Pls o pomoc s výběrem oleje do O1RS

Fórum o automobilových mazivech

Moderátor: Colommbo

Uživatelský avatar
Colommbo
Příspěvky: 9850
Registrován: pon led 23, 2012 20:46
Bydliště: kutnohorsko-kolínské pohraničí

Re: Pls o pomoc s výběrem oleje do O1RS

Příspěvek od Colommbo »

Je-li tomu skutečně tak, tož by to jednak svědčilo o ne moc dobré konstrukční práci a druhak by to mohlo vysvětlovat i tu zvýšenou spotřebu oleje. A pak by tedy měl i olej 10W60 své opodstatnění... :)
W124 E320 Coupé R6 162kW 1994, 5Q man. Getrag "psí noha",
Shell HU 5W40,
přev. Ravenol ATF Fluid, dif. Castrol Axle Z Limited Slip 90
Návštěvník

Re: Pls o pomoc s výběrem oleje do O1RS

Příspěvek od Návštěvník »

Ten motor je konstrukčně stejný, jako jeho základní atmosférická verze 92 kW a přeplňovaná verze 110 kW. Některé kusy olej berou, jiné ne, záleží na tom, jak se který při kompletaci v Maďarsku povedl a jak si ho kdo zaběhal. Vůbec bych to z hlediska výběru oleje nehrotil, spíše bych si hlídal řádné zacházení jako s každým turbomotorem, tj. nehonit za studena a dochlazovat za tepla.
bouchy

Re: Pls o pomoc s výběrem oleje do O1RS

Příspěvek od bouchy »

Otázka do pranice:
Jaký olej lijou do těchto "elitních" typů autorizované servisy? Mají na to jedno auto týdně (nebo spíše měsíčně) speciální sud, lijou z kanystru, nebo tam prostě plácnou stáčenou 5W/10W-40(30!) (těžko identifikovatelné značky) jako do všech ostatních aut, nejlépe benzín+diesel stejnou? To máme paletu od 1,0 MPI, HTP, TSI, TDI až po RS motory TDI a 1,4 TSI turbokompresor, jo a taky 3,6 FSI V6. A můj dotaz se netýká jen VW Group... bojím se, že 3. možnost je realita. Jinak k dotazu - tohle řeší i majitelé FII. 1,4 RS na škodováckém foru a snad by se to mělo usadit (mluvíme-li o 1. majiteli nového auta), myslet na dolívání (tedy koupit si lahvičku - ale čeho?) a katalyzátor a jak jen to jde, dát tam viskoznější olej /50. Jak je taková šílená spotřeba ospravedlnitelná, nechápu - netěsné kroužky, sedla, hřídel turba, vana,... :?:
e1H

Re: Pls o pomoc s výběrem oleje do O1RS

Příspěvek od e1H »

S O1 RS už asi málokto chodí do autorizovaného servisu. Ak áno, tak tam dostane peavdepodobne 5W-40 so schválením VW 502.00 s výmenou po 15 tisíc km. Čo sa týka Fabie II RS (1.4 TSI), tak do tej sa najčastejšie dáva 5W-30-ka, VW 504.00. Väčšina nových áut už má totiž premenlivý servisný interval a do tých iný olej nesmie. Dá sa povedať, že do všetkých áut s premenlivým intervalom sa dávajú 5W-30-ky, ak je interval pevný tak 5W-40, a keď to budú nejaké menej náročné motory (HTP, MPI), tak tam nalejú aj 10W-40. Všetko ale oleje ktoré majú potrebné schválenia.

Mne osobne teraz ponúkali v servise do 1.2 TSI olej Castrol Magnatec Professional 5W-40 (VW 502.00) na pevný interval. Vzhľadom na to, že sa jedná o poslednú výmenu oleja v záruke uvažoval som nad tým, že zoberiem ich olej, ale keď mi povedali ešte aj cenu 19,90 € za liter, tak som sa myšlienkami vrátil na zem. :D Ak povedia, že mi tam dajú Castrol EDGE 0W-40 za tú cenu, poviem že, ok, raz to prežijem, ale obyčajný Magnatec 5W-40 za dvacku je trochu moc.
Čo sme sa bavili ešte v servise, tak oni majú vraj aj pri sudovom balení nákupnú cenu za liter o dosť vyššiu ako je predajná cena litrového balenia cez internet. Takže ani preto moc nedokážu ísť s cenou nižšie.
Sajdak

Re: Pls o pomoc s výběrem oleje do O1RS

Příspěvek od Sajdak »

Tak v autorizáku se nediv, že ti nenalejou 50ku nebo 60ku jelikož žádná taková nemá VW502. Jinak tam tuším dávají 5w40.
A trochu OT: nevím jak u Vás, ale kdo si nechává vyměnit olej někdy v servisu a hlavně autorizovaném, tak to Vám přeju hodně štěstí :lol: .
Jan Nowak

Re: Pls o pomoc s výběrem oleje do O1RS

Příspěvek od Jan Nowak »

