Převodový olej Fiat Punto a Toyota Yaris

Fórum o automobilových mazivech

Moderátor: Colommbo

Ano-nym
Příspěvky: 17
Registrován: pát úno 03, 2017 11:30

Převodový olej Fiat Punto a Toyota Yaris

Příspěvek od Ano-nym »

Dobrý den, měl bych dotaz ohledně převodového oleje do Fiatu Punto r.v. 1994, motor 1.1 40kW, manuální převodovka 5/1. Dohledal jsem, že do převodovky by měla jít Tutela Car Epyx 80W-90 v množstí 2,4l. Jsou tyto informace správné? A pokud ano je možné nahradit něčím kvalitativně srovnatelným zmiňovanou Tutelu?

Dále bych se rád zeptal na převodový olej do Toyoty Yaris r.v. 2000, motor 1.0 50kW, manuální převodovka 5/1. Oleje do převodovky by mělo jít 1,4l a mě by se líbil Castrol Syntrans Multivehicle 75W-90.. je tato volba správná?

Jak porovnat, co se týče kvality, dva níže uvedené oleje v odkazech?
http://msdspds.castrol.com/bpglis/Fusio ... 98LUNX.pdf
https://oilgroupbg.com/pdf/elf/elf-tran ... -75w80.pdf

Poslední a asi pro většinu stupidní dotaz, který vůbec nesouvisí s olejem je ohledně propojení převodovka - motor. Pokud je auto v klidu, šlápnu na spojku (vystavím) a poté nastartuji auto, v převodovce/rozvodovce by se nemělo nic dít dokud budu stát na spojce že?
bio
Příspěvky: 934
Registrován: čtv bře 06, 2008 22:15

Re: Převodový olej Fiat Punto a Toyota Yaris

Příspěvek od bio »

Co se týče viskozitního rozsahu tak jsou rozdílné.
Jak porovnat kvalitu / co si kdo představuje ? / otázka pro vědecký team a hodně peněz.
Jerry3
Příspěvky: 10755
Registrován: úte říj 18, 2005 19:58
Bydliště: Praha

Re: Převodový olej Fiat Punto a Toyota Yaris

Příspěvek od Jerry3 »

Ano-nym píše:Pokud je auto v klidu, šlápnu na spojku (vystavím) a poté nastartuji auto, v převodovce/rozvodovce by se nemělo nic dít dokud budu stát na spojce že?
Není to tak úplně pravda, poněvadž záleží na vzájemných poměrech odporů v různých ložiscích. Tím chci říct asi tolik, že spolehnout se úplně na to, že se předlohová hřídel i přes vystavenou spojku neotáčí, dost dobře nelze.
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27405
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Převodový olej Fiat Punto a Toyota Yaris

Příspěvek od Pitris »

Do obou převodovek bych použil http://www.oleje.cz/p/tutela-car-techny ... 1-l--17883 Kvalitní olej a zde několikráte prověřený.
Jinak tu Tutelu 80W90 bych nedával (může být problém v zimě), ten Castrol 75W90 by použít taky šel (i do obou).
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Ano-nym
Příspěvky: 17
Registrován: pát úno 03, 2017 11:30

Re: Převodový olej Fiat Punto a Toyota Yaris

Příspěvek od Ano-nym »

