Převodový olej do VW passat

Fórum o automobilových mazivech

Moderátor: Colommbo

runda
Příspěvky: 116
Registrován: pát bře 20, 2009 7:42
Bydliště: Spiš

Příspěvek od runda »

Pitris píše:
runda píše:Teoreticky máš pravdu,ale realita je trošku iná.Ten olej som menil v januári a"horší řazení....."bolo po naliatí 1,6l oleja ADDINOL 75W-90.Potom som ho vypustil a nalial tam ten CASTROL TAF-X(1,9l) a spomínané "horší řazení....."prestalo.A nezaznamenal som ani"vyšší spotřebu paliva"a ani"vyšší teplotu převodovky".Ale ináč máš PRAVDU.
Já napsal "můžeš mít problém", ne, že problém mít budeš. Jen jsem chtěl říct, že v té převodovce bude toho oleje pravděpodobně moc....A je pravda, že některé převodovky jsou dost "háklivé" na kvalitu - resp. značku oleje.
V pohode... :wink:
Fíša

Příspěvek od Fíša »

tak pánové olej je správný ale špatná míra oleje, srovnal jsem hladinu o cca 0,5 litru a zatim to vypadá ok, uvidíme po vícero ujetých km
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27402
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Příspěvek od Pitris »

není to myšleno adresně, ale pokud je v převodovce nevhodný, nebo nekvalitní olej, problém se dostaví.
A třeba takové poškozené synchrony - oprava nic levného.
Uživatelský avatar
Misojogi
Příspěvky: 2341
Registrován: čtv črc 07, 2011 14:20
Bydliště: Bratislava

Re: Převodový olej do VW passat

Příspěvek od Misojogi »

prakticky navod ako na to
http://borik.blog.sme.sk/c/303761/Vymen ... -ukon.html
vyberam tri pikosky:
Doživotná náplň oleja v automatickej prevodovke VW Passat je mytus. Potvrdilo sa mi to na vlastnom aute. Radenie bolo nepresné a prenos jednotlivých stupňov niekedy vynechával. Po výmene je všetko v poriadku.
Oficiálne by sa do prevodovky mal olej naplniť čerpadlom, no u nás nebolo po ruke. A nastal problém. Prevodovka si olej nenatiahla, ani keď bol naplnený až po miesto, kedy už vytekal von. V tomto prípade existuje jeden trik, ktorý Vám servis VW neporadí: zaradiť rýchlosť a nechať auto v režime D "tzv. plazenie" a prevodovka si olej natiahne. Len ho musíte stíhať dopĺňať - po ruke sa zíde veľká striekačka. Ak by si olej nenatiahlo, dá sa ešte odpojiť chladič oleja za nárazníkom a na vedení urobiť podtlak kompresorom.
Ak máte problémy s automatickou prevodovkou a nepresné radenie, vyskúšajte najskôr výmenu oleja. A výmeny na VW Passat 2001 - 2004 robte pravidelne pri manuálnej aj automatickej prevodovke - odporúčam po 60 000 km. Oplatí sa to, prevodovka bude mať skutočne večný život. Údajne až 80% chýb automatických prevodoviek VW vzniká práve kvôli opotrebovanému oleju.
Tieto auta mam na krku:

Daewoo Matiz 0,8 l 37kW rok 2001
Seat Inca SDI 47kW AEY
PSA Berlingo 1,4 l 55kW KFW
PSA Xara Picasso 1,6l 80kW NFU
Touran diesel 2006
Rexton SsangYong 2010

uzitocne info: post27317.html#p27317
Passat b5 1.9tdi

Re: Převodový olej do VW passat

Příspěvek od Passat b5 1.9tdi »

Kluci chci se zeptat můžu dát do Passata b5 převodový olej 75w80 ne ? Je to olej co se dává do převodovek do kamionů a dodávek a je to pro olej pro velmi zatížené manuální převodovky....myslím že bych tím neměl nic zkazit ne ?
Návštěvník

Re: Převodový olej do VW passat

Příspěvek od Návštěvník »

Passat b5 1.9tdi píše:...myslím že bych tím neměl nic zkazit ne ?
Tohle je jako otázka, kterou si klade každá z tuctu kuchařek, když má připravit stejný, kulinářsky náročný pokrm pro hosta, o jehož chutích nemá žádná z nich ani ponětí.
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27402
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Převodový olej do VW passat

Příspěvek od Pitris »

Do toho Passata patří do man. převodovky olej normy VW501.50. A to, že jiný olej se dává do převodovek do kamionů a dodávek a je to pro olej pro velmi zatížené manuální převodovky ještě neznamená, že bude dobře fungovat i v "pašíkovi".... A jen náhodou: není ten 75w80 API GL-5 ?
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Matěj
Příspěvky: 180
Registrován: čtv zář 22, 2005 11:46

