Kontrola auta před zimou...

Další nezařaditelná témata

Moderátor: Colommbo

Odpovědět
Pavučinka

Kontrola auta před zimou...

Příspěvek od Pavučinka »

Zdravím diskutující...Když je pomalu zima za dveřmi tak to znamená jedno:starosti,co a jak s autem...Tak u mě to je bohužel problém,protože nejsem technický talent..tak vždy skončím v nějakém servisu..protože bych to určitě nezvládla..bohužel..Právě dnes jsem tam s autem byla s mým veteránem Škoda Felicia combi r.v.1997..Kontrola proběhla..nicméně autíčko čeká rozebrání alternátoru,protože je tam slyšet ložisko..podívají se i na uhlíky atd..Je fakt,že já to ložisko též slyším..bohužel...Ale brzdy jsou o.k..přihustily pneu...seřídili spojku..to bylo též potřeba...No a čeho si každý všimne tak to jsou letní pneumatiky... :lol: :lol: :lol: To jsem též věděla..čekala jsem,že to řeknou...tak se bavili..no jo no..prý,že mají v Tescu za dobré ceny protektory..vtipálci... :lol: :lol: Tak jsem jim řekla,že tak špatně na tom zase nejsem... :D :D
To ještě neví,že mám hodně mizernou povinnou výbavu...u auta... :lol: :lol: Hever je předpotopní..výstražný trojúhelník?no měl by tak vypadat...ale nevypadá... :lol: a to ještě nevím,co dalšího potřebuji kromě tažného lana... :lol: :lol: :lol: :lol: Kdo mi poradí?
Brembo
Příspěvky: 2294
Registrován: pon čer 08, 2009 21:28
Bydliště: Matuškovo

Re: Kontrola auta před zimou...

Příspěvek od Brembo »

vymenit kvapalinu v ostrekovačoch,pokial je letná a mat v kufri náhradnu,vystražný trojuholník,zdvihák,kluč na koleso,lekárničku,dobit akumulátor,skontrolovat náhradné koleso,sada poistiek a žiaroviek,skontrolovat geometriu a nastavenie svetlometov,tiež je vhodné vymenit halogénové žiarovky i ked ešte svietia. Skontrolovat chladiacu kvapalinu-teplotu mrznutia a množstvo alebo vymenit,ked má viac ako 2 roky. Lopatka na sneh sa tiež hodí,zatial ale neaktuálne.
Suzuki SV 1000,Opel Insignia Sport Tourer CDTI 153kW,Opel Vectra 1,7 DT-išla do sveta
Uživatelský avatar
Pedro
Příspěvky: 7757
Registrován: úte zář 22, 2009 12:10
Bydliště: Praha 6

Re: Kontrola auta před zimou...

Příspěvek od Pedro »

Seřídili spojku? Leda krok pedálu. Pokud nemáš přítlačák ze š 120.
Radit s věcmi nebudu,jsem bohužel,starej praktik,určitě budeš zasypána hromadou info od kolegů.
Uživatelský avatar
Pedro
Příspěvky: 7757
Registrován: úte zář 22, 2009 12:10
Bydliště: Praha 6

Re: Kontrola auta před zimou...

Příspěvek od Pedro »

Brembo? Co ji to vše radíš... :?:
To ty děláš? :shock:
Itall

Re: Kontrola auta před zimou...

Příspěvek od Itall »

