převodovka

Fórum o automobilových mazivech

Moderátor: Colommbo

Odpovědět
Olejnick
Příspěvky: 14
Registrován: úte dub 25, 2017 12:43

Re: převodovka

Příspěvek od Olejnick »

Colommbo píše:V manuálu nic takového není, tahle převodovka se opravdu nepovedla, jen to vyšlo najevo, až když se montovala a auta několik desítek tisíc (150tkm plus) najela. Pak se někdo chytil za nos a objevil Ameriku - jiný oplí (zcela identický s Tutelou, i žlutý namísto červeného) olej, přelít o dvě až tři deci a měnit po 60tis.km...
A jen malá perlička na závěr - co mám informace, tož oplí servisy mají zakázáno tyto převodovky rozdělávat/opravovat a mění kus za repaskus, demontují z auta a odesílají kamsi, odkud jim zase pošlou jinou už opravenou. Prostě režim utajení jak sviň... :shock:
Ale proc Opel predepisuje zlutou az od roku 2012 kdy pridal mazaci kanalek? Do starsich aut predepisuje furt cerveny olej? Stajne tak Tutela:
do 2011 je Tutela transmission Matryx 75W-85 , API GL4
od 2012 je Tutela car technyx SAE 75W-85 API GL4+

Ted je otazka proc to tak je? Opel chtel usetrit a netestoval stary typ prevodovky s novym olejem, nebo ten novy neny vhodny do stare prevodovky?

Ohledne kapacity naplne. Myslim, ze vyrobce neni hloupy a vi presne kolik tam muze jit naplne. V US byla dokoce svolavaci akce na preliti teto prevodvky v Chevy Cruze a duvod byl uvaden mimo jine a zhorseni spotreby, coz se zda byt logicke.
Uživatelský avatar
Colommbo
Příspěvky: 9850
Registrován: pon led 23, 2012 20:46
Bydliště: kutnohorsko-kolínské pohraničí

Re: převodovka

Příspěvek od Colommbo »

ad 1 - pozor, nezaměňuj Tutelu Car Technyx a Car Matryx, každá je jiná! Z původní T. Car Technyx se pouze změnou obchodního názvu stala Car Transmission.
ad 2 - "nový" olej je použitelný/vhodný i do staršího provedení převodovky
W124 E320 Coupé R6 162kW 1994, 5Q man. Getrag "psí noha",
Shell HU 5W40,
přev. Ravenol ATF Fluid, dif. Castrol Axle Z Limited Slip 90
Olejnick
Příspěvky: 14
Registrován: úte dub 25, 2017 12:43

Re: převodovka

Příspěvek od Olejnick »

Tutela mazaci plan pro Fiat/Alfu to ma prave takhle:
do 2011 je Tutela transmission Matryx 75W-85 , API GL4
od 2012 je Tutela car technyx SAE 75W-85 API GL4+
Jak Matryx tak Technyx je stale v prodeji. Matryx cervena barva, Technyx zluta. Podle vseho to Petronas takhle vyrabi i pro Opel jako originalni naplne.
Uživatelský avatar
Colommbo
Příspěvky: 9850
Registrován: pon led 23, 2012 20:46
Bydliště: kutnohorsko-kolínské pohraničí

Re: převodovka

Příspěvek od Colommbo »

Ano, ale aspoň na tomto fóru je-li někde doporučovaná Tutela, jest myšleno jen a pouze Technyx! :)
W124 E320 Coupé R6 162kW 1994, 5Q man. Getrag "psí noha",
Shell HU 5W40,
přev. Ravenol ATF Fluid, dif. Castrol Axle Z Limited Slip 90
Uživatelský avatar
Pedro
Příspěvky: 7757
Registrován: úte zář 22, 2009 12:10
Bydliště: Praha 6

Re: převodovka

Příspěvek od Pedro »

Ja budu davat Shell Spirax S4g 75w-80.
V servisce o vymene neni zaznam ze servisu,na rozdil od jinych vymen,tak ho asi vymenim...
Uživatelský avatar
Colommbo
Příspěvky: 9850
Registrován: pon led 23, 2012 20:46
Bydliště: kutnohorsko-kolínské pohraničí

Re: převodovka

Příspěvek od Colommbo »

Nedělaj fóry a daj tú Tútelu, máme ju (skoro) všeci... :D
W124 E320 Coupé R6 162kW 1994, 5Q man. Getrag "psí noha",
Shell HU 5W40,
přev. Ravenol ATF Fluid, dif. Castrol Axle Z Limited Slip 90
Uživatelský avatar
Pedro
Příspěvky: 7757
Registrován: úte zář 22, 2009 12:10
Bydliště: Praha 6

Re: převodovka

Příspěvek od Pedro »

Corolle jsem kdysi dal,na treti pokus. Fungoval.
Uživatelský avatar
Colommbo
Příspěvky: 9850
Registrován: pon led 23, 2012 20:46
Bydliště: kutnohorsko-kolínské pohraničí

Re: převodovka

Příspěvek od Colommbo »

