Olej - sekačka

Fórum o průmyslových mazivech

Moderátor: Colommbo

Odpovědět
Ještěr

Re: Olej - sekačka

Příspěvek od Ještěr »

V manuálu sekačky mám předepsaný olej SAE 30 třídy API SG, SH nebo SJ. Je ale i uvedeno, že je možné ji též provozovat na vícerozsahové oleje. Vícerozsahový olej nemá mít zimní číslo nižší než 15 a třída API je též vyžadována SG, SH nebo SJ. Je však uvedeno, že při provozu na vícerozsahový olej může být spotřeba oleje o něco větší, než u jednorozsahového.
Moje otázka tedy zní - mám zůstat u jednorozsahového (používám tento http://jaknaauto.cz/Produkty/Garden-ole ... T-1L-P191/ )
nebo mám přejít na 15Wněco? Motor v sobě má druhou olejovou náplň (první byla po pár hodinách záběhu dle doporučení výrobce vyměněna). Celkově má sekačka navrtíno tak 20hodin. Díky
Uživatelský avatar
Durex
Příspěvky: 3946
Registrován: stř říj 20, 2010 9:17
Bydliště: Třebechovice p/O
Kontaktovat uživatele:

Re: Olej - sekačka

Příspěvek od Durex »

Já do sekačky používám 5w40 a naprostá spokojenost. Střídám to s 10w40 do motorky,podle toho,co mám načnutý a nebo zda nemá zbytek 0,6 l,což je právě náplň do sekačky :) Na jednorozsahový SAE 30 to chodilo cca 7 let s výměnami každý rok spolu se vzduch. filtrem a teď poslední 4 roky to jede na 5W (10W) 40 Seká se cca 1 až 1,5h každý týden :wink:
Suzuki GSX 1300R Hayabusa, Suzuki GSXR 750W, Honda CBR 400RR, Honda CBR 600F3, KTM EXC 300 2T, Honda VFR 750,Suzuki Inazuma 750, Kawasaki ZX7R -2x, Kawasaki GPZ 900, Suzuki GSXR 750 K1,Suzuki SV 650, Fiat Ducato 2.3 JTD

Moto-Emergency motoservis
Ještěr

Re: Olej - sekačka

Příspěvek od Ještěr »

Mě právě taky zbývají oleje, tak z těch bych tu sekačku v poho uživil...problém je, že jsou to zbytky 5Wněco. A to výrobce zakazuje :?
Nevím, jestli má třeba motor sekačky velké provoznì vůle, tak aby to v tom nemlátilo než se to ohřeje - abych tou 5w něco nepohnojil. spíš mi šlo o to jestli mají vícerozsahové oleje nějakou výhodu oproti těm jednorozsahovým? Cena jak koukám, tak je podobná (sice jsem ten první Castrol kupoval asi za dvě kila v obi, ale další bych objednával za normální cenu na eshopu naráz s autoolejem a olejem do motky ;)
Uživatelský avatar
Durex
Příspěvky: 3946
Registrován: stř říj 20, 2010 9:17
Bydliště: Třebechovice p/O
Kontaktovat uživatele:

Re: Olej - sekačka

Příspěvek od Durex »

to výrobce zakázat nemůže a nebo jsi to blbě pochopil z manuálu. Protože kinematická viskozita oleje SAE 5W40 při 40 st. C je cca kolem 80 cst a při 100 st. C kolem 13-15 cst. Naproti tomu olej SAE 30 je při 40 st. C kolem 80 cst a při 100st. C kolem 11-13 cst. Takže je jasně vidět,že je to prostě stejný resp to vychází líp pro 5W40. Navíc sekačka je máslostroj s malou pístovou rychlostí. Tu umaže i Lukana :lol:
Suzuki GSX 1300R Hayabusa, Suzuki GSXR 750W, Honda CBR 400RR, Honda CBR 600F3, KTM EXC 300 2T, Honda VFR 750,Suzuki Inazuma 750, Kawasaki ZX7R -2x, Kawasaki GPZ 900, Suzuki GSXR 750 K1,Suzuki SV 650, Fiat Ducato 2.3 JTD

Moto-Emergency motoservis
Uživatelský avatar
Durex
Příspěvky: 3946
Registrován: stř říj 20, 2010 9:17
Bydliště: Třebechovice p/O
Kontaktovat uživatele:

Re: Olej - sekačka

Příspěvek od Durex »

Jinak jednorozsahový olej bude stabilnější co se viskozity týká. Ale pro provoz sekačky bych viděl 5W40 nebo 10W40 jako naprosto optimální. Navíc ten olej se stejně mění každou sezónu a při těch motohodinách zas tak degradovat nebude resp ta 5W40 se přiblíží k té jednorozsahové SAE 30. Každopádně Proč kupovat 0,6L oleje SAE 30 pro sekačky za 150 kč,když za to můžeš mít luxusní 1l 5W40 - dá se sehnat i kolem 100 kč a co se výkonové klasifikace týká,tak na tom bude podstatně lépe,než kdejaká SAE 30,která končí někde u API SG ... (Ta samozřejmně plně dostačuje pro případné rejpaly :D )
Suzuki GSX 1300R Hayabusa, Suzuki GSXR 750W, Honda CBR 400RR, Honda CBR 600F3, KTM EXC 300 2T, Honda VFR 750,Suzuki Inazuma 750, Kawasaki ZX7R -2x, Kawasaki GPZ 900, Suzuki GSXR 750 K1,Suzuki SV 650, Fiat Ducato 2.3 JTD

