i glycerin, za všechny např.
http://www.jawamania.info/poradna/detai ... onid=48533
Používám občas na gumičky v magnetofonu - jistě, potrhaný rozpraskaný řemínek to neslepí, ale třeba u spojek to zapůsobí na "tvrdost". Jenže pak se ten glycerin musí očistit a hodně dlouho jezdit, než to přestane prokluzovat...
Zpět k pneu - nevím, jestli by šel glycerin použít k akutnímu "změkčení", snad ano. Spreje to oživí tak na hodinu. U glycerinu je ten problém, že povrch je "mastný" - což není pro nasazené pneumatiky asi ideální vlastnost, ale pro "prevenci" se používá často v různých použitích (čluny, auto-těsnění,...). Kdyby se tato procedura provedla, jak dlouho vydrží pneumatiky měkčí (účinkem glycerinu)? Dá se koupit v lékárně, případně jinde za lepší cenu. Mých 100g mi vydrží dlouho.
Uživatelský avatar
Pedro
Příspěvky: 7757
Registrován: úte zář 22, 2009 12:10
Bydliště: Praha 6

Text z mob.internetu

Příspěvek od Pedro »

Starnutimu nezabranis,povetr.vlivy,prirozeny ch.procesy...
To ze je natres,lesknou se,ale dezen stejne tvrdne. Nejsem chemik ale z mnohalete praxe vim ze to tak je.
Odpovědět