Brzdová kapalina

Další nezařaditelná témata

Moderátor: Colommbo

Odpovědět
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27480
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Brzdová kapalina

Příspěvek od Pitris »

pepoh píše:zivotnost ? ma sa vymienat kazde 2r.
Pedro píše: A to negdo dela?
Jo. Třeba já :shock:
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Uživatelský avatar
rousini
Příspěvky: 1888
Registrován: čtv lis 29, 2012 11:24
Bydliště: ... cestička jako mlat.

Re: Brzdová kapalina

Příspěvek od rousini »

Já taky jsem odhodlán...pouze na motorce...ale ještě žádná nedosáhla dvou let provozu v mém vlastnictví. Nicméně po koupi na to vždy došlo. V autě jednou za uherák.
Jelikož není brzdový systém jak kontaminovat vodní párou, tak to nehrotím. Plachtím, brzdím motorem a už dávno nevybírám nejlepší věci, když vím, že je nevyužiju...
Mondeo combi 2.0TDCi 103kW "vraník" Mondeo combi 2.2TDCi 129kW "indián"
Valvoline All Climate 5W-40
Shiver 900 Shell Advance Ultra 4T 15W-50,
Versys 650 Motul 5100 5W-40
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27480
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Brzdová kapalina

Příspěvek od Pitris »

Každej jsme jiná člověci....
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Uživatelský avatar
Pedro
Příspěvky: 7757
Registrován: úte zář 22, 2009 12:10
Bydliště: Praha 6

Re: Brzdová kapalina

Příspěvek od Pedro »

Od 18ti let jsem mel auta 1-2 roky max., s vyjimkou S 136 GL a Pandy 1 gen., ty asi 4roky. Tam jsem vymenil pri koupi,neb jsem s delsi dobou uzivani pocital. Pak u Corolly byla z Thuscho dle stitku dva roky pred tim, nez ji koupil, tak další dva, co jsem ji mel, neresil.
Alma mela vymenu v Nissanu ještě s puvodnim majitelem 2010. 2011 jsem ji koupil a menil 17, s Fridexem a prevodakem. Ještě minimalne dva roky tam bude, v Yi jsem vloni po koupi vymenil všechno a to tam bude rovněž 5 let. S tou pocitam na hooodne dlouho, dostala i spodek a dutiny. (pokud osud nerozhodne jinak).
Fiat ma vse 5 let a vsechny naplne dostane pristi mesic. Delat to ja vsak nebudu. Syn pritelkyne je profi automechanik.
Na auta byvalych pritelkyn jsem kaslal, jen pripomel, co by bylo potreba. (zensky bez vlastniho auta, ani ty kratkodobky za mlada, to u me neprichazelo v úvahu :D )
Edit-kvuli Rous.
Zadnou motorku ci skutr ne dyl nez 1-3 r. Takže co tam bylo, kdyz fungovalo, zůstalo.
Prvni skutr jsem nedávno po peti letech ozivil, nikdy tam ani trochu nedolil.
Stale brzdi. A je To Číňan. V sucasne moto, ktera uz zustane, asi příští rok i Fridex. Pujde na serizeni motoru, vidle,... A bude dalších 5 let pokoj. Současný skutr tim prosel vloni po nakupu.
Naposledy upravil(a) Pedro dne sob zář 05, 2020 8:43, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27480
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Brzdová kapalina

Příspěvek od Pitris »

Nemíním tady dělat osvětu, jen připomínám. A cituji :arrow:

Suchý bod varu - bod varu čerstvé tekutiny.
Mokrý bod varu - bod varu používané kapaliny, která absorbuje vzdušnou vlhkost. (představuje brzdovou kapalinu po době strávené v reálné situaci).
Kapaliny DOT 3, 4 a 5.1 jsou hydroskopické, na bázi glykolu, což znamená, že absorbují vlhkost z atmosféry. Brzdová kapalina na bázi glykolu začíná absorbovat vlhkost od okamžiku, kdy je nalita do hydraulického brzdového systému nebo vystavena vzduchu. Tekutina absorbuje vzdušnou vlhkost přes mikroskopické póry v gumových hadicích, těsněních, či ze vzduchu....
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Uživatelský avatar
Colommbo
Příspěvky: 9926
Registrován: pon led 23, 2012 20:46
Bydliště: kutnohorsko-kolínské pohraničí

Re: Brzdová kapalina

Příspěvek od Colommbo »

