Jaky olej

Fórum o automobilových mazivech

Moderátor: Colommbo

Cenic

Jaky olej

Příspěvek od Cenic »

Dobrý den mám dotaz jaky olej použít do Renault Thalia 1.4 8V jestli ELF EVOLUTION 5W40 nebo ESSO ULTRON 5W40 diky za radu. :roll:
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27360
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Příspěvek od Pitris »

Je to jedno - Esso je levnější, ale oba jsou kvalitní
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27360
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Příspěvek od Pitris »

Využiji vhodný nadpis; to vlákno ANKETY, co "vyrobil sodík" :lol: JE FAKT DOBRÝ, ale můj názor je, že ne jenom jedna značka je dobrá, a ne jenom jedna špatná. Ta anketa bude mít určitě svoji vypovídací hodnotu, ale dovolte, co to zkusit ještě jinak: Ty dobré, a ty "méně dobré".....
Značky olejů, které bez obav použiji:
Total, Elf, Mobil, Shell, Esso, Agip, Motul, Fuchs, Liqui Moly, Valvoline, Mogul, Motorex, Repsol, Q8, Sunoco, Havoline
Značky, kterým se vyhnu - ale neříkám, že jsou vyloženě out, jen k nim nemám důvěru, a nevidím důvod, proč je zkoušet:
Starline, Cartechnik, Lotos, Slovnaft, Valar, Hekra, Cinol, Eurol, Vat, a všechny ty Tesca a Lidly
Je mi jasné, že "sto lidí - sto názorů", určitě jsem v obou kategoriích na nějakou značku "zapoměl"; ale každý má toho svého "favorita", a značku, kterou ne, tak co to zkusit i takto.....
ka-spel
Příspěvky: 1092
Registrován: úte lis 07, 2006 22:51
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od ka-spel »

2 Pitris: -//-
byloObrázek
je Obrázek
Uživatelský avatar
Jezevcik
Příspěvky: 3360
Registrován: sob lis 26, 2005 16:55
Bydliště: Praha 11

Příspěvek od Jezevcik »

Značky, kterým se vyhnu - ale neříkám, že jsou vyloženě out, jen k nim nemám důvěru, a nevidím důvod, proč je zkoušet:
Starline, Cartechnik, Lotos, Slovnaft, Valar, Hekra, Cinol, Eurol, Vat, a všechny ty Tesca a Lidly
Například Eurol používám já i mé okolí asi pět let a nikdo za tu dobu neměl nejmenší problém.Rafinérka v Nijverdaalu patří ke špičce.Podobně by někdo v Holandsku mohl namítnout,že k neznačkovému Mogulu odkudsi nemá důvěru.Myslím,že to není úplně fér.
mipesa
Příspěvky: 763
Registrován: čtv srp 28, 2008 20:39

Příspěvek od mipesa »

Pitrisi: Ty oleje Vámi vybrané, jako, že byste je bez obav použil:
To s nimi máte takovou zkušenost, nebo jim jen dle recenzí a známosti značky věříte.Toto je totiž téma na velice rozsáhlou diskusi a myslím si, že je dobře, že to někdo zavedl.Ale chtělo by to se objektivně vyjádřit a ne jen podle toho, co někdo někde řekl.To, že mám rád tenhle olej, to je OK, ale zavrhnout nebo antipatizovat jiné, že si myslí, že se jedná o recyklát by v tomto případě nebylo fér.
Tudíž teď dotaz na všechny, kde bude ta objektivita, aby zde nedošlo k dopřání této značky a k zhanění jiné.
Jen pro nějaký odrazový můstek.Já osobně dělám, vše,co má kola a pásy.Jsem ve sdružení mechaniků, kde děláme pro několik firem údržby a opravy různé techniky jak externě tak interně.Není týden, abyse v dílnách nedělal olej, ať už na čem koliv.Někdo si oleje nosí rovnou sám a svůj, někomu něco doporučím a někde si ho sežene, nebo mám určité druhy oleje dle zajímavé nabídky a ty používám.Tohle dělám 18 let od pádu komoušů.Před tím 5 let Karosa Vys.Mýto a DP hl.města Prahy.Myslím si, že je to už docela slušná porce praxe abych dokázal objektivně posoudit, že tento olej je fakt super.Když jsem měl už několik GO motorů za sebou, řekl jsem si, že bych mohl také něco vědět o olejích a ne jen motorových.Do dneška jen dokážu říct: ano tenhle olej používali 5 let v těchto autech a nebyl problém a tento zase 3 roky tady a taky to šlo.Kolik zde bude lidí, kteří řeknou min. o dvou značkách, že jsou celkově super.Já to určitě nebudu.Proto, bych ještě doplnil k oleji auto(motor a dobu použití) a myslím, že to spoustu věcí, byť né všechny, vyřeší.Ku..a, to sem se rozkecal.
Jan Novák

