Olej pro Octavia 1.4 TSI

Fórum o automobilových mazivech

Moderátor: Colommbo

Odpovědět
bjukemen
Příspěvky: 4867
Registrován: sob bře 29, 2008 17:09

Re: Olej pro Octavia 1.4 TSI

Příspěvek od bjukemen »

Autoxxxrady píše:Hlavní, že je možnost volby a každý si může vybrat co se mu líbí. Někdo velký kufr a místo uvnitř. Někdo dobrý podvozek a řízení. A někdo zvolí plechovku jen kvůli designu.

a niekto si kupi škodovku :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
chevrolet cruze 2.0 vcdi 120kw

Alfa Romeo 156 SW 2,4 JTD 110kw @ 142,3kw
Cjoctavian

Re: Olej pro Octavia 1.4 TSI

Příspěvek od Cjoctavian »

Ahojte, aj ja vas chcem poprosit o rady:

1. Octavia 1,4 TSI, 90 kW (CAXA), MR 2009, variabilny servisny interval, auto ma najazdene 46 500 km, vymeny oleja a filtra priblizne kazdych 1,5 roka/ 11-12 000 km. Pouzity olej bol vzdy Shell Helix ULTRA AV-L 5W-30 (VW 504). S autom jazdim celorocne, prevazne kratke trasy v meste (do 4 km), so studenym motorom. Len par krat mesacne dlhsie (50 - 370 km, ale poriadne svizne :lol: ). Olej meriam pravidelne - a skoro vzdy je na/nad maximom! Co pripisujem miesaniu benzinu kvoli kratkym trasam (po poslednej 370 km ceste sa musel benzin z vacsej casti odparit - olej bol konecne pod minimom)... Mam menit olej este castejsie? Ale to by som prisiel o "vyhody" variabilneho intervalu... Co sa tyka oleja mam ostat nadalej pri tom istom, alebo odporucate nieco lepsie? Co tak Millers Oils XF LONGLIFE 5w30 (VW 504) alebo dokonca nieco luxusne ako CFS 5w40 NT?

2. Fabia 1,2 HTP, 44 kW (CHFA), MR 2010, pevny servisny interval, auto ma najazdene 67 000 km. S autom jazdim celorocne, takmer vylucne kratke trasy po meste (do 4 km). Doteraz v nom bol olej Shell Helix ULTRA EXTRA 5W-30 (VW 504). Mam ostat pri nom, resp. pokial zmenim znacku oleja pre Octaviu, mozem dat do Fabie ten longlife-ovy Shell Helix ULTRA AV-L 5W-30 (VW 504)? V com je vlastne longlife olej iny/lepsi? Ma viac aditiv?
Pokial by som zacal s tymto autom jazdit dlhsie trasy (po dialnici) - mal by som prejst na nieco viskoznejsie - napr. 5w40? Viem, ze je 1,2 HTP kruty ohrievac oleja... A pokial by som ju prerobil na LPG, tak sa nejako zmenia poziadavky na olej?
Vopred dakujem za rady :wink:
Cjoctavian

Re: Olej pro Octavia 1.4 TSI

Příspěvek od Cjoctavian »

oprava: (po poslednej 370 km ceste sa musel benzin z vacsej casti odparit - olej bol konecne pod maximom) :mrgreen:
e1H

Re: Olej pro Octavia 1.4 TSI

Příspěvek od e1H »

1. Keď už chceš Millers Oils, tak počkaj na nové EE-čko ktoré bude mať aj schválenie VW 504.00. Predpokladaná dostupnosť marec 2015.
Všeobecne, keď jazdíš tie krátke trasy, tak s pribúdaním paliva do oleja nič nespravíš, viacmenej sa to bude diať s každým olejom. Riešenie je to, čo si písal aj ty, z času na čas musíš auto prevetrať na dlhšej jazde. Ak použiješ viskóznejší olej, možno to pribúdanie paliva nebude tak viditeľné, ale pri studenom motore sa ho úplne nezbavíš. Ak sa ale rozhodneš pre iné oleje ako VW 504.00, počítaj aj s tým, že olej budeš musieť meniť ešte častejšie (čo ale pri tých krátkych jazdách vôbec nie je na škodu). Pri olejoch so schválením VW 502.00 je totiž interval výmeny 1 rok / 15 tisíc km, podľa toho čo nastane skôr.
Musíš vyskúšať, že čo bude tvojmu motoru vyhovovať viac. Iná značka oleja (napr. ten Millers, alebo Mobil 1 ESP 5W-30), prípadne úplne iná viskozita (5W-40, 0W-40).
A na to CFS NT 5w40 zabudni. Je to dobrý olej, ale pre teba nebude mať žiadnu reálnu pridanú hodnotu, akurát môžeš mať dobrý pocit a tenšiu kreditku. To už skôr zváž Milles Oils EE 5W-40, alebo napr. Mobil 1 New Life 0W-40.

