převodovka

Fórum o automobilových mazivech

Moderátor: Colommbo

Odpovědět
Ital

Re: převodovka

Příspěvek od Ital »

Abych tě utěšil, Colommbo, můj tlumičový olej v motorce byl po vypuštění krásně červený, voňavý, když mi vyšplíchl na podložku tak zcela čistý...abych zase nebásnil trochu bordelu v něm bylo a je na dně nádoby, kam jsem ho vylil, ale mohl tam být ještě léta. Pak jsem dal nový a po vyzkoušení zjistil, že nemá správnou viskozitu, páč je dle jiné normy. To byla teda těžká chvíle 8) . No, mám ho tam dosud a jsem s tím skokanem pekelně rychlý :lol: .
Uživatelský avatar
bloke
Příspěvky: 1307
Registrován: úte čer 21, 2016 9:05

Re: převodovka

Příspěvek od bloke »

Napokon nebudem musieť prilievať 17+ rokov jazdený olej cez kávový filter (hoci len trošku), včera som bol pre jedno tesnenie v originálnom servise Citroena a tam mi predali - naliali za dva poldecáky náležitého prevodového oleja :). Najprv som sa spýtal, či nemajú rozlievaný - na prevodovky taký nepoužívajú, len z litroviek; No pán sám rozvinul tému, že čo by som presne potreboval, a načapoval mi aj z litrovky, tomu vravím prekvapivá ochota :wink: Kšeft v podstate žiadny, ale prístup 100%+ (aj v prípade rozlievaného by som si nebol istý, či tak malé množstvo bude niekto ochotný predať - tipoval som min. zas ten 1l). A ani nebol tak drahý, ako vystavené motorové (Total Quartz 5W40 1l 20 EUR).
Naposledy upravil(a) bloke dne čtv zář 22, 2016 9:46, celkem upraveno 1 x.
Obrázek « Vous n’imaginez pas tout ce que Citroën peut faire pour vous »
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27400
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: převodovka

Příspěvek od Pitris »

bloke píše:....Kšeft v podstate žiadny, ale prístup 100%+
Někde ještě jde i o zákazníka :wink: :wink: :wink:
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Jerry3
Příspěvky: 10755
Registrován: úte říj 18, 2005 19:58
Bydliště: Praha

Re: převodovka

Příspěvek od Jerry3 »

Možná někteří obchodníci/podnikatelé konečně znovu začínají chápat, že nejdůležitější - ve smyslu pro ně nejcennější - je vracející se zákazník.
Ital

Re: převodovka

Příspěvek od Ital »

...kterého odřou až při druhé návštěvě...stalo se mi několikrát :roll: .
Uživatelský avatar
bloke
Příspěvky: 1307
Registrován: úte čer 21, 2016 9:05

Re: převodovka

Příspěvek od bloke »

Čo iného im už na získanie zákazníka ostáva, keď už nie ten neočakávane príkladný prístup.
Ceny vysoké, neraz vyššie než im celoeurópsky naordinuje materský koncern (či už náhradné diely v konkrétnych kampaniach-akciách, alebo vystavené normohodiny či ceny na konkrétne výkony - sami mi to v tom istom servise potrvrdili do telefónu pred necelým rokom, a tie isté skúsenosti som mal v iných ich značkových servisoch v meste pred cca 10-15 rokmi).
Ale takto to aspoň vyzerá, že ani na tých samotných praktických úkonoch údržby by už nemuseli byť tak pochybní, ako majú servisy všeobecné meno, a mohli by ich naozaj aj na 100% dodržiavať.

No to málo, čo som od nich aktuálne ako majitel staršieho vozidla potreboval, to bolo na plnú spokojnosť - aj tesnenie na predajni do nejakých 20 hodín od zavolania, a dokonca ešte lacnejšie ako druhovýroba (nikde som ho nevedel nájsť, kým som ho nekúpil v Citroene, a potom na základe kódu som už vedel hladať aj inde).

