výměna olejů Fabia 1.9 SDI

Fórum o automobilových mazivech

Moderátor: Colommbo

jozunost

výměna olejů Fabia 1.9 SDI

Příspěvek od jozunost »

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o informaci a doporučení ohledně dalšího používání motorového oleje ve Škoda Fabia Combi 1.9 SDI r. výroby 2005. Koupil jsem si toto ojeté vozidlo od firmy v roce 2012–které mělo v té době stav tachometru 330.000 km a bylo dobře udržované a podle sevisní knížky byly prováděny garanční prohlídky a opravy.Když jsem podle záznamů stavu ujetých km v servisní knížce nechal u nás v servisu udělat výměnu oleje tak po výměně mi oznámil technik že mám v motoru olej 5W-40 a další výměna bude následovat po 10-15.000 km. Po ujetí asi 12.000km mi provedl syn výměnu oleje ale řekl mi že tam nalil 10W-40 že prý se tam dával při garančních prohlídkách (kam vozidlo patřilo). Tímto olejem 10W-40 se provedla i další druhá výměna po 12.000 km. Nyní my bylo sděleno že prý tento používaný olej 10W-40 nemá v motoru mojeho vozidla co dělat.Jsem z této zprávy vytrašený a nevím co mám dál dělat
Jaký olej by jste mi nyní po těchto změnách doporučil –jaký olej do motoru mám při nynějším stavu tachometru 390.000 km- pro výměnu používat (kdyby jste mi podrobněji mohli napsat přesný typ a značku a taky možnou levnější náhradu kterou mohu použít- a podle čeho se řídit pro nakupování ) –a hlavně s jakou dobou životnosti pro další výměnu a čeho bych se měl přísně vyvarovat a čeho se nemusím bát a co je možné tolerovat. Taky se mi zdá že auto je nějak línější- ale možná je to jen moje zdání.
Jesti by jste mi jen tak zhruba mi poradili co mohu a čeho bych se mněl vyvarovat u použití a výměny motorového oleje.A co si myslíte o tom když se použije před výměnou: 1)-výplach starého oleje? a taky 2)-přídavek do nového oleje pro lepší chod ventilové soustavy.Nevím jak se tyto prostřeky nazývají.
Omlouvám se že Vás obtěžuji možná prkotinou ale doufám že si najdete čas a poradíte mi.
S přáním hezkého dne a poděkováním.....
jozunost@seznam.cz
Uživatelský avatar
Jezevcik
Příspěvky: 3360
Registrován: sob lis 26, 2005 16:55
Bydliště: Praha 11

Re: výměna motorového oleje

Příspěvek od Jezevcik »

To, že olej 10W-40 do tohoto motoru nepatří, řekl kdo? Samozřejmě je to nesmysl. Důležitá je norma, kterou daný olej splňuje. Už tehdejší oleje 10W-40 tomuto prastarému motoru v klidu vyhověly, natož ty dnešní.
Toyota Verso 1.8 Valvematic, r. v. 2011
Léto: Shell Helix HX6 10W-40
Zima: Shell Helix Ultra 5W-40
Toyota Corolla Liftback E 11, 1.4 16 V, r. v. 97
Shell Helix HX6 10W-40
Uživatelský avatar
Colommbo
Příspěvky: 9847
Registrován: pon led 23, 2012 20:46
Bydliště: kutnohorsko-kolínské pohraničí

Re: výměna motorového oleje

Příspěvek od Colommbo »

Vypadá to, že výměny oleje, alespoň ty u vozu ve tvém držení, se prováděly odpovědně a v rozumných intervalech a tedy před výměnou žádný další proplach ničím nutný není, aditivum "pro lepší činnost ventilové soustavy" přidávat nemusíš, klidně zůstaň(te) u oleje 10W40 a měň(te) jej dál ve lhůtách max. 12tis.km (a samosebou vždy s filtrem.) Nevím(e), jaký konkrétní olej je používán, nicméně tento motor není na "kvalitu" náplně extra náročný a svou dobrou službu v motoru splní kterýkoli olej. Řiďte se heslem "do poctivého motoru poctivý olej!" :)
W124 E320 Coupé R6 162kW 1994, 5Q man. Getrag "psí noha",
Shell HU 5W40,
přev. Ravenol ATF Fluid, dif. Castrol Axle Z Limited Slip 90
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27404
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: výměna motorového oleje

