Vaše první auto

Další nezařaditelná témata

Moderátor: Colommbo

WHITE-CZ

Re: Vaše první auto

Příspěvek od WHITE-CZ »

8 litrů to je fajn.
Návštěvník

Re: Vaše první auto

Příspěvek od Návštěvník »

WHITE-CZ píše:Opět by mě zajímala spotřeba.
Všeobecné zaklínadlo: spotřeba! :lol:

Ale abych byl konkrétní: moje první vlastní auto byl Fiat 125p 1300 ccm z r.v. 1973. Koupil jsem ho samozřejmě jako ojetý a ve stavu "řádně povolený ve švech". Dodnes si pamatuji, že po ujetí pouhých 1000 km (stav tachometru se právě přehoupl na 113 tis. km) mi motor "podal ruku", tedy jsem řešil, co dál. ND nebyly, ale vzhledem k míře poškození by to stejně bylo na výměnu polomotoru. Jelikož však shodou okolností tehdy zrušili jednu kategorii BOAS, podařilo se mi pořídit laděnou patnáctistovku, dokonce s protokolem z motorové brzdy (90 PS při 5600 ot./min., 156 Nm/?), která nikdy nebyla zamontována do soutěžního vozu. Dal jsem za něj přes polovinu toho, co mě stála celá ojetina, ale ten motor udělal z auta v kombinaci s krátkým převodem v rozvodovce ďábla: Vmax byla sice jen 170 km/h, ovšem tolik to šlo proti každému kopci na D1. A na čtyřku (pětku tu stejně nemělo) se dalo jezdit od 50 km/h, ovšem jen s citem, poněvadž i na suchých kostkách v přímém směru to dokázalo na tu čtyřku protočit kola. :D

Při jízdě "na spotřebu" to dokázalo jet za 7,5 Specialu (na Super o OČ 96 jsem kvůli vyšší ceně jezdil málokdy), opravdu pěkně jsem svezl za 9,5 a když jsem to fakt štval "na krev", nedostal jsem se přes 11,5 l/100km. Srovnání s tchánovou Š120L s pětikvaltem a stálým převodem 4,22 (po drobných úpravách): město 10,5 stabilně, mimo město 8,2 - 8,5 rovněž stabilně, i zde Specialu.
skodovkar
Příspěvky: 6272
Registrován: pon pro 29, 2008 16:40

Re: Vaše první auto

Příspěvek od skodovkar »

Video mám, ale v PC. Nic zajímavého tam není, je to prostě stovka :idea: Pokud si chceš počíst celou mou genezi s tímto vozem, tak zde http://www.skoda110r.cz/article.php?id=525 můžeš začít číst odspodu :twisted:
WHITE-CZ

Re: Vaše první auto

Příspěvek od WHITE-CZ »

Uložím si to jako záložku a zítra v práci o přestávce mám aspoň co číst.
Uživatelský avatar
Colommbo
Příspěvky: 9846
Registrován: pon led 23, 2012 20:46
Bydliště: kutnohorsko-kolínské pohraničí

Re: Vaše první auto

Příspěvek od Colommbo »

Návštěvník píše: ...Dodnes si pamatuji...mi motor "podal ruku", tedy jsem řešil, co dál...
Et tu, Brute...? :lol: S Moskalem mám tutéž zkušenost - nový blok, písty, ojnice, šály, přebroušená klika, dodnes si pamatuju, jak mi táta tehdy rovnal hlavu šábrem na barvu na skleněné tabuli... Psal se rok 1979, vesnice kdesi ve středních Čechách, s kamarádem jsme motor skládali na koleně... :wink:
W124 E320 Coupé R6 162kW 1994, 5Q man. Getrag "psí noha",
Shell HU 5W40,
přev. Ravenol ATF Fluid, dif. Castrol Axle Z Limited Slip 90
Návštěvník

Re: Vaše první auto

Příspěvek od Návštěvník »

Dno pístu, který to způsobil, dodnes používám jako těžítko. :) Tehdy mi však do smíchu rozhodně nebylo...
Uživatelský avatar
Colommbo
Příspěvky: 9846
Registrován: pon led 23, 2012 20:46
Bydliště: kutnohorsko-kolínské pohraničí

Re: Vaše první auto

Příspěvek od Colommbo »

