Náhrada za převodový olej P 19

Fórum o automobilových mazivech

Moderátor: Colommbo

Odpovědět
MiK

Náhrada za převodový olej P 19

Příspěvek od MiK »

Prosím o radu, čím nahradit olej v převodovkách Tatry 111.
V dílenské příručce je automobilový olej C
viskozita E/50•C max. 60,0 ČSN 65 6640.
V té jsem dohledal olej P19.
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27486
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Náhrada za převodový olej P 19

Příspěvek od Pitris »

Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
MiK

Re: Náhrada za převodový olej P 19

Příspěvek od MiK »

Ano to jsem četl.
Jen si nejsem jist zda je stejný olej P 13 a P 19.Zda se nepoužívají v odlišných podmínkách (zimní,letní).
O P 13 v té ČSN nic nebylo.
František Smíšek
Příspěvky: 125
Registrován: čtv črc 24, 2008 13:17
Bydliště: Praha

Re: Náhrada za převodový olej P 19

Příspěvek od František Smíšek »

Nejsnáze dostupná a nejkvalitnější náhrada je MOGUL Trans 90 (PP90) - má viskozitu 15,3 mm2/s při 100°C, P19 měl 11,8 - 18,5 mm2/s, PP13 má 14,3 - 21 mm2/s. Mogul má z těchto olejů nejvyšší viskozitní index,tzn. zajistí nejsnažší řazení při nízkých teplotách.
Franta
MiK

Re: Náhrada za převodový olej P 19

Příspěvek od MiK »

OK.Děkuji za informaci.
Staří mechanici mně také ujišťovali ať použiji PP90 ale neměli pro to žádné vysvětlení kromě toho,že ho dávají do všech starších Tater 138,148.
Luboš T.
Příspěvky: 123
Registrován: sob bře 27, 2004 21:12
Bydliště: Brno

Re: Náhrada za převodový olej P 19

Příspěvek od Luboš T. »

Převodový olej P-19 měl viskozitu v úrovni oleje PP-13, byl bez přísad ale měl vysokou přirozenou přilnavost. Olejem PP-13 by mohl být nahrazen.
Trochu jiné je to s historickým převodovým olejem "C" . Ten měl při 100°C viskozitu cca 30 mm2/s čili asi o 10mm2/s více než P-19 nebo PP-13. Olej měl rovněž vysokou přirozenou přilnavost.
V této kategorii není za tento olej úplně adekvátní náhrada, dal by se však použít např. průmyslový převodový olej CLP 680, tedy např. https://www.oleje.cz/p/mol-ultrans-ep-6 ... any--17485
František Smíšek
Příspěvky: 125
Registrován: čtv črc 24, 2008 13:17
Bydliště: Praha

Re: Náhrada za převodový olej P 19

Příspěvek od František Smíšek »

Rovnocenná (nebo lepší) náhrada za olej "C" je PARAMO PP44. Má ale nevýhodu v horší dostupnosti a hlavně ve zhoršeném řazení při nízkých teplotách. Co se týče rozvodovek, tak u typů T111, T138 a T148 jsou konstrukčně téměř shodné a na kvalitu oleje nenáročné, krouticí moment totiž přenášejí na poloosy dva páry kuželových kol, takže tlaky v ozubení jsou nízké. Jen pro zajímavost - lahůdka pro skalní tribotechniky - zažil jsem kdysi, jak se z rozvodovky T148 S3 po demontáži vypouštěcího šroubu vysypala hromádka jen lehce mastného písku, přičemž ten vůz dojel do dílny po vlastní ose, "jen se slabým skřípěním v zadku" - podle vyjádření řidiče. Po výměně ložisek, simeringů a manžet opět bez problémů odjel a byl provozován ještě několik let.
Franta
Odpovědět