Příspěvek od Pitris »

V podstatě vše tu bylo napsáno. Olej má plnit normu VW505.00. A dále přizpůsobit jízdním podmínkám.
Olej SAE 10w40 je docela vhodný pro naše klimatické podmínky a olej 5w40 bych volil jen při hodně častých krátkých jízdách. A možná podstatnější bude onen interval výměny, který bych - i z důvodu již natočených kilometrů - nechal do 10-ti tkm / 1rok. Tyto oleje nejsou nikterak drahé a výměna i s filtrem se doma vejde do šesti sedmi stovek.... A pokud jde o to co vybrat, tak je toho hodně - např.
http://www.oleje.cz/p/texaco-havoline-d ... 5-l--20192
http://www.oleje.cz/p/total-quartz-7000 ... 5-l--17020
https://www.znackoveoleje.cz/znackoveol ... -10W-40-5l
anebo potom třeba ještě levnější varianty http://www.oleje.cz/p/ekolube-super-eco ... any--20048
https://www.znackoveoleje.cz/znackoveol ... 1l-staceny
https://www.znackoveoleje.cz/znackoveol ... staceny-1l
Vybral jsem namátkou několik které se dodávají v pětilitrovkách bo jestli se nepletu tak 1.9SDI má mít necelých 4,5l olejovou náplň, ale klidně je možno i 4+1 - třeba Eni, Mogul, Q8, Shell, Sunoco, Valvoline.

PS: a u auta z r.2005 bych se určitě zajímal i o olej v převodovce (VW501.50) a o chladicí kapalinu (VW TL 774 od D/F).... A ani já bych do motorového oleje nic nepřidával - ale raději použil VIF do nafty....:wink:
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
jozunost

Re: výměna motorového oleje

Příspěvek od jozunost »

Tyto vysvětlení a doporučení mi bohatě stačí a za které Vám všem ještě jednou děkuji..........
jozunost

výměna olejů

Příspěvek od jozunost »

Zdravím v poradně-protože jsem byl nedávno mile a uspokojivě překvapen s odpověďmi od Jezevčíka,Colomba a Pitrise na můj dotaz,které mi velice pomohly při výběru olejů-obracím se znovu po krátké době s dalším dotazem:
U mojeho auta Škoda Fabia 1.9 SDI r.výroby 2005 s dost velkým najetým stavem tachometru-390.000 km jsem se rozhodl že si ještě nechám udělat další výměny olejů: 1)-v převodovce a 2) v posilovači řízení a prosil bych někoho z poradny aby mi doporučil vhodné oleje které bych měl použít.Díky za rady....naschle-jozunost
Ital

Re: výměna olejů

Příspěvek od Ital »

Snad na to ani nemuselo být nové vlákno, ale ragazzi jistě rádi dobře poradí. Mě mrzí, že ten převodový olej po vypuštění, pokud se tedy bude vypouštět, neuvidím. Zajímal by mě. Naskle-Ital
jozunost

Re: výměna olejů Fabia 1.9SDI

Příspěvek od jozunost »

Itale odpovím Ti zde až to nechám udělat-bude to s nadpisem "pro itala" jo? A jaký si asi myslíš jen tak předběžně že asi bude? Co myslíš?

