Anketa - druhy opotřebení (3. část) - SPRÁVNÁ ODPOVĚĎ

Zde jsou uveřejněny výsledky předešlých anket.

Moderátor: Colommbo

Jaký typ opotřebení je na obrázku?

Anketa končí za pon srp 14, 2006 12:10

Adhezivn
0
Žádná hlasování
Peckov
1
3%
Vlo
0
Žádná hlasování
1
3%
D
12
34%
Erozivn
6
17%
Vydrolov
14
40%
Abrazivn
1
3%
 
Celkem hlasů: 35

Uživatelský avatar
spina
Site Admin
Příspěvky: 23
Registrován: stř úno 18, 2004 12:10

Anketa - druhy opotřebení (3. část) - SPRÁVNÁ ODPOVĚĎ

Příspěvek od spina »

Připravili jsme pro vás nový případ opotřebení v anketě na téma opotřebení strojních částí.

Pokuste se odhadnout o jaký typ opotřebení se v daném případě jedná. Po jednom měsíci přineseme správný výsledek a představíme nový obrázek.

Obrázek

Správná odpověď: Vlevo:Důlková koroze (Pitting), vpravo:Vydrolování (spalling)

Důlková koroze se vyskytuje nejčastěji u cyklicky namáhaných tvrdých povrchů(zde 52 HRC). Jde o únavové opotřebení třecích ploch, kdy dochází při provozu ke kombinaci vzájemného kývavého, valivého a suvného pohybu protilehlých zatížených povrchů. Vzniká velké podpovrchové napětí, které nejprve vede ke zpevnění materiálu a potom ke ztrátě pružnosti, tvorbě trhlin a vzniku důlků s charakteristickým lasturovým lomem.
Pokračující zatížení vede k dramatické progresi opotřebení, které lze charakterizovat již jako vydrolování (spalling).
Naposledy upravil(a) spina dne pát zář 29, 2006 16:02, celkem upraveno 2 x.
KarelR

Příspěvek od KarelR »

No sice se mi líbí ten výraz "faking", ale hlasoval jsem pro důlkovou korozi :D ...
Luboš T.
Příspěvky: 122
Registrován: sob bře 27, 2004 21:12
Bydliště: Brno

Příspěvek od Luboš T. »

KarelR píše:No sice se mi líbí ten výraz "faking", ale hlasoval jsem pro důlkovou korozi :D ...
I taková slova se v tribotechnice občas používají..... :oops:
Urvanej

ups

Příspěvek od Urvanej »

No na obrázku vidím hloubkovou korozi, ale tu nenabízíte v možnostech, tak doufám, že důlková je totéž.
Marty

Příspěvek od Marty »

Luboš T. píše:
KarelR píše:No sice se mi líbí ten výraz "faking", ale hlasoval jsem pro důlkovou korozi :D ...
I taková slova se v tribotechnice občas používají..... :oops:
Ja tedy nevim co Karel cetl, ale faking jsem nikde nevidel. A flaking s L dava smysl, protoze flake je vlocka.

Navic to pri cteni nebude a tim oblibenym slovem ani moc podobne, protze se to bude vyslovovat s "lej" a ne s "a".
Jestli budete nekdp chtit rozhihnat nejakeho amika, tak mu reknete, ze ma jet do ulice Holušická. (jemu to castecne bude znit jako svatá prd.l)

Tolik k hrani se slovicky. Co by bylo fajn, (alespon pro mne, strojo-triboneznalka) je nejaka galerie se zverejnenymi fotkami, oznacenim opotrebeni, informaci na jak zatizenych plochach vznika a jakym mazanim se da predejit nebo oddalit.
KarelR

Příspěvek od KarelR »

Joj asi jsem něco "přehlídnul" :shock: ... Koukni Marty, to se stane i v lepších rodinách no ne? :wink: ..
Uživatelský avatar
spina
Site Admin
Příspěvky: 23
Registrován: stř úno 18, 2004 12:10

Příspěvek od spina »

...
Zamčeno