Osobně si myslím, že po dvou letech mění brzdovku málokdo (čest výjimkám! a srovnání s motorovým olejem ponechávám bez komentáře...) ATE200 má lhůtu tři roky, tedy budeme-li uvažovat, že "obyč." DOT4 bude (nechá) majitel měnit po pěti letech, ATE200 může v systému zůstat dejmetomu sedm let. Ano, nebavíme se tu o ježdění brzda/plyn a na krev či každoročním několikanásobném přejíždění alpských průsmyků. Nějaké další otázky...? :D
W124 E320 Coupé R6 162kW 1994, 5Q man. Getrag "psí noha",
Shell HU 5W40,
přev. Ravenol ATF Fluid, dif. Castrol Axle Z Limited Slip 90
Uživatelský avatar
Pedro
Příspěvky: 7757
Registrován: úte zář 22, 2009 12:10
Bydliště: Praha 6

Re: Brzdová kapalina

Příspěvek od Pedro »

Jarku, no klesne bod varu. Dokazes delsi dobu tak brzdit, aby jsi to poznal? Ja odobne pouze u polozavodni Skodofky. Ale to bylo i kotoucema, neb jsem nesehnal vhodnejsi. A ctyrpiskove brzdice umely neskutecny divy, bohužel kotouce to nedavaly. (nej brzdice na predku, co jsem zazil, v seriovem aute a jeste predpotopnim).

Myslim, ze to uvari Tonik na okruhu a J3 v bezne jizde.
Krouzit po okruhu mi nic nerika, stejne tak jezdit stylem Jardy.
A to casto plachtim :mrgreen: a stve mi ze to nejde i na motorce :D

10hodin. Lezu z pelechu konečně snidat a odkladam telefon.
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27480
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Brzdová kapalina

Příspěvek od Pitris »

A takhle obrezlý pístek ve třmenu, nebo vnitřní koroze brzdového válce?
Ale to já jen tak, aby řeč nestála :)
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
jarson1
Příspěvky: 2088
Registrován: pon zář 01, 2014 8:39
Bydliště: RV ( SK)

Re: Brzdová kapalina

Příspěvek od jarson1 »

bod varu, bod varu...
zabudate páni tak trochu na ostatné veci, ktoré ma kvapalina na starosti. Je to podobné ako s olejom. Ak už je problém u brzd s "varením" ( a obvykle následkom toho aj zavzdušňovaním), je to podobné ako ked motorový olej zlyhá v oblasti samotného mazania. Nikto z vás ani vo sne nepripustí olej tam nechat tak dlho , aby k takémuto niečomu vôbec doslo. preco? Lebo vsetci viete, že olej musí plniť aj dalšie dôležité ulohy , co sa týka ochrany dielov motora.
A tu je to podobné. Kvapalina nemusí zdaleka este byť v stave aby vrela pri ostrom brzdení a pritom už je dávno zrelá na výmenu. Ano , viaže vodu. To je v podstate jej velká výhoda, lebo tým vlastne chráni systém proti korozii. Ale len do tej miery, kým je tej vody v nej len určité množstvo. A kedže vodu absorbuje vlastne nepretržite, bez ohladu na nájazd, asi z nejakého dôvodu niekto spočítal, že dva roky ( resp 3 , alebo iné výrobcom stanovené číslo) je presne casová hranica, kedy je tej vody viac než je bezpečno. A nemyslým teraz pre riziko prevarenia pri brzdení. Ona musí totiž este okrem toho chránit vnútro systému. Čo konkretne? tesnenia valcov/piestikov, pracovné povrchy týchto dielov , ktroré musia byt dokonale hladké aby vsetko riadne tesnilo a bol dosahovaný správny pracovný tlak...lenže ludia na to dlabu , lebo vsak sa nic nestalo a vsetko funguje...lebo to nevidieť - opäť podobnost s olejmi? ...a potom aká je realita - vsade je v ponuke hafo "opravných súprav"na pretesnovanie valcekov/strmenov, pertlovacie súpravy na opravy trubiek, u spojky potom - ta istá kvapalina (a je jedno ci spoločný zasobník s brzdami alebo samostatný okruh) - ludia menia valceky spojky, leju elixiry do prevodoviek, menia oleje v prevodovkách, možno celú spojku...
A pri tom stačí jeden kamarát a pol hodinky zo života raz za dva roky a nič z toho nemusí človek riešiť.
ak aj kamaráti nie su po ruke, najlacnejšia sada na samo domo výmenu brzdovky stojí cca 15-20€. A srasiak ABS? Ano, môžu byť uskalia u rôznych modelov, ale v princípe stačí mať vyšliapnutý pedál , aby sa ventili otvorili a to je vsjo.
Nevravím , že o brzdovke vznikne tolko internetových fór ako o olejoch, ale o niečo väčšiu pozornosť ako je v týchto krajoch obvyklé by si zaslúžila.
Toyota Carina E 1.6 Xli LB 1992 Japan
Obrázek
Ex.Toyota Carina E 1.8 GLI LB. 1996 GB
HONDA Civic 8G 4D 1.8 2006 Turkey
Obrázek
jarson1
Příspěvky: 2088
Registrován: pon zář 01, 2014 8:39
Bydliště: RV ( SK)

