Powered by Smartsupp
Domů Informace ze světa maziv Popis plastických maziv
Domů Informace ze světa maziv Popis plastických maziv
Popis plastických maziv

Popis plastických maziv

Popis plastických maziv

Popis plastických maziv

Plastická maziva se používají k mazání nejrůznějších kluzných a valivých uložení, všude tam, kde není možné nebo technicky vhodné použití oleje.Obvykle se skládají ze základového oleje, aditiv a zpevňovadla. Plastická maziva se prodávají pod obchodními názvy, které přibližně popisují možnosti jejich použití: víceúčelové mazivo, mazivo pro vysoké teploty, polotekuté mazivo pro převody, gelové mazivo, polyuretanové mazivo, bentonitové mazivo aj.

Složení plastických maziv

Základový olej + Zpevňovadlo + Aditiva = Plastické mazivo

1) Základové oleje

Pro výrobu plastických maziv se používají základové oleje shodné jako u motorových,  převodových nebo průmyslových olejů.

2) Aditiva

Pro výrobu plastických maziv se používají aditiva shodná jako u motorových a převodových olejů s důrazem na aditiva pro ochranu proti vysokému tlaku a opotřevení, aditiva pro ochranu proti korozi, aditiva proti stárnutí. Navíc se do plastických maziv mohou přidávat i aditiva na bázi pevné látky -tzv.plnidla- Molybdendisulfid (MoS2), Grafit (Uhlík C),Teflon(PTFE) aj.Tyto látky nevytvářejí strukturu maziva.

3) Zpevňovadla

Zpevňovadlo je chemická látka která vytváří mřížkovou strukturu, jejíž prostor je vyplněn olejem, který je  v průběhu mazání uvolňován mezi mazané plochy. Přidáním zpevňovadla do oleje přestane být olej kapalný a změní se v mast. Další důležitou úlohou zpevňovadla/zahušťovadla/ je zajistit mazání v případě vzniku smíšeného a mezného tření. Zpevňovadlo reaguje za vysokého tlaku a teploty s povrchem kovu kluzné plochy a vytváří na něm ochrannou vrstvu. Jako zpevňovadla jsou používány především  tzv. kovová mýdla, která vznikají reakcí hydroxidů kovů s nenasycenými mastnými kyselinami. Nejčastěji se používají mýdla na bázi lithia, sodíku, vápníku, méně častěji hliníku, baria, olova. V případě kombinovaných mýdel se k neutralizaci používá směs hydroxidů(např. lithium-vápník).  Pod pojmem "komplexní mýdla" se rozumějí kovové soli, nejčastěji ve směsi s  kovovým mýdlem stejného kovu.  Rovněž existují zpevňovadla na odlišné bázi než jsou soli a mýdla kovů - gely, bentonity, polyuretany.

Plastická maziva na bázi mýdel Lithia (Li)
Nejčastěji používaný druh plastických maziv. Jsou odolná proti vodě a současně stabilní i při vysokých teplotách. Maziva lze používat v rozmezí teplot -20 °C až 130 °C. Maziva jsou obvykle označována jako víceúčelová.

Plastická maziva na bázi mýdel Sodíku (Na)
Mazivo není odolné proti vodě, jeho maximální provozní teplota je cca 100 °C.

Plastická maziva na bázi mýdel Vápníku (Ca)
Nejstarší druh plastických maziv.  Mají hladkou strukturu, jsou odolná proti vodě a mechanickému namáhání, avšak maximální provozní teplota je pouze cca  70°C. V případě tzv. komplexních maziv tohoto typu lze zajistit teplotní stabilitu do teplot až 120°C.

Konzistence

Konzistence plastických maziv je obdoba viskozity u olejů. Konzistence udává měkkost / tuhost maziva. Konzistence je normována prostřednictvím NLGI tříd 000, 00, 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6. Čím vyšší číslo třídy, tím je mazivo tužší.