olejové filtry Mann a jiné

Fórum o automobilových mazivech

Moderátor: Colommbo

Odpovědět
Hombre
Příspěvky: 1879
Registrován: úte bře 09, 2010 18:37
Bydliště: Zlín

Re: olejové filtry Mann a jiné

Příspěvek od Hombre »

Spíše bych dilema o filtrech dál do jiné roviny. Při dnešních moderních olejích, je třeba vůbec nějaký filtr oleje. Samotný olej rozpouští a vůbec nedovolí vzniku karbonu. Nějaký který vzniká, zůstává ve spalovacím prostoru a přes výfukový ventil jde do výfuku . Nějaký, který se rozpustí v oleji, stejně proleze filtrem do té doby, než do zastavení motoru přes noc se usadí na dně vany - kal. Tam i po následném ježdění a opětovném zahřívání oleje zůstává do vypuštění při výměně. Pár filtrů jsem pro zajimavost rozpáral a žádný bordel tam nebyl. To samé i v usazeném kalu, žádné částečky při nalití a uschnutí oleje na filtračním papíru. Jo doba pokročila a z motoru již nevytéká takový bordel, jak před dvaceti roky. Samozřejmě nesmím profláknout výměny a použít olej, který motor nemaže a strouhá si špóny kroužky z válců.
BMW R 1100 RT - Brumla
BMW R 1200 RT - Bělouš
Valvoline All-Climate 20W-50
Tom7
Příspěvky: 6
Registrován: stř črc 19, 2017 19:16

Re: olejové filtry Mann a jiné

Příspěvek od Tom7 »

Colommbo píše:Jo, asi to dalo dost práce, myslím však, že čas tomu věnovaný bylo možné využít smysluplněji... :?
Se skleslou tváří ti dávám zapravdu.

Co však dělat, pokud chce člověk udělat věc dobře? Buď má člověk peníze nebo čas. Není to tak, že bych měl peněz nedostatek a ani to není tak, soudě podle článku, že mnoho času. Filtry se dají sehnat od 60 Kč. 150 jsem ochotný zaplatit a jsou i za mnohem větší peníze. Aj bych byl ochotný zaplatit za kvalitní věc - dřív se cenou kvalita určovala - dnes ne (patrně od doby, kdy prestiž získala větší váhu). Kdybych kupoval auto samotné, bylo by nad tím strávené odpoledne málo, ale kvůli filtru tolik času?! :cry: Podobně času jsem strávil nad kapalinou do ostřikovačů. A s vědomím toho, že jsem tím dlouhým bádáním dospěl nejen k informací o složení (co mají a nemají mít), ale i k tomu, že cena může být 0,5 - 40 Kč za litr (v supermarkteu běžně 8 Kč/l a i to mi přijde dost), se mi těžko kupujou věci jen tak. Je to zlodějna a já nechci dávat peníze za prestiž a podobný hlouposti, a pokud je to možné, ani kapitalistům (pak ti dole nemají z čeho žít). Na to někdo řekne dej tam obyč vodu s Jarem a za půl hodiny člověk čte, že jar vysušuje pryžové součásti a kolik toho už způsobila voda z kohoutku... bída.
Aspoň že jsem zde na oleje.cz našel rozumného člověka, který dal dobré odpovědi, když jsem pátral po oleji. Člověk povolaný, z oboru, pan Jaroslav Černý.

Našel jsem stejně smýšlejícího bojovníka. Komu by to bylo dlouhé, stačí poslední odstavec. https://www.abclinuxu.cz/blog/Atilius/2 ... mena-oleje

/Vím, že už je to za hranicí tohoto fóra, ale snad mi prominete./
Říkám si, jednou to zjistím a už to budu vědět stále a budu se moci o to dobré s ostatními podělit. Vždyť je to spotřební věc a člověk jí může kupovat 100x za život (Když si člověk informace jednou za pět let krátce aktualizuje, úvodní časová investice se mu vyplatí.). To ale skoro vypadá, že nebudu dělat nic jiného, neboť na tom stojí dneska svět. Jen základní věci jako nakoupení zeleniny v obchodě je dneska otázkou. Jsou tu úřady který vystavily normu, ale stačí to? Vždyť moji předci nejedli to co dnes ulpívá na povrchu papriky - já mám? Tak v nejhorším případě budu mít nějaké zdravotní obtíže nebo umřu dřív. A nebo mají pro mne horší důsledky ty starosti, které si přivádím?
Jerry3
Příspěvky: 10755
Registrován: úte říj 18, 2005 19:58
Bydliště: Praha

