olej do Fabia 1.4 TDI PD

Fórum o automobilových mazivech

Moderátor: Colommbo

šulda

Re: olej do Fabia 1.4 TDI PD

Příspěvek od šulda »

A proto bych u toho chtěl nekompromisně být a nechat si ještě doložit specifikaci, i kdybych si na to měl vzít někoho na pomoc :wink:
e1H

Re: olej do Fabia 1.4 TDI PD

Příspěvek od e1H »

Súhlasím. Po tomto by som už servisu nedôveroval a chcel by som byť pri tom a vidieť čo do motora lejú.
Kvôli tomuto nosím do servisu vlastný olej, lebo viem čo sa (aspoň podľa obalu) do motora leje. A našťastie som našiel taký servis kde sa to do motora aj naozaj naleje. :-)
Petita4

Re: olej do Fabia 1.4 TDI PD

Příspěvek od Petita4 »

To doufam, ze reklamacni vymena bude provedena...jedu tam ve stredu a rekla jsem, ze se chci divat na to, jak tam lije zadelanou flasku, aby mi tam nenalil zase nejaky sajrajt...tal uvidime, drzte pesti ;-)
Uživatelský avatar
jerome
Příspěvky: 5779
Registrován: ned bře 13, 2011 12:37

Re: olej do Fabia 1.4 TDI PD

Příspěvek od jerome »

Urcite si jedna z mala ktora odhalila problem servisov. Nijako sa to nezmeni ale skus sa spytat veduceho ako je to vlastne mozne takato chybna vymena oleja :wink:
Honda Civic 1.4iS 66kw => ELF Evolution 700 STI 10W40
Honda Civic 1.6 i-Dtec 88kw => Motul 8100 ECO-clean 0W30
Uživatelský avatar
Colommbo
Příspěvky: 9848
Registrován: pon led 23, 2012 20:46
Bydliště: kutnohorsko-kolínské pohraničí

Re: olej do Fabia 1.4 TDI PD

Příspěvek od Colommbo »

jerome: Vysvětlení máš vlastně už tady:
Petita2 píše: ...Majitel servisu mi zacal tvrdit, ze nemam PD, blb jeden! Kdyz jsem si stala za tim, ze mi tam nalil spatny olej, souhlasil, ze mi ho vymeni, ale tech kecu...
W124 E320 Coupé R6 162kW 1994, 5Q man. Getrag "psí noha",
Shell HU 5W40,
přev. Ravenol ATF Fluid, dif. Castrol Axle Z Limited Slip 90
Petita5

Re: olej do Fabia 1.4 TDI PD

Příspěvek od Petita5 »

Tak hura, olej i filtr vymeneny - dali mi tam TOTAL QUARTZ INEO MC3 5W30. Dle specifikace je to uz ok, tak snad mi to tady nepohanite :) Bylo pri vymene poradne dusno ve vzduchu, ale nastesti uz k vymene nazoru nedoslo, byt nejake narazky od jeho kolegy byly.. Uz ale nemelo smysl se hadat, prestoze kolega tvrdil, ze ten olej byl ok a ze byl mnohem lepsi, nez co mi tam davaji ted, ale kdyz jsem to chtela...
Uživatelský avatar
Colommbo
Příspěvky: 9848
Registrován: pon led 23, 2012 20:46
Bydliště: kutnohorsko-kolínské pohraničí

Re: olej do Fabia 1.4 TDI PD

Příspěvek od Colommbo »

Ano, předchozí olej byl kvalitativně lepší (neměl pro tebe nepotřebné Cx a nebyl low saps), ale požadavek pro použití v PD motorech prostě nesplňoval... V olejích zas netřeba hledat takovou vědu a fatální chyba se vpodstatě udělat nedá, nicméně pro systémy PD či DPF prostě musí být extra... :)
W124 E320 Coupé R6 162kW 1994, 5Q man. Getrag "psí noha",
Shell HU 5W40,
přev. Ravenol ATF Fluid, dif. Castrol Axle Z Limited Slip 90
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27404
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: olej do Fabia 1.4 TDI PD