Pokud je slyšet ložisko, pak se musí vyměnit, to jo. Zimní gumy určitě, protektory se nabízejí porůznu v marketech, nevyzkoušel jsem zrovna marketové (asi se dovážejí z ciziny?), ale jen naše české a už bych je nezkoušel. Nejsou dobré. Takže nové gumy, možná ne čínské, ale ty jsem nezkoušel. I jiné jsou za dobrou cenu. Předpotopní hever bych neřešil, pokud heveruje, trojúhelník také ne (pokud trojúhelníkuje :roll: ), lano v povinné výbavě není, pokud vím (ale já ho vozím), klíč na kola, sada žárovek a pojistek, reflexní vesta, nepropadlá lékárnička - to ovšem není výbava na zimu :idea: :D . Vycházím z možností dámy, takže pokud to startuje stále velmi dobře (baterie točí čile starterem), tak asi bude baterka dobrá, pokud se nesjíždějí přední gumy z jedné strany, pak bych geometrii neřešil, nastavení světlometů - pokud neoslňují, což by protijedoucí asi reklamovali a svítí všechny žárovky a nesvítí kamsi jinam, než potřebuji, tak bych opět neřešil (ostatně to auto musí co 2 roky na TK, a tam to, alespoň mě, automaticky zkorigují), žárovky bych preventivně neměnil. Nemrznoucí kapalina v ostřikovači je potřeba, takže vystříkat letní nebo naředěnou loňskou a doplnit čerstvou. Chladicí kapalina, podle toho, jaká tam je, červená se co 2 roky určitě nemění, ona ani jiná se tak často nemusí, 2 roky platí o brzdové kapalině (nedělám, ale UŽ co 4 roky radši ano :lol: ). Pokud chladicí kapalina je postarší, tak kontrola bodu mrznutí by neškodila, zvláště pokud se dolévala voda, možno pak zvážit výměnu, a pak se ví, co tam mám. Pokud je potřeba dolít, je možno dolít "husté", čili koncentrovanější a zlepšit mrazuvzdornost. Dolívat kapalinu stejnou nebo alespoň stejné barvy. Plastovou škrabku na sklo, lopatka je možná až zbytečná, baterka na svícení se hodí. Řetězy? Zas toho tolik není :wink: .
Uživatelský avatar
Jezevcik
Příspěvky: 3360
Registrován: sob lis 26, 2005 16:55
Bydliště: Praha 11

Re: Kontrola auta před zimou...

Příspěvek od Jezevcik »

Myslím, že s řetězy by měla problém i většina chlapů. Pokud jde baterie "odšpuntovat" tak to chce zkontrolovat hladiny článků.
Toyota Verso 1.8 Valvematic, r. v. 2011
Léto: Shell Helix HX6 10W-40
Zima: Shell Helix Ultra 5W-40
Toyota Corolla Liftback E 11, 1.4 16 V, r. v. 97
Shell Helix HX6 10W-40
bouchy

Re: Kontrola auta před zimou...

Příspěvek od bouchy »

Sice to nikde nefiguruje jako pov. výbava, ale třeba nehodový formulář musí mít člověk při sobě...taky bych prověřil stírátka, zvláště v zimě je to nepostradatelná věc, spolu s kontrolou trysek. Dolití oleje asi kontrolovali...
Návštěvník

Re: Kontrola auta před zimou...

Příspěvek od Návštěvník »

Ošetřit zámky a pryžová těsnění dveří.
krtek

Re: Kontrola auta před zimou...

Příspěvek od krtek »

Aj u nás v tescu protektory praha... a ten hever za ten by som autorovi zlomil ruky.... aj tomu kto to dovolil použiť...
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27480
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Kontrola auta před zimou...

Příspěvek od Pitris »

Takže když to vezmu popořádku - i když hodně věcí již zde od kluků jest :wink:
1) Akumulátor - podle stáří a kondice buď vyměnit nebo nabít, očistit a vazelínou lehce máznout kontakty a zkontrolovat dobíjení v autě a ukostření jak baterky, tak je dobré i motoru. Při krátkých jízdách se aku v autě moc nedobije - v těchto případech dobíjet i pomocí nabíječky....
2) Motorový olej byl popsán ve vlákně http://www.oleje.cz/forum/jaky-motorovy ... t5396.html
3) Chladicí kapalina - mrazuvzdornost alespoň na -20°C a předpokládám, že je tam modrá, tak co 3 roky měnit.
4) Ostřikovače - použít zimní směs (a event. naředěnou destilkou) též aspoň na -20°C; seřídit trysky.
5) Stěrače - pokud už dělají šmouhy, tak vyměnit (lze jen gumičky, nebo celé).
Ve dobrém stavu by měly být zapalovací svíčky, filtry, osvětlení vozu, bude potřeba správná funkce ventilátoru topení a čistý pylový filtr, dále by se mohly promáznout zámky u dveří (stačí lehce stříknout třeba WD40), ošetřit jejich gumy (např. http://www.oleje.cz/p/silikonovy-olej-k ... 5-ml--1015 ) a event. do palivové nádrže použít něco na odstranění zkondenzované vlhkosti (např. http://www.oleje.cz/p/stp-prisada-do-be ... 0-ml--7562 ) a něco na otření zevnitř zamlžených skel....
Mít nachystaný odmrazovač skel (např. http://www.oleje.cz/p/tectane-rozmrazov ... 0-ml--2229 a okna NEPOLÍVAT HORKOU VODOU!) a zámků, škrabku na led, smetáček na sníh, když už ty řetězy - ale někdy pomůže i jen kobereček z auta a samozřejmostí by měly být správně fungující brzdy a zimní gumy - lepší i levnější a nové než drahé staré; ale zde záleží i na jízdních podmínkách a finančních možnostech....
Dále povinná výbava, nehodový formulář, lano a nahuštěná rezerva (ale to se týká nejen zimy)....:wink:
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Itall

