Toyota Yaris 1.0 benzin

Fórum o automobilových mazivech

Moderátor: Colommbo

Odpovědět
javier

Re: Toyota Yaris 1.0 benzin

Příspěvek od javier »

V navode je specifikacia nasledovna:
API SL Energy Conserving.

Medzi vymenovanymi viskozitami je napr. aj 5W-20. Z toho vyplyva, ze motor moze fungovat s olejom so znizenou HTHS viskozitou. ACEA specifikacia v navode uvedena nie je.

Samozrejme, ze interval vymeny nenatahujem, prave naopak, skracujem ho na polovicu: 7500km, kedze auto najazdi asi 75% po meste. Co sa tyka LL, tak so zasadnym odporcom. Myslim, ze je to zverstvo, ak auto nejazdi vylucne dlhe trasy.

Inak, niekde na fore je tu link na stranku Lubrizolu, kde je aplikacia na porovnanie jednotlivych noriem. K API SJ a vyssie je uvedena min. HTHS viskozita iba 2,6 cP. To sa tyka tusim prave tych XW-20 olejov, ze? Takze vychadzam aj z toho, ze ked vyrobca povoluje olej od 2,6 cP, tak s ACEA A5 olejom (tzn. 2,9 cP a viac), mu nemozem ublizit.

S autom sa nejazdi v horach, zijeme v rovinatej oblasti a samozrejme s litrovym Yarisom nechodim na okruh! :mrgreen: Takze motor a olej nedostavaju "tepelne" zabrat. Spotreba oleja nemeratelne nizka.
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27400
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Toyota Yaris 1.0 benzin

Příspěvek od Pitris »

Takže platí co jsem napsal 9.3. v 20:17 a 10.3. v 16:10. Toyota požaduje API SL a ACEA "neřeší"....
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Itall

Re: Toyota Yaris 1.0 benzin

Příspěvek od Itall »

Mám ten motor v Peugeotu 107, a tam se zas píše, že ACEA A3 :D . Viskozita 15W-40, 10W-40, 5W-40, 5W-30, 0W-30. Jezdím na 10W-40. V Yarisu je motor lépe odhlučněn a odpružen, tak se asi 5W-40 snese bez nějakých průvodních nepěkností tříválce. Menší viskozitu bych nedával.
Do tříválce Splash mi dali 5W-30 (Ford, hehe) a motor se na volnoběh třese jak ratlík. Příště budu žádat svoji tříválcovou klasiku 10W-40.
javier

Re: Toyota Yaris 1.0 benzin

Příspěvek od javier »

Myslim, ze aj v najnovsom yarise je tento motor (mozno modernizovany?) a v navode je aj 0W-20tka API SM alebo SL.

Ale k tomu uchyteniu motora. V Aygu/107/C1 som sa nikdy neviezol, takze neviem, ale v Yarise mi pride ten motor rozumne odhlucneny/ulozeny, 3-valcove vibracie citit iba na volnobehu a aj to su znesitelne. A zvuk v otackach sa mne prave paci! ;-) Nemam potrebu liat tam viskoznejsi olej iba kvoli vibraciam.
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27400
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Toyota Yaris 1.0 benzin

Příspěvek od Pitris »

Ono je potřeba taky rozlišit viskóznější olej za studena nebo za tepla. Když zůstanem u "běžné" API a ACEA A3/B3, tak se budeme "pohybovat" ve velké většině mezi SAE 5w30 až 10w40. Všechny v tomto rozmezí jsou u nás použitelné, leč i mezi nimi jsou rozdíly a každý je určen převážně pro trošku jiné podmínky.... 5w je vhodnější na časté studené/mrazivé starty, 40 je zase víc teplotně zatížitelná. Jsou i případy, kdy je vhodná i 0w nebo 50, ale rozumný celoroční kompromis je 5w40. Ale zvukový projev motoru nebo jeho event. vibrace by mělo být až jedno z posledních kritérií pro výběr oleje.
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Uživatelský avatar
Pedro
Příspěvky: 7757
Registrován: úte zář 22, 2009 12:10
Bydliště: Praha 6