Re: olejové filtry Mann a jiné

Příspěvek od Jerry3 »

Jsi buď génius, nebo provokatér. Ovšem pokud předchozí příspěvek myslíš vážně a stojíš si za ním, pak smekám! Ani nevíš, jak moc ti rozumím...
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27404
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: olejové filtry Mann a jiné

Příspěvek od Pitris »

to Tom7: Času Ti to muselo sebrat hodně a s tím závěrem (i s tím posledním odstavcem* na linku abclinuxu) se dá jenom souhlasit. Dnes se podle ceny kvalita nezjistí a tak jak může být drahý šmejd tak může být i kvalita za mrzký peníz. A nejcennější je (někdy drahá) vlastní zkušenost....

*) Zato v tom odkaze na abclinuxu ten čtvrtý odstavec úplně nahoře - začínající "Ověřování informací je první věc našeho věku, takže jsem se do toho pustil" - jak si ověřoval u autoservisů oleje, ten je teda perla. Teda to co mu v servise odpověděli....:D Ale to off topic - to sem nepatří. To spíš do humoru....

to Hombre: To myslíš vážně ? Jako že filtr ne :( Ten bude kamaráde v autě ještě dlouho potřeba....:!:
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Hombre
Příspěvky: 1879
Registrován: úte bře 09, 2010 18:37
Bydliště: Zlín

Re: olejové filtry Mann a jiné

Příspěvek od Hombre »

Já to psal jako meditaci ,Ne že není filtru třeba, ale spíše o kolik se snížila práce filtru za několik desetiletí. Dříve se filtr zanesl a olej mazal "obchvatem" ,což se již v dnešní době nestává. Kámoš má Hondu 125, jedna náplň pro motor i převodovku a filtr to nemá. Dokonce tam i nelije T4 ,ale obyčejnou patnáctku a motor bez problémů od novoty 23 tis.km a tomu dává za uši, aby se mně při kochačkách držel.
BMW R 1100 RT - Brumla
BMW R 1200 RT - Bělouš
Valvoline All-Climate 20W-50
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27404
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: olejové filtry Mann a jiné

Příspěvek od Pitris »

To je sice fakt - CBR 125 filtr nemá, ale olej se tam má měnit po 5-ti tkm. A v tomto případě malého jednohrnečku asi olej to co má sebrat filtr ještě pobere.... ale mladej ten litr oleje měnil po dvou tisících.
A k tomu známýmu: to 4T tam není ani tak kvůli motoru - tam "auto15w" vydrží - ale kvůli spojce a převodovce. Ale každý strůjcem štěstí svého, resp. převodovky své, bo mezi auto a 4T oleji je velký rozdíl v indexu střihové stability SSI, kdy autooleje mají pro převodovky moc vysokou (a tím tady špatnou) hodnotu.... Více v motovlákně.
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Brembo
Příspěvky: 2293
Registrován: pon čer 08, 2009 21:28
Bydliště: Matuškovo

Re: olejové filtry Mann a jiné

Příspěvek od Brembo »

Na moju Insu som kupoval MAnn a všetky boli Germany,vzduchový Mann bol oproti Mahle-Austria na tom lepšie-Mann mal predfilter z netkanej textílie,na Mahle chýbal.
Suzuki SV 1000,Opel Insignia Sport Tourer CDTI 153kW,Opel Vectra 1,7 DT-išla do sveta
Uživatelský avatar
Durex
Příspěvky: 3940
Registrován: stř říj 20, 2010 9:17
Bydliště: Třebechovice p/O
Kontaktovat uživatele:

Re: olejové filtry Mann a jiné

Příspěvek od Durex »