A taky se omlouvám za to založení nového tématu - ale koukám že to je už správně . Jsem tady v té poradně nováček jen pár dní a jsem opravdu velice spokojen(žádná agogance za neúmyslnou chybu a i vstřícné odpovědi)tak ani nevím jakou úlohu zde vykonáváš Ty-ale možná bych měl poděkovat Tobě za tu opravu-nemýlím se?
Ital

Re: výměna olejů Fabia 1.9SDI

Příspěvek od Ital »

Ne, to dělá admin - Pitris a spol.
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27404
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: výměna olejů Fabia 1.9SDI

Příspěvek od Pitris »

Ano. Spojil jsem to dohromady.
Do převodovky olej s normou VW501.50 https://www.srovnanicen.cz/q/VW%20501.50/
Do serva raději origo http://www.e-nahradnidily.cz/posilovac- ... -octavia-i
A znovu zmíním chladicí kapalinu s VW TL 774 D/F (a výš) - třeba http://www.velvana.cz/produkt/fridex-g-plus
A brzdovku DOT4, normy SAE J 1703, F.M.V.S.S.č.116. A filtry....
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
jozunost

Re: výměna olejů Fabia 1.9SDI

Příspěvek od jozunost »

Díky admine-Pitrisi i ostatní jsem s toto poradnou velmi spokojen a jsem rád že vím kam se obrátit pro dobrou radu-teď už začínám objednávat a kupovat,možná zase brzo naschle ...............jozunost
Uživatelský avatar
Colommbo
Příspěvky: 9847
Registrován: pon led 23, 2012 20:46
Bydliště: kutnohorsko-kolínské pohraničí

Re: výměna olejů Fabia 1.9SDI

Příspěvek od Colommbo »

Jen dávej při objednávání/kupování pozor, abys nekoupil už roztok (některé produkty jsou už naředěny na cca -30°C) anebo s tím předem počítej. Mohl bys být pak překvapen a třeba by ti chybělo... :)
W124 E320 Coupé R6 162kW 1994, 5Q man. Getrag "psí noha",
Shell HU 5W40,
přev. Ravenol ATF Fluid, dif. Castrol Axle Z Limited Slip 90
Ital

Re: výměna olejů Fabia 1.9 SDI

Příspěvek od Ital »

Tož, nechci rozdmychávat nějakou diskusi (bylo by zbytečné), ale dalo by se uvažovat, zda dávat převoďák 75W-90, i když doporučen asi je, ovšem dnes není úplně "in" a na rozdíl od nízkoviskozitních olejů motorových zde by mohlo být dobré přiklonit se k nižší viskozitě. Nebo zda dávat chladivo G12+ (červené), i když doporučeno asi je, ovšem... a tak. Samozřejmě, když se použijí kapaliny doporučené (jako byly už výše jmenovány), tak to bude "dobře".
Uživatelský avatar
bloke
Příspěvky: 1307
Registrován: úte čer 21, 2016 9:05

Re: výměna olejů

Příspěvek od bloke »

Itale, abys nebyl "mile a uspokojivě překvapen", keď sem jozunost zavesí fotky, dnes to nie je žiaden problém - trocha sa pri úkone vylievania zdržať a s omastenými prstami cvaknúť vypúšťaný "stredný prúd" + tento olej preliať do priesvitnej PET flaše na ďalšie pózovanie pred objektívom :)
Ital píše: Mě mrzí, že ten převodový olej po vypuštění, pokud se tedy bude vypouštět, neuvidím. Zajímal by mě. Naskle-Ital
Obrázek « Vous n’imaginez pas tout ce que Citroën peut faire pour vous »
Ital

Re: výměna olejů Fabia 1.9 SDI

Příspěvek od Ital »

Třeba bude i tak, byl bych mile a uspokojivě překvapen. Přiznám se, že kdybych měl olej fotit a dát ho sem já, tak by mi to nadělalo takové potíže, že bych to radši nedělal. Naštěstí jsou lidé schopnější :oops: .
Abych odpověděl i jozunostovi - myslím, že ten olej moc pěkný nebude, ale mohou tam být dost rozdíly (vypuštěný olej tu popisoval třeba Colommbo), právě proto by mě, alespoň vizuálně, ten olej zajímal.
Odpovědět