Prevodovka za studena nefunguje nejlepe...

Fórum o automobilových mazivech

Moderátor: Colommbo

Jan Nowak

Prevodovka za studena nefunguje nejlepe...

Příspěvek od Jan Nowak »

Mam Mazdu6, 2.0 Di 89kw, rok 2005 - 5-ti stupnovy manual.

Auto jsem koupil v cervenci a vsiml jsem si, ze za studena (v cervenci - s klesajicimi teplotami pozdeji to bylo horsi) jde hure radit. Jednicka sla zaradit jen kdyz auto stalo, 2 velkou silou a z 2 na 3 si obcas "skrtnuly" zuby. Pri vyrazeni kvaltu bylo slyset, ze si prevodovka trochu zahucela, jak padaly otacky.
Jakmile se prevodovka ohrala, vsechny problemy krom toho "zahuceni si" pri vyrazeni vymyzely.

Napln v prevodovce asi nebyla nikdy menena a tak jsem ji vymenil pre Silvestrem.
Dal jsem tam Castrol Syntrans 75w90, ktery na forech chvali (resp. chvali Taf X, ale ten uz se nevyrabi a tohle je jeho nastupce) a ktery splnuje specifikace vyrobce.

Ale Bohuzel krom toho "zahuceni si", ktere de-facto odeznelo se vsechny ostatni priznaky zmirnily jen trochu...

Poradite, prosim, co delat? Na novy prevodak mam najeto cca 1000 km - mam jeste cekat na zlepseni?
Jaky jiny olej pouzit? Treba nejakou Tutelu 75w85 - pomohla by (nizsi letni cislo).
Tusim, ze potrebuji ridsi olej...
A nebo nejake fakt funkcni aditivum (vim, vlakno o aditivech do prevodovych oleju jsem nasel, ale konkretni moudro jsem si z nej neodnesl....).
skodovkar
Příspěvky: 6272
Registrován: pon pro 29, 2008 16:40

Re: Prevodovka za studena nefunguje nejlepe...

Příspěvek od skodovkar »

Proč jste nekoupil olej přímo v Mazdě? Nevěřím, že dojde k dalšímu zlepšení.
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27474
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Prevodovka za studena nefunguje nejlepe...

Příspěvek od Pitris »

S převoďákem - pokud to není origo - je to tak trošku loterie, protože i ve stejných třídách jsou mezi nimi velké rozdíly :( Je potřeba počítat i s variantou, že ty problémy nejsou zaviněny olejem, ale jako první řešení se ten olej nabízí. Je fakt, že 75w90 by měl mít dobré vlastnosti za studena, ale třeba Tutela 75w85 je má lepší. Ale jestli se nebude s autem jezdit v létě do Chorvatska nebo po horách s karavanem, zkusil bych olej 75w80 - třeba http://www.oleje.cz/p/total-transmissio ... -1-l--1826
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Jan Nowak

Re: Prevodovka za studena nefunguje nejlepe...

Příspěvek od Jan Nowak »

Skodovkar: Dobra otazka. Odpoved je snadna - nenapadlo me to a na Mazda clubu vsichni peli ody na ten Castrol. Neni to stejne jako s motorovyma olejema? V Mazda servisech davaji zpravidla Castrol a to jiste neni "origo Mazda olej". Zkusim zavolat a zjistim, co davaji za prevodaky...

Pitris: Auto prave v lete do Chorvatska (Italie, Spanelska, ...) urcite zase pojede. Vadila by ta 80-ka?

Napadlo me, ze to nemusi byt olejem... Spojka, synchrony, ...ale opravdu po zahrati je to OK a to na ten olej (dle me) ukazuje.

A co nejaka ta aditiva? Treba Bishop's? Mate nekdo nejake konkretni zkusenosti?

A klidne mi tykejte :wink:
skodovkar
Příspěvky: 6272
Registrován: pon pro 29, 2008 16:40

Re: Prevodovka za studena nefunguje nejlepe...

Příspěvek od skodovkar »

Tak jsem zvědavý, co odpoví z Mazdy. Jinak jak píše Pitris. Aditiva bych tam zatím necpal. Zkuste případně zjistit jestli Mazda požaduje nějakou firemní specifikaci u oleje do této převodovky.
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27474
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Prevodovka za studena nefunguje nejlepe...

Příspěvek od Pitris »

Jan Nowak píše:Auto prave v lete do Chorvatska (Italie, Spanelska, ...) urcite zase pojede. Vadila by ta 80-ka?
V tom případě raději tu 75w85. Je teplotně zatížitelnější. A tady je Tutela špička, ale asi by šel i Ravenol. Jinak si myslím, že Mazda do převodovky žádné speciální požadavky nemá, ale zeptat se přímo u dealera by asi taky nebylo od věci.... A já mám v převodovkách vyzkoušený Lubrifilm B2.
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Uživatelský avatar
jerome
Příspěvky: 5787
Registrován: ned bře 13, 2011 12:37

Re: Prevodovka za studena nefunguje nejlepe...

