Proplach motoru..

Fórum o automobilových mazivech

Moderátor: Colommbo

Odpovědět
Uživatelský avatar
Colommbo
Příspěvky: 9926
Registrován: pon led 23, 2012 20:46
Bydliště: kutnohorsko-kolínské pohraničí

Re: Proplach motoru..

Příspěvek od Colommbo »

Neznám... :?
W124 E320 Coupé R6 162kW 1994, 5Q man. Getrag "psí noha",
Shell HU 5W40,
přev. Ravenol ATF Fluid, dif. Castrol Axle Z Limited Slip 90
Autoxxxrady

Re: Proplach motoru..

Příspěvek od Autoxxxrady »

Já taky ne.
Uživatelský avatar
Colommbo
Příspěvky: 9926
Registrován: pon led 23, 2012 20:46
Bydliště: kutnohorsko-kolínské pohraničí

Re: Proplach motoru..

Příspěvek od Colommbo »

Už rozumím... :)
W124 E320 Coupé R6 162kW 1994, 5Q man. Getrag "psí noha",
Shell HU 5W40,
přev. Ravenol ATF Fluid, dif. Castrol Axle Z Limited Slip 90
bjukemen
Příspěvky: 4876
Registrován: sob bře 29, 2008 17:09

Re: Proplach motoru..

Příspěvek od bjukemen »

Autoxxxrady píše:Naliješ do motoru Super cleaning booster extra čistič. Motor necháš běžět na volnoběh a po 10minutách vypustíš všechny nečistoty a motor je čistý. Svět je tak krásný.

precitaj si este raz co som napisal, lebo stale si nepochopil ako som to myslel
chevrolet cruze 2.0 vcdi 120kw

Alfa Romeo 156 SW 2,4 JTD 110kw @ 142,3kw
Autoxxxrady

Re: Proplach motoru..

Příspěvek od Autoxxxrady »

Když máš motor, tak moc zanesený, že potřebuješ dělat proplach, tak je představa, že se všechno to zanesení po aplikaci super látky hned uvolní a po vypuštění látky za pár minut chodu motoru bude motor opět čistý vcelku zajímavá.
ad.1 nebudu do motoru aplikovat nic kromě motorového oleje, protože nic jiného neni pro motor určeno
ad.2 moderní motorový olej v sobě obsahuje dostatečné množství detergentů a dispersantů
ad.3 motorový olej motor bez problémů vyčistí
ad.4 všichni se pořád bojí, že při použití lepšího oleje uvolní usazeniny a na druhou stranu pak chtějí aplikovat zázračný vodičky co usazeniny mají uvolnit do pár minut ve velkém množství

Na proplach motoru použiju některý levnější motorový olej co stále splňuje výkonnostní normy pro daný motor. Pro vyčištění použiju kvalitnější s více aditivy. Čistit nebudu v řádu minut.
Autoxxxrady

Re: Proplach motoru..

Příspěvek od Autoxxxrady »

Našel jsem ti tady nějáký info. Mám toho ještě víc, ale to mám z odborných publikací, tak to nemůžu nakopírovat. Je mně to celkem jedno. Já jen píšu, že vodičky do motoru nepatří a nejsou potřeba. Jinak klidně proplachovat Jarem s citrónovou vůní .) každej jak to cítí. Já to myslim, z hlediska jak se to má dělat profesionálně ne z hlediska kutilů. V kutilství se meze nekladou a se svym soukromym vozidlem může každý nakládat jak cítí. A kdo chce vědět něco o proplachu motoru nebo olejích obecně, tak nechoďte za mechanikem, ale tribotechnikem. .)

Proplach motorů Tisk



Dotaz:
Na trhu se prodávají přípravky k proplachování mazacích systémů motorů při výměně oleje. Má jejich používání nějaký přínos pro motor? Prodejci argumentují nutností odstranit všechny nežádoucí úsady z motoru, aby nová olejová náplň jimi nebyla hned zpočátku degradována.

Odpověd:
V našich laboratořích jsme některé tyto produkty podrobili testům a zjistili jsme, že jsou většinou založeny na bázi směsi rozpouštědel (typicky petrolej s xylenem) s aditivací zinkovými AW přísadami a detergenty, např. na sodné bázi. Je třeba říci, že u dnešních motorů, provozovaných s oleji o kvalitě API SE a vyšší (což jsou prakticky všechny) je proplachování mazacího systému zbytečné a naprosto nepotřebné, protože oleje mají dostatek vlastních účinných přísad detergentů a disperzantů, které udrží vnitřek motoru čistý bez další pomoci.
Současné kvalitní motorové oleje mají také nízkou odpařivost, čímž jsou minimalizovány jejich ztráty přes odvětrání klikové skříně. Těkavé produkty, popsané v úvodu mohou snadno poškodit hadice a těsnění tohoto odvětrávacího systému.

Pokud se přesto budete domnívat, že propláchnutí mazacího systému motoru je z nějakého zvláštního důvodu nutné, použijte běžný motorový olej SAE 10W-40, ujeďte s jeho náplní několik kilometrů a potom jej nahraďte doporučeným olejem pro daný motor.

