Peugeot 1.6hdi 66kw bez Fap vs. Total ineo 5w30- Quartz 5w40

Fórum o automobilových mazivech

Moderátor: Colommbo

deny

Re: Peugeot 1.6hdi 66kw bez Fap vs. Total ineo 5w30- Quartz

Příspěvek od deny »

Taky mám 1.6 hdi ale s FAP ježděn na 10w-40, chtěl bych změnu na ten 5w-30 ineo, vadí to nebo ne ? Jde mi o to aby se tou 5w-30 neuvilnily z motoru nějaký bordel. Díky
kaskader

Re: Peugeot 1.6hdi 66kw bez Fap vs. Total ineo 5w30- Quartz

Příspěvek od kaskader »

Nemalo by sa uvoľniť nič, predpokladám porovnateľnú API. Ale zarazila ma iná vec. Aký 10W-40 bol používaný?
deny

Re: Peugeot 1.6hdi 66kw bez Fap vs. Total ineo 5w30- Quartz

Příspěvek od deny »

Jaký 10w-40 to opravdu nevím, vyčetl jsem ze štítku pouze toto. Takže mu teď dopřeji ten 5w-30 TOTAL QUARTZ INEO ECS
kaskader

Re: Peugeot 1.6hdi 66kw bez Fap vs. Total ineo 5w30- Quartz

Příspěvek od kaskader »

Ide o to, že 10W-40 oleje väčšinou nespĺňajú ACEA Cx, teda nie sú vhodné pre filter pevných častíc. Vlastne žiadny taký olej nepoznám. Do tvojho motora je vhodný Total Quartz Ineo ECS 5W-30. Sú ale aj vhodnejšie alternatívy
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27487
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Peugeot 1.6hdi 66kw bez Fap vs. Total ineo 5w30- Quartz

Příspěvek od Pitris »

kaskader píše:Ide o to, že 10W-40 oleje väčšinou nespĺňajú ACEA Cx, teda nie sú vhodné pre filter pevných častíc....
Ne většinou; normy pro filtry pevných částic oleje 10w40 NEPLNÍ :!: Ty mají u osobáků jen 5w a 0w.
A jak napsal kaskader - drtivá většina olejů 10w40 jsou oleje API CF. Stejně jako oleje 5w30.
Nemělo by hrozit žádné event. uvolnění nějakých úsad. Jen je možné, že bude mírně vyšší spotřeba oleje, protože "třicítka" je při provozní teplotě motoru "o něco řidší", než "čtyřicítka". Ale zase může trošku klesnout spotřeba paliva a při mrazivých startech a event. popojížďkách je 5w vhodnější. :wink:
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
deny

Re: Peugeot 1.6hdi 66kw bez Fap vs. Total ineo 5w30- Quartz

Příspěvek od deny »

Diky chlapi, no prǎvě i kvůli tomu, že se bliží zima tak jsem chtěl dát tu doporučovanou 5w-30. Takže se nemusím bát, že by se změnou něco pokazilo. Každopádně spousta lidí říká že když se dává 10w-40 a mění se často tak to nevadí.. Těžko říct jestli myslí právě na ten FAP..
NOP

Re: Peugeot 1.6hdi 66kw bez Fap vs. Total ineo 5w30- Quartz

Příspěvek od NOP »

deny píše:Taky mám 1.6 hdi ale s FAP ježděn na 10w-40.....
Olej do tohoto motoru musí mít ACEA C2 nebo i C3 právě kvůli tomu FAP (DPF). Neznám olej 10W40, který by toto splňoval. Při použití oleje jiné specifikace ničíš FAP, což v případě výměny není zrovna levná záležitost. Oleje Total Ineo ECS 5W30, ACEA C2 bych se rozhodně nebál, s motory HDI si tento olej "rozumí", po všech směrech spokojenost - spotřeba, kultivovanost chodu motoru atd. Vlastní zkušenost, paní má již druhé auto s motory HDI a tento konkrétní olej jsme dosti často používali. Ale co se týká viskozity, je přece jenom trochu "řidší", takže lze ztěží odhadovat, co bude dělat v motoru, ve kterém byl předtím olej 10W40. Potom bych z olejů 5W30 třeba použil Mobil 1 ESP Formula 5W30, který je C2 i C3 a viskozitně je trochu hustší, podobně jako olej Shell Ultra Extra 5W30, rovněž C2,C3. Nebo bych šel do oleje, který je pouze C3. Ty bývají viskozitou ještě "výše". Je jich celá řada. Já jsem uvedl pouze ty, se kterými mám v tomto motoru nějakou zkušenost a byla s nimi spokojenost. S DPF (FAP) jsou jenom problémy.... :evil:
deny

Re: Peugeot 1.6hdi 66kw bez Fap vs. Total ineo 5w30- Quartz

Příspěvek od deny »

