Paramo Trysk 10W-40 vs. Carlson Millenium SEMI 10W-40

Fórum o automobilových mazivech

Moderátor: Colommbo

Mr. Piano
Příspěvky: 11
Registrován: ned dub 15, 2018 19:48
Bydliště: Thessaloniki, GR

Paramo Trysk 10W-40 vs. Carlson Millenium SEMI 10W-40

Příspěvek od Mr. Piano »

Ahoj,

v rámci "exkurze" do nejmenovaného velkoobchodu jsem taky provedl nákup oleje Carlson (Millenium SEMI 10W-40 Premium) do svého 20 let starého oil burnera (VW atmosféra).

Když jsem si k němu letmo přičichl, přišlo mi, že voní 1:1 jako výše zmíněný Paramo Trysk 10W-40, který mám také doma.
Oba oleje mají shodně autentické aroma/zápach.

Potom jsem oba oleje vylil do misek a posvítil na ně lampou s bílou barvou světla - barevně jsou také naprosto přesně 1:1, tyto 2 oleje mají takovou poměrně nevídanou barvu (něco mezi oranžovou a benzínově modrou).


Další zajímavost: na webu Carlsonu jsem našel jak tuhle "Premium" 10W-40, tak i "normální", a obě dvě mají IDENTICKÉ bezpečností listy, respektive mají v nich i stejný název.
Normy taky stejné.
Nevím, jestli si to vyložit jako technickou chybu webu, nebo snahu prodat o pár korun dráž stejný olej jen díky slovu "Premium", protože na to lidé slyší, tj. pouze přetisknout přední stranu obalu.

Na Googlu jsem cca. před rokem našel starý TL toho Trysku, kde (pokud si dobře pamatuji) byly uvedeny stejné normy jako u tohoto Carlsonu. Nově už Paramo uvádí pouze normu API, asi kvůli úsporám, resp. přijde mi, že olej tyto normy stále splňuje, pouze je Paramo nepíše už na obal (nejsem ale znalec).

Aby se předešlo nesrovnalostem, přidávám foto obou konkrétních olejů, které jsem fyzicky porovnával.

http://www.imagehosting.cz/?v=dsc002jqj.jpg


Je tedy možné, že se jedná o TOTOŽNÉ oleje s jiným obalem?
Uživatelský avatar
bloke
Příspěvky: 1307
Registrován: úte čer 21, 2016 9:05

Re: Paramo Trysk 10W-40 vs. Carlson Millenium SEMI 10W-40

Příspěvek od bloke »

Vieš dať aj link na tie technické listy? Nedávno som zbadal, že po TL Carlsonov sa oproti minulosti zlahla zem, ale aj tak ich brali snáď len ako nejaké nezáväzné.
Obrázek « Vous n’imaginez pas tout ce que Citroën peut faire pour vous »
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27480
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Paramo Trysk 10W-40 vs. Carlson Millenium SEMI 10W-40

Příspěvek od Pitris »

Mr. Piano píše:Je tedy možné, že se jedná o TOTOŽNÉ oleje s jiným obalem?
Řekl bych že na toto je potřeba zeptati se přímo u "zdroje". Tzn. buď přímo v Paramu, nebo u karlsonů.
Ano, "na pohled" vypadají obdobně. Jestli jsou stejné by dala odpověď i laboratoř - napovědět mohou i ty TL či BL, jen ten Paramo Trysk je levnější.... Zřejmě si karlson cení Premium na víc :twisted: :evil:
Ale toto vím: pro toho 20 let starého oil burnera je důležité to 10w40 API SL/CF a včasná oleje výměna.
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Mr. Piano
Příspěvky: 11
Registrován: ned dub 15, 2018 19:48
Bydliště: Thessaloniki, GR

Re: Paramo Trysk 10W-40 vs. Carlson Millenium SEMI 10W-40

Příspěvek od Mr. Piano »

Ahoj, děkuji všem za komentáře :wink:

TL/data sheet toho Trysku: https://eshop.paramo.cz/data/VyrobkovaD ... w40_z3.pdf
Bezp. list: https://eshop.paramo.cz/data/VyrobkovaD ... w40_z4.pdf