2. Na ten režim ktorý s tou Fabiou teraz jazdíš je 504-ka v kombinácii s pevným intervalom viacmenej dobrá voľba. Ak budeš jazdiť aj diaľnice alebo pôjde do auta LPG, určite prejdi na xW-40-ku. Čo sa týka samotných olejov, môžeš ich v oboch autách zjednotiť, dôležité je aby si dodržal predpísané schválenie VW 502.00 (výhradne pevný interval) alebo VW 504.00 (pevný alebo premenlivý interval). Výhodou je, že u benzínových Škodoviek je ponuka olejov obrovská.
Longlife oleje u VAG (správne oleje so schválením VW 504.00) sú lepšie v tom, že lepšie znášajú dlhé výmenné intervaly, alebo práve také jazdné režimy ako sú tvoje (krátke trasy so studeným motorom). Majú ale obmedzenie v tom, že sú iba s viskozitou 5W-30 a zároveň sú všetky low/mid-SAPS, resp. ACEA Cx kvôli rovnakému VW 507.00 schváleniu ktoré tieto oleje majú tiež, aby plnili aj požiadavky naftových motorov s DPF.

1+2: Ak zvážim všetky tvoje požiadavky na olej u oboch áut (krátke trasy, počet kilometrov, diaľničné presuny, pekáč HTP, rachtáč TSI, LPG), tak ako najlepšie riešenie mi vychádza pre teba nejaký 0W-40 olej s VW 502.00 schválením do oboch áut, a to tak, že budeš dodržiavať interval výmeny max. 1 rok alebo 10 tisíc km u oboch, podľa toho, čo nastane skôr. U 0W-40 máš tú výhodu, že väčšinou sú všetky prispôsobené skôr pre benzínové motory, resp. nafťaký bez DPF. Tým pádom sú full-SAPS a majú aj vysoké TBN. Konkrétne oleje ktoré by som zvažoval sú:
  • Mobil 1 New Life 0W-40 - najvyššie TBN, perfektný pomer cena/výkon vzhľadom na všetky parametre oleja
  • Valvoline SynPower 0W-40 - už má novšie ACEA A3/B4-10, tiež pekné parametre, ale drahší (aj keď videl som ho v jednom eshope za 6 €, čo je ale podozrivo nízka cena)
  • Shell Helix Ultra 0W-40 - parametrovo je trochu slabší ako ten Mobil, ale je za super cenu
  • Millers Oils EE 5W-40 - kvôli tomu, že je to olej z rady EE (nanodrive) stojí za zváženie
cjoctavian

Re: Olej pro Octavia 1.4 TSI

Příspěvek od cjoctavian »

Velmi pekne dakujem za radu :wink: Inac ako to je s tym variabilnym servisnym intervalom? Zalezi to od vybavy, motora alebo modeloveho roka? Nikto sa ma pri kupovani auta nepytal, ze ci to chcem/ potrebujem...
e1H

Re: Olej pro Octavia 1.4 TSI

Příspěvek od e1H »

Dávnejšie sa pýtali, či to chceš, ale po čase to začali dávať automaticky. Pozri sa do servisnej knižky, alebo na štítok v kufri, či tam máš uvedené QG0, QG1 alebo QG2. QG1 je premenlivý servisný interval.
Ak máš premenlivý, môžeš prejsť na pevný, opačne nie.
Uživatelský avatar
kornel
Příspěvky: 1741
Registrován: čtv led 28, 2010 17:55

Re: Olej pro Octavia 1.4 TSI

Příspěvek od kornel »

e1H píše: A na to CFS NT 5w40 zabudni. Je to dobrý olej, ale pre teba nebude mať žiadnu reálnu pridanú hodnotu, akurát môžeš mať dobrý pocit a tenšiu kreditku.
reálnu pridanú hodnotu bude mať vždy a pre každého.. nakoľko je to špičkový produkt z hľadiska mazania, ochrany pred opotrebovaním (najmä teda pod častou vysokou záťažou a pod.) , ktorý z neho PAO+3 ESTER + nanozložka robí.. no pointa je tá, či je to v tom ktorom prípade prospešné, či sa to bude mať šancu a priestor dostatočne prejaviť.. V tomto prípade súhlasím s tým, že oproti konvenčným olejom, ani moc nie.. a o to viac ak sa prihliada na cenu.., vtedy radšej vymeniť 2x tak často lacnejší konvečný olej predpísanej špecifikácie.
Cjoctavian

Re: Olej pro Octavia 1.4 TSI

Příspěvek od Cjoctavian »

e1H píše:Dávnejšie sa pýtali, či to chceš, ale po čase to začali dávať automaticky. Pozri sa do servisnej knižky, alebo na štítok v kufri, či tam máš uvedené QG0, QG1 alebo QG2. QG1 je premenlivý servisný interval.
JJ, Octavia je GQ1 a Fabia GQ0.