NOP píše:
deny píše:Taky mám 1.6 hdi ale s FAP ježděn na 10w-40.....
Olej do tohoto motoru musí mít ACEA C2 nebo i C3 právě kvůli tomu FAP (DPF). Neznám olej 10W40, který by toto splňoval. Při použití oleje jiné specifikace ničíš FAP, což v případě výměny není zrovna levná záležitost. Oleje Total Ineo ECS 5W30, ACEA C2 bych se rozhodně nebál, s motory HDI si tento olej "rozumí", po všech směrech spokojenost - spotřeba, kultivovanost chodu motoru atd. Vlastní zkušenost, paní má již druhé auto s motory HDI a tento konkrétní olej jsme dosti často používali. Ale co se týká viskozity, je přece jenom trochu "řidší", takže lze ztěží odhadovat, co bude dělat v motoru, ve kterém byl předtím olej 10W40. Potom bych z olejů 5W30 třeba použil Mobil 1 ESP Formula 5W30, který je C2 i C3 a viskozitně je trochu hustší, podobně jako olej Shell Ultra Extra 5W30, rovněž C2,C3. Nebo bych šel do oleje, který je pouze C3. Ty bývají viskozitou ještě "výše". Je jich celá řada. Já jsem uvedl pouze ty, se kterými mám v tomto motoru nějakou zkušenost a byla s nimi spokojenost. S DPF (FAP) jsou jenom problémy.... :evil:

Děkuji za vysvětlení. Jakmile jsem se dozvěděl že má olej vliv na FAP chtěl bych přejít na 5W30, toto je hlavní důvod, ale jak píši obával jsem se použití tohoto oleje, když byl použit 10W40. Nějaké názory jsem si na to vyslechl. A půjdu do toho. O Mobil 1 ESP Formula 5W30 jsem slyšel samé klady, a jestli je tedy hustší, tak by to bylo díky změne oleje pravděpodobně vhodnější. Takže teď jen rozhodnout mezi tím a Total Ineo ECS 5W30...
kaskader

Re: Peugeot 1.6hdi 66kw bez Fap vs. Total ineo 5w30- Quartz

Příspěvek od kaskader »

Vyššie som písal, že sú aj vhodnejšie alternatívy. Ten Ineo ECS má zníženú HTHS. Ja osobne to nepovažujem za výhodu, a už vôbec by mi to nestálo za to pri dízlovej jednašestke. Koľko paliva ušetrím na 100 km? deci? Za mňa kvalitbý olej 5W-40 splňujúci ACEA C3, výmena po 10000 km resp. po roku a česť práci

Mobil1 ESP Formula je tiež veľmi dobrá voľba
e1H

Re: Peugeot 1.6hdi 66kw bez Fap vs. Total ineo 5w30- Quartz

Příspěvek od e1H »

Příspěvek byl smazán.
Naposledy upravil(a) e1H dne ned bře 26, 2017 19:57, celkem upraveno 1 x.
Autoxxxrady

Re: Peugeot 1.6hdi 66kw bez Fap vs. Total ineo 5w30- Quartz

Příspěvek od Autoxxxrady »

Můžeš přejít na 5W-30 i když jezdíš na 10W-40 je to uplně jedno. Je potřeba si hlídat hladinu oleje. Olej může začít ubývat použitím oleje s menší viskozitou.
NOP

Re: Peugeot 1.6hdi 66kw bez Fap vs. Total ineo 5w30- Quartz

Příspěvek od NOP »

Já jsem ve svém příspěvku vycházel z toho, že výrobce předepisuje do tohoto motoru olej 5W30 ACEA C2 (tedy pokud mne paměť neklame). Proto jsem se Denymu snažil doporučit oleje, které tuto specifikaci splňují, se kterými mám v tomto (a nejen v tomto) motoru zkušenosti a které současně jsou pokud se týká viskozit poněkud výše, než onen zmiňovaný Total Ineo ECS, tedy oleje, které jsou současně C2 i C3, a těch moc není. Pravdou ovšem je, že i do druhého současného auta, které je také (bohužel) s DPF s předepsanými 5w30 C2 oleji raději dávám oleje ACEA C3, ale vždy 5w30, které bývají viskozitami výše. Jsem přesvědčen o tom, že to tomu motoru prospěje. Je to konečně na jeho projevu, především pod zátěží dostatečně znát. V minulosti jsem vždy striktně dodržoval to, co výrobce auta předepisoval. Až blahé paměti mi vlastně Pitris do předchozího dieselu (Toyota) bez DPF, kde výrobce předepisoval oleje 5W30, B1 doporučil vyzkoušet olej 5W40 (tehdy jsem tam začal dávat Q8 Formula Excel) a byl jsem velmi spokojen. Jediné negativum, vyšší spotřeba o cca 0,1 nafty. Jinak :wink: Jo, a onen zde zmiňovaný olej Millers EE Longlife C3 je to nejlepší, co jsem v této kategorii v autě zatím měl. Jenom cena je trochu vyšší..
Autoxxxrady

Re: Peugeot 1.6hdi 66kw bez Fap vs. Total ineo 5w30- Quartz

Příspěvek od Autoxxxrady »

C2 a C3 jsou midsaps
C1 a C4 jsou lowsaps

C2 by měla mít sníženou HTHS viskozitu. Tam kde je předepsána neni problém. Kdo chce dávat C3 s normální HTHS může.
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27487
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Peugeot 1.6hdi 66kw bez Fap vs. Total ineo 5w30- Quartz

Příspěvek od Pitris »

Ano, pro všechno krom toho FAPu je midsaps lepší než lowsaps. Když už teda olej ACEA Cx.
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
deny

Re: Peugeot 1.6hdi 66kw bez Fap vs. Total ineo 5w30- Quartz

Příspěvek od deny »

Díky chlapi za ujasnění některých informací, že když teď nasadím 5W30,40 tak to problém nebude. Dodržení ACEA je jasné. Nejblíže mám k právě také zmiňovanému oleji Q8 Formula Excel, ten je ale pouze B4. Takže budu volit Total Ineo ECS 5W30, Mobil 1 ESP Formula 5W30, nebo jiný splnující C2/C3.
Odpovědět