Jerry3 píše:
Ano-nym píše:Pokud je auto v klidu, šlápnu na spojku (vystavím) a poté nastartuji auto, v převodovce/rozvodovce by se nemělo nic dít dokud budu stát na spojce že?
Není to tak úplně pravda, poněvadž záleží na vzájemných poměrech odporů v různých ložiscích. Tím chci říct asi tolik, že spolehnout se úplně na to, že se předlohová hřídel i přes vystavenou spojku neotáčí, dost dobře nelze.
Dík za osvětlení.. a proč se vlastně ptám? Letos v zimě mi začalo auto při akceleraci vydávat divný (řekněme hučivý) zvuk, který po zahřátí zmizel. Nejvíce se to projevovalo při teplotách -5st.C a méně a při jízdě do kopce ("v záběru"). Jako první mne napadla převodovka, ale žádný vliv na zvuk nemělo ani sešlápnutí spojky (vždy těsně po mrazivém startu se totiž ozval na vteřinu takový zvuk jako špatné ložisko), ani to jaká je zařazená rychlost. Řekněme při -5st.C po 5km jízdy zvuk zmizel a čím méně stupňů, tím déle zvuk trval. Teď při teplotách nad nulou už se zvuk neobjevuje. Olej byl v převodovce měněn před dvěma roky a to Elf NFJ 75W-80, převodovka Renault TL4 036 (6/1). Řazení jde stále naprosto normálně - dobře. Napadlo mne zkusit jiný olej, např. Castrol Syntrans V FE 75W-80 který se mi zdá parametrově dobrý (proto odkazy na porovnání olejů), ale samozřejmě chápu, že pokud je špatné (načaté) nějaké ložisko, olej to již nezachrání.
Pitris píše:Do obou převodovek bych použil http://www.oleje.cz/p/tutela-car-techny ... 1-l--17883 Kvalitní olej a zde několikráte prověřený.
Jinak tu Tutelu 80W90 bych nedával (může být problém v zimě), ten Castrol 75W90 by použít taky šel (i do obou).
Díky za tipy. U obou aut jde řazení poněkud obtížně (hlavně podřazování na druhý převodový stupeň), ale není to nic tragického. Každopádně bych to ještě nerad zhoršil. Toyota Yaris má myslím předepsaný výměnný interval každých 60tkm a Fiat Punto každých 120tkm, ale hlavně jsou obě auta dost stará a výměna by asi nebyla od věci, nerad bych ale šlápl s olejem vedle. Na financích zase tolik nezáleží, pokud by šlo vše dobře, v převodovce těchto aut už já olej s největší pravděpodobností měnit nebudu. Obě slouží vyloženě jako městská auta. Uvedenou Tutelu Car Technyx jsem dával kdysi do starého Megana a sloužila dobře.. nic se sice nevylepšilo (klasické horší podřazení druhého převodového stupně), ale ani nezhoršilo. Tehdy jsem upřednostnil Tutelu před Elfem. Už tehdy jsem ale slyšel, že převodové oleje Castrol nejsou špatné, ba spíše to lepší co se dá sehnat, ale je možné, že dnes je to trochu jinak. Castrol doporučuje krom zmíněného Syntransu Multivehicle ještě Syntrans Transaxle. Papírové parametry převodových olejů ale moc porovnat nedovedu.
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27405
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Převodový olej Fiat Punto a Toyota Yaris

Příspěvek od Pitris »

Bylo by vhodnější koupit 4 litry oleje stejného / do obou skříní. Jestli Tutela, Elf nebo Castrol ? Mimo zimu asi jedno jest, důležité je API GL-4 (GL-4+), ale Tutela Car Technyx má vynikající nízkoteplotní vlastnosti (to u různých olejů - byť všechny 75w - není pravidlem), a i v mrazu po startu půjde gut řadit (jestli není problém jinde).
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
bjukemen
Příspěvky: 4868
Registrován: sob bře 29, 2008 17:09

Re: Převodový olej Fiat Punto a Toyota Yaris

Příspěvek od bjukemen »

nejako sa mi nezda zeby do malej prevedovky fiata islo 2,4l oleja ked ja mam v jej ovela vacsej sestre ina 2L
chevrolet cruze 2.0 vcdi 120kw

Alfa Romeo 156 SW 2,4 JTD 110kw @ 142,3kw
Uživatelský avatar
lefort
Příspěvky: 2517
Registrován: pon srp 26, 2013 17:46
Bydliště: Hořovice

Re: Převodový olej Fiat Punto a Toyota Yaris

Příspěvek od lefort »

Nemusí to tak být, např. pětirychlostní MTX75 od Fordu měla náplň tuším 2,4l a MMT6 v mém Mondeu 1,9l...
Toyota GR Yaris - Ravenol DFE 0W20, MTF1, MTF3, DGL
Toyota GR 86 - Ravenol DXG 5W30, Red Line 75W85
Toyota RAV4 2.5 Hybrid - Ravenol EFE 0W16
Ano-nym
Příspěvky: 17
Registrován: pát úno 03, 2017 11:30

Re: Převodový olej Fiat Punto a Toyota Yaris

Příspěvek od Ano-nym »

bjukemen píše:nejako sa mi nezda zeby do malej prevedovky fiata islo 2,4l oleja ked ja mam v jej ovela vacsej sestre ina 2L
Servisní knihu od Punta nemám, to jsem jen vypsal hodnotu co je uvedena v mazacích plánech "výrobce". Ale souhlasím s lefortem, ve starém Scénicu jsem měl převodovku 5/1 a vešlo se tam kolem 2.5l oleje a v novém mám 6/1 a oleje se vejde necelé 2l.

