převodovka

Fórum o automobilových mazivech

Moderátor: Colommbo

Odpovědět
Uživatelský avatar
Colommbo
Příspěvky: 9926
Registrován: pon led 23, 2012 20:46
Bydliště: kutnohorsko-kolínské pohraničí

Re: převodovka

Příspěvek od Colommbo »

Tož jsem totálně vyměkl a dvě flaše hen té Tútely nakonec přecjen objednal... :?
W124 E320 Coupé R6 162kW 1994, 5Q man. Getrag "psí noha",
Shell HU 5W40,
přev. Ravenol ATF Fluid, dif. Castrol Axle Z Limited Slip 90
Uživatelský avatar
bloke
Příspěvky: 1307
Registrován: úte čer 21, 2016 9:05

Re: převodovka

Příspěvek od bloke »

To ja som zas nato objednal dve flaše Totaly :D
Obrázek « Vous n’imaginez pas tout ce que Citroën peut faire pour vous »
Uživatelský avatar
Colommbo
Příspěvky: 9926
Registrován: pon led 23, 2012 20:46
Bydliště: kutnohorsko-kolínské pohraničí

Re: převodovka

Příspěvek od Colommbo »

Včera mi pošta doručila Tutelu a dnes jsem měl naplánovanou cestu do Prahy m.j. na kafe k mekánikovi a protože měl zrovna místo na heveru, poprosil jsem ho o výměnu oleje. Byly to fakt jen dva šrouby (a šly dobře povolit), tlakovou plničku měl a tož to byla otázka čtvrt hodinky (hlavně vykapání) a bylo hotovo. Co mě však velice překvapilo, byla konzistence vypuštěného oleje - krááásně červený a voňavý a protože jsem zrovna stál proti otevřeným dveřím do dílny, tož i bylo vidět, jak je ten tekoucí sloupec průzračný...! :shock: Na výpustném šroubu otěru co by se za dva nehty vešlo a to už olej v převodovce něco odmakal (15 let a na tacho 238tis.km.) Takže čistě akademicky se nemuselo měnit vůbec nic. Ale žlutá Tutela je ve špajzce, pocitovou změnu při řazení jsem (zatím) nezaznamenal... :P
W124 E320 Coupé R6 162kW 1994, 5Q man. Getrag "psí noha",
Shell HU 5W40,
přev. Ravenol ATF Fluid, dif. Castrol Axle Z Limited Slip 90
Uživatelský avatar
jerome
Příspěvky: 5787
Registrován: ned bře 13, 2011 12:37

Re: převodovka

Příspěvek od jerome »

Colommbo asi dam navrh na zrusenie tvojho clenstva na tomto fore. V inej teme si schvalil pletovku 5W20-inu a tu vyvracias teoriu o potrebe menenia prevod.oleja :mrgreen: :D
Omca si na Tutele smakne ;)
Honda Civic 1.4iS 66kw => ELF Evolution 700 STI 10W40
Honda Civic 1.6 i-Dtec 88kw => Motul 8100 ECO-clean 0W30
Uživatelský avatar
Colommbo
Příspěvky: 9926
Registrován: pon led 23, 2012 20:46
Bydliště: kutnohorsko-kolínské pohraničí

Re: převodovka

Příspěvek od Colommbo »

Hovořit mohu vpodstatě toliko za Omegu, s jinými převodovkami zkušenost nemám. Kdybych se byl býval řídil vlastním rozumem, nikdy bych ten olej neměnil. Protože jsem však dobrák a duše čistá, nechal jsem se zmanipulovat a podlehl zdejší kolektivní masírce a zcela upřímně, trošku mě ta výměna mrzí. Ale když už má člověk Tutelu koupenou a olej vypuštěný... :?
W124 E320 Coupé R6 162kW 1994, 5Q man. Getrag "psí noha",
Shell HU 5W40,
přev. Ravenol ATF Fluid, dif. Castrol Axle Z Limited Slip 90
Uživatelský avatar
jerome
Příspěvky: 5787
Registrován: ned bře 13, 2011 12:37

