Stilo 1.8 - dolévání oleje vs interval výměny

Fórum o automobilových mazivech

Moderátor: Colommbo

SLT

Stilo 1.8 - dolévání oleje vs interval výměny

Příspěvek od SLT »

Zdravím,

Fiat Stilo 1.8 16V 2005 LPG -> vezme si 0,5-0,8l oleje na 1000km, podle toho jak moc ho ženu do otáček. S tím už jsem se nějak smířil...

Ale teď když tam za interval 15000km doleju cca 7 litrů oleje a olejová náplň je asi 4litry, je nutný olej v intervalu měnit, nebo se na to vykašlat a třeba až za 30000km preventivně odpustit nějaký ty usazeniny ze spodu a vyměnit filtr?

Mám tam teď Selenii GOLD 10w-40, která stojí něco přes dvě sta litr, chtěl bych přejít na něco levnějšího... buď zkusit Valvoline MaxLife jestli k něčemu pomůže a nebo tam nalít Shell helix HX7 kterej se dá sehnat okolo stovky litr. Mám Selenii vypustit a dát komplet novou náplň, nebo můžu začít dolívat jiný olej? :?
Uživatelský avatar
Pedro
Příspěvky: 7757
Registrován: úte zář 22, 2009 12:10
Bydliště: Praha 6

Re: Stilo 1.8 - dolévání oleje vs interval výměny

Příspěvek od Pedro »

Zdar. Kolik najeto,druhy jízd,parkování,styl jízdy...
Jako vždy....
Takže všeobecně. Při takové spotřebě,kruhy vs. gufera,zkuz podle prvního řádku,olej 10w-50
Rozhodně to nemusí být Shell,Selé,...ani nic podobnýho.
Nevim normu Fiat,možná ani na tento motor není. To musíš vědět ty,nebo místní teomachři. Já spíš praktik,musel bych hledat...,my se tak nějak doplňujem...,. Někdy :idea:

Hele,filtr vždy cca po 15tkm max,rozhodně nic neodčerpávej a radši to vypusti,nedávej litr za 2 kila,pokud norma dovolí,dá se i za 80-120.
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27490
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Stilo 1.8 - dolévání oleje vs interval výměny

Příspěvek od Pitris »

Když se jedná o benzinový motor, tak normy jsou (by měly být) Fiat 9.55535-G2, H2 nebo G1.
A jestli se nemýlím, tak Shell Helix HX7 má G2, tak nevidím problém. ALE jezdíš zřejmě na plyn - tam je olej více a jinak zatěžován; i při Tvém dolívání bych olej a filtr měnil max. po 20-ti tkm / a to jen při klidných a delších jízdách. Jestli jezdíš spíš kratší jízdy nebo ostřeji, tak po 15-ti tkm....
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Ada

Re: Stilo 1.8 - dolévání oleje vs interval výměny

Příspěvek od Ada »

15000 je stále nepřekonaná norma. Všechno nad jsou jen zbožná přání výrobců olejů a aut. Pravda ,auto ujede na jeden olej i 50000km,když je cizí,služební :mrgreen: čert to vem.
SLT

Re: Stilo 1.8 - dolévání oleje vs interval výměny

Příspěvek od SLT »

Jasný, jezdím padesát na padesát delší i krátký trasy. Na tacho je 165t km.

Opravu motoru řešit nebudu, tyhle motory žerou už prý od novoty a několik lidí co dělalo go na 1.8čce si vůbec nepomohlo. Výrobce udává toleranci 0,5 L na 1000km.

Přijde mi oleje škoda když za 15t km tam doleju 7 litrů a pak ty 4 litry vypustim, dam novej a začnu zase dolivat :-D za interval se ten olej jakoby dvakrát obmění tím doliváním :-D
Návštěvník

Re: Stilo 1.8 - dolévání oleje vs interval výměny

Příspěvek od Návštěvník »

SLT píše:... za interval se ten olej jakoby dvakrát obmění tím doliváním :-D
Právě že jenom "jakoby": doléváním sice vylepšuješ některé parametry olejové náplně, nicméně většina svinstva z motoru se v nevyměněné olejové náplni tak jako tak koncentruje, poněvadž neprojdou spalovacím prostorem/nespálí se.