Re: Toyota Yaris 1.0 benzin

Příspěvek od Pedro »

Jestli jinými podmínkami myslíš i mechanický stav motoru a jeho celková stavba-náročnost systému,tak je to bezchybné sdělení.
Je přeci jasné že někdo dlouho a rádoby kvalitně maže a naopak,krátce,častěji,bez extra nároků.
Zemegula je gulatá.
Itall

Re: Toyota Yaris 1.0 benzin

Příspěvek od Itall »

javier píše:Myslim, ze aj v najnovsom yarise je tento motor (mozno modernizovany?) a v navode je aj 0W-20tka API SM alebo SL.

Ale k tomu uchyteniu motora. V Aygu/107/C1 som sa nikdy neviezol, takze neviem, ale v Yarise mi pride ten motor rozumne odhlucneny/ulozeny, 3-valcove vibracie citit iba na volnobehu a aj to su znesitelne. A zvuk v otackach sa mne prave paci! ;-) Nemam potrebu liat tam viskoznejsi olej iba kvoli vibraciam.
Ano, řekl bych, že Yaris je v tomto dobrý. Ale 0W-20? :shock:
Uživatelský avatar
jerome
Příspěvky: 5779
Registrován: ned bře 13, 2011 12:37

Re: Toyota Yaris 1.0 benzin

Příspěvek od jerome »

Vcase vyroby mojho auta vyrobca odporucal zvolit SAE triedu podla vonkajsej teploty v mieste prevadzky. Teraz kupim nove auto s odporucanou viskozitou 0W20. Co sa vlastne zmenilo :?: Lepsie motory :?: Chladenie oleja :?: Poprosim odbornikov o radu :wink:
Honda Civic 1.4iS 66kw => ELF Evolution 700 STI 10W40
Honda Civic 1.6 i-Dtec 88kw => Motul 8100 ECO-clean 0W30
Itall

Re: Toyota Yaris 1.0 benzin

Příspěvek od Itall »

Já jsem to pochopil tak, že dnes i nízkoviskozitní oleje, které vytvářejí tenčí mazací film, jsou schopny mazat i za vyšší teploty bez rizika přetržení mazacího filmu. Prý... Jen mi přijde zbytečné dráždit hada bosou nohou, jestliže jsou k dostání oleje s vyšším letním číslem, i levněji, na spotřebě paliva se při použití nízkoviskozitního oleje stejně nic měřitelného neuspoří a hlučnost motoru se zvýší. U tříválců se navíc zvýrazní nekultivovanost. Možná je motor pocitově maličko svižnější, ale to by se muselo změřit. Když zvážím pro a proti...tak použiji 5W-40 nebo i 10W-40.
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27400
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Toyota Yaris 1.0 benzin

Příspěvek od Pitris »

jerome píše:Vcase vyroby mojho auta vyrobca odporucal zvolit SAE triedu podla vonkajsej teploty v mieste prevadzky. Teraz kupim nove auto s odporucanou viskozitou 0W20. Co sa vlastne zmenilo :?: Lepsie motory :?: Chladenie oleja :?: Poprosim odbornikov o radu :wink:
Zelená lobby :(
Nízkoviskózní oleje (možná) ušetří pár mililitrů paliva a motor (možná)"vypustí" o několik miligramů škodlivin míň -> (možná) nižší emise. Co na tom, že může být (a za tepla bude) motor nedostatečně mazán.... :(
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Uživatelský avatar
Colommbo
Příspěvky: 9844
Registrován: pon led 23, 2012 20:46
Bydliště: kutnohorsko-kolínské pohraničí

Re: Toyota Yaris 1.0 benzin

Příspěvek od Colommbo »

Já jsem si to jen myslel, zatímco Pitris to napsal... :(
W124 E320 Coupé R6 162kW 1994, 5Q man. Getrag "psí noha",
Shell HU 5W40,
přev. Ravenol ATF Fluid, dif. Castrol Axle Z Limited Slip 90
javier

Re: Toyota Yaris 1.0 benzin

Příspěvek od javier »

Itall píše: Ano, řekl bych, že Yaris je v tomto dobrý. Ale 0W-20? :shock:
Je to tak. http://www.toyota.sk/Images/YARIS_62011_OM52B14SK.pdf Strana 525.