Návštěvník píše:Ten motor je konstrukčně stejný, jako jeho základní atmosférická verze 92 kW a přeplňovaná verze 110 kW...
To není tak. 1,8T 20V a 1,8i 20V nejsou konstrukčně stejné motory. Důkaz místo slibu hodím večer a nebo brzy ráno.
Návštěvník

Re: Pls o pomoc s výběrem oleje do O1RS

Příspěvek od Návštěvník »

Ano, nejsou, mají jinak řešené sání a výfuk, jiný stupeň komprese a jiné časování ventilů - vcelku logicky. :lol:
e1H

Re: Pls o pomoc s výběrem oleje do O1RS

Příspěvek od e1H »

Sajdak píše:Tak v autorizáku se nediv, že ti nenalejou 50ku nebo 60ku jelikož žádná taková nemá VW502. Jinak tam tuším dávají 5w40.
A trochu OT: nevím jak u Vás, ale kdo si nechává vyměnit olej někdy v servisu a hlavně autorizovaném, tak to Vám přeju hodně štěstí :lol: .
50-ka aj 60-ka so schválením VW 502.00 existuje, vyrába ich Penrite. Konkrétne Prenrita Premium 0 (0W-50) a Penrite Premium 5 (5W-60). Ich cenu ale nechceš poznať. :mrgreen:
Výmena v autorizovanom servise nie je o nič horšia ako domáca. Musíš si ale postrážiť dve veci. Prvou je to, aby ti olej a filter naozaj vymenili. To sa dá tak, že si pri aute, alebo vieš, že ten servis neojebáva (ja do takého kde s tým nie je problém chodím). Druhá vec ktorú si musíš sledovať (rovnako ako keď meniš olej doma), je to aby si nepretiahol zbytočne interval a išiel včas na ďalšiu výmenu.
Ak máš tieto dve veci postrážené, tak jediný rozdiel je v cene práce a v záruke na prácu.
bouchy

Re: Pls o pomoc s výběrem oleje do O1RS

Příspěvek od bouchy »

Já to mám pořešeno tak, že za autorizovaným servisem cestuju - HK, Litomyšl - tam jsem volal a zeptal se, jestli si můžu donýst vlastní olej (asi tak za půlku ceny toho "jejich" a ještě zbude). Můžu. Za neorigo servisem bych taky cestoval. V Pcích je to tak, že snad do všch Fabií lijí 10W40 - značku podle toho, který distributor "přimastil". Na ÖMV, Agip, Fuchs, Mobil nemůžu říct špatného slova, polo/plná syntetika. Ale ta cena... Hold v Litomyšli si nemůžou moc diktovat (nebo tam maj nižší sebevědomí)... Ta záruka se hodí... Navíc pro standardní schema výměn (dle netu pro 1,8T RS) stačí VW 500.00, 501.01, 502.00 a to už má spousta olejů, naopak jen minimum servisů je dodává. Danou 502ku neoficiálně splňuje Mogul Extreme Sport 5W50.

Bylo zmíněno do 1,4T FII RS 5W30 - tak to je zvěrstvo ve všech ohledech kromě VW xxx. Zvláště když český člověk piluje takové auto denně po dálnici jako jakýsi "tryskový" spotřebák. No pak čtu ty stesky nad spotřebou oleje.
V tý souvislosti jsem mluvil s mechanikem o jeho KTM a Husqvarnách - jedno, dvouválce, vodní chl., kupodivu od nova žerou olej a to je 20W60!! A takový, pokud člověk jede dál, se hůř shání (Motorex). Prej nízký píst, aj. To snad i Jawa "půltón" by měla spotřebu nižší (na tragický M8AD), včetně úkapu :D (ano, taky nižší výkon)
e1H

Re: Pls o pomoc s výběrem oleje do O1RS

Příspěvek od e1H »

Tie LL oleje 5W-30 (VW 504.00) nie sú zlé, ak sa s tým autom jazdí normálne, alebo iba o niečo svižnejšie. ako normálne. Fabia je ľahké auto a ten motor má výkonu tak veľa, že pri bežnom jazdení ho nepotrebuješ stále držať v otáčkach. Samozrejme ak to niekto túruje, alebo s tým jazdí na okruh a dáva tam 5W-30, tak sa nemá čudovať že auto žerie olej.
Vlastne tieto 132 kW 1.4 TSI so spotrebou majú problém aj bez toho aby sa im šlapalo na krk. Veľa motorov sa kvôli tomu menilo, lebo olej sa dostával cez výfuk až na zadný nárazník. Bol to hlavne problém motorov s označením CAVE. Neskoršie motory CTHE už s tým problém nemajú.
LadikRS
Příspěvky: 31
Registrován: čtv úno 26, 2015 8:04

Re: Pls o pomoc s výběrem oleje do O1RS

Příspěvek od LadikRS »

Může někdo porovnat tyto oleje v motoru 1.8T? Rád bych autu dopřál něco lepšího, ale prd tomu rozumím.