2 kornel: suhlas, keby som mal RS a jazdil s nou aspon obcas na okruhy, tak si ten CFS NT asi dam, pre moje mestske jazdy je to asi fakt zbytocny luxus :) Uvazoval som o nom len preto, ci lepsie neochrani studeny motor pred opotrebovanim...
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27404
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Olej pro Octavia 1.4 TSI

Příspěvek od Pitris »

Cjoctavian píše:....V com je vlastne longlife olej iny/lepsi?
V ničem :!: A při krátkých popojížďkách zase v ničem :!:
Pro motor jsou vhodnější "jiné" oleje - už třeba jenom kvůli hodnotě alkalické rezervy....
Do 1.4TSI doporučím olej VW502.00 5w40 nebo 0w40
Do 1.2HTP taktéž.... a ať už budeš s auty jezdit krátký nebo dlouhý jízdy, budeš tam tankovat benzin nebo LPG, tak těžko seženeš vhodnější olej než od e1H zmíněný Mobil1 New Life 0W-40.
Ano, je možná dražší ale na Tvoje jízdní podmínky je potřeba "trošku lepší" olej a měnit do 10-ti tkm.
Ale se dá i Millers EE 5w40 nebo CFS NT kde ty estery při studených startech budou mít opodstatnění, ale je to cenově nákladnější.... Toť vše co Ti k tomu můžu (a chci) napsat.... bo to tu už napsané je !
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Uživatelský avatar
jerome
Příspěvky: 5779
Registrován: ned bře 13, 2011 12:37

Re: Olej pro Octavia 1.4 TSI

Příspěvek od jerome »

Nechcem rypat ale tých 10.000 je pri tých 4km trasach veľa :? :oops:
Honda Civic 1.4iS 66kw => ELF Evolution 700 STI 10W40
Honda Civic 1.6 i-Dtec 88kw => Motul 8100 ECO-clean 0W30
adosM

Re: Olej pro Octavia 1.4 TSI

Příspěvek od adosM »

jerome píše:Nechcem rypat ale tých 10.000 je pri tých 4km trasach veľa :? :oops:
Taky si myslím že je 10 tis km při takových krátkých jízdách moc. Kdyby tam občas byly i jízdy 100+km tak možná. Já mám na autě najeto 300tis a zohlednuju to, že jezdím krátký jízdy okolo 15-25km. Dost i do 7-8km. Už to zkracuje interval výměny oleje o 25%. Dalších 30% dolů dávám, že mám najeto už 300tis. Každých 100tis km na autě je asi 10% kratší interval. Takže já zkratím interval o 55% na 15000km. Takže max 7 tis km. Ted dělám očistu tak to ještě krátím. :D
Návštěvník

Re: Olej pro Octavia 1.4 TSI

Příspěvek od Návštěvník »

Při zmíněném režimu "se posílala" před cca 15 lety služební oktávka 2,0 MPI s proměnlivým intervalem do servisu na výměnu oleje co 8000 - 8500 km.
e1H

Re: Olej pro Octavia 1.4 TSI

Příspěvek od e1H »

Mne pri tej Fabii vychádza podľa veku vozidla (5 rokov) ročný nájazd na 13400 km a denný priemer na nejakých 37 km. Tak, buď sa zmenil prevádzkový režim a od teraz sa s tým autom bude jazdiť tak ako bolo uvedené, a v tom prípade to je iba nejakých 2000 km ročne (netreba riešiť počet km), alebo sme dostali neúplne informácie a spôsobe prevádzky.
Cjoctavian

Re: Olej pro Octavia 1.4 TSI

Příspěvek od Cjoctavian »

S tou Fabiou sa 2,5 roka jazdilo cca. 65 km denne (v tomto rezime najazdila 60 000 km). Teraz je to uz len "nakupna taska" (4 km do prace, nakupy). Vychadza mi to 6-7000 km rocne.
e1H

Re: Olej pro Octavia 1.4 TSI

Příspěvek od e1H »

V tom prípade výmena oleja raz za rok bude v poriadku.
Odpovědět