olej pro Volvo s motorem D3

Fórum o automobilových mazivech

Moderátor: Colommbo

Vobo
Příspěvky: 11
Registrován: úte črc 28, 2015 20:30

olej pro Volvo s motorem D3

Příspěvek od Vobo »

Zdravím všechny,
rád bych poprosil místní borce o radu, jaký vhodný olej použít do motoru D3. Najeto 170 tkm, roční nájezd 15 tkm, převážně delší trasy, město minimálně. Po ujetí 5 tkm se zdá motor bez braní oleje.
Jezdilo to na castrol, snížená HTHS a výměny bohužel po 30 000 km.
Po nedobré zkušenosti s motorem fordu, kde se používal obdobný olej a po několika nocích strávených pročítání tohoto fóra se mi tam ten olej s A5-B5 lít nechce. Zimní starty i letní dálnice, má to filtr pevných částic.
Díky
Volvo V60 D3
Uživatelský avatar
Jezevcik
Příspěvky: 3360
Registrován: sob lis 26, 2005 16:55
Bydliště: Praha 11

Re: olej pro Volvo s motorem D3

Příspěvek od Jezevcik »

Co přesně říká uživatelský manuál? Obvykle se uvádí preferovaná norma a k ní povolené alternativy. Zde se pravděpodobně budeme pohybovat v normách ACEA C.
Pokud možno, tak prosím o přesnou citaci.
Jestli to má skutečně DPF, tak proč ACEA A5/B5?
Naposledy upravil(a) Jezevcik dne ned srp 02, 2015 7:20, celkem upraveno 1 x.
Toyota Verso 1.8 Valvematic, r. v. 2011
Léto: Shell Helix HX6 10W-40
Zima: Shell Helix Ultra 5W-40
Toyota Corolla Liftback E 11, 1.4 16 V, r. v. 97
Shell Helix HX6 10W-40
Návštěvník

Re: olej pro Volvo s motorem D3

Příspěvek od Návštěvník »

D3 v daném případě není označení samotného motoru, ale označení "motorizace" na zádi vozu, což není jedno a totéž. Tedy o jaký motor se konkrétně vlastně jedná? Mám přístup k předepsaným parametrům oleje pro motorizaci D5 ve Volvu V60, ovšem jedná se o motor, který právě končí, navíc s tím, že nástupce nejspíše pod stejným označením motorizace D5 už bude mít úplně jiný motor.
Vobo
Příspěvky: 11
Registrován: úte črc 28, 2015 20:30

Re: olej pro Volvo s motorem D3

Příspěvek od Vobo »

Tak štítky na autě a uživatelský manuál říkají: označení motoru D5204T2 a olej ACEA A5/B5 SAE 0W-30.
Jinou alternativu, nebo normu jsem nikde nenašel.
Volvo V60 D3
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27400
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: olej pro Volvo s motorem D3

Příspěvek od Pitris »

Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
j.kiwi
Příspěvky: 195
Registrován: úte čer 03, 2008 13:52
Bydliště: Ostrava

Re: olej pro Volvo s motorem D3

Příspěvek od j.kiwi »

Já jsem na zdejší doporučení přešel s mou V 70 na olej s normální HTHS a zatím si stěžovat nemůžu.
Jen podotýkám, že mám jiný motor (4 válec) a olej mi to zatím nežralo, ale výměna je do 15 tis a s novým Mobil 1 ESP formula 5w30 ze motor ztišil.

Po koupi jsem 2x provedl výměnu co 10 tis a jednou použil čistič od TEC 2000, i přes to, že auto auto chodilo do autorizáku. Nyní výměna co 15 tis. km :wink:
VOLVO V60 D3 Momentum 2020
VW Golf 7 R line
Vobo
Příspěvky: 11
Registrován: úte črc 28, 2015 20:30

Re: olej pro Volvo s motorem D3

Příspěvek od Vobo »

Díky za rady a doporučení, olej tedy vyměním, i s filtrem. Zamlouvá se mi EE LONGLIFE 5w40 a Yacco GALAXIE RS 0W-40 kvůli zimnímu číslu. Bude nějaký podstatný rozdíl mezi těmito oleji ohledně včasného mazání turba v zimě? Sice píší, že byl vyvinut pro benzínové motory, ale lze použít i pro naftu. Ještě se zeptám co přináší motoru ta esterová složka?
j.kiwi - při minulém tankování jsem přidal Delphi Diesel Plus. Tak se to snad trochu pročistilo.
Volvo V60 D3
Návštěvník