Starej katalog - když Paramo uvádělo normy automobilek (VW 501.01/505.00 atp.): https://eshop.paramo.cz/data/Tiskoviny/ ... yrobku.pdf

Na pár e-shopech s oleji jsou uvedeny ještě další normy Trysku 10W-40 (Paramo je už neuvádí):
1) API SL/CF, VW 500 00/ 505 00, MB-Approval 229.1
2) API SL/CF, ACEA A3/B3, VW 501.01/505.00, MB 229.1


Bezp. list Carlsonu co jsem koupil (PREMIUM): https://www.carlson-oil.cz/sites/defaul ... 10W-40.pdf

Bezp. list Carlsonu "klasika": https://www.carlson-oil.cz/sites/defaul ... W-40_0.pdf

Technický list: není uveden; našel jsem na Googlu pouze starý, ale tím bych se neřídil

V bezpečnostním listu Carlsonu si všimněte, že verze Premium má 1:1 stejný BL jako "regular", včetně stejného názvu.

Oba oleje Carlson odpovídají normám API SL/CF, ACEA A3/B3-10/B4-08, MB 229.1, VW 501.01/505.00

Všechno mi tedy pořád nasvědčuje tomu, že se bude jednat o stejný olej v jiném obalu, ale nejsem expert jako většina zdejších členů, pouze mi přijdou mot. oleje zajímavé. 8)

Kolik by stála laborka? :twisted: :D
Uživatelský avatar
bloke
Příspěvky: 1307
Registrován: úte čer 21, 2016 9:05

Re: Paramo Trysk 10W-40 vs. Carlson Millenium SEMI 10W-40

Příspěvek od bloke »

Takže ani ty nemáš link na technický list Carlson, myslel som že si ho niekde vypátral, ja som akurát zbadal, že plno konkrétnych adries na oleje z pred roka-dvoch majú zrušených (snáď aj jednu celú doménu).
Ešte som si spomenul, že som hladal na nich e-mailový kontakt, a nikde som prirodzenou cestou nemohol nájsť (ako sa dalo pred časom), pol dňa sa mi hladať nechcelo, takže aj s tým konverzovaním to s nimi môže byť ťažšie.
Keď som si s nimi pred ca 2 rokmi písal, tiež nechceli prezradiť výrobcu, hovorcovsky zahmlievali (alebo dokonca tvrdili, že všetko vyrábajú v Opave?; - pod výrobou sa dnes môže myslieť všeličo a nielen ohladne olejov, tiež bežná prax), takto postupuje asi polovica značiek, že sa dá len dohadovať.
V minulosti tu na nich prevažoval názor, že skutočná výroba ich oleja nemusí byť trvalo (dlhodobo) od rovnakého zdroja.
Tuším som sa chcel dozvedieť, prečo uvádzajú inú použitelnosť svojich olejov značiek ROX, Pamasoil a Carlson - tam tiež neisté, či ide ozaj o odlišné oleje - TL na porovnanie niet, akurát posledný menovaný štylizujú akoby naj z nich/prémiový, na rozdiel od zvyšných dvoch má čas použitia najkratší. To zas môže byť ich nedbanlivosť na nálepkách, ktorú párkrát priznali.

P.S. Kontakty na nich už zas visia. Labradoř netuším kolko stojí, na jedných US stránkach som asi v r 2016 videl, že za 10 USD robia čiastočný rozbor, u nás to asi nebude takto lacné.
Obrázek « Vous n’imaginez pas tout ce que Citroën peut faire pour vous »
Mr. Piano
Příspěvky: 11
Registrován: ned dub 15, 2018 19:48
Bydliště: Thessaloniki, GR

Re: Paramo Trysk 10W-40 vs. Carlson Millenium SEMI 10W-40

Příspěvek od Mr. Piano »

Pánové, děkuji opět mnohokrát za vyčerpávající odpověď.