Příspěvek od Jan Novák »

Pitris píše:Využiji vhodný nadpis; to vlákno ANKETY, co "vyrobil sodík" :lol: JE FAKT DOBRÝ, ale můj názor je, že ne jenom jedna značka je dobrá, a ne jenom jedna špatná. Ta anketa bude mít určitě svoji vypovídací hodnotu, ale dovolte, co to zkusit ještě jinak: Ty dobré, a ty "méně dobré".....
Značky olejů, které bez obav použiji:
Total, Elf, Mobil, Shell, Esso, Agip, Motul, Fuchs, Liqui Moly, Valvoline, Mogul, Motorex, Repsol, Q8, Sunoco, Havoline
Značky, kterým se vyhnu - ale neříkám, že jsou vyloženě out, jen k nim nemám důvěru, a nevidím důvod, proč je zkoušet:
Starline, Cartechnik, Lotos, Slovnaft, Valar, Hekra, Cinol, Eurol, Vat, a všechny ty Tesca a Lidly
Je mi jasné, že "sto lidí - sto názorů", určitě jsem v obou kategoriích na nějakou značku "zapoměl"; ale každý má toho svého "favorita", a značku, kterou ne, tak co to zkusit i takto.....
Nechápu proč Mogul jo a Slovnaft potažmo Madit nebo Dynamic ne?! Já osobně si myslím, že jsou ve stejný nebo podobný kvalitě!?
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27360
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Příspěvek od Pitris »

mipeso, za 20let za volantem a s rukama od oleje a v motoru nějakou zkušenost (snad) už mám. A dělám (náhoda?) u dopravního podniku v Brně, v dílnách u autobusů "se protočí" hodně oleje, mám tam dobrý kámoše, vím, že na nějaký olej nadávají, něco si chválí, a tam, než olej vymění, tak jde vzorek do laborky. Vy máte pravdu v tom, že se snad ani jednoznačně nedá říct: ten olej je dobrý, a ten špatný, ale jsou "lepší a horší".
Já taky napsal jen svůj názor, značky, kterým věřím já, a které jsem já (nebo příbuzní nebo kamoši) použil. Nikomu je vyloženě nenutím, snažím se pouze o doporučení, a ty, co jsem napsal "méně dobré", tak taky nikomu nenutím, a neříkám, že jsou vyloženě špatné (i když některé jsou horší - to vím od těch autobusů), já napsal, že k nim nemám důvěru, protože je neznám, ale beru, že je někdo používá (a třeba k plné spokojenosti). Já ale ne....napsal jsem to (pouze) za sebe, a za své (byť třeba malé) zkušenosti, a za "pár" kolegů, se kterými "občas něco rozděláme".
mipesa
Příspěvky: 763
Registrován: čtv srp 28, 2008 20:39

Příspěvek od mipesa »

Pitrisi: Já to také tak beru, že je to Váš názor.Mě spíš udivil ten počet značek,které jste uvedl.To s tou rozborkou máte dobrý.Já měl příbuzného v laborce, ale ten už bohužel není mezi námi,ten byl maniakem do jakéhokoliv oleje.Pravidelně jsem schovával všechny vzorky, co jsem měl.Od něj jsem měl přehled.Teď už bohužel.Jedna spedice chce pravidelně rozbory, dělá si je sama, ale nevím, co je to stojí.Já vidím jen výsledek.Jsem rád, že jsme prakticky z jedné branže a že se na to můžem podívat i z praxe.
Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník »

Pitris píše:mipeso, za 20let za volantem a s rukama od oleje a v motoru nějakou zkušenost (snad) už mám. A dělám (náhoda?) u dopravního podniku v Brně, v dílnách u autobusů "se protočí" hodně oleje, mám tam dobrý kámoše, vím, že na nějaký olej nadávají, něco si chválí, a tam, než olej vymění, tak jde vzorek do laborky.
Neznate nejakyho Honzu Čermáka.? :)
ka-spel
Příspěvky: 1092
Registrován: úte lis 07, 2006 22:51
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od ka-spel »

