Záměna olejů Mazda 5 1.8i

Fórum o automobilových mazivech

Moderátor: Colommbo

SiD
Příspěvky: 9
Registrován: pon srp 07, 2017 5:12

Záměna olejů Mazda 5 1.8i

Příspěvek od SiD »

Zdravím! Před půl rokem jsem přivezl z Německa 10 let starou Mazdu 5, 1.8 benzín, najeto 152t. Pravidelně servisovaná v autorizovaném servise, pravidelně měněn olej. Na olej co tam byl jsem nějakou chvíli ještě jezdil, neubýval a spotřeba benzínu byla necelých 9 l. Pak jsem olej vyměnil, ve fakturách ze servisů byl uveden origo Mazda olej syntetika 5W30 ACEA A5/B5 a tak jsem tam nalil ten samý. Jenže motor začal ten olej ihned hodně žrát, cca 2l/1000km. Zkusil jsem to vyřešit proplachem motoru, ale motor žere dál (komprese ok). Spotřeba benzínu ovšem klesla na cca 7 l. A tak mě napadlo, že původně tam asi nebyl tento lehkoběžný olej a že asi v německém autorizovaném servise udělali chybku ve faktuře. Teď už mám načteno, že lehkoběžné oleje není žádná výhra. Takže mám nyní v plánu přejít na hustější olej, jen nevím jaký... 5W40? 10W40? Syntetika nebo polosyntetika? Mám před touto výměnou motor propláchnout? Najel sem s tímto olejem asi 3t km a nikdy nebyl pod min. rysku, mohl provoz s tímto olejem způsobit nějakou škodu? Díky.

Nebo nechat 5W30 a změnit jen ACEA?
Uživatelský avatar
NOVON
Příspěvky: 2968
Registrován: pát říj 16, 2009 11:01

Re: Záměna olejů

Příspěvek od NOVON »

Dej 5w-40..Nicmene s takovou spotrebou oleje bych to videl na opotrebene,popr.zapecene (na olej A5/B5 a nemecke dalnice bych se vubec nedivil) stiraci krouzky.
VW Touran 1.6 MPI 75kw+LPG
VW Touran Freestyle 1.6 MPI 75kw
Jerry3
Příspěvky: 10755
Registrován: úte říj 18, 2005 19:58
Bydliště: Praha

Re: Záměna olejů

Příspěvek od Jerry3 »

Domnívám se, že jde o klasický způsob zamaskování skutečného stavu motoru vozu, kterého se někdo rád zbavil. "Vyrobit" pečlivě vyplněnou servisní knížku totiž není žádný problém.
bjukemen
Příspěvky: 4876
Registrován: sob bře 29, 2008 17:09

Re: Záměna olejů

Příspěvek od bjukemen »

5w-40 A3 a jazdit, az bude spotreba oleja vysoka nastal pripad o ktorom pise Jarda
chevrolet cruze 2.0 vcdi 120kw

Alfa Romeo 156 SW 2,4 JTD 110kw @ 142,3kw
SiD
Příspěvky: 9
Registrován: pon srp 07, 2017 5:12

Re: Záměna olejů

Příspěvek od SiD »

No nevim, servisní knížka je jen elektronická u Mazdy a k autu jsem dostal všechny faktury a účtenky se vším možným co na autě bylo kdy dělané a koupené a vše souhlasí... A jak jsem psal, před mou výměnou oleje to auto ten olej nežralo...
Jerry3
Příspěvky: 10755
Registrován: úte říj 18, 2005 19:58
Bydliště: Praha

Re: Záměna olejů

Příspěvek od Jerry3 »

Vysoký rozdíl ve spotřebě benzínu naznačuje, že válce již přišly o honování. Přechod na 5W-40 tudíž problém nevyřeší. Chtělo by to profi endoskop a juknout se na stěny válců. Základem je ovšem kontrola zapalovacích svíček, která hodně prozradí.
Naposledy upravil(a) Jerry3 dne pon srp 07, 2017 6:31, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27486
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Záměna olejů

Příspěvek od Pitris »

Ta "chybka" ve faktuře byla bych řekl záměrná a byl tam viskóznější olej....
Teď za ty 3tkm si to propláchl. Já bych dal 5w50 (Sunoco, Elf, Valvoline) nebo 10w50 (Total, Q8) a měnil po 10-ti tkm.
A jestli to nepomůže, bude potřeba GO motoru....
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
SiD
Příspěvky: 9
Registrován: pon srp 07, 2017 5:12