Moto-Emergency motoservis
Ještěr

Re: Olej - sekačka

Příspěvek od Ještěr »

Nevím, jestli to nemá souvislost s tím, že motor není - jak by člověk dnes čekal - OHC, ale je to OHV. Jinak tady jsem to blejsknul z manuálu:
http://imageshack.com/a/img20/7241/oors.jpg
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27474
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Olej - sekačka

Příspěvek od Pitris »

Ještěr píše:Nevím, jestli má třeba motor sekačky velké provoznì vůle, tak aby to v tom nemlátilo než se to ohřeje - abych tou 5w něco nepohnojil....
Než se to ohřeje, tak tam jsou sice větší vůle, ale i olej je několikanásobně "hustší" - nic nepohnojíš.
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Uživatelský avatar
Durex
Příspěvky: 3946
Registrován: stř říj 20, 2010 9:17
Bydliště: Třebechovice p/O
Kontaktovat uživatele:

Re: Olej - sekačka

Příspěvek od Durex »

Neblázni cpát do sekačky OHC :D Není důvod. OHV bohatě stačí. Respektive stačí i SV :lol: Ten manuál se mi nezdá. Jak někdo může napsat,že je to na SAE 30, povolit 15W50 a zakázat třeba 5W40 :lol:
Suzuki GSX 1300R Hayabusa, Suzuki GSXR 750W, Honda CBR 400RR, Honda CBR 600F3, KTM EXC 300 2T, Honda VFR 750,Suzuki Inazuma 750, Kawasaki ZX7R -2x, Kawasaki GPZ 900, Suzuki GSXR 750 K1,Suzuki SV 650, Fiat Ducato 2.3 JTD

Moto-Emergency motoservis
Ještěr

Re: Olej - sekačka

Příspěvek od Ještěr »

Já to fotil na chatě, páč jsem se Vás na to chtěl zeptat. Ale mrknu do mailu, jestli někde najdu tu objednávku. Je to nějaká nounejmka, buhvì jak to pan čong překládal do češtiny :roll:
Ještěr

Re: Olej - sekačka

Příspěvek od Ještěr »

Je to tento peklostroj, dokonce I zde kupováno letos na jaře :
http://www.vybaveniprozahradu.cz/gama-4 ... kacka.html
Uživatelský avatar
Pedro
Příspěvky: 7757
Registrován: úte zář 22, 2009 12:10
Bydliště: Praha 6

Re: Olej - sekačka

Příspěvek od Pedro »

ja to chapu asi takto:
u sae 30 je to jasny,15w50 je 'hustej' za studema a po ohrati tez,5w40 bude a je ridsi za studena,bez diskuze a teorie.
Vyrobce zrejme nechce ani po nastartovani nic 'ridciho',nez nabidne prumerna 30ka.
Proc dal jako priklad zrovna tyto rozsahy,ale netusim. Ale logiku v tom vidim.
Ještěr

Re: Olej - sekačka

Příspěvek od Ještěr »

Já to bral selským rozumem tak, že motor je koncepčně stejný, jako další motory z doby, kdy 15wXX byl nejpoužívanější olej a většina motorů na něj jezdila. Protože OHV není zrovna mladá High-tech konstrukce. Ale tím nenaznačuji, že je špatný.
Uživatelský avatar
Pedro
Příspěvky: 7757
Registrován: úte zář 22, 2009 12:10
Bydliště: Praha 6

Re: Olej - sekačka

Příspěvek od Pedro »

Rozvod neni v TOMTO pripade primarni co se tyka mazani,ta 'nevhodnost' k urcite snizene viskozite,bude o materialech,roztaznosti a hlavne nutnych vulich. V neposledni rade i odvodu tepla.
Mam sekajdu z r.80,od nova,z Tuzu,a ma psano mega pismeny ONLY 15W40.
Vse puvodni,jen zabrousene ventily,bo se podpalily,kdysi,benzinem oc. 96.
Ještěr

Re: Olej - sekačka

Příspěvek od Ještěr »

Jo, já vím, že spoďar dokáže běhat I na jinčí oleje, spíš jsem to myslel tak, že jak jsem viděl nápis OHV tak mě to automaticky připomělo tu dobu olejů 15WXY.
Ještěr

Re: Olej - sekačka

Příspěvek od Ještěr »

Kluci, pokud bych zůstal u SAE30, tak který mám vzít? Mám to kousek od baráku, takže poštovné neřeším. Buď tedy:
http://cztuning.cz/index.php?action=det ... &zboid=145
nebo:
http://www.cztuning.cz/index.php?action ... boid=62232
a nebo:
http://www.cztuning.cz/index.php?action ... boid=45671

Všechny defacto za stejnou cenu, akorát rozdíl v normách. Jak už jsem psal, tak v manuálu sekačky mám předepsaný olej SAE 30 třídy API SG, SH nebo SJ. Tudíž jestli to dobře chápu, jediný vhodný kandidát je ten Mobil, bo má normu SG a Q8 s Elfem mají jen SF...jest to tak?
Odpovědět