Re: olej pro Volvo s motorem D3

Příspěvek od Návštěvník »

Ona viskozita 0W-30 je v tom předpisu Volva právě kvůli jistotě "syntetičnosti". :idea: Tedy na oleje v SAE 5W-40 klidně zapomeň a drž se olejů, které mají dobrý základ, tj. 0W-30 a 0W-40.
Vobo
Příspěvky: 11
Registrován: úte črc 28, 2015 20:30

Re: olej pro Volvo s motorem D3

Příspěvek od Vobo »

Nějaký konkrétní tip?
Volvo V60 D3
j.kiwi
Příspěvky: 195
Registrován: úte čer 03, 2008 13:52
Bydliště: Ostrava

Re: olej pro Volvo s motorem D3

Příspěvek od j.kiwi »

je rozdíl čistič do oleje a do nafty :wink:

Do nafty dávám pravidelně VIF po koupi jsem tam do zbytku nafty dal TEC2000 Diesel Injector Cleaner

Do oleje po koupi před výměnou šel TEC2000 Engine Flush (výplach motoru)
VOLVO V60 D3 Momentum 2020
VW Golf 7 R line
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27400
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: olej pro Volvo s motorem D3

Příspěvek od Pitris »

Tak plně syntetický olej (v pravém smyslu slova - tzn. PAO) je třeba právě ten Yacco Galaxie RS 0w40.
A obsahuje velký podíl esterové složky :wink: A plní mj. ACEA B4 a C3 - je i pro naftové motory s DPF.
Vobo píše:Ještě se zeptám co přináší motoru ta esterová složka?
cituji: :arrow: Výhodou motorových olejů posílených syntetickými estery nebo na bázi syntetických esterů je skutečnost, že vytvářejí dlouhodobě trvanlivý ochranný film na všech součástech motoru, které jsou takto chráněny od okamžiku startu. Syntetické estery se vlivem opačné elektrické polarity svých molekul doslova přilepí ke kovovým povrchům součástí motoru a zajistí tím odolný, dokonale chránící film, který na nich zůstává i poté, kdy je motor mimo provoz a olej není dopravován na mazaná místa. Velmi významně snižují opotřebení motoru při startu a poskytují vynikající ochranu motoru v celém rozsahu provozních teplot. :arrow:

Jinak čím je zimní číslo oleje (to před "w") nižší, tím rychlejší je po startu náběh mazání - a čím je nižší venkovní teplota při studeném startu, tím je rozdíl rychlosti náběhu mazání (a tím ochrany motoru) větší.
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Vobo
Příspěvky: 11
Registrován: úte črc 28, 2015 20:30

Re: olej pro Volvo s motorem D3

Příspěvek od Vobo »

Je rozhodnuto, naleju tam Yacco Galaxie RS 0w40. Díky za vyčerpávající odpověď a za ochotu.
Budu referovat, jak se to bude chovat, tedy pokud nějakou změnu zpozoruji.
Volvo V60 D3
Vobo
Příspěvky: 11
Registrován: úte črc 28, 2015 20:30

Re: olej pro Volvo s motorem D3

Příspěvek od Vobo »

Tak u toho Yacco GALAXIE RS 0W-40 buď něco pozměnili, nebo mají na stránkách něco špatně, protože v popisu oleje mají uvedeno ACEA C3-07 + A3/B4-07, API SM, ILSAC GF-4, Ford WSS-M2C937-A což by měl být olej i pro motory s FAP, ale v technickém listu je uvedená trochu jiná specifikace
Ford WSS-M2C937-A, ACEA A3/B4, API SN , MB 229.5, PORSCHE A40 a C3 nikde. V tech. listu je psáno: vhodné také pro vznětové motory, které nejsou vybaveny FAP.
Tak tedy nevím kde je pravda. :?:
Volvo V60 D3
e1H

Re: olej pro Volvo s motorem D3

Příspěvek od e1H »

Prvá špecifikácia je z roku 2014. Ak použiješ Google, tak narazíš už aj na technický list z tohto roku a tam už ACEA C3 nie je.
http://www.yacco.com/file/product/techn ... s-0w40.pdf
Vobo
Příspěvky: 11
Registrován: úte črc 28, 2015 20:30

Re: olej pro Volvo s motorem D3

Příspěvek od Vobo »

To je právě to, co mne zaráží, protože na jejich stránkách u popisu oleje stále C3 je uvedeno.
http://www.yacco.com/product/55-galaxie-rs-0w40/
Volvo V60 D3
Odpovědět