Mňa by si teoreticky do neurčitej budúcnosti udržali-získali ako potenciálneho zákazníka novej C3, no žial doteraz ju tam nemali ani na okukanie, hoci som ju už videl v tlačenej, aj TV-reklame.
Obrázek « Vous n’imaginez pas tout ce que Citroën peut faire pour vous »
lacika

Re: převodovka

Příspěvek od lacika »

Caute.
Tak dam mensi update tej huciacej prevodovky z C4.
Nic sa nezmenilo :D
Bol som u kamarata v servise na pravidelny servis. (olej, filtre, sviecky) A povedal som mu, aby sa pozrel aj na to hucanie.
Uznal, ze ano, je to tam, ze aj to vychadza z prevodovej skrine. Ale nema to ziaden afekt na technicky stav auta. Len to proste huci.
Mohli by sme tam dat novu prevodovku za +- 700€, ale moze to pomoct, nemusi, popr. sa to vrati naspat.
Zaroven mi povedal, ze nie som jediny, kt. huci prevodovka, ze uz tam mal s podobnym problemom aj C-max, bmw a pod.
V podstate za 12K km sa to nikam nejak extra nepohlo. Ale tiez uznali, ze tuhsi olej to lepsie tlmi.
Ale neodporucil mi tam naliat tuhsi olej, aby som nemal v zime problem s radenim.
Ktovie.. nebyvaju tu nejake tuhe zimy.
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27400
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: převodovka

Příspěvek od Pitris »

On může být problém už i jen kousek pod nulou. A vypadá to že to hučení asi nebude chyba ale možná vlastnost, tak to neřeš.... Anebo řeš až když by se to zhoršovalo.
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Uživatelský avatar
Colommbo
Příspěvky: 9844
Registrován: pon led 23, 2012 20:46
Bydliště: kutnohorsko-kolínské pohraničí

Re: převodovka

Příspěvek od Colommbo »

Upřímně - při argumentaci servisů, že "to není závada ale vlastnost" motoru či vozu v případě všelikých zvuků či pazvuků, bych byl hodně opatrný... :? Ať se na mě nikdo nezlobí, ale prostě se domnívám, že (správně fungující a naplněná) převodovka (osobního vozu) hučet nemá... :)
W124 E320 Coupé R6 162kW 1994, 5Q man. Getrag "psí noha",
Shell HU 5W40,
přev. Ravenol ATF Fluid, dif. Castrol Axle Z Limited Slip 90
Uživatelský avatar
NOVON
Příspěvky: 2968
Registrován: pát říj 16, 2009 11:01

Re: převodovka

Příspěvek od NOVON »

Do urcite miry je to vlastnost prevodovek PSA..Koukam,ze jim to nevadi a za 25 let s tim hosi nic neudelali..
VW Touran 1.6 MPI 75kw+LPG
VW Touran Freestyle 1.6 MPI 75kw
Uživatelský avatar
bloke
Příspěvky: 1307
Registrován: úte čer 21, 2016 9:05

Re: převodovka

Příspěvek od bloke »

Tak to som sa asi ocitol v nejakej časopriestorovej anomálii, keď jazdím takmer 18 rokov tiež s jednou z PSA prevodoviek, a nehučala mi nikdy, aj radiť išlo vždy bez problémov (a to radím ako ďas, väčšina jázd po meste), dokonca donedávna na doživotnom oleji :D .
Lacika, už ste asi na tej C4 skúšali, či máš potrebný dostatok náplne (?) Ak nie, tak by som skúsil doliať nejaké 1 (1,5?) deci "navyše", pri niektorých psa prevodovkách môže robiť nepríjemnosti aj malý deficit oleja, pričom malé predávkovanie znášali dobre. Prinajhoršom by si tú trochu potom vypustil/odsal, ak by sa ti nič nezlepšilo, a tento stav "nad" nepozdával.
Obrázek « Vous n’imaginez pas tout ce que Citroën peut faire pour vous »
Uživatelský avatar
Colommbo
Příspěvky: 9844
Registrován: pon led 23, 2012 20:46
Bydliště: kutnohorsko-kolínské pohraničí