Re: Záměna olejů

Příspěvek od SiD »

Když jsem koukal na svíčky, byly napálené jen trochu na konci závitů a všechny stejně, nic radikálního. Jeden servisák, ke kterému jsem to dal, endoskopem do válců koukal, ale nijak to nekomentoval, tak buď nic zásadního neviděl, nebo neví jak to tam má vypadat. Ale myslí si, že je ten olej nasáván přes odvětrání víka ventilů, alespoň tam teda nějaký olej našel.
Jerry3: S tou spotřebou benzínu to nějak nechápu, myslel jsem, že s vizkóznějším olejem bude vyšší a logicky když jsem dal lehkoběžný méně vizkózní olej, který je dělaný na spotřebu benzínu, bude spotřeba nižší. Dle toho jsem usoudil, že tam byl před tím vizkóznější olej. Že by bez honování měl motor nižší spotřebu benzínu?
No a nebo tam prostě nalili omylem olej ze špatného sudu a nebo dali schválně vizkóznější olej, protože to přeci jen už není nové auto... To se stává běžně... Tím se takhle uklidňuju... :( :lol:
Jerry3
Příspěvky: 10755
Registrován: úte říj 18, 2005 19:58
Bydliště: Praha

Re: Záměna olejů Mazda 5 1.8i

Příspěvek od Jerry3 »

Přes odvětrání karteru ti nezmizí dva litry oleje na 1000 km a už vůbec ne hned po změně oleje. A pokud je vše OK, s nízkoviskozitním olejem ušetříš max. 3% paliva, a to ještě jen při drastickém podtáčení.
SiD píše:Když jsem koukal na svíčky, byly napálené jen trochu na konci závitů a všechny stejně, nic radikálního.
Jde hlavně o stav elektrod a izolátoru. :idea:
bio
Příspěvky: 934
Registrován: čtv bře 06, 2008 22:15

Re: Záměna olejů Mazda 5 1.8i

Příspěvek od bio »

Na spotřebu benzínu nemá olej dramatický vliv, ovšem vše ostatní ANO.
SiD
Příspěvky: 9
Registrován: pon srp 07, 2017 5:12

Re: Záměna olejů Mazda 5 1.8i

Příspěvek od SiD »

Krom toho co jsem zmínil na těch svíčkách, vše ostatní bylo ok.
Co se všeobecně teoreticky stane, nebo jak se projeví, kdyby tam byl polosyntetický 10W40 a vyměnil by se za syntetický 5W30 A5/B5? Vím že je to špatně, ale nevím proč...
Jerry3
Příspěvky: 10755
Registrován: úte říj 18, 2005 19:58
Bydliště: Praha

Re: Záměna olejů Mazda 5 1.8i

Příspěvek od Jerry3 »

Špatně to není, špatně jsi to postavil. Primárně jde o to, že motor musí mít jiný typ (provedení) honování válců, aby mohl jezdit na olej se sníženou HTHS viskozitou. Pokud takové honování nemá, rychle o něj přijde. Ale nestane se tak ze dne na den.
SiD
Příspěvky: 9
Registrován: pon srp 07, 2017 5:12

Re: Záměna olejů Mazda 5 1.8i

Příspěvek od SiD »

Dobrá, tak jinak... Motor je stavěný na olej 5W30 A5/B5. Ten vyměním za 10W40 (A3 třeba), mohu se poté vrátit k původnímu oleji?
Pořád mi není jasné, proč by po výměně oleje ze dne na den motor začal takhle žrát olej...
Jerry3
Příspěvky: 10755
Registrován: úte říj 18, 2005 19:58
Bydliště: Praha

Re: Záměna olejů Mazda 5 1.8i

Příspěvek od Jerry3 »

Protože to, s čím jsi auto pořídil, nebyl "olej". Víc v tom nehledej.
SiD
Příspěvky: 9
Registrován: pon srp 07, 2017 5:12

Re: Záměna olejů Mazda 5 1.8i

Příspěvek od SiD »

Hm, tak bych asi měl sehnat to, co tam bylo předtím...
Nebo mohlo by tohle všechno způsobit to, že to auto před tím jezdilo, neznámo jak dlouho, se špatným termostatem a motor se zahřál jen jízdou ve městě? To mi teda zatím každý jasně vyvrátil, ale nikdo nebyl expert na oleje :)

Olej od Mazdy 5W30 A5/B5 asi bez problémů mohu měnit s olejem od Fordu 5W30 A5/B5, na výrobci nezáleží, že ano?
Odpovědět