olej pro JEEP

Fórum o automobilových mazivech

Moderátor: Colommbo

JirkaS

olej pro JEEP

Příspěvek od JirkaS »

Dobrý den,
můžete mi prosím poradit, jaký zvolit vhodný motorový olej pro můj JEEP ? Je to cherokee KJ Liberty, 2,5 CRD z roku 2002. Má najeto 170 000 km. Jezdím převážně krátké trasy do 20 km. Pouze 2x do roka jedu někam do tepla k moři, ale to táhnu loď - 1,5 tuny, takže to někdy dost ohřeju. Hlavně pokud jedu přes hory. Doposud jsem používal SELENIA 5w-40, nebo FUCHS syn 5w-40.
Předem děkuji za odpověď.
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27485
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: olej pro JEEP

Příspěvek od Pitris »

Jsou v podstatě 2 možnosti: Buď to za:
1) před jízdou k moři dát olej 5w40 - bude nový a za tepla dostatečně viskózní "i na tu loď", nebo
2) použít olej 5w50, který zajistí dostatečnou ochranu motoru za studena i za tepla s tou lodí....
Pokud jde o značky, jak ta Selenia, tak i Fuchs se použít dají, event. v SAE 5w50 třeba Mobil1 nebo Millers oils. A snažil bych se dodržet API CF a výměnu tak po 10-ti tkm. Pak by měl být motor :wink:
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
JirkaS

Re: olej pro JEEP

Příspěvek od JirkaS »

Díky moc za Vaši rychlou odpověď. Napadla mě ještě varianta trochu hustšího oleje např. 10w-40. Naposledy když jsem vyjel na jeden průsmyk, tak mi na volnoběch problikávalo mazání. Co vy na to ?
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27485
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: olej pro JEEP

Příspěvek od Pitris »

10w40 je "hustší" JEN ZA STUDENA :!: A při kratších jízdách bych ponechal za studena "řidší" 5w.
Při provozní teplotě motoru (a o to tady jde), jsou oleje 5w40 a 10w40 (a i 0w40 a třeba 15w40) téměř STEJNĚ viskózní (husté / řídké - jak je libo). Když chci "hustější" olej za tepla - silnější a pevnější olejový film na kluzných plochách - páč olej bude víc teplotně a výkonově zatížen, musím "zvednout letní" číslo oleje. Ze 40 na 50. Jinak jak jsem uvedl, když se dá olej 5w40 těsně před cestou na jih, dá se, protože zkraje intervalu je dostatečně viskózní (hustý) i na to vyšší zatížení,
ale postupem ujetých kilometrů (tak od 6-ti až 9-ti tkm / podle motoru) se jeho viskozita za tepla snižuje a blíží se "třicítkám". Když se dá xw50, jeho viskozita za tepla a při zatížení zůstane na hodnotě přesahující "40" po celou dobu správně užitého výměnného intervalu. Proto 2 možnosti....
Olej 10w40 je dobrý na málo studených startů a běžné ježdění (bez zátěže a ne krátké popojížďky).
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
JirkaS

Re: olej pro JEEP

Příspěvek od JirkaS »

Tak tohle je opravdu vyčerpávající odpověď. Moc děkuji. Objednám 5w-50.
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27485
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: olej pro JEEP

Příspěvek od Pitris »

Jen ještě doplnění - s olejem 5w50 se oproti oleji 5w40 může trošku zvednout spotřeba paliva,
ale na druhou stranu zase zřejmě mírně klesne spotřeba oleje a motor se může trochu ztišit....
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Návštěvník

Re: olej pro JEEP

Příspěvek od Návštěvník »

Pitris píše:...... Když chci "hustější" olej za tepla - silnější a pevnější olejový film na kluzných plochách.......
Cituji z Komentáře odborníků, článek HTHS viskozita: "Čím je HTHS viskozita vyšší, tím olej tvoří silnější (tlustší, ne však ve smyslu pevnější) mazací film ...." http://www.oleje.cz/clanek/Vlastnosti-m ... ezne-oleje :roll:
Autoxxxrady