Napadá mne jedno přirovnání: když nedopiješ kvalitní koňak servírovaný v obří číši a necháš si ho na druhý den (v té číši bez zakrytí), tak to, co budeš pít ten druhý den, už nebude onen kvalitní koňak z předchozího dne, mj. proto, že se odpaří část etylalkoholu.
SLT

Re: Stilo 1.8 - dolévání oleje vs interval výměny

Příspěvek od SLT »

OK, bude to tak, hold mě nepoloží jednou za rok zainvestovat o 400 víc a vyměnit ty 4l oleje...

najedu cca 1000-1500km měsíčně, tak ono to bude jednou za rok vycházet :)
Uživatelský avatar
Colommbo
Příspěvky: 9938
Registrován: pon led 23, 2012 20:46
Bydliště: kutnohorsko-kolínské pohraničí

Re: Stilo 1.8 - dolévání oleje vs interval výměny

Příspěvek od Colommbo »

SLT: Jsem na tom podobně, výrobce udává spotřebu oleje 0,6 litru na tisíc km, kontroluju a dolévám a do normy se stále vejdu (r.v. 2001, na tacho 203tis.km, objem náplně 5,75litru, dle příznaků podezírám ventilová gufera, ale zatím je opravdu měnit nebudu...) Co se provozu týče, taky jezdím směsku a olej měním podle nálady, ale 15tis.km je max. (a jak psává Pitris - vždy s filtrem)... :)
W124 E320 Coupé R6 162kW 1994, 5Q man. Getrag "psí noha",
Shell HU 5W40,
přev. Ravenol ATF Fluid, dif. Castrol Axle Z Limited Slip 90
Návštěvník

Re: Stilo 1.8 - dolévání oleje vs interval výměny

Příspěvek od Návštěvník »

Já měl na auta štěstí. U žádného jsem nemusel mezi výměnami dolévat. Až dnes se dělají ekomotory,co musí mít malé tření a proto raději houby těsní a žerou drahý olej..Fajn doba
Jens

Re: Stilo 1.8 - dolévání oleje vs interval výměny

Příspěvek od Jens »

Návštěvník píše:
SLT píše:... za interval se ten olej jakoby dvakrát obmění tím doliváním :-D
Právě že jenom "jakoby": doléváním sice vylepšuješ některé parametry olejové náplně, nicméně většina svinstva z motoru se v nevyměněné olejové náplni tak jako tak koncentruje, poněvadž neprojdou spalovacím prostorem/nespálí se.
Jak neprojdou spalovacím prostorem? Kudy se teda olej z motoru ztrácí?
Návštěvník

Re: Stilo 1.8 - dolévání oleje vs interval výměny

Příspěvek od Návštěvník »

Pouhým dolitím se nový olej rychle degraduje starou náplní. A v motoru se koncentruje bordel na dně olejové vany. atd.
Jens

Re: Stilo 1.8 - dolévání oleje vs interval výměny

Příspěvek od Jens »

Mně z motoru nikdy žádný bordel nevytekl, jen černý olej.
Návštěvník

Re: Stilo 1.8 - dolévání oleje vs interval výměny

Příspěvek od Návštěvník »

Místo dolévání bych raději volil olej s vyšší vizkozitou.Pokud to je možné,.
Návštěvník

Re: Stilo 1.8 - dolévání oleje vs interval výměny

Příspěvek od Návštěvník »

Jens píše:Mně z motoru nikdy žádný bordel nevytekl, jen černý olej.
A vytekl všechen?? Nevytekl.
Jens

Re: Stilo 1.8 - dolévání oleje vs interval výměny

Příspěvek od Jens »

Ano, nevytekl, takže bordel v motoru zůstává tak jako tak a je jedno jestli olej vypustím nebo spotřebuju.
Odpovědět