Anonymous píše:
Pitris píše:mipeso, za 20let za volantem a s rukama od oleje a v motoru nějakou zkušenost (snad) už mám. A dělám (náhoda?) u dopravního podniku v Brně, v dílnách u autobusů "se protočí" hodně oleje, mám tam dobrý kámoše, vím, že na nějaký olej nadávají, něco si chválí, a tam, než olej vymění, tak jde vzorek do laborky.
Neznate nejakyho Honzu Čermáka.? :)
Já jen Martina Čermáka - Dub. :D
byloObrázek
je Obrázek
ka-spel
Příspěvky: 1092
Registrován: úte lis 07, 2006 22:51
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od ka-spel »

V laborce mám taky známou a je to fajn věc. Sice základní testy (viskozita, bod vzplanutí, alkalická rezerva TBN, nečistoty), ale i tak je z toho poznat co je co šmejd a co dobrý olej.
byloObrázek
je Obrázek
mipesa
Příspěvky: 763
Registrován: čtv srp 28, 2008 20:39

Příspěvek od mipesa »

Pro ka-spel: Ale to Vám v podstatě stačí.Pokud máte možnosti porovnání tak je to fajn.
1616

Příspěvek od 1616 »

Pitris píše:Využiji vhodný nadpis; to vlákno ANKETY, co "vyrobil sodík" :lol: JE FAKT DOBRÝ, ale můj názor je, že ne jenom jedna značka je dobrá, a ne jenom jedna špatná. Ta anketa bude mít určitě svoji vypovídací hodnotu, ale dovolte, co to zkusit ještě jinak: Ty dobré, a ty "méně dobré".....
Značky olejů, které bez obav použiji:
Total, Elf, Mobil, Shell, Esso, Agip, Motul, Fuchs, Liqui Moly, Valvoline, Mogul, Motorex, Repsol, Q8, Sunoco, Havoline
Značky, kterým se vyhnu - ale neříkám, že jsou vyloženě out, jen k nim nemám důvěru, a nevidím důvod, proč je zkoušet:
Starline, Cartechnik, Lotos, Slovnaft, Valar, Hekra, Cinol, Eurol, Vat, a všechny ty Tesca a Lidly
Je mi jasné, že "sto lidí - sto názorů", určitě jsem v obou kategoriích na nějakou značku "zapoměl"; ale každý má toho svého "favorita", a značku, kterou ne, tak co to zkusit i takto.....
No to Esso nevím nevím zrovna tento olej náš podnik který se zabývá auto dopravou a zemní mechanizací přestal brát a přešel na jiný po testech ,kdy každé vypuštění oleje ze stroje jde na rozbor.
mipesa
Příspěvky: 763
Registrován: čtv srp 28, 2008 20:39

Příspěvek od mipesa »

1616 píše:
Pitris píše:Využiji vhodný nadpis; to vlákno ANKETY, co "vyrobil sodík" :lol: JE FAKT DOBRÝ, ale můj názor je, že ne jenom jedna značka je dobrá, a ne jenom jedna špatná. Ta anketa bude mít určitě svoji vypovídací hodnotu, ale dovolte, co to zkusit ještě jinak: Ty dobré, a ty "méně dobré".....
Značky olejů, které bez obav použiji:
Total, Elf, Mobil, Shell, Esso, Agip, Motul, Fuchs, Liqui Moly, Valvoline, Mogul, Motorex, Repsol, Q8, Sunoco, Havoline
Značky, kterým se vyhnu - ale neříkám, že jsou vyloženě out, jen k nim nemám důvěru, a nevidím důvod, proč je zkoušet:
Starline, Cartechnik, Lotos, Slovnaft, Valar, Hekra, Cinol, Eurol, Vat, a všechny ty Tesca a Lidly
Je mi jasné, že "sto lidí - sto názorů", určitě jsem v obou kategoriích na nějakou značku "zapoměl"; ale každý má toho svého "favorita", a značku, kterou ne, tak co to zkusit i takto.....
No to Esso nevím nevím zrovna tento olej náš podnik který se zabývá auto dopravou a zemní mechanizací přestal brát a přešel na jiný po testech ,kdy každé vypuštění oleje ze stroje jde na rozbor.
V tom případě to Esso budete muset napsat do těch modrejch.
Odpovědět