Tiez si myslim, ze nemusime byt na spicke technickeho pokroku s tou viskozitou.
Aj ked ja mam hranicu tolerancie, s tou mojou ACEA A5kou, posunutu dalej ako niektori kolegovia tu :mrgreen:
Itall

Re: Toyota Yaris 1.0 benzin

Příspěvek od Itall »

U Splashe také doporučují 0W-20. V servisu alespoň řekli, že dávají střed 5W-30 (mají ho v akci, hehe).
U Yarisu je zajímací vysvětlení viskozit 5W-20 už nemá omezení nahoru ani dolů (u benzinu), v naftě 0W-30.
Proč se vlastně vyrábějí jiné viskozity olejů? :?: :D
Fabia353ZZ

Re: Toyota Yaris 1.0 benzin

Příspěvek od Fabia353ZZ »

Čaute moja mama ma Yaris 1,0 vti r.v 2004 4 valec najazdenych 130 000km od nova tam liali v toyote 5W-50 Mobil nejaky V racing ale ten sa prestal vyrabat tak ked som volal po x rokoch do origo servisu Toyota ze ten Mobil sa uz nevyraba co tam liali tak som sa opytal čo tam možem naliat ,tak mi povedal že oni tam uz leju 5w-30 toyota olej uz si to nepamätam presne ale tusim API SL alebo ten Islag tak som tam nalial Mobil tento http://olejposta.sk/Mobil_Super_3000_Fo ... _3915.html a po precitani tohot vlakna zacinam pochybovat ci som urobil dobre nakolko je to A1/B1 a ako ste pisali vhodnejsie je A3/B3..Kua :) tak čo tam mam teraz naliat može byt tento Valvoline ?len ten Valvoline ma uz API SL/CF to CF uz neviem co presne znamena? Hm?

http://olejposta.sk/Valvoline_SynPower_ ... 14948.html

?Je to ok?Alebo može ostat aj ten Mobil moja mamka najazdi 12000 ročne takže tak menim olej a iba mesto trasy do 10km.
Dakujem za radu..Ten Mobil tam je dany iba raz .Ale kupili sme 5litrovku a 1liter tak mi este ostalo na dalsiu vymenu :) Jazdi kludne netoci to nikdy!
Uživatelský avatar
lefort
Příspěvky: 2517
Registrován: pon srp 26, 2013 17:46
Bydliště: Hořovice

Re: Toyota Yaris 1.0 benzin

Příspěvek od lefort »

Pokud to řidší olej nežere, s autem se jezdí klidně, krátké trasy a nevytáčí se často, klidně bych tam tu fordí 5W30 do další výměny nechal, i když je to tady možná trochu proti proudu...Potom bych přešel na běžnou 5W40 a bude to v klidu. Mám přesně tohle auto na krku, ty motory jsou nenáročné na olej. Hlavně včasná výměna, mně se těch 12 tkm zdá při městských popojížďkách trochu moc. A taky, jak jsi psal, že ti litr z 5l balení zbyl, mně se tam teda nikdy víc jak 3l nevlezlo :idea:
Toyota GR Yaris - Ravenol DFE 0W20, MTF1, MTF3, DGL
Toyota GR 86 - Ravenol DXG 5W30, Red Line 75W85
Toyota RAV4 2.5 Hybrid - Ravenol EFE 0W16
Odpovědět