Re: Kontrola auta před zimou...

Příspěvek od Itall »

No jo, stěrače. Výměna gumiček asi moc nepomůže, i když by mohla. Mění se celá stírátka. Gumičky jsou nejméně dvou druhů dle chování při opotřebení. Buď se začne trhat břit, nebo se břit zdeformuje a guma ztvrdne a neutrhl by se ani náhodou, jenže stěrač skáče po skle. Obojí je na výměnu.
Uživatelský avatar
Colommbo
Příspěvky: 9929
Registrován: pon led 23, 2012 20:46
Bydliště: kutnohorsko-kolínské pohraničí

Re: Kontrola auta před zimou...

Příspěvek od Colommbo »

Už téměr od konce léta se ve sdělovacích prostředcích začínají objevovat první upozornění, že by řidiči měli začít pomalu myslet na zimu, nechat připravit a zkontrolovat (nejlépe v autorizovaném servisu) svůj vůz, protože zima jej prověří a všelijaká doporučení a rady a další a další kecy a bububu... :P Média a různí rádoby motorističtí odborníci se předhánějí a přehánějí. Nedivím se, že méně zkušení řidiči pak mají dlouhý seznam, co je všecko doporučené a potřeba a akorát se stresují, že ještě nemají to či ono. Zimu obecně nemusím, ale jako řidič z ní rozhodně kopřivku nedostávám. Ano, štěstí přeje připraveným, ale (a možná právě proto) osobně zastávám názor, že pokud se člověk o auto přiměřeně stará průběžně, stačí dát zimní obutí, nalít zimní náplň do ostřikovače a mít poruce škrabku na okna a smetáček na sníh.
P.S. Moc se mi líbí, co se hned slétne ochotných rádců jak vrabců na pšenicu, je-li zakladatelkou vlákna dáma... :lol: :lol: :lol: Ale buďte obezřetní, chlapci, a pamětlivi jejího nicku... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
W124 E320 Coupé R6 162kW 1994, 5Q man. Getrag "psí noha",
Shell HU 5W40,
přev. Ravenol ATF Fluid, dif. Castrol Axle Z Limited Slip 90
Návštěvník

Re: Kontrola auta před zimou...

Příspěvek od Návštěvník »

Colommbo píše:... Ale buďte obezřetní, chlapci, a pamětlivi jejího nicku... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Máš pravdu: chytli jsme se do sítě. :)
Návštěvník

Re: Kontrola auta před zimou...

Příspěvek od Návštěvník »

Itall píše:Mění se celá stírátka.
Vždy zásadně pouze takto! :wink:
Itall

Re: Kontrola auta před zimou...

Příspěvek od Itall »

Myslím si, ohledně údržby auta, totéž, Colommbo. Ale když se někdo zeptá, proč neodpovědět, když je to tak jednoduché? :D No, taky není...jsou tam různé fóry např. už jen ohledně stírátek a uchycení. Stírátko nemusí mít stejné uchycení, jako je na autě, nebo jsou sady s více adaptéry - jsou tam všechny možnosti? Asi ne, atd.
Odpovědět