Mísitelnost stejných olejů o rozdílných normách

Fórum o automobilových mazivech

Moderátor: Colommbo

Odpovědět
Uživatelský avatar
Jezevcik
Příspěvky: 3360
Registrován: sob lis 26, 2005 16:55
Bydliště: Praha 11

Mísitelnost stejných olejů o rozdílných normách

Příspěvek od Jezevcik »

Psal jsem ze zvědavosti a kvůli pocitu ujištění na zastoupení firmy Texaco, jejíž olej používám. Myslím, že se taková informace může hodit. Nevím, zdali vždy a obecně, ale minimálně v tomto případu ano.

Můj dopis:
Dobrý den, pane Urbánku,

zhruba sedm let používám ve svých osobních vozech olej Texaco Havoline Extra 10W-40, který pravidelně kupuji v 60 litrových sudech. Po celou dobu měl tento olej následující normy:
ACEA A3 /B3-B4-04, API: SL/CF a normy výrobců: MB 229.1 a VW 505.00
Nyní jsem zakoupil sud nový, který má již některé specifikace odlišné:
API SN/CF, ACEA A3/B3, ACEA A3/B4, a normy výrobců VW 502 00, VW 505 00, MB 229.3, PSA B71-2300, Renault RN 0700, Renault RN 0710
Ve starém sudu mi zbývají zhruba tři litry oleje a zajímalo by mne, zdali chybějící zbytek mohu použít ze sudu nového. Teoreticky se jedná o oleje se stejným obchodním názvem, ale s některými odlišnými specifikacemi. Jsou vzájemně mísitelné a mohu je tedy bez obav použít v jedné olejové náplni?
Děkuji za odpověď


Odpověď zástupce Tex Service Group a.s.:
Dobrý den pane xy, tento olej je plně mísitelný a bez obav ho můžete kombinovat.

S pozdravem

Pavel Urbánek
TEX-Service Group a.s.
Toyota Verso 1.8 Valvematic, r. v. 2011
Léto: Shell Helix HX6 10W-40
Zima: Shell Helix Ultra 5W-40
Toyota Corolla Liftback E 11, 1.4 16 V, r. v. 97
Shell Helix HX6 10W-40
Itall

Re: Mísitelnost stejných olejů o rozdílných normách

Příspěvek od Itall »

Tož, to musíš asi servisovat hódně aut...
Uživatelský avatar
Jezevcik
Příspěvky: 3360
Registrován: sob lis 26, 2005 16:55
Bydliště: Praha 11

Re: Mísitelnost stejných olejů o rozdílných normách

Příspěvek od Jezevcik »

Někde zpívá a u nás maže celá rodina.
Toyota Verso 1.8 Valvematic, r. v. 2011
Léto: Shell Helix HX6 10W-40
Zima: Shell Helix Ultra 5W-40
Toyota Corolla Liftback E 11, 1.4 16 V, r. v. 97
Shell Helix HX6 10W-40
Návštěvník

Re: Mísitelnost stejných olejů o rozdílných normách

Příspěvek od Návštěvník »

čo asi urobia 3l oleja v 60l oleja... nič... ak neviem skúsim pomiešať pomerné množstvo - 10ml plus 10ml... zlievam zvyšky rôznych značiek rovnakej viskozity rôznych špecifikácii a stále nič a to sú pomerné množstvá napr. 3dcl plus 2dcl...
Uživatelský avatar
Jezevcik
Příspěvky: 3360
Registrován: sob lis 26, 2005 16:55
Bydliště: Praha 11

Re: Mísitelnost stejných olejů o rozdílných normách

Příspěvek od Jezevcik »

Návštěvník píše:čo asi urobia 3l oleja v 60l oleja... nič...
Já nechci ty sudy nesmyslně smíchat do sebe (???) ale ze starého použít 3 litry a zbytek asi 1,5 litru z nového. Tak zněla otázka. Ale to je jedno, primárně šlo o to, zdali jsou oleje stejné obchodní značky, ale pozměněné aditivaci, bez problému mísitelné.
Návštěvník píše:ak neviem, skúsim pomiešať pomerné množstvo - 10ml plus 10ml... zlievam zvyšky rôznych značiek rovnakej viskozity rôznych špecifikácii a stále nič a to sú pomerné množstvá napr. 3dcl plus 2dcl...
Ano, ty kapaliny se jistě spojí, nikde se nic nescukne a neudělá žmolky - to je jasné. Znovu opakuji, že šlo o to, jestli při smíchání dvou olejů o pozměněné aditivaci něco zcela zbytečně nezdegraduji - to je celé.
Toyota Verso 1.8 Valvematic, r. v. 2011
Léto: Shell Helix HX6 10W-40
Zima: Shell Helix Ultra 5W-40
Toyota Corolla Liftback E 11, 1.4 16 V, r. v. 97
Shell Helix HX6 10W-40
Odpovědět