Příspěvek od Pitris »

TOTAL QUARTZ INEO MC3 5W30 - ano, VW505.01 má.... Ale jestli často startuješ, jezdíš převážně po městě a nejezdíš naráz 30 a více kilometrů, nenechal bych ho v motoru déle než 10 tkm....nebo rok.
Petita5 píše:....prestoze kolega tvrdil, ze ten olej byl ok a ze byl mnohem lepsi, nez co mi tam davaji ted....
No možná jo. Byl lepší - pro servis, že na něm víc vydělá. A ten servis bych rád viděl. Kde to bylo :?:
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Petita6

Re: olej do Fabia 1.4 TDI PD

Příspěvek od Petita6 »

Servis byl v Usti nad Labem. Jakeho jste nazoru, kdy menit olej? Obecne se rika pri 15 000km nebo po roce. Ted jsem mela po roce najeto 11 500km, ale uz jsem ho radsi vymenila kvuli lhute 1 roku... nekdo mi rikal, at pockam na 15 000km, nekdo at resim rok...
Jeste jsem narazila na vymenu brzdove kapaliny...dle mych zapisku o opravach jsem ji menila naposledy v roce 2009...pry se ma menit kazde dva roky :) Je to tak? No muzu vam rict, ze me uz docela prestava bavit resit, ja jako zenska, vecne problemy s autem :)
e1H

Re: olej do Fabia 1.4 TDI PD

Příspěvek od e1H »

Ak to nebol LL olej (a pravdepodobne nebol), tak výmena po roku alebo 15 tisíc km podľa toho, čo nastane skôr. Takže výmena oleja teraz bolo dobré rozhodnutie. Čo sa týka brzdovky, tú treba naozaj meniť každé dva roky, takže ak je tam dlhšie, šup-šup do servisu s tým. Ja zastávam názor, že aj keď je auto prehnité, brzdy musia byť vždy v dobrom stave a to vrátane brzdovej kvapaliny.
Uživatelský avatar
Colommbo
Příspěvky: 9848
Registrován: pon led 23, 2012 20:46
Bydliště: kutnohorsko-kolínské pohraničí

Re: olej do Fabia 1.4 TDI PD

Příspěvek od Colommbo »

Nájezd 15tis.km nebo časový interval jeden rok (podle toho, co nastane dříve) je pro motorový olej v naprosté většině případů (různé i výrobci "doporučené" delší intervaly za použití long-life olejů ani neuvažuju) považován za maximální a v optimálních podmínkách (dlouhé plynulé jízdy...) a spíše jen pro benzínové motory. Je na zvážení každého uživatele, kdy nechá výměnu provést, ale včasnější výměnou se nic nezkazí, naopak, a u naftového motoru, u něhož do olejové náplně pronikají saze ze spalovacího procesu, tím spíše, motoru to jen prospěje. A výměna brzdové kapaliny by se opravdu měla provádět každé dva roky.
P.S. Kolega byl rychlejší... :)
W124 E320 Coupé R6 162kW 1994, 5Q man. Getrag "psí noha",
Shell HU 5W40,
přev. Ravenol ATF Fluid, dif. Castrol Axle Z Limited Slip 90
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27404
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: olej do Fabia 1.4 TDI PD

Příspěvek od Pitris »

Jak napsali kluci :wink: olej v motoru při delších jízdách měnit do 15-ti tkm a při krátkých po 10-ti tkm, nebo po 1 roce. Podle toho co nastane dřív. Ještě je sice varianta longlife oleje a provozu, ale ta je (ne vhodná, ale) použitelná tak akorát při dlouhých jízdách s minimem startů a olej MUSÍ plnit normu VW 507.00 (nebo 506.01). Tam je interval výměny až 30 tkm a 2 roky, ale pro motor to dobré není :(

A co týče brzdové kapaliny, tak ta je fakt potřeba měnit po dvou (max. třech) letech proto, že má jednu blbou vlastnost - absorbuje vzdušnou vlhkost a tím za a) klesá její bod varu,
a za b) nedostatečně pak chrání brzdový a spojkový systém před korozí....