Re: převodovka

Příspěvek od Colommbo »

Množství náplně snad bylo, doufám, to první, co chlapci kontrolovali, a pokud nee, nepatří jim klíče od auta do ruky... :) I v posledních letech hojně montovaný oplí manuální šestikvalt (M32WR) trpívá nejen na nedostatek, ale dokonce i na správné množství oleje, velmi se doporučuje náplň o dvě decky přelít, aby bylo řádně ponořené vše, co býti má, a měnit olej po 60tis.km. Už na to přišli dokonce i u Oplu! :mrgreen:
P.S. Převodovku v Omče mám od nedávné výměny náplně taky maličko přelitou... :P
W124 E320 Coupé R6 162kW 1994, 5Q man. Getrag "psí noha",
Shell HU 5W40,
přev. Ravenol ATF Fluid, dif. Castrol Axle Z Limited Slip 90
Uživatelský avatar
lengy60
Příspěvky: 5776
Registrován: ned čer 22, 2014 18:41

Re: převodovka

Příspěvek od lengy60 »

Vlastnost převodovek PSA to určitě není,ale občas se nějaká nepovede. :lol: Ale skoro bych řekl,že poslední model C4 má problémů s převodovkou docela dost,tedy podle toho,jak si někteří stěžují na fóru.Taky jsem četl o problémech s řazením,či spíše s nemožností vyřadit určitý stupeň,ale tam byla nakonec chyba ve spojce. :wink:
Citroen C1 Feel 1.0 51kW
Nissan Qashqai Czech Line 1.3 103 kW
lacika

Re: převodovka

Příspěvek od lacika »

co sa stane prevodovke, ak ju "predavkujem" olejom?
Uživatelský avatar
bloke
Příspěvky: 1307
Registrován: úte čer 21, 2016 9:05

Re: převodovka

Příspěvek od bloke »

Ak je to málo, ako spomíname, a hlavne u prevodoviek ktoré to potrebujú (správne množstvo je práve o tých pár percent naviac od predpísanej náplne), tak sa nemá stať nič neželané. „Nadmerné“ množstvo by bolo pri nejakom poriadnom preliatí, trebárs cez pol litra pri bežnej prevodovke.
A vtedy by ti spravidla tiež mohlo čiastočne vytiecť niekam na cestu (neodporúča sa znečisťovať vozovku olejom už len z ohladuplnosti voči motorkárom, životnému prostrediu...).

Množství oleje je také důležité. Výrobce udává hladinu oleje, která musí být dodržena. Pokud je oleje málo, může dojít k vynechávání mazání, případně se olej nedostane na všechna místa v požadovaném množství. Rychlejším oběhem menšího množství oleje se tento rychleji opotřebovává a je tedy nutná dřívější výměna. Menší množství oleje v převodovce hůře odvádí teplo, tím se jeho teplota zvýší, což dále zkracuje jeho životnost. Nedostatek oleje vede nejdříve k poškození třecích kroužků synchronizace, později se přidávají ložiska a nakonec ozubení. Nadměrné množství oleje naopak způsobí větší hydraulické odpory (nárůst spotřeby paliva) a namáhá některá gufera, která normálně nejsou v oleji ponořena. http://www.mjauto.cz/prevodovky-2

+ Celkom zaujímavý článok všeobecne, o mazivách pre prevodovky http://www.tribotechnika.sk/tribotechni ... oleju.html (prípadne http://www.tribotechnika.sk/tribotechni ... dovky.html )
Obrázek « Vous n’imaginez pas tout ce que Citroën peut faire pour vous »
Odpovědět