Re: Brzdová kapalina

Příspěvek od jarson1 »

Vidím, že kým som tvoril svoju slohovú prácu, Pitris ma predbehol jednou/ dvomi vetami :wink:
Toyota Carina E 1.6 Xli LB 1992 Japan
Obrázek
Ex.Toyota Carina E 1.8 GLI LB. 1996 GB
HONDA Civic 8G 4D 1.8 2006 Turkey
Obrázek
Johnny55
Příspěvky: 161
Registrován: pon srp 29, 2011 19:42

Re: Brzdová kapalina

Příspěvek od Johnny55 »

Pitris píše:A takhle obrezlý pístek ve třmenu, nebo vnitřní koroze brzdového válce?
Ale to já jen tak, aby řeč nestála :)
Ono zasa bez vzduchu tam taká korózia nebude
Volvo S80 2.0T
Audi A6 2,7TDI manuál 6st. bez DPF
Motul X-Cess
Mobil Rally Formula
jarson1
Příspěvky: 2088
Registrován: pon zář 01, 2014 8:39
Bydliště: RV ( SK)

Re: Brzdová kapalina

Příspěvek od jarson1 »

...ako myslíš.
krátky výťah z teorie:
"Malé množstvo vlhkosti sa do kvapaliny dostáva cez pryžové tesnenia a hadice. Technicky vlastne prejde vlhkosť cez každý materiál okrem kovu a skla. Preto sa všeobecne odporúča vymeniť brzdovú kvapalinu každé 3 roky."
Toyota Carina E 1.6 Xli LB 1992 Japan
Obrázek
Ex.Toyota Carina E 1.8 GLI LB. 1996 GB
HONDA Civic 8G 4D 1.8 2006 Turkey
Obrázek
Johnny55
Příspěvky: 161
Registrován: pon srp 29, 2011 19:42

Re: Brzdová kapalina

Příspěvek od Johnny55 »

To ti nikto neberie, ja si len myslím, že či ju tam nechá niekto 3 alebo 5, tak asi sa nič ešte nestane. Akože videl som prasiatka kde sa 15r nemenila kvapalina aj piestiky s nič im nebolo. Netvrdím že je to ok, ale.....
Proste ja kvapalinu potrebujem vymeniť a neriešim či je o 3e drahšia,
Volvo S80 2.0T
Audi A6 2,7TDI manuál 6st. bez DPF
Motul X-Cess
Mobil Rally Formula
Uživatelský avatar
pepoh
Příspěvky: 2652
Registrován: sob črc 29, 2017 10:06

Re: Brzdová kapalina

Příspěvek od pepoh »

Pedal začne maknut keď prasatko sa priblíži teplote varu vody. Vtedy kvapalina vnútri bude vyzerať ako sóda v pohári. Plyn je stlacitelny a to v hydraulike nechceš. Zatiaľ sa nebavime o korozii.
Aj brzdová je doživotná, ak vždy mas studene brzdy.
LPGObrázek Obrázek X-CESS :| Obrázek VST 8)
MOBIL SUPER 3000 X1 8) Eurol Engine Oil Treat 8) LQ-Molygen :wink: TOTAL INEO 0W30 :x
simec44
Příspěvky: 39
Registrován: ned led 05, 2020 22:27

Re: Brzdová kapalina

Příspěvek od simec44 »

pánové doporučuji
funguje to dobře 3roky stará brzdová je detekovana jako bez vad
u jiných aut, (švagr)kde nevi kdy bylo méně o detekovalo to nutnou vymenu

https://m.aliexpress.ru/item/4001085826 ... 6f3eozCs8L
Odpovědět