Do Parama jsem již jednou psal, ale jedinou věc, kterou mi prozradili, byla dynamická viskozita olejů, o kterou se s vámi podělím:

Trysk SPEED 5W-40 3,65 [mPa.s]
Trysk SPEED 10W-40 3,74 [mPa.s]

Nevím, jestli k něčemu tato informace poslouží, ale ptal jsem se na HTHS viskozitu - bohužel mi nebylo sděleno, při kterých teplotách na tuto viskozitu přišli, ale vzhledem k hodnotám usuzuji, že se jedná opravdu o HTHS @150°C.

Technický list toho Carlsonu jsem opravdu nikde nenašel - našel jsem pouze starý pomocí Google, který byl zastaralý.

TL Carlsonu z ledna 2012, tj. 6+ let starý a spíš jen pro zajímavost:

https://i.eva.cz/eva/files/7/3/0/06d611 ... ff802b.pdf
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27480
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Paramo Trysk 10W-40 vs. Carlson Millenium SEMI 10W-40

Příspěvek od Pitris »

Ano. Ta hodnota HTHS viskozity je udávána při 150-ti °C. A je to jedna z těch nejdůležitějších hodnot olejů, na kterou se konstruují motory.
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Mr. Piano
Příspěvky: 11
Registrován: ned dub 15, 2018 19:48
Bydliště: Thessaloniki, GR

Re: Paramo Trysk 10W-40 vs. Carlson Millenium SEMI 10W-40

Příspěvek od Mr. Piano »

Vím o tom, právě proto jsem se na ní ptal - v jiných vláknech jsi sám zdůrazňoval důležitost HTHS, tak jsem se jí dopídil u pár olejů, které používám. :wink:

HTHS 3,74 mi přijde docela dobrá, co myslíte?
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27480
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Paramo Trysk 10W-40 vs. Carlson Millenium SEMI 10W-40

Příspěvek od Pitris »

U 10w40 je to cca "nižší střed", bo se tam HTHS pohybuje někde od 3,6 do 4,0. Oleje, kde se ale počítá s "racing" jízdami, mají i víc -> třeba MO CFS má v této SAE 4,26mPa.s.
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Uživatelský avatar
bloke
Příspěvky: 1307
Registrován: úte čer 21, 2016 9:05

Re: Paramo Trysk 10W-40 vs. Carlson Millenium SEMI 10W-40

Příspěvek od bloke »

Mr. Piano, tak teraz ešte môžeš napísať do karlsona.
Mne odpovedali väčšinou vo forme určitého krátkeho textu a priložených technických listov ku Carlsonu 5W-40, ktoré neboli porovnatelné (staršie-novšie; v jednej verzii bolo TBN, viskozitný index,.. v druhej nie) a nesedeli im normy v porovnaní s údajmi na balení oleja, ktoré som si musel na viackrát upresňovať.

Vtedy mali na stránkach http://www.carlsonoil.cz/ pri TL informáciu: „Skutečné hodnoty jsou uvedeny na osvědčeních kvality, která se připojují ke každé výrobní šarži“ čo mi síce zbežne potvrdili, že všetky údaje ku konkrétnej šarži sú dohladatelné v ICH databázach, no keď som im uviedol moje šarže z balení, tak mi žiadané hodnoty neposlali (v "najnovšom" TL poslanom cez mail, starom 2 roky neboli uvedené).
Ani mi pani už opakovane nepripojila k správe vetu: V případě jakýchkoliv dalších dotazů mne neváhejte kontaktovat. :)

Ohladne Carlsona 10W-40 označeného Premium a bez, si myslím, že ide len o staršie kanistre (zároveň o ich nálepky) a novšie, ktoré tam majú už uvedené „Premium quality“, čo si vzťahujú rovno na svoju značku, nie na konkrétny olej. Veď takto by mali hneď aspoň 4 "rôzne" oleje rovnakej špecifikácie, pri každej jednej viskozite:
- Carlson Millenium Semi 10W-40
- Carlson Premium Quality Millenium Semi 10W-40
- ROX Millenium Semi 10W-40
- Pamasoil 10W-40 Petrol... (tiež existuje 10W-40 Diesel)
(ďalej tiež 4 +- rovnaké druhy 5W-40, 15W-40,..)
Obrázek « Vous n’imaginez pas tout ce que Citroën peut faire pour vous »
bjukemen
Příspěvky: 4876
Registrován: sob bře 29, 2008 17:09