Bylo by možné teoreticky posoudit níže uvedené dva oleje? Tedy z hodnot na papíře, kde se těžko posoudí ochranná funkce v dlouhodobém časovém horizontu jak si olej zachová své papírové vlastnosti.. na to prostě lejstro nestačí. Podle hodnot na papíře bych já osobně vzal Castrol (rozhoduje viskozita při -40st.C), ale co ostatní hodnoty? Dík
http://www.extranetpli.eu.petronas.com/ ... ec_ENG.pdf
http://msdspds.castrol.com/bpglis/Fusio ... 9X2G2H.pdf
O jiném oleji už ani neuvažuji. Castrol plní GL-4 a Tutela GL-4+ což si myslím je pro uvedené převodovky celkem fuk.
Uživatelský avatar
bloke
Příspěvky: 1307
Registrován: úte čer 21, 2016 9:05

Re: Převodový olej Fiat Punto a Toyota Yaris

Příspěvek od bloke »

Aj taký Renault Twingo (Clio, Kangoo) v nej má na výmenu trebárs 3,4 l, a niektorá Laguna 2,1 l, Vel Satis 2,2 l :) http://www.renaultclub.cz/doporucene_ol ... nault.html
bjukemen píše:nejako sa mi nezda zeby do malej prevedovky fiata islo 2,4l oleja ked ja mam v jej ovela vacsej sestre ina 2L
Obrázek « Vous n’imaginez pas tout ce que Citroën peut faire pour vous »
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27405
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Převodový olej Fiat Punto a Toyota Yaris

Příspěvek od Pitris »

Ano, Castrol Syntrans Multivehicle 75w90 je při těch -40-ti °C nízkoviskóznější, a teoreticky by mělo jít s ním v mrazu řadit snadněji. A svou "letní" třídou je i zatížitelnější, což ale ani v Puntu ani v Yarýskovi řešit nemusíš. Ale i Tutela má taky nízkoteplotní vlastnosti vynikající a několikrát je "zde přezkoušena".
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Uživatelský avatar
Pedro
Příspěvky: 7757
Registrován: úte zář 22, 2009 12:10
Bydliště: Praha 6

Re: Převodový olej Fiat Punto a Toyota Yaris

Příspěvek od Pedro »

Tutela car experya 75w-80
Ano-nym
Příspěvky: 17
Registrován: pát úno 03, 2017 11:30

Re: Převodový olej Fiat Punto a Toyota Yaris

Příspěvek od Ano-nym »

Rád bych všem zúčastněným v diskuzi poděkoval za snahu mi pomoci a pokud olej v převodovce(kách) vyměním, určitě vám zde napíši s odstupem času své poznatky. DÍK. Ano-nym.
Ano-nym
Příspěvky: 17
Registrován: pát úno 03, 2017 11:30

Re: Převodový olej Fiat Punto a Toyota Yaris

Příspěvek od Ano-nym »

Jak jsem v diskuzi slíbil, píšu krátkou zkušenost po výměně převodového oleje ve Fiatu Punto MK1 rv1994 a Toyotě Yaris rv2000. Do Punta se nakonec vešlo cca 1,85l oleje (a to jsem ho tam opravdu nacpal :) ) a do Yarise cca 1,5l oleje. Tedy co se týká množství náplně do Punta je v mazacích plánech chybka a pravdu měl bjukenen, skříň bude pravděpodobně na 1,9l oleje. Vypouštěný olej z Punta byl celkem hnědý (špinavý), ale jinak bez znatelných kovových částeček. Po výměně je ale řazení pocitově celkově lepší a to jak za studena tak za tepla. U Yarise po výměně naopak nepozoruji prakticky žádný rozdíl ale zde je nutno podotknout, že vypuštěný olej byl barevně jako nový (v převodovce byl "jen" 6let). Nakonec jsem použil do obou skříní zmiňovaný Castrol Syntrans Multivehicle 75W-90, GL4.
alda147
Příspěvky: 81
Registrován: pát pro 09, 2016 18:27

Re: Převodový olej Fiat Punto a Toyota Yaris

Příspěvek od alda147 »

mně třeba ten Castrol Multivehicle 75w90, v Galantu nepomohl .
Odpovědět