rozdíly v naftě

Diskuze o palivech

Moderátor: Colommbo

Odpovědět
jzxr

rozdíly v naftě

Příspěvek od jzxr »

všiml jsem si při občasném tankování do kanystru že je některá nafta žlutá a některá tak do žluta není a je spíš čirejší. dá se obecně podle barvy (vzhledu) nafty poznat kvalita? mě ty žlutky přijdou že to je spíš řepka než nafta ale třeba se mýlím...
bio
Příspěvky: 934
Registrován: čtv bře 06, 2008 22:15

Příspěvek od bio »

Barva všeobecně nehovoří o kvalitě paliva / maziva. Většina důležitých parametrů není pouhým okem zjistitelná.
modelář

Příspěvek od modelář »

Většina paliv je z výroby původně zcela čirá, "barva" na pumpě je pak věcí přibarvování před expedicí do distribuční sítě kvůli snadnému odlišení jednotlivých druhů. Některá přidávaná barviva mají za úkol také signalizovat případné místo průsaku či úniku paliva.
jzxr

Příspěvek od jzxr »

vlastně mě to trochu zarazilo i u olejů-Mogul je čirý a Mobil je žlutej jak řepka:)
MIRO

Příspěvek od MIRO »

Každá krajina má iné predpisy týkajúce sa zloženia benzínov a nafty. Napríklad, Češi majú viac % povinnej biozložky v nafte ako my. Je možné, že Západ nijakú idiotskú biozložku neprimiešava (neviem, ako to je), ale vtakom prípade by ich nafta naozaj kvalitnejšia BOLA.
sosko

Re: rozdíly v naftě

Příspěvek od sosko »

Napr ja dlhodobo tankujem klasicku naftu na Metro pumpe + tam prihodim Vif 1.5- 2x davkovanie. Okrem toho ze peni, takisto je dost zltej farby.
Vcera som skusil vziat takmer do suchej nadrze ten ich Ultra diesel(Unipetrol?) a Vif som nepridal, jedine dva rozdiely co som spozoroval:
1. nafta nieje az taka zlta, viac do zeleno modra, penila rovnako
2. subjektivne lepsia reakcia auta na plyn- ale to nepripisujem nafte, ale skor absencii Vifu. Viackrat som pisal, ze s vifom sa mi zda reakcia na plyn lenivsia, dnes som tu nieco podobne cital aj o Vif do benzinu pri prekrocenom davkovani.

Panulka na pumpe tvrdila, ze okrem soboty myslim, im nosia ultra diesel kazdy den. Pytal som si aj dodacie listy, ale nepochodil som. Vyskusam nabuduce s inou :)
Návštěvník

Re: rozdíly v naftě

Příspěvek od Návštěvník »

ak sa ti zda s Vifom auto lenivsie, preco potom zdvojnasobujes davkovanie ?
sosko

Re: rozdíly v naftě

Příspěvek od sosko »

Tak za prve nie som ziadny zavodnik a ta pocitova slabsia reakcia na plyn mi az tak mevadi( auto ide ako hodinky aj tak), skor je to slepa dovera v to, ze sa zlepsi mazivost, cistiace schopnosti a cetanove cislo. Samozrejme, vychadzam len z testov. A kedze tankujem obycajnu naftu na metre, kde predpokladam nieje ani stopa po aditivacii, preto radsej vacsie davkovanie. Asi tolko.
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27400
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: rozdíly v naftě

Příspěvek od Pitris »

Už jsem to tu psal vícekrát. Ne vždy více znamená lépe a doporučený/předepsaný poměr by měl být dodržen....
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Uživatelský avatar
rousini
Příspěvky: 1888
Registrován: čtv lis 29, 2012 11:24
Bydliště: ... cestička jako mlat.

Re: rozdíly v naftě

Příspěvek od rousini »

Já to vezmu pořadě, jak tu zazněly některé názory.
1. barvu červené nafty pro zemědělce bych neřešil, protože se nemůže dostat do oficiální distribuce
2. Barevnou odchylku vlivem stáří hmotných rezerv v tmavém odstínu bych netankoval. Pumpy, kde beru mají skleněnou průtočnou baňku, kde vidím, co beru.
3. zbývá nám nafta čistá (lehce namodralá) a nafta s biosložkou Maxxxmotion (čirá) nebo řepoňa (žlutá).
4. Obsah MEŘO a etanolu je dán legislativou EU (možná má Slovensko vyjímku)

Takhle se na to dívám očima BFU. Takže až tam bude v souladu s normou EN590, kde není stanovena barva pro motorovou naftu, hnědý patok, tak poděkuju a pojedu o dům dál...
Mondeo combi 2.0TDCi 103kW "vraník" Mondeo combi 2.2TDCi 129kW "indián"
Valvoline All Climate 5W-40
Shiver 900 Shell Advance Ultra 4T 15W-50,
Versys 650 Motul 5100 5W-40
Odpovědět