Re: Paramo Trysk 10W-40 vs. Carlson Millenium SEMI 10W-40

Příspěvek od bjukemen »

kazdopadne pochybujem ze Carlson 10w-40 bude Trysk speed
chevrolet cruze 2.0 vcdi 120kw

Alfa Romeo 156 SW 2,4 JTD 110kw @ 142,3kw
Mr. Piano
Příspěvky: 11
Registrován: ned dub 15, 2018 19:48
Bydliště: Thessaloniki, GR

Re: Paramo Trysk 10W-40 vs. Carlson Millenium SEMI 10W-40

Příspěvek od Mr. Piano »

Tak dneska je krásně a já mám poměrně silnou chuť na oil change.

V autě je cca. 4800km Total 10W-40, ale když jsem v 'Kelly kupoval na dolévání, nevšiml jsem si, že začali prodávat nový s normou API SN (v motoru byla API SL), takže jsem je samozřejmě smíchal a nepočítal jsem s tím, že budou dva různé oleje s identickým obalem.

Mám tam v zájmu lidstva a pokroku vědy nalít ten Trysk 10W-40 i když se bojím, protože ten olej přeci jen stojí ~ 250 Kč za 4 litry? Mám ho doma asi 7 litrů, takže ideální zásoba do další výměny.

Motor: VW 2.0L 85kW "AQY" ve Škodě Octavii, spotřeba oleje ca. 0,3 - 0,5L/1000km, nájezd 300.000km

Proto bych chtěl na léto levný a relativně dobrý olej specifikace 10W-40, který se dá běžně sehnat na benzínkách; na zimu dám asi zase 5W-40 Shell Helix HX7, případně něco doporučte! :wink:
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27480
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Paramo Trysk 10W-40 vs. Carlson Millenium SEMI 10W-40

Příspěvek od Pitris »

Paramo Trysk 10w40 úplně klidně. A má i normu VW 500.00.
A pokud nebydlíš na horách a často nestartuješ hodně "zmrzlý" motor, tak se dá 10w40 nechat i celoročně....
A smíchat (příp. nahrazovat) SN, SM a SL lze.
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Mr. Piano
Příspěvky: 11
Registrován: ned dub 15, 2018 19:48
Bydliště: Thessaloniki, GR

Re: Paramo Trysk 10W-40 vs. Carlson Millenium SEMI 10W-40

Příspěvek od Mr. Piano »

Tak jsem ho tam nalil (ještě před tím, než jsem si stihl přečíst odpověď). :D

Verdikt: mám skoro absolutní hudební sluch a tím pádem slyším každý pazvuk v autě, a za sebe říkám, že ten olej běží v mém motoru nejlépe ze všech olejů, které jsem do něj kdy nalil. :shock:

(Divinol 5W40, Shell Helix HX7 5W40, Total Quartz 7000 10W40 SL verze)

Hydroštely skoro nejsou slyšet a motor si jen ševelí, na volnoběh má motor projev spíš jako šestiválec už z výroby, takže teď, po pocitovém ztišení, je to teprve paráda.

Zítra ještě vyměním olejový filtr (i když má na hrbu zatím jen 5000km).

Na verdikt je ještě brzy, protože jsem zatím najel na Trysk jen 100km, ale zatím je má spokojenost opravdu veliká. Tak uvidíme, jak se bude chovat dále.

Po 1000km (může být brzy) sem znovu napíši, abych vám dal feedback.

Díky moc a hezký víkend!
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27480
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Paramo Trysk 10W-40 vs. Carlson Millenium SEMI 10W-40

Příspěvek od Pitris »

Počkej :!: Ty si vyměnil olej, něco už na něj najel a teď teprv chceš měnit filtr :?: :shock: :evil: Řekni že ne
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Odpovědět