Re: Převodový olej do VW passat

Příspěvek od Matěj »

Dobrý den všem,
je dobré měnit olej v převodovce nebo jen dolévat ?
Ptám se proto, že jsem koupil olej SHELL SPIRAX S4 G 75W-90 a chystám se ho vyměnit.
Auto má 259 000 km a nevím jestli ho někdo někdy měnil. Tu výměnu zvládnu sám ( asi ), ale mechanik, ke kterému si dávám auto opravovat mi radí, ať výměnu nedělám, že se olej v převodovce při takovém nájezdu nemění.
Že prý ty nečistoty a otěry pěkně vymezily vůle v převodovce a pokud starý olej komplet vypustím a naliji tam čistý, pak tam prý budou větší vůle a převodovka bude hlučná.
Podle něj mám pouze zkontrolovat hladinu a případně dolít ke kontrolnímu otvoru. No po pravdě řečeno se mi nechce míchat nový olej s něčím, co tam je teď a co má najeto minimálně ( mnou ) 80 000 km.

Koupil jsem 2 litry výše zmíněného oleje a teď si nejsem na 100% jist jestli do toho mám jít na tvrdo a starou břečku vypustit, odsát a nový olej naplnit ?

Děkuji za případné odpovědi.

Matěj
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27402
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Převodový olej do VW passat

Příspěvek od Pitris »

Pokud Ti (resp. té převodovce) stačí VW501.50, tak bych to vyměnil - komplet. Ony ty nečistoty a otěry (A ZKONDENZOVANÁ VLHKOST) by měly jít ven. Píšeš 260tkm - kolik je to let ? Ten starý olej už v dobré kondici nebude a věřím tomu že rozdíl - pozitivní - po výměně poznáš i když v převodovkách potřebujíc olej 501.50 funguje údajně nejlíp Castrol Syntrans Transaxle 75w90 (dříve TAF-X)....
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Matěj
Příspěvky: 180
Registrován: čtv zář 22, 2005 11:46

Re: Převodový olej do VW passat

Příspěvek od Matěj »

Dobrý den,
auto je 13 let staré 06/2004.
Passat 1,9 TDi 96 kW. Motor šlape jak hodiny, tak je mi líto se auta zbavit.
Převodovka je manuální 5ti stupňová, tak doufám, že 501.50 je OK. Myslím si, že horší to po výměně přece nemůže být.
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27402
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Převodový olej do VW passat

Příspěvek od Pitris »

Nemělo by. Je část lidí kteří zastávají názor že spíš neměnit, ale i olej v převodovce stárne (celoživotní je BLBOST) a vyměnit by se měl. Existuje sice možnost, že si nový olej s almarou "nesedne" protože i mezi převoďáky stejné specifikace může být (a je) velký rozdíl, ale Shell Spirax S4 G by MĚL BÝT v pohodě.
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Matěj
Příspěvky: 180
Registrován: čtv zář 22, 2005 11:46

Re: Převodový olej do VW passat

Příspěvek od Matěj »

Děkuji za odpověď.
Každopádně dám sem na forum vědět, jak se povedlo, nebo nepovedlo a jestli olej převodovce šmakuje.
Matěj
Příspěvky: 180
Registrován: čtv zář 22, 2005 11:46

Re: Převodový olej do VW passat

Příspěvek od Matěj »

Dobrý den,
¨
olej je vyměněn. Starý olej měl lehce červenou barvu, nový olej je světle žlutý,podobně jako stolní olej.
Je možné, že barva starého oleje je způsobena jeho teplotní degradací ?

Každopádně nyní je tam nová náplň, řazení jde skvěle.
Jen jsem musel koupit speciální klíč, za 270 korun. Klíč, který již pravděpodobně nepoužiji. Ale bez něho bych neměl šanci povolit vypouštěcí ani kontrolní šroub.

Povedlo se a klíč skončí navždy v šuplíku.
Jerry3
Příspěvky: 10755
Registrován: úte říj 18, 2005 19:58
Bydliště: Praha

Re: Převodový olej do VW passat

Příspěvek od Jerry3 »

Ten převodový olej je schválně přibarvovaný, jinak by měl barvu téměř čirého medu.
Uživatelský avatar
lefort
Příspěvky: 2517
Registrován: pon srp 26, 2013 17:46
Bydliště: Hořovice

Re: Převodový olej do VW passat

Příspěvek od lefort »

A v čem je ten klíč speciální?
Toyota GR Yaris - Ravenol DFE 0W20, MTF1, MTF3, DGL
Toyota GR 86 - Ravenol DXG 5W30, Red Line 75W85
Toyota RAV4 2.5 Hybrid - Ravenol EFE 0W16
Odpovědět