Jaké pneu?

Další nezařaditelná témata

Moderátor: Colommbo

Odpovědět
Hombre
Příspěvky: 1881
Registrován: úte bře 09, 2010 18:37
Bydliště: Zlín

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od Hombre »

Dá se říci, čím hlučnější guma, tím lépe zvládá zimní marast. Je to poskládáním a konfigurací vzorků a snahou o co nejlepší záběr s co největší samočistící schopností vzorku. Snahou je pak snižování hlučnosti dolaďováním tvaru vzorku s co nejmenším vlivem na úkor jízdních vlastností. Již jsem to psal několikrát, snahou gumárenských korporací je dosáhnout co největšího rozdílu mezi zimní a letní gumou, aby letní se nedala použít v zimě. Argumentuje se, že když se jezdí na zimních, neopotřebovává se letní. Tak kulové, stojí a stárne, tak na jaře guma stářím ztrácí více, než kdyby v zimě jezdila. Když porovnám tehdejší gumu MP12 - novou, tak odpovídala výkonově 80% dnešní letní a 80% dnešní zimní gumy. Proto jsem bez problémů na nich odjel dvě zimy i s horama. Většina řidičů jezdí na 50% výkonnosti gumy , pak pár co jdou výše, na nějakých 70%, kdy u některých jde již o hubu. Pak nastává krizovka, a tam to nejde svádět na gumy. Tam je 70% přiměřená rychlost a stav podvozku, 20% rychlost vyhodnocení situace, a těch 10% je rozdíl v uvozovkách lepší a horší gumy.
BMW R 1100 RT - Brumla
BMW R 1200 RT - Bělouš
Valvoline All-Climate 20W-50
Jerry3
Příspěvky: 10755
Registrován: úte říj 18, 2005 19:58
Bydliště: Praha

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od Jerry3 »

No a co těch 130 vs. 170 km/h? To není nic? :shock:
Uživatelský avatar
bloke
Příspěvky: 1307
Registrován: úte čer 21, 2016 9:05

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od bloke »

Majú ho dokonca aj lowcostové Dembica (dnes som bol zvedavý nato, ako názov Debica vyslovujú Poliaci) https://youtu.be/azTCtAWMN-4?t=52s
Misojogi píše:problem je v tom ze ani na ozajstnych zimnych gumach uvedeny symbol nevidim
Obrázek « Vous n’imaginez pas tout ce que Citroën peut faire pour vous »
Uživatelský avatar
lengy60
Příspěvky: 5776
Registrován: ned čer 22, 2014 18:41

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od lengy60 »

Jerry: Jenže já psal o něčem jiném.:-)
Citroen C1 Feel 1.0 51kW
Nissan Qashqai Czech Line 1.3 103 kW
Shi
Příspěvky: 1340
Registrován: úte úno 19, 2008 23:31

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od Shi »

Jerry3 píše:Je tomu tak kvůli pevnější kostře provedení XL. Daní za to je horší poddajnost, což je jinak jedna z klíčových vlastností zimních pneu.
Moje jediná zkušenost s XL je pouhých pár set kilometrů za volantem a byl jsem velmi příjemně překvapen tím, že jsem nepozoroval žádné zhoršení komfortu (ale srovnával jsem pět let staré ojeté letní Goodyear Eagle F1 A2 225/45R17 91Y a zcela nové Michelin Pilot Sport 5 225/45R17 94Y).

Zimní XL jsem nikdy neměl a zrovna jsem o nich z více důvodů na jedno auto uvažoval. Je to zhoršení u XL oproti normální zimní gumě obvykle významné? (Prioritou pro mě není chování na sněhu a ledu, ale za mokra).
Jerry3
Příspěvky: 10755
Registrován: úte říj 18, 2005 19:58
Bydliště: Praha

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od Jerry3 »

Za mokra žádný pozorovatelný rozdíl nenastává, na vozovce plné zmrazků už ale ano.
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27487
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od Pitris »

Je to o komfortu. Měkčí lépe tlumí ty nerovnosti.
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Jerry3
Příspěvky: 10755
Registrován: úte říj 18, 2005 19:58
Bydliště: Praha

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od Jerry3 »

Není to ani tak o komfortu, jako o jízdních vlastnostech, přesněji o přilnavosti: jenom "měkké gumy" dokáží vykopírovat ty nerovnosti. :idea:
Uživatelský avatar
Colommbo
Příspěvky: 9936
Registrován: pon led 23, 2012 20:46
Bydliště: kutnohorsko-kolínské pohraničí

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od Colommbo »