Jo, a aby to nebylo tak jednoduché, tak po 5-ti nebo max. 6-ti letech by se měla provést i výměna oleje v převodovce a chladící kapaliny - bez ohledu na to, že někdo tvrdí, že tyto jsou celoživotní.
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Petita7

Re: olej do Fabia 1.4 TDI PD

Příspěvek od Petita7 »

Diky moc za vsechny odpovedi. Kdyz uz jsme u toho, co zase vsechno musim vymenit...nechcete mi prosim nekdo napsat, co se kdy a jak casto meni? Ja tyhle informace vzdy ziskam uplnou nahodou, coz asi neni nejlepsi. Zrejme by to chtelo mit nejaky prehled a podle toho se ridit...
Uživatelský avatar
jerome
Příspěvky: 5779
Registrován: ned bře 13, 2011 12:37

Re: olej do Fabia 1.4 TDI PD

Příspěvek od jerome »

Na takyto prehlad co kedy menit - kontrolovat je servisna knizka. Kukni na nete pre konkretne auto a ides podla nej :wink:
Ta teoria ze menit po 15.000 alebo roku je tak pre kecy pri pive. Tu je odborne forum a treba zhliadat aj na prevadzku v akych rezimoch auto jazdi. Napis sem aj to a nieco ti vymyslime :wink:
Honda Civic 1.4iS 66kw => ELF Evolution 700 STI 10W40
Honda Civic 1.6 i-Dtec 88kw => Motul 8100 ECO-clean 0W30
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27404
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: olej do Fabia 1.4 TDI PD

Příspěvek od Pitris »

Petita7 píše:Diky moc za vsechny odpovedi. Kdyz uz jsme u toho, co zase vsechno musim vymenit...nechcete mi prosim nekdo napsat, co se kdy a jak casto meni?....
Většina už toho tady byla zmíněna....
....olej v motoru při delších jízdách měnit do 15-ti tkm a při krátkých po 10-ti tkm, nebo po 1 roce....
....co týče brzdové kapaliny ( i v systému spojky), tak ta je potřeba měnit po dvou (max. třech) letech....
....po 5-ti nebo max. 6-ti letech by se měla provést i výměna oleje v převodovce a chladící kapaliny....
....a aby to bylo komplet, (byť někteří tady tvrdí, že je to zbytečné), tak dále:
palivový filtr - pokud tankuješ bionaftu (do TDI-PD nedoporučuji), tak co 20 tkm; při běžné naftě po 40-ti,
vzduchový filtr - po 25-30-ti tkm, ale raději dřív,
kabinový (pylový) filtr - zhruba totéž co vzduchový - ale pokud vozíš děti nebo máš problém s dýcháním, raději tak v polovině, nebo max. po 2 letech / v závislosti na (ne)prašném prostředí,
olej v posilovači řízení - tak po + - 10-ti letech,
nechat zkontrolovat/vyměnit rozvody a podle stavu i vodní pumpu - tam je tuším 120tkm nebo 6let,
žhavicí svíčky - tam je to (bohužel) čistě individuální podle počtu startů - někdo to řeší až to blbne;
- a když je klimatizace, a event. už dobře nechladí, tak i náplň v klimatizaci - ta by se ostatně měla pustit aspoň jednou za 14 dní minimálně na 10 minut / náplň obsahuje prvky na mazání a utěsnění systému klimy.

A co použít je třeba tady: http://www.oleje.cz/forum/vymena-oleje- ... 70-04.html (s vyjímkou motorového oleje, svíček a palivového filtru, protože u benziňáku a nafťáku je rozdíl. Jen pro info, asi to sama měnit nebudeš.
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Odpovědět