Jaké pneu?

Další nezařaditelná témata

Moderátor: Colommbo

Odpovědět
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27485
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od Pitris »

Pokud se kupují gumy přes e-shop, je dobré vybírat mezi novějšími modely, kde nehrozí že přijdou třeba 10let staré pneu.... a komu jde i o "prémiovou" kvalitu, chce to koupit nový model, který je "upečen doma". Příklad: na Civica jsem kupoval v roce 2007 185/60-14 Dunlop FastResponse - made in Germany; když jsem ty samé bral v roce 2012, už byly z Thajska....
Jo a zatím - po necelém tisíci kilometrech - na Accordu na Dunlop-ky Sport Maxx TT nemůžu říct křivé slovo.
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Fahrer
Příspěvky: 433
Registrován: ned led 05, 2014 19:59

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od Fahrer »

Donesla se mi info, že některé nové pneu mají už jako nové nižší vzorek. Údajně Dunlop Sportmaxx RT má jako nová 5,5mm. Myslíte, že je to pravda nebo fake?
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27485
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od Pitris »

Přiznám se že jsem se nedíval, ale mě nic divného nepřišlo. Dnes už nejdu, ale zítra můžu změřit TT.
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Návštěvník

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od Návštěvník »

Většina moderních gum nemá stejnou hloubku drážek v celé šíři dezénu. Tedy to pravda klidně být může, ovšem celé vyjádření autora je přinejmenším silně nekvalifikované.
Fahrer
Příspěvky: 433
Registrován: ned led 05, 2014 19:59

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od Fahrer »

Co ti na dotazu přijde nekvalifikovaného? To mě zajímá. :)
Návštěvník

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od Návštěvník »

Protože je třeba vědět, co vlastně měřím a kde to měřím! :idea: A měřit je nutno hned vedle TWI, a to v nejhlubší drážce. :lol:
Návštěvník

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od Návštěvník »

Fahrer píše:Co ti na dotazu přijde nekvalifikovaného? ...
A ne na dotazu, nýbrž na vyjádření autora výroku, že 5,5 mm...
Fahrer
Příspěvky: 433
Registrován: ned led 05, 2014 19:59

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od Fahrer »

Ach tak. Jinak informace byla z pneu shopu. Takže očekávám alespoň minimální znalosti a zkušenosti. Proto se ptám, jestli je to reálné. Nepodezírám je ani z nějaké zaujatosti, protože jsem o tu pneu neměl zájem a zaznělo to jen tak mezi řečí.
Návštěvník

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od Návštěvník »

Standardem letních je 7-8 mm, zimních pak o 1 mm více. A po komunikaci s e-shopy, kde jsem svého času poptával lité disky, si o jejich kompetenci nedělám ani ty nejmenší iluze! :evil:
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27485
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od Pitris »

Fahrer píše:Donesla se mi info, že některé nové pneu mají už jako nové nižší vzorek. Údajně Dunlop Sportmaxx RT má jako nová 5,5mm. Myslíte, že je to pravda nebo fake?
Pitris píše:Přiznám se že jsem se nedíval, ale mě nic divného nepřišlo. Dnes už nejdu, ale zítra můžu změřit TT.
Takže "TWI" hloubka vzorku nové Dunlop-ky Sport Maxx TT je 7,5mm (plusminus nějaká desetinka).
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Fahrer
Příspěvky: 433
Registrován: ned led 05, 2014 19:59

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od Fahrer »

Ok, takže poplašná zpráva. :wink:
Hombre
Příspěvky: 1881
Registrován: úte bře 09, 2010 18:37
Bydliště: Zlín

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od Hombre »

Každá kára má stanovený tlak v pneumatice, ale není to pravda, že to platí jednorázově pro všechny pneumatiky obouvané na stejné auto a ve stejném rozměru. Proto je mylně udáváno, asi dle vyhlášky a podle ní i policajti kontrolují vzorek. Já když koupím novou gumu, tak si barvou udělám ďubku na pneumatice kde je TWI v prostřední drážce. Pak v tomto místě přes celý běhoun proměrím prostřední a krajní drážku. Tyto míry jsou pak pro mne východiskem jak nájezdu gum a jejich opotřebení a hlavně, jestli tlak v této gumě je optimální na toto vozidlo. Většinou předepsaný tlak nesedí a buď se více sjíždí kraje nebo střed. Podle toho pro další km upravuji huštění a taky se mě pak guma odmění vyšším nájezdem.
Některé gumy počítají s větším opotřebením na krajích při montáži na přední nápravu, proto mají již od výroby hlubší vzorek na krajích a někdy i celkový oproti jiným výrobcům. Je to však dáno konfigurací vzorku a jeho schopností maximálního odvodu vody. Tento vzorek však nesmí přesáhnout určitou hranici poměru drážek a plochy, jinak se snižuje přilnavost na suché vozovce a častěji masíruje nohu ABS. Většinou to pak bývá tak , že guma s méně protkanýma drážkama je má hlubší a ta s méně je má nižší. Od toho se pak odvíjí že u jedné gumy mohu jezdit v pohodě na hloubku 2 -3 mm, ale u druhé již od 3,5 mm vzorku na vodě plavou, nebo hučí. :?
BMW R 1100 RT - Brumla
BMW R 1200 RT - Bělouš
Valvoline All-Climate 20W-50
Návštěvník

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od Návštěvník »

Hombre píše:... Od toho se pak odvíjí že u jedné gumy mohu jezdit v pohodě na hloubku 2 -3 mm, ale u druhé již od 3,5 mm vzorku na vodě plavou, nebo hučí. :?
Akorát je docela blbý, když některá guma přestává fungovat na vrstvě vody už při nějakých 5 mm zbytkové hloubky dezénu jen proto, že se na povrch dostalo spojení některých figur dezénu (zřejmě z důvodu jejich zpevnění při průjezdu zatáčkou), což způsobilo přerušení důležitého žlábku pro odvod vody z činné plochy. Příklad? Dunlop Sport SP 001 z 90. let min. st.
Hombre
Příspěvky: 1881
Registrován: úte bře 09, 2010 18:37
Bydliště: Zlín

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od Hombre »

To bylo to zlomové období, kdy se začaly propastně od sebe oddělovat pneumatiky na léto a zimu a ne všechny kroky byly to pravé ořechové jak pro letní ,tak pro zimní gumy. A tak to pokračuje i v dnešní době kdy je letní v zimě nepoužitelná, což ještě v tehdejší době na nových MP12 jsem byl schopen v zimě vyjet Ještěd. Co mohu doporučit, tak jsem měl letní 205/55 R16 Dunlop FastResponse - Germany, co jsem si dovolil na suchu a hlavně na vodě, to vychvalované do nebes contíky nedovedou. :?
BMW R 1100 RT - Brumla
BMW R 1200 RT - Bělouš
Valvoline All-Climate 20W-50
Uživatelský avatar
Pedro
Příspěvky: 7757
Registrován: úte zář 22, 2009 12:10
Bydliště: Praha 6

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od Pedro »

Já mám 3,5 mm na zimních Sávách a jak panečku fungujou. Už skoro 3 roky nonstop. A nebyly rozhodně nové,když plecháček přistál v garáži.
Odpovědět