Nechtělo se mi do toho, ale nakonec jsem si přikázal a kupodivu se i poslechl... Přezuto na zimu. :)
Naposledy upravil(a) Colommbo dne čtv říj 26, 2017 17:50, celkem upraveno 1 x.
W124 E320 Coupé R6 162kW 1994, 5Q man. Getrag "psí noha",
Shell HU 5W40,
přev. Ravenol ATF Fluid, dif. Castrol Axle Z Limited Slip 90
Uživatelský avatar
Pedro
Příspěvky: 7757
Registrován: úte zář 22, 2009 12:10
Bydliště: Praha 6

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od Pedro »

Ja prezul rad. Docasne letnaky, vyjma sucha a horka, staly za prd. Tedy pro me pouzivani. Zimaky na plechacich sedej jak prilepeny. :P
Uživatelský avatar
rousini
Příspěvky: 1888
Registrován: čtv lis 29, 2012 11:24
Bydliště: ... cestička jako mlat.

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od rousini »

Colommbo píše:Nechtělo se mi do toho, ale nakonec jsem si přikázal a kupodivu se i poslechl... Přezuto na zimu. :)
Po dnešku taky. Nejde ani o očekávání psoty, ale nebudu přezouvat před garáží až přijde psota...

Letňáky Toyo proxes (CF2 - asi :oops: ) natočily 10kkm a vypadají dobře. Přední jen neznatelně ojetější než zadní a odhadem ubylo něco mezi 1-2mm, takže cca 50 kkm dají pokud nebudou s nízkým dezénem plavat na vodě. Letos snad v pořádném dešti ani nejely.
Počáteční neuformitu - házení jsem postupně pořešil v jiném pneuservisu, kde se s tím neuvěřitelně prděli. Nakonec je to použitelné, ale občas při nějaké mě neznámé konstalaci vesmíru se na chvilku ozvou.
Mondeo combi 2.0TDCi 103kW "vraník" Mondeo combi 2.2TDCi 129kW "indián"
Valvoline All Climate 5W-40
Shiver 900 Shell Advance Ultra 4T 15W-50,
Versys 650 Motul 5100 5W-40
Shi
Příspěvky: 1340
Registrován: úte úno 19, 2008 23:31

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od Shi »

Hombre píše: Tak kulové, stojí a stárne, tak na jaře guma stářím ztrácí více, než kdyby v zimě jezdila. Když porovnám tehdejší gumu MP12 - novou, tak odpovídala výkonově 80% dnešní letní a 80% dnešní zimní gumy. Proto jsem bez problémů na nich odjel dvě zimy i s horama.
1. Gumy dnes už tak moc nestárnou, takže i 5 let stará zimní guma funguje celkem použitelně.
2. Měl jsem možnost srovnat na dvou Felicích v jednu dobu Matador MP12 a zimní Continental WinterContact TS 780. Na těch Matadorech jsem taky odjezdil několik zim a dohrabal jsem se nakonec taky skoro všude, kam jsem se odvážil. Jenomže když jsem poprvé okusil prémiovou zimní gumu, tak jsem pak na Matadorech v zimě na sněhu odmítl jezdit, protože ten rozdíl byl neskutečný - tam kde jsem na Matadorech bojoval, abych vůbec zůstal na silnici, tam jsem na zimních Continentalech mnohdy nepostřehl, že to klouže. Jak moc to klouže jsem často zjistil až při vystoupení z auta, kdy mi ujížděly nohy do stran.
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27487
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od Pitris »

Test zimáků nejen pro majitele fabií, rapidů, ale i octavií a golfů.... Hádejte kdo vyhrál ?? https://m.novinky.cz/articleDetails?aId ... &sId=&mId=
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Shi
Příspěvky: 1340
Registrován: úte úno 19, 2008 23:31

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od Shi »

Já si na letošek taky pořídil Conti TS 860, protože pro středoevropské poměry mají minimálně velmi dobrý vzorek a momentálně asi nejlepší směs, co se týče přilnavosti na vodě. A před cca 15 lety mě zimní Continentaly velmi příjemně překvapily, tak letos dostávají mají znovu šanci. Navíc jsou made in Czech Republic, což mě potěšilo :wink:
Uživatelský avatar
kornel
Příspěvky: 1758
Registrován: čtv led 28, 2010 17:55

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od kornel »

tuším som to tu už niekedy po tohtoročnej zime písal.. že TS860 je trúfam si tvrdiť vo vlhkej, mokrej, brečkovatej zime (podmienky v ktorých sa v zime najčastejšie pohybujem) aktuálne najvýkonnejšia pneumatika.. minimálne v rozmere 225/45 R17. A výborne na tom je aj za sucha.
(mám možnosť jazdiť na rôznych vozidlách a obutiach, ale taký pocit rezervy a istoty v priľnavosti v uvedených podmienkach, mi žiadna ina zimná pneu neposkytla).
Odpovědět