Re: převodovka

Příspěvek od jerome »

Ja si myslim ze netreba banovat. Na oko mohol byt olej ok ale ci uz splnal vsetko to co ma pohladom tazko zistit. Tutela uz bude naveky :) Teda este uvidis co to povie v zime 8)
Honda Civic 1.4iS 66kw => ELF Evolution 700 STI 10W40
Honda Civic 1.6 i-Dtec 88kw => Motul 8100 ECO-clean 0W30
Uživatelský avatar
Colommbo
Příspěvky: 9926
Registrován: pon led 23, 2012 20:46
Bydliště: kutnohorsko-kolínské pohraničí

Re: převodovka

Příspěvek od Colommbo »

Já vím, máš pravdu. :) Tutela je hodně dobrý olej a má stejnou specifikaci jako originál oplí GM, takže i zimní vlastnosti by měly být obdobné. A ano, tato náplň je už skutečně doživotní... :D
W124 E320 Coupé R6 162kW 1994, 5Q man. Getrag "psí noha",
Shell HU 5W40,
přev. Ravenol ATF Fluid, dif. Castrol Axle Z Limited Slip 90
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27480
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: převodovka

Příspěvek od Pitris »

Pane, věřím že budeš spokojen Ty i Omča :wink: Ten olej určitě už nebyl v takové kondici na jakou možná vypadal....
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Uživatelský avatar
Colommbo
Příspěvky: 9926
Registrován: pon led 23, 2012 20:46
Bydliště: kutnohorsko-kolínské pohraničí

Re: převodovka

Příspěvek od Colommbo »

Děkuji za slova podpory a útěchy v těchto pro mne poněkud těžkých chvílích, přátelé... :) Samozřejmě chápu, že vyjetý olej nelze plně hodnotit podle senzorických kritérií (zrak, čich, nechutnal jsem, narozdíl od nového Sunoca 5W50.) A stejně tak nelze posuzovat podle tohoto jednoho případu. To jen kdyby měl někdo obavu, že z převodovky svého vozu po patnácti letech a čtvrt mega kilometrů provozu vypustí nějakou páchnoucí břečku neurčité barvy, nemusí tomu tak být vždy. :)
W124 E320 Coupé R6 162kW 1994, 5Q man. Getrag "psí noha",
Shell HU 5W40,
přev. Ravenol ATF Fluid, dif. Castrol Axle Z Limited Slip 90
Uživatelský avatar
NOVON
Příspěvky: 2968
Registrován: pát říj 16, 2009 11:01

Re: převodovka

Příspěvek od NOVON »

No z moji okty jsem vypustil olej barvy kofoly..
Nicmene to,ze je olej cisty jeste neznamena,ze ma stale ty vlastnosti co ma mit.
VW Touran 1.6 MPI 75kw+LPG
VW Touran Freestyle 1.6 MPI 75kw
Uživatelský avatar
bloke
Příspěvky: 1307
Registrován: úte čer 21, 2016 9:05

Re: převodovka

Příspěvek od bloke »

Tiež mám výmenu za sebou, a rovnako by som mohol potrvrdiť, že aj môj pôvodný prevodovkový olej bol pravdepodobne ešte v režime použitelnej doživotnej náplne (v stave 17,8 roka a ca 82-3tkm, žiadne nedostatky pri preraďovaní)- pri vypúšťaní bol pri slnečných odrazoch olejovo priezračný, žiadna avizovaná biela srágora sa nekonala a ani neznesitelný smrad (bol len o málo výraznejší, ako zápach nového totalu Transmission gear 8 ).
Po preliatí do PET flaše nepriezračná šedo-hnedá farba, konzistencia zálievky. No ani nový nemá typickú olejovú konzistenciu motorového oleja (5W-10W 40).