Ing. Pavel Brož Fuchs Oil Corporation (CZ), spol. s r. o.
Autoxxxrady

Re: Proplach motoru..

Příspěvek od Autoxxxrady »

bjukemen napiš si nějákému tribotechnikovi nebo na technický oddělení nějáké zavedené olejářské firmy s dotazem proplach motoru jak na něj a jestli ti poradí vodičky, tak pak jsem nic nepochopil a doplnim si svoje nízké znalosti.
A jako trest si povinně koupim karton vodiček
bjukemen
Příspěvky: 4876
Registrován: sob bře 29, 2008 17:09

Re: Proplach motoru..

Příspěvek od bjukemen »

ale ja som nepovedal ze "musi" byt vodicka, povedal som ze pre rychlejsie uvolnenie by mohla byt lepsia vodicka ( a rozhodne nie po jednom pouzití) ..je mi jasne ze olej vycisti motor lespie, ale trva to ovela dlhsie a poznam ludi co najazdia 5000km za rok, a dajme tomu ze by menili olej každych 5000km koli precisteniu motora ( aj ked 2500by mohlo byt lepsie) tak ako dlho v konecnom dosledku to bude trvat.. :?: kedze ludia chcu mat vsetko "hned"

..ja jednu vodicku doma mam a chcel som ju dat do pradchadzajuceho bmw ale som ho predal takze nestihol som vyskusat..
chevrolet cruze 2.0 vcdi 120kw

Alfa Romeo 156 SW 2,4 JTD 110kw @ 142,3kw
Autoxxxrady

Re: Proplach motoru..

Příspěvek od Autoxxxrady »

Ty bys na tu vodičku jezdil? Kdyby byla v motoru jen vodička? Mám motorový olej, u kterého všichni řeší normy jestli je nejlepší pro dané vozidlo a pak přijdu naleju si do něho jakousi vodičku, která nemá žádnou normu pro můj motor a čistim? Mně to jenom přijde zvláštní.
bjukemen
Příspěvky: 4876
Registrován: sob bře 29, 2008 17:09

Re: Proplach motoru..

Příspěvek od bjukemen »

..prepac ale stale sa nechapeme takze to nechajme tak, iba dodam ze som predpokladal normalnu aplikaciu, teda do oleja pred vymenou pohurtovat kolko treba a von.. nie jazda alebo nieco podobne na cistu vodicku
chevrolet cruze 2.0 vcdi 120kw

Alfa Romeo 156 SW 2,4 JTD 110kw @ 142,3kw
Autoxxxrady

Re: Proplach motoru..

Příspěvek od Autoxxxrady »

Já tě chápu. Je mně jasný, že bys na to nejezdil.
bjukemen
Příspěvky: 4876
Registrován: sob bře 29, 2008 17:09

Re: Proplach motoru..

Příspěvek od bjukemen »

islo mi cisto iba o to ze s olejom je to na dlhsie, aj ked total zasvineny motor neviem ci by som cistil vodickou,a modry shel helix sa este da kupit
chevrolet cruze 2.0 vcdi 120kw

Alfa Romeo 156 SW 2,4 JTD 110kw @ 142,3kw
Jensi

Re: Proplach motoru..

Příspěvek od Jensi »

Autoxxxrady píše:Naliješ do motoru Super cleaning booster extra čistič. Motor necháš běžět na volnoběh a po 10minutách vypustíš všechny nečistoty a motor je čistý. Svět je tak krásný.
Motoru neuškodí když před výměnou oleje nalejete 2x 0,5 l obyč. olej (Mogul AD7) - otočíte klíčkem a necháte vykapat. Až teče čistější olej jsou husté černé usazeniny o něco více odstraněny -dělám to tak -měním 10 000 full syntetik 10W-50 (racing). Když to neudělám bývá více zanesený olejový papírový filtr (Fabia HTP) a hodně zpečený se škvarkami...... :wink:
Uživatelský avatar
Colommbo
Příspěvky: 9926
Registrován: pon led 23, 2012 20:46
Bydliště: kutnohorsko-kolínské pohraničí

Re: Proplach motoru..

Příspěvek od Colommbo »

Jensi píše:Motoru neuškodí když před výměnou oleje nalejete 2x 0,5 l obyč. olej (Mogul AD7) - otočíte klíčkem a necháte vykapat...
Nějak nerozumím jazyku tvého kmene... :? :)
W124 E320 Coupé R6 162kW 1994, 5Q man. Getrag "psí noha",
Shell HU 5W40,
přev. Ravenol ATF Fluid, dif. Castrol Axle Z Limited Slip 90
Uživatelský avatar
NOVON
Příspěvky: 2968
Registrován: pát říj 16, 2009 11:01

Re: Proplach motoru..

Příspěvek od NOVON »

Mno nikdy jsem ty proplachové vodičky nepoužil..Ted to mám v plánu zkusit na megošovi..Jsem zvědav.. :)
VW Touran 1.6 MPI 75kw+LPG
VW Touran Freestyle 1.6 MPI 75kw
Odpovědět