Popíšu to laicky, ale snad chápatelně... :) Mně způsobila (na 99%) destrukci motoru chybějící (možná vypadnuvší) závlačka korunové matky na jednom ze šroubů spojujících ojnici s její spodní částí na klikové hřídeli. Matka se povolila a šroub se následně přetrhl. Ten zbytek šroubu jsem pak nosil jako přívěsek na klíčích od Moskala. Na druhou stranu rekonstrukce motoru byla dobrou školou, jen kdybych si to všechno pamatoval... :oops:
W124 E320 Coupé R6 162kW 1994, 5Q man. Getrag "psí noha",
Shell HU 5W40,
přev. Ravenol ATF Fluid, dif. Castrol Axle Z Limited Slip 90
Návštěvník

Re: Vaše první auto

Příspěvek od Návštěvník »

V mém případě to bylo rovněž jasné: původní majitel, profesionální řidič, byl chronický podtáčeč. Že motor není OK, to jsem věděl už při koupi, jenže právě tohle auto jsem nutně potřeboval (do žádného jiného "dle mé kapsy" se nevešel kočárek pro dvojčata tak, aby v něm mohla za jízdy ležet (ano, takhle se tehdy jezdilo :D ). On mne navíc ujišťoval, že s oním klepáním už v pohodě najezdil už dobrých 30 tis. km. Jenže já jsem jednou jedinkrát vytočil trojku při předjíždění v kopci a bylo vymalováno.

Zpět k té příčině: vlivem předchozího podtáčení došlo k odlomení boční části pístu ("sukně") a prasknutí jeho těla nad pístním čepem, v rovině stíracího pístního kroužku. No a mé vytočení znamenalo úplné odlomení dna místu s pístními kroužky, přičemž uvolněný vršek ojnice s pístním čepem dokonal dílo zkázy.
Návštěvník

Re: Vaše první auto

Příspěvek od Návštěvník »

Návštěvník píše:odlomení dna místu
Pochopitelně "pístu"... :oops:
šulda

Re: Vaše první auto

Příspěvek od šulda »

Kliku sem též leckdy použil u svého prvního vozu Spartak ročník 1959. Moc rád na něj vzpomínám. S fotkama je to stejný jak už je tu psáno.
Uživatelský avatar
Pedro
Příspěvky: 7757
Registrován: úte zář 22, 2009 12:10
Bydliště: Praha 6

Re: Vaše první auto

Příspěvek od Pedro »

Rybi kost. Tesne nez jsem nastoupil ZVS,udelal jsem s ni v Michli 1,5 otacky kolem podelne osy. A bylo hotovo...
Za par tydnu ji nahradila T 111 cis a T 148 cas v khaki odstinu :-)
Doma pak s100,s 1301sp,2x fiat 125p 1300,1500,s120,vaz 2103,fa 136,s105,s136gl.....Panda 1.0ie...corolla. Tyhle jsem mel napsane na sebe,pak jeste nejake ,lancer,accord,oct I,C5...a neco sluzebni.
Skoro vsechny vice ci mene technicky upravene.
Takova byla doba mladsich let :-)
WHITE-CZ

Re: Vaše první auto

Příspěvek od WHITE-CZ »

PePe a nějaké foto? 8)
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27404
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Vaše první auto

Příspěvek od Pitris »

Tak já první auto (ještě bez ŘP) tátova Š1100MB, potom Š120L....
Pak (už s ŘP) "vyženěná" znovu Š120L (na 6let), pak na 8let Š Favorit 135L Prima,
potom (zase na 8let) Honda Civic 1.5 VTEC a nyní Accord....
A když motorky, tak první byla JAWA 250-353 "kývačka", pak 350-639, Honda CBR 600F4 a teď "Fároš"
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
WHITE-CZ

Re: Vaše první auto

Příspěvek od WHITE-CZ »

Pitris a co nějaká fotka? :)
Uživatelský avatar
Pedro
Příspěvky: 7757
Registrován: úte zář 22, 2009 12:10
Bydliště: Praha 6

Re: Vaše první auto

Příspěvek od Pedro »

Co mas furt s tema fotkama?
My nekteri nestastnici se zname uz nekolik let,prijed na sraz,uvidis nase,vlatne jejich xychty.
:-)
Fotky aut si snad vyguglis,kdyz je dle popisu neznas...
Odpovědět