Velký kluci mají velký hračky. A velký hračky mají velký filtry :lol:
https://scontent-frt3-2.xx.fbcdn.net/v/ ... e=5A82345B
Suzuki GSX 1300R Hayabusa, Suzuki GSXR 750W, Honda CBR 400RR, Honda CBR 600F3, KTM EXC 300 2T, Honda VFR 750,Suzuki Inazuma 750, Kawasaki ZX7R -2x, Kawasaki GPZ 900, Suzuki GSXR 750 K1,Suzuki SV 650, Fiat Ducato 2.3 JTD

Moto-Emergency motoservis
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27404
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: olejové filtry Mann a jiné

Příspěvek od Pitris »

Medvídek :?: :P
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
bjukemen
Příspěvky: 4867
Registrován: sob bře 29, 2008 17:09

Re: olejové filtry Mann a jiné

Příspěvek od bjukemen »

som netusil ze tam mas este OM648 ,myslel som ze uz OM642
kazdopadne super motor :wink:
chevrolet cruze 2.0 vcdi 120kw

Alfa Romeo 156 SW 2,4 JTD 110kw @ 142,3kw
bjukemen
Příspěvky: 4867
Registrován: sob bře 29, 2008 17:09

Re: olejové filtry Mann a jiné

Příspěvek od bjukemen »

inak na UFI som nic ine ako made in china nevidel uz pekne dlho
chevrolet cruze 2.0 vcdi 120kw

Alfa Romeo 156 SW 2,4 JTD 110kw @ 142,3kw
Romerro
Příspěvky: 6
Registrován: pon pro 04, 2017 16:02

Re: olejové filtry Mann a jiné

Příspěvek od Romerro »

Zdravím místní odborníky,
Ví prosím někdo, jestli se dá použít bez obav oil filtr MANN W 712/ 94 ( MR - 2010 a novější ) místo MANN W 712/ 93 určený pro Octu 1,4 TSI - MR 2009 ?
Rozměrově i dle popisu jsou shodné...myslím, že se tento motor nijak zásadně nezměnil v období 2009 - 2010.
Takže otázka je : použil někdo ten asi inovovaný filtr W 712/ 94 do motoru 1,4 TSI ( MR 2009 ) ?
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27404
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: olejové filtry Mann a jiné

Příspěvek od Pitris »

Jestli jde použít nevím. Je potřeba zjistit i když pasuje rozměrově jestli jsou i stejné tlaky....
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Uživatelský avatar
Durex
Příspěvky: 3940
Registrován: stř říj 20, 2010 9:17
Bydliště: Třebechovice p/O
Kontaktovat uživatele:

Re: olejové filtry Mann a jiné

Příspěvek od Durex »

bjukemen píše:som netusil ze tam mas este OM648 ,myslel som ze uz OM642
kazdopadne super motor :wink:
Já právě záměrně chtěl OM648,protože ač o trochu výkonnější a samozřejmě novější OM642 není žádná výhra :lol:
Suzuki GSX 1300R Hayabusa, Suzuki GSXR 750W, Honda CBR 400RR, Honda CBR 600F3, KTM EXC 300 2T, Honda VFR 750,Suzuki Inazuma 750, Kawasaki ZX7R -2x, Kawasaki GPZ 900, Suzuki GSXR 750 K1,Suzuki SV 650, Fiat Ducato 2.3 JTD

Moto-Emergency motoservis
Uživatelský avatar
Libor
Příspěvky: 1625
Registrován: stř srp 24, 2016 19:21
Bydliště: Bohumín

Re: olejové filtry Mann a jiné

Příspěvek od Libor »

Tlaky u obou popisovaných filtrů Mann jsou stejné, teď jsem se díval do autodocu:
otevírací tlak obtokového ventilu 2 bary.
Oba mají dva zpětné ventily.

Liší se jen daty, od kterého lze použít ten konkrétní filtr. W 712/94 od 7/2010 lze použít i do jiných motorů, než jen TSI, kdežto W 712/93 lze použít jen pro 1.4 TSI do r.v. 6/2010.
Zdroj autodoc.
DOHC VTEC TURBO 243kW HGO 0W20
SOHC 16V 66kW MAX LIFE 5W40
DOHC PARALLEL-TWIN 52 kW MOTUL 300V 10W40
Odpovědět