Olej pre Honda Jazz 1.2 iDSI

Fórum o automobilových mazivech

Moderátor: Colommbo

pocket

Olej pre Honda Jazz 1.2 iDSI

Příspěvek od pocket »

Zdravim som tu novy a uz niekolko hodin tu studujem rozne temy a uz mam v tom trosku zmetok. Potreboval by som poradit s vyberom oleja pre hondu jazz 1,2 iDSI. Predchadzajuci majitel bol asi barbar a lial tam Magnatec 10W40 a po prestudovani mazacich planov by tam malo ist nieco v rozmedzi 0W30 az 5W30. Podla prirucky som vycital len specifikaciu API SJ alebo SL ale uz nic o ACEA takze neviem co bude lepsie A1,A3 alebo A5. Nasiel som oleje ktore splnaju napr. "len" ASPI SJ napr. SHELL Helix HX7 AF alebo Ultra a neviem ci je lepsie ostat pri tom SJ alebo ist uz do SL popripade vyzsie . Auto bude vyuzivane tak 30% mesto a 70% mimo mesta pri obcastnom vytoceni motora kedze je to vysokootackovy japonec :)
kaskader

Re: Olej pre Honda Jazz 1.2 iDSI

Příspěvek od kaskader »

Znie to neuveritelne, ale ten magnatec bol v poriadku (kristova noha, toto sa mi az tazko pise). Japonci hraju na api, cize SL a viskozita 10W-40 je cajk. Viskozitnu triedu volime podla klimatickeho pasma, este prichadza do uvahy 5W-40. Tie odporucane xW-30 pust z hlavy.

P.S. predpokladam, ze hovorime o benzinovom voze
Uživatelský avatar
Jezevcik
Příspěvky: 3360
Registrován: sob lis 26, 2005 16:55
Bydliště: Praha 11

Re: Olej pre Honda Jazz 1.2 iDSI

Příspěvek od Jezevcik »

kaskader píše:....predpokladam, ze hovorime o benzinovom voze
Toto je první generace, u které byl k mání ještě 1,4 i - DSI. Druhá generace měla rovněž 1,2 a 1,4, ale už se systémem i - VTEC - všechno dohromady benzíňáky.

Nevím, zdali je v pořádku Magnatec, ale pokud výrobce doporučuje SJ/SL, tak bych se tím i řídil a moc to neprožíval. Norma SL nahrazuje starší SJ. Těchto olejů je na trhu nepřeberné množství, takže je za rozumné peníze spolehlivě z čeho vybírat.
Toyota Verso 1.8 Valvematic, r. v. 2011
Léto: Shell Helix HX6 10W-40
Zima: Shell Helix Ultra 5W-40
Toyota Corolla Liftback E 11, 1.4 16 V, r. v. 97
Shell Helix HX6 10W-40
kaskader

Re: Olej pre Honda Jazz 1.2 iDSI

Příspěvek od kaskader »

z pohladu predpisu vyrobcu motora to v poriadku je. ostatne je podle vkusu kazdeho soudruha
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27485
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Olej pre Honda Jazz 1.2 iDSI

Příspěvek od Pitris »

Já bych zvolil SAE 5w40 (čímž pádem ACEA A3) a API SL, SM, SN (API SJ je minimum - výš se jít dá).
A při těch jízdních podmínkách bych měnil (olej i filtr renomované značky) tak po max. 12-ti tkm....
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
pocket

Re: Olej pre Honda Jazz 1.2 iDSI

Příspěvek od pocket »

Vdaka za vase reakcie. V rodine sme mali uz 5tich japoncov a pokial si dobre pamatam tak nikde sme neliali nieco ako10w40 ale vzdy 5w30-40 a nikdy s motorami neboli problemi . Mne islo len o to ci je vyhodnejsie sa drzat tym co odporuca vyrobca API SJ/SL alebo ist este o nieco vyzsie lebo ako citam tak tie novsie specifikacie su hlavne o ekologii tak asi bude najrozumnejsie ostat pri tom SJ/SL. Este co sa tyka ACEA tak tam som si tiez neni moc isty koli tomu HTHS v ktorej skupine olejov mam hladat A1,A3,A5 , alebo to v podstate nemusim nejako extra riesit ? Neviem posudit ktora hodnota HTHS je ta prava pre tento motor kedze je to dost lenoch a pokial sa nevytoci do otacok tak predbiehat s nim je dost zlozite ale nastastie tie vyzsie otacky mu zatial nerobia ziadny problem, len mi ide o ten pocit bezpecia pri zosliapnuti plynu na podlahu aby som mu nejako neuskodil.
Uživatelský avatar
Colommbo
Příspěvky: 9935
Registrován: pon led 23, 2012 20:46
Bydliště: kutnohorsko-kolínské pohraničí

Re: Olej pre Honda Jazz 1.2 iDSI

Příspěvek od Colommbo »

pocket píše: ...Este co sa tyka ACEA tak tam som si tiez neni moc isty koli tomu HTHS v ktorej skupine olejov mam hladat A1,A3,A5 , alebo to v podstate nemusim nejako extra riesit ?...
Drž se olejů A3... :)
W124 E320 Coupé R6 162kW 1994, 5Q man. Getrag "psí noha",
Shell HU 5W40,
přev. Ravenol ATF Fluid, dif. Castrol Axle Z Limited Slip 90
Uživatelský avatar
jerome
Příspěvky: 5788
Registrován: ned bře 13, 2011 12:37