Valvoline VR1 Racing 5W50
Motul 300V 5W40
MO CFS NT 5W40
MOBIL 1 RALLY FORMULA 5W40(5W50)
Sunoco Synturo Sportivo 5W50
Yacco GALAXIE GT 5W-50

U toho VR1 jsem četl, že je prý stavěn čistě jen na závody, čili po závodu ven z auta a není doporučovaný pro dlouhodobější používání. A některé oleje nesplňují specifikace VW, ale hledal jsem na zahraničních diskuzích a v autech je běžně používají :)

Děkuju
adosM

Re: Pls o pomoc s výběrem oleje do O1RS

Příspěvek od adosM »

LadikRS píše:Může někdo porovnat tyto oleje v motoru 1.8T? Rád bych autu dopřál něco lepšího, ale prd tomu rozumím.

Valvoline VR1 Racing 5W50
Motul 300V 5W40
MO CFS NT 5W40
MOBIL 1 RALLY FORMULA 5W40(5W50)
Sunoco Synturo Sportivo 5W50
Yacco GALAXIE GT 5W-50

U toho VR1 jsem četl, že je prý stavěn čistě jen na závody, čili po závodu ven z auta a není doporučovaný pro dlouhodobější používání. A některé oleje nesplňují specifikace VW, ale hledal jsem na zahraničních diskuzích a v autech je běžně používají :)

Děkuju
Valvoline VR1 5w50 je api SM a radši bych dal přednost SL, SH. Nebo když už tak SN. Motul 300V je kvalita, ale drahý. Nevím jestli by ti to na 5W40 nežralo olej +- stejně. Můžeš zkusit jiný 5W40 a třeba to bude lepší. Sunoco kvalita za supr peníze, a normy SH se bát nemusíš. Yacco 5w50 má už vw 502 normu a pao + estery. To bude hodně dobrý olej. Kdyžtak ještě můžeš zkusit yacco vx 1000 5w-40 LL. Lepší 5w40 zvládne občasnou palbu uplně v pohodě. 5w50 lepší pro vyběhanější motory a spotřebu oleje. Ale 0.5 L na 3 tis km je nic...Mě žere Bmw 0.3 na 3000km ale taky má na hrbu 300tis. Ale polovinu toho žere přes těsnění víka ventilů
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27404
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Pls o pomoc s výběrem oleje do O1RS

Příspěvek od Pitris »

Je třeba rozlišit 5w40 a 5w50. Pro běžné ježdění a i na lehce zvýšené nároky na výkon postačuje 5w40, při větším zatížení (nebo při vyšší spotřebě oleje) je lepší 5w50.... Takže (podle mě a z těch Tebou uvedených) v ->
5w40 - Millers CFS NT, Motul 300V, Mobil....
5w50 - Yacco GALAXIE GT, Mobil1, Sunoco Synturo....
A ještě je potřeba si uvědomit, že čím vyšší zatížení oleje tím častější výměna. A podle Tvých jízdních podmínek psaných v jiném vlákně bych měnil po max. 10-ti tkm nebo po 1roce....
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
e1H

Re: Pls o pomoc s výběrem oleje do O1RS

Příspěvek od e1H »

Ak u mňa Mobil 1 New Life 0W-40 bez problémov zvládol jazdy na okruhoch, tak všetky tieto oleje na to musia stačiť tiež. A ak sa s tým autom na okruh nejazdí, tak 5W-40 bude naozaj bohato postačovať a naozaj nevidím dôvod tam dávať drahé 50-ky. Radšej vyber lacnejší olej a vymeň ho skôr.
LadikRS
Příspěvky: 31
Registrován: čtv úno 26, 2015 8:04

Re: Pls o pomoc s výběrem oleje do O1RS

Příspěvek od LadikRS »

adosM: O ceně 300V vím, ale pořád je levnější, než CFS. Se spotřebou oleje problém mám i nemám. Mezi výměnami dolévám tak 1x-2x, ale nechci kecat, jistý si úplně nejsem. Ale myslím, že spíš než spotřeba to je únik přes napínák řetězu vaček, který se chystám měnit. Jinak auto do teď jezdilo na 5W40, nájezd cca 180tisíc km(ale věřte tomu... :D )

Rád bych uvedl, že nejsem zakladatelem topicu, jen jsem tento topic využil, ať nezakládám zbytečně nový :D

Pitris: Snad nevadí, že jsem to dal sem. Tohle téma mi přišlo vhodnější, než to řešit u MO. Jinak max 10tisíc km nebo 1 rok dodržuju(kromě teda toho MO, co tam byl 13tisíc km a cca 9 měsíců).

e1H: Ten 5W50 jsem chtěl kvůli teplotě v létě. Sice to nehoním, ale výkon občas využiju a 1.8T má problém s chlazením oleje. Okruhy zatím neplánuju, na to prozatím nejsou brzdy. Myslíš teda, že s Yacco vedle nešlápnu(u 40 zvažuju ten CFS, 300V a Yacco VX 1000) ?
Odpovědět