Re: olej pro JEEP

Příspěvek od Autoxxxrady »

Pevnost ovlivňuje kvalita základového oleje + aditiva. Viskozita ne
Ale většinou bude s vyšší HTHS i pevnější. Takže není problém to takhle podávat. Nemá cenu si to dělat zbytečně složitý. Každý to za týden stejně zapomene.
Vyšší HTHS = pevnější mazací film = není to nic proti ničemu
Tomas-SA

Re: olej pro JEEP

Příspěvek od Tomas-SA »

Preco 5W-50 preboha ? Ked odporucany olej vyrobcom je 5W-30 az 10W-30 (vacsina ludi do najteplejsich chvil dava maximalne xyW-40, aj to mozno len preto, ze je dostupnejsi).
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27485
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: olej pro JEEP

Příspěvek od Pitris »

1) Byla doporučena i 5w40
2) 2x do roka jede někam do tepla k moři, ale to táhne loď - 1,5 tuny, takže to někdy dost ohřeje
3) Má to najeto 170 000 km - převážně na krátkých trasách, takže tam už nějaké opotřebení bude
Tomas-SA píše:....Ked odporucany olej vyrobcom je 5W-30 az 10W-30....
Možná v Americe, kde se olej mění pomalu při každým druhým tankování....
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Návštěvník

Re: olej pro JEEP

Příspěvek od Návštěvník »

... a kde ani jiné oleje běžně nevedou. :idea:
Tomas-SA

Re: olej pro JEEP

Příspěvek od Tomas-SA »

Pitris píše:1) Byla doporučena i 5w40
2) 2x do roka jede někam do tepla k moři, ale to táhne loď - 1,5 tuny, takže to někdy dost ohřeje
3) Má to najeto 170 000 km - převážně na krátkých trasách, takže tam už nějaké opotřebení bude
Ano. A podla mna presne pre toto mu tam akurat sedi ta 5W40-ka. Ja na nu jazdim tiez. A chalan, ktory robi Jeep servis a je asi najvacsi macher na tuto znacku na SK mi povedal presne to, co si napisal vyssie. - Motor ma nabehane 170.000 [ked som ho kupil, momentalne 191k], jazdi prevazne tazky teren, zvyknem tahat prives a mam tam o dost vacsie gumy ako normal - a prave pre toto tam mozem dat s cistym svedomim AJ 5W40 [namiesto 5W30, ktora sa aj tazsie zhana]. Zaroven mam aj v diferakoch namiesto 75W90 oleja 75W140 syntetiku [uvadza a odporuca to aj vyrobca].
Zaroven mam dorobeny pridavny chladic oleja automatu [doporucuje vyrobca pre tahanie privesu] a aktualne sa ide dorabat pridavny chladic motoroveho oleja, lebo v teplotach nad 35 stupnov mi to celkom slusne kuri. Ale 5W50 do Jeepu, no neviem bratm...

Edit: myslis, ze vyrobca auta neratal s tym, ze niektori ludia proste budu tahat prives alebo inac namahat auto ? preto udava vzdy viac druhov oleja podla teploty. ale preco byt za kazdu cenu mudrejsi, ako inzinier z chrysleru a davat tam to, co nieje vopred dane ? tie auta su uz na zataz od vyroby stavane. terenak nie je na vozenie do kauflandu a naspat.
Tomas-SA

Re: olej pro JEEP

Příspěvek od Tomas-SA »

Ako hadat sa nechcem, beriem a respektujem tvoj nazor.
Ale ja osobne by som tam hentaky olej nedal urcite - MAX 5W40. Ja osobne pouzivam Valvoline maxlife, ktory je "teoreticky" pre motory s viac kilometrami.
Návštěvník

Re: olej pro JEEP

Příspěvek od Návštěvník »

Proč "teoreticky"?
Tomas-SA

Re: olej pro JEEP

Příspěvek od Tomas-SA »

Pretoze je to na krabici napisane, ale este nikto mi nepotvrdil, ze to nie je LEN marketingovy tah. :)
Odpovědět