Pri úvodnom nalievaní som však vylial mimo lievika (trychýř) odhadom 0,2 - 0,4 dcl, ktoré mi teoreticky môžu chýbať do presných predpísaných 2,0l. Oslepujúce slnko totiž zákerne vyšlo spoza budovy a nevidel som dobre na pracovný priestor, preto tie straty.
Ďalšiu litrovú flašu kvôli tomu kupovať nebudem, a tak možno skombinujem Colommbovu ľútosť za pôvodnou prevodovkovou náplňou, a možno tam toto nepatrné množstvo dolejem z toho vypusteného doživotňáka :mrgreen:
P.S. alebo čo myslíte, netreba toho panáka doliať, nebude chýbať?
Obrázek « Vous n’imaginez pas tout ce que Citroën peut faire pour vous »
Uživatelský avatar
Colommbo
Příspěvky: 9926
Registrován: pon led 23, 2012 20:46
Bydliště: kutnohorsko-kolínské pohraničí

Re: převodovka

Příspěvek od Colommbo »

Vidíš, mně zase něco málo přes půl litru Tutely vo flaši ostalo... :) Hladinka má být cca 0,9cm pod spodním okrajem kontrolního šroubu, ale při plnění jsme nalili po okraj otvoru, tož snad se nic nepo... Nicméně na tvé margo - kdyby mi z objemu dvou litrů 10-20% scházelo, ledově klidný bych nebyl... :?
P.S. A tu chybějící trošku bych tam z vypuštěného dolil... :D
W124 E320 Coupé R6 162kW 1994, 5Q man. Getrag "psí noha",
Shell HU 5W40,
přev. Ravenol ATF Fluid, dif. Castrol Axle Z Limited Slip 90
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27480
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: převodovka

Příspěvek od Pitris »

V převodovce by mělo být oleje tak akorát. Ani málo, ani moc.... a asi bych to taky dolil hen tým použitým. Keď už "Ďalšiu litrovú flašu kvôli tomu kupovať nebudeš"....
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Uživatelský avatar
bloke
Příspěvky: 1307
Registrován: úte čer 21, 2016 9:05

Re: převodovka

Příspěvek od bloke »

Dík za názory, no nejde o chýbajúcich 10-20% (2-4 dcl), ale 1-2% (0,2-0,4 dcl odhadom; z ďalšej litrovej flaše by tak ostalo márnych 0,98 - 0,96 litra);
To ma napadlo dnes ráno, že sa nebudem ponáhlať o odnesením starého oleja, a či mi to tu niekto z vás schváli :wink:
Škoda tej tutely, poldecák by som si kúpil , len chýba cesta okolo :D
Ešte niekedy cez víkend zmeriam hladinu cez "kontrolný = napúšťací otvor", ktorý som vôbec neotvoril, bo som zistil, že na rozdiel od dokumentácie a povesti, mal inú skrutku než šrób vypúšťací (mal tam byť 8mm 4hran, a asi 8mm imbus som pri sebe nemal).
Vela si od toho neslubujem, že cez neho odhadom zistím akurátnosť +- 0,03 l, ale aspoň sa pri doliatí (cez otvor odvetrávací) hladina "sama" ustáli - pri naliatí po okraj otvoreného kontrolného.
Obrázek « Vous n’imaginez pas tout ce que Citroën peut faire pour vous »
Uživatelský avatar
Colommbo
Příspěvky: 9926
Registrován: pon led 23, 2012 20:46
Bydliště: kutnohorsko-kolínské pohraničí

Re: převodovka

Příspěvek od Colommbo »

Ach so, su to já ale hňup...! :x Máš pravdu, už neumím ani počítat (anebo číst)... :oops:
W124 E320 Coupé R6 162kW 1994, 5Q man. Getrag "psí noha",
Shell HU 5W40,
přev. Ravenol ATF Fluid, dif. Castrol Axle Z Limited Slip 90
Odpovědět