Příspěvek od jerome »

Prevodovky su vseobecne dost haklive na zmenu oleja preto je najlepsie dodrzat to co pise vyrobca :!:
Zbytocne neexperimentuj,nekupuj dalsi olej ale zisti v manuali prip. v Mazde co tam ma naozaj ist :wink:
p.s. Jak pise Pitris aj medzi jednotivymi olejmi tej istej SAE triede 75W90 je rozdiel. Napr. ten Castrol ma viskzitu pri 40°C 78 a napr. Shell-om odporucany do tohto auta Spirax S4G ma pri 40°C 64,2 Klesajucou teplotou sa tieto cisla este vzdaluju tj v zime sa moze s Castrol-om horsie radit ako so Shell-om lebo je hustejsi. Tam zavisi aj jak je ta prevodovka skonstruovana a ktory olej jej sadne lepsie.
Honda Civic 1.4iS 66kw => ELF Evolution 700 STI 10W40
Honda Civic 1.6 i-Dtec 88kw => Motul 8100 ECO-clean 0W30
Uživatelský avatar
Colommbo
Příspěvky: 9915
Registrován: pon led 23, 2012 20:46
Bydliště: kutnohorsko-kolínské pohraničí

Re: Prevodovka za studena nefunguje nejlepe...

Příspěvek od Colommbo »

V převodovce (MT) mám od jara 2012 (necelých 30tis.km) http://www.slick50.cz/slick50/eshop/2-1 ... koncentrat, ale víceméně z rozmařilosti... :oops: Nyní 190tkm a 13 let, předchozí áčková Omča 280tis.km a 19 let, stále s původními origo náplněmi a původními spojkami... 8) Nikdy jsem s řazením problémy neměl a to se auta s bleskem ve znaku svými převodovkami nijak extra chlubit nemůžou... :)
W124 E320 Coupé R6 162kW 1994, 5Q man. Getrag "psí noha",
Shell HU 5W40,
přev. Ravenol ATF Fluid, dif. Castrol Axle Z Limited Slip 90
Jan Nowak

Re: Prevodovka za studena nefunguje nejlepe...

Příspěvek od Jan Nowak »

Tak liberecka i taborska Mazda davaji ten Castrol Syntrax, co ja...
Zkusim dohledat viskozity k tem Tutelam a potazmo i k jinym olejum plnicim normy vyrobce v SAE 75W90 a 75W85 a vyberu ten "nejridsi" pri 40 stupnich.
Kdyz to nepomuze k me spokojenosti, budu laborovat nad pridanim nejakeho aditiva (uprimne olejovym aditivum verim jen od Bishop's, ale to Colombovo taky nevypada zle...).
Návštěvník

Re: Prevodovka za studena nefunguje nejlepe...

Příspěvek od Návštěvník »

Jan Nowak píše:...75W90 a 75W85 a vyberu ten "nejridsi" pri 40 stupnich.
...
Je potřeba vzít ten "nejřidší", ale při MÍNUS 40 st. C :!:
Z uvedeného důvodu možno hned zavrhnout cokoli v SAE 75W-90.
Návštěvník

Re: Prevodovka za studena nefunguje nejlepe...

Příspěvek od Návštěvník »

Ještě dodatek: Pokud převodovka potřebuje vyloženě nízkou viskozitu oleje za studena, pak to žádné aditivum nevykompenzuje. :idea:
Uživatelský avatar
jerome
Příspěvky: 5787
Registrován: ned bře 13, 2011 12:37

Re: Prevodovka za studena nefunguje nejlepe...

Příspěvek od jerome »

Jan Nowak píše:Tak liberecka i taborska Mazda davaji ten Castrol Syntrax, co ja...
A co sa pise v manuali :?: Pozri donho alebo si stiahni ak ho nemas.
Inak ja som menil pred rokom olej v prevodovke tiez sa mi tazko radilo a ked sme vypustili povodny az sa to da nazvat olej tak mechanik povedal ze nic takeho este nevidel. Mozno nejaky chytrolin tam ktovieco nalial. Ale po vymene som hned rozdiel necitil. Mozno to chce dat novemu aj nejaky cas... :wink:
Honda Civic 1.4iS 66kw => ELF Evolution 700 STI 10W40
Honda Civic 1.6 i-Dtec 88kw => Motul 8100 ECO-clean 0W30
Návštěvník

Re: Prevodovka za studena nefunguje nejlepe...

Příspěvek od Návštěvník »

Tipuji, že v manuálu bude doporučení typu API GL4/5 SAE 75W-85 nebo 75W-90. O parametrech oleje, který tam dává výrobce a na který ta převodovka funguje nejlépe, to však mnoho neříká...
Jan Nowak

Re: Prevodovka za studena nefunguje nejlepe...

Příspěvek od Jan Nowak »

Uzivatel Navstevnik ma pravdu. V manualu je API GL4, SAE 75W90. Zadna interni norma ci doporuceni konkretniho vyrobce ci oleje. Mam DE manual, ale predpokladam, ze v ceske verzi to bude stejne.
Návštěvník

Re: Prevodovka za studena nefunguje nejlepe...

Příspěvek od Návštěvník »

Jan Nowak píše:Tak liberecka i taborska Mazda davaji ten Castrol Syntrax...
Značkový servis tam v daném případě lije "generický" převodový olej od svého "dvorního" dodavatele motorových olejů a je mu úplně fuk, že to na něj neřadí, jak by mohlo a mělo. :evil:
Odpovědět