Re: Olej pre Honda Jazz 1.2 iDSI

Příspěvek od jerome »

pocket píše:Vdaka za vase reakcie. V rodine sme mali uz 5tich japoncov a pokial si dobre pamatam tak nikde sme neliali nieco ako10w40
Ja som vzdy lieval do japoncov nieco ako 10W40 a tiez som nikdy s motormi problemy nemal. :idea: :!: :wink:
Ako pise vyssie kaskader "viskoznu triedu volime podla klimatickeho pasma" Moja 10W40 staci aj n nasu zimu aj na nse leto. Splnas toto s tvojou 5W30 :?: :idea:
Honda Civic 1.4iS 66kw => ELF Evolution 700 STI 10W40
Honda Civic 1.6 i-Dtec 88kw => Motul 8100 ECO-clean 0W30
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27485
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Olej pre Honda Jazz 1.2 iDSI

Příspěvek od Pitris »

pocket píše:....Este co sa tyka ACEA tak tam som si tiez neni moc isty koli tomu HTHS v ktorej skupine olejov mam hladat A1,A3,A5 , alebo to v podstate nemusim nejako extra riesit....
V podstatě to řešit nemusíš, protože japončíci jedou podle podle API, a ACEA je vedlejší....
ale z hlediska kvality mazání je vhodnější A3 (normální HTHS viskozita). A1 a A5 je zaměřeno na úsporu několika mililitrů paliva a tím pádem i na nižší emise. A A5 jsou ještě navíc "LL" oleje....
A pro naše klimatické pásmo vyhoví několik SAE. Ty nejpoužívanější jsou 10w40, 5w40 a 5w30....
všechny 3 to "u nás" umažou, jen 10w40 je spíš pro "malou zimu" a 5w30 zas pro né moc velký teplo.
SAE 5w40 je vhodný a dobrý "kompromis"....
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
miki

Re: Olej pre Honda Jazz 1.2 iDSI

Příspěvek od miki »

ono nieje japonec ako japonec... ak s Jazzom a ešte k tomu nie vtec jazdí žena do práce a s deťmi do škôlky-školy tak kľudne viskozitu 5W30 acea A1 Ak s Primerou 2.0 alebo Civicom 1.8 či Accordom 3.0 jazdí muž a sem tam tomu protáhne brka tak asi iná viskozita by bola to pravé.... a keď k tomu pridáme miesto parkovania, garáž-negaráž, počet studených štartov máme puzzle vyskladané...
miki

Re: Olej pre Honda Jazz 1.2 iDSI

Příspěvek od miki »

a ešte by ma zaujímalo aké drahé sú tam tie sviečky a ako často sa menia?
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27485
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Olej pre Honda Jazz 1.2 iDSI

Příspěvek od Pitris »

Já v Civicovi používal "obyčejné" NGK s výměnou po 25-ti tkm za asi 150,- Kč za kus,
teď v Accordu mám o stovku za kus dražší Denso Iridium a chci je tam nechat tak 35 - 40 tisíc....
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
miki

Re: Olej pre Honda Jazz 1.2 iDSI

Příspěvek od miki »

joj ale myslím že tam je tá špecialitka - 2 sviečky na valec... tak asi nebudú obyč...
pocket

Re: Olej pre Honda Jazz 1.2 iDSI

Příspěvek od pocket »

Ak ide o to letne cislo oleja tak myslim ze 5w30 v tak malom motore musi vydrzat bez nejakeho prehrievania kedze sa na nom jazdia vacsinou trate min 50km v normalnych rychlostiach a navyse som davnejsie cital nejaky clanok kde podrobili testom oleje po roznom pocte km a zistilo sa napr. ze 5w30 sa uz po pomerne kratkom case meni na nieco ako 5w40 (ak ten clanok najdem hodim sem odkaz). Mna skor zaraza ze v podstate kazdy mazaci plan ukazuje ako vhodny olej 0w30 :?:

Ak ide o sviecky tak sa odporucaju v nasich podmienkach menit po 40tkm v pocte 8 kusov :shock: a najvhodnejsie su NGK BKR6E alebo DENSO K20PR, menil som si to sam tie zadne su sice trosku komplikovanejsie ale vhodnym naradim to v pohode ide, ak ide o cenu tak ta bola naozaj velmi priatelna nakolko mam moznost brat tieto veci priamo od distributorov . A uz ked sme pri udrzbe tak vela ludi opomina dat vymedzit ventilovu volu tiez kazdych 40tkm inak je to bezudrzbovy motor.
miki

Re: Olej pre Honda Jazz 1.2 iDSI

Příspěvek od miki »

mazacie plány nie sú dogma lebo ak je reč o viskozite tak sú modely kde rôzny výrobcovia oleja doporučujú rôzne viskozity... podstatný je manuál od auta, japonci si napíšu svoje API ACEA a k tomu nejakú svoju viskozitu ktorú ale netreba brať ako jedinú možnú...
Ináč Jazz je zrejme jedno zo špičkových malých áut, škoda tej ceny asi... ale bral by som....
Odpovědět