Volal mi dnes kamarád, má vcelku obyčejné auto a občas nahlíží na tohle fórum. Po čtení všelijakých příspěvků o převodovém oleji, jeho životnosti a výměnách byl docela znejistělý... :? Ptal se mě m.j., jak vypadal olej, který jsem nechal vypustit ze skříně své Omči, a taky jestli tedy nemá vyměnit olej ve své man. převodovce, která má za sebou cca 170tis.km práce a funguje zcela bezproblémově studená i zahřátá. Odpověděl jsem mu, ať se na výměnu náplně s klidným svědomím vykašle... :)
W124 E320 Coupé R6 162kW 1994, 5Q man. Getrag "psí noha",
Shell HU 5W40,
přev. Ravenol ATF Fluid, dif. Castrol Axle Z Limited Slip 90
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27404
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: převodovka

Příspěvek od Pitris »

Colommbo píše:Odpověděl jsem mu, ať se na výměnu náplně....s klidným svědomím vykašle.... :)
....na výměnu náplně ještě tak 30tkm s klidným svědomím.... Potom by už tak klidný svědomí mít neměl :)
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Uživatelský avatar
NOVON
Příspěvky: 2968
Registrován: pát říj 16, 2009 11:01

Re: převodovka

Příspěvek od NOVON »

No coulombo nepochopil jadro pudla pri otazce vymeny oleje v prevodovce..Ze je cisty,neznamena,ze neni degradovany s pohlcenou vlhkosti...
VW Touran 1.6 MPI 75kw+LPG
VW Touran Freestyle 1.6 MPI 75kw
alda147
Příspěvky: 81
Registrován: pát pro 09, 2016 18:27

Re: převodovka

Příspěvek od alda147 »

tak ten orig.převodák do Mitsubishi 75w85w, je minerál pak synták nemůže fungovat.
Shi
Příspěvky: 1314
Registrován: úte úno 19, 2008 23:31

Re: převodovka

Příspěvek od Shi »

Colommbo píše:Volal mi dnes kamarád, má vcelku obyčejné auto a občas nahlíží na tohle fórum... má za sebou cca 170tis.km práce a funguje zcela bezproblémově studená i zahřátá. Odpověděl jsem mu, ať se na výměnu náplně s klidným svědomím vykašle... :)
Na fórum ať nahlíží dál a když tak ať si nechá poradit předem, aby nedopadl jako já. To mi takhle tehdy v autorizovaném servise Škodovky vyměnili ve Felicii originální náplň převodovky za jakýsi specifikacemi údajně odpovídající Castrol 75w-90. Od té doby to při tepolotách pod bodem mrazu za studena řadilo opravdu špatně. Až zde na fóru jsem se pak dočetl, že není olej jako olej (byť jsou všechny 75W-90).

Onen Castrol byl sice teoreticky O.K., ale prakticky jsem si měl všimnout, že viskozita za nízkých teplot v katalogovém listě Castrolu radši uvedena vůbec nebyla, protože prakticky byla tak tragická, že by si někdo mohl všimnout, že to v našich klimatických podmínkách nebude ono a že jsou na trhu lepší a levnější oleje, jejichž výrobci se nebojí uvést konkrétní hodnoty viskozity při teplotách -40 st.C. a případně mají "pour point" (česky tuším že bod skápnutí) co nejdál od -40 stupňů Celsia. Mám pocit, že ten Castrol by totiž při -40 už ani nekapal, zato ta cena byla opravdu značková ...
Uživatelský avatar
NOVON
Příspěvky: 2968
Registrován: pát říj 16, 2009 11:01

Re: převodovka

Příspěvek od NOVON »

Shi: Do feldy se daval z fabriky 75W olej,ne?
VW Touran 1.6 MPI 75kw+LPG
VW Touran Freestyle 1.6 MPI 75kw
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27404
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: převodovka

Příspěvek od Pitris »

75w byl úplně v poho nejen ve Feldě, ale i ve Favoritu a i ve výkonnově podobným verzím Fábii. A třeba i "obyčejné" Paramo Gyrol....

A ano - oleje 75w90 "dokáží" být i zcela odlišné.
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Shi
Příspěvky: 1314
Registrován: úte úno 19, 2008 23:31

Re: převodovka

Příspěvek od Shi »

Už je tomu cca 10 let. Co se dávalo fo převodovky ve fabrice to nevím, ale s originální náplní to po ujetí cca 100 000 km řadilo stále zcela bez problémů, po čistě preventivní výměně za olej (vyhovující příslušné VW normě a s předepsanou viskozitou) to začalo řadit za studena při -15 st C opravdu dost blbě.
To co tam nalili ve fabrice se při teplotách pod nulou chovalo podstatně lépe, než nový doporučený Castrol. Až dodatečně jsem začal zkoumat katalogové listy olejů - do té doby jsem žil v bludu, že když je to doporučený olej splňující VW normu, tak že bude fungovat stejně dobře jako originální náplň ...
Odpovědět