Olej pre Honda Jazz 1.2 iDSI

Fórum o automobilových mazivech

Moderátor: Colommbo

Uživatelský avatar
Colommbo
Příspěvky: 9927
Registrován: pon led 23, 2012 20:46
Bydliště: kutnohorsko-kolínské pohraničí

Re: Olej pre Honda Jazz 1.2 iDSI

Příspěvek od Colommbo »

pocket píše:1. Ak ide o to letne cislo oleja tak myslim ze 5w30 v tak malom motore musi vydrzat bez nejakeho prehrievania kedze sa na nom jazdia vacsinou trate min 50km v normalnych rychostiach ...
2. a zistilo sa napr. ze 5w30 sa uz po pomerne kratkom case meni na nieco ako 5w40 ...
3. Mna skor zaraza ze v podstate kazdy mazaci plan ukazuje ako vhodny olej 0w30 :?:...
1. právě proto ti doporučujeme 5W40 ACEA A3...
2. z 5W30 se 5W40 NIKDY nestane, právě naopak...
3. pouhopouhá ekologie...
W124 E320 Coupé R6 162kW 1994, 5Q man. Getrag "psí noha",
Shell HU 5W40,
přev. Ravenol ATF Fluid, dif. Castrol Axle Z Limited Slip 90
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27480
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Olej pre Honda Jazz 1.2 iDSI

Příspěvek od Pitris »

pocket píše:Ak ide o to letne cislo oleja tak myslim ze 5w30 v tak malom motore musi vydrzat bez nejakeho prehrievania kedze sa na nom jazdia vacsinou trate min 50km v normalnych rychlostiach a navyse som davnejsie cital nejaky clanok kde podrobili testom oleje po roznom pocte km a zistilo sa napr. ze 5w30 sa uz po pomerne kratkom case meni na nieco ako 5w40 (ak ten clanok najdem hodim sem odkaz). Mna skor zaraza ze v podstate kazdy mazaci plan ukazuje ako vhodny olej 0w30....
Nejde o to, jak malý nebo velký motor je, podstatné je jak funguje olejové hospodářství. Je mi trochu "proti srsti" porovnávat tento hondí 1.2 iDSI s koncernovou 1.2 HTP, ale v tomto případě - jelikož jde o kubaturou stejný motor - si to dovolím. A to v tom smyslu, že pokud se s "haťapkou" nejezdí vyloženě jen "okolo komína", tak tam olej 5w30 nemá co dělat, protože se přehřívá a je mu celkem jedno, jestli se jezdí rychle nebo pomalu, a 10w40 je tam nevhodná pro mrazivé starty zase z důvodu špatně řešeného napínáku rozvodů - byť jsou oba výrobcem motoru povolené....
Vždy je potřeba SAE přizpůsobit jízdním a klimatickým podmínkám a konkrétnímu motoru:
jak jsem napsal, zde v 1.2 iDSI se dá 10w40, 5w40 a 5w30.... všechny 3 to "u nás" umažou, jen 10w40 je spíš pro "malou zimu" a 5w30 zas pro né moc velký teplo, protože na časté mrazivé starty je 10w dost vysoká (olej je po startu "hustý"), a "letní 30" je pro venkovní teploty max. +35°C. Proto ta 5w40 jako vhodný a dobrý "kompromis".... A většina mazacích plánů doporučuje 0w30 možná proto, že jsou to oleje, se kterými bude nižší spotřeba paliva a potažmo nižší emise -> a jsme zase u ekologie, která má dnes přednost před mazáním motoru v pravém smyslu slova -> před kvalitním mazáním....
Ale je fakt, že viskozita oleje se počtem ujetých kilometrů mění - není to ale zas až tak dramatické, a není to ani v poměrně krátkém čase. Zhruba po 8 - 10 ti tkm se ty "letní" viskozity k sobě přiblíží (30 trochu zhoustne, 40 zřídne), ale je to až ke konci intervalu. On povolit jen jeden olej ale nelze.
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
pocket

Re: Olej pre Honda Jazz 1.2 iDSI

Příspěvek od pocket »

Tak trosku som sa tu pohrabal v clankoch a podarilo sa mi to najst prave tu na tejto stranke http://www.oleje.cz/clanek/Vlastnosti-m ... -Viskozita ... na tom grafe je to pekne vidno ako sa to meni samozrejme je mi jasne ze u kazdeho motora to nebude rovnake . Najviac ma ale zaskocila tato veta citujem : "Největší změny nastaly během prvních 100 km po naplnění oleje do motoru, kdy viskozita klesla o 10 až 15 %" . Velmi zaujimave je prave porovnanie tej 5w40 vs 5w30 .
miki

Re: Olej pre Honda Jazz 1.2 iDSI

Příspěvek od miki »

Niekedy výrobca v dobrej viere a možno aj po testovaní? doporučí olej ktorý sa nakoniec ukáže pre daný motor a použitie ako nevhodný. Viď tá HTP ale čítal som aj o Nissane 350Z kde sa nissan na prvý krát do vhodnej viskozity údajne netrafil. Čo mi je beztak podivné kedže tieto Z vyrába desaťročia a viacmenej rovnaký ale zrejme upgade-ovaný motor?
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27480
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Olej pre Honda Jazz 1.2 iDSI

Příspěvek od Pitris »

Kluci, od "džezíka" to odjelo :P pokračování je zde: http://www.oleje.cz/forum/olej-ll-podle-pp-t5613.html
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
miki

Re: Olej pre Honda Jazz 1.2 iDSI

Příspěvek od miki »

K Honde Jazz - perfektné autíčko, špička v triede, cena zodpovedá kvalite?, predajnosť nízka-škoda, bolo by viac jazdeniek :D
hondicek

Re: Olej pre Honda Jazz 1.2 iDSI

Příspěvek od hondicek »

neviem kolko mas nabehane na jazziku, ja mam 2005ku 1.2idsi od kamosa, prvy majitel, nabehane 370tis.km,poslednych som nabehal ja, resp. priatelka. Kamos chodil cely cas do autorizaku, liali tam castrol a shell, menil po 20tis.km, obcas aj neskor, auto jazdilo denne dialnice. On bol troska "lajdak" a pod kapotu nikdy nepozrel, takze sa mu aj stalo ze obcas jazdil bez oleja :) takze motor mam v prdeli, zerie asi liter na 1000 a dost klepe, mam pripraveny uz druhy, ale tento zatial jazdi a jazdi. Inak je auticko ako nove, nic nebucha, ma absolutne zachovaly interier, dokonca povodny vyfuk, tlmice atd. Chcem tym povedat, ze olej moc riesit nemusis, podstatne je ho menit kazdych 10tkm a obcas skontrolovat a jazzik vydrzi viac nez od neho cakas ;)
btw, okrem neho mam CRV2 s K20 motorom a 340tis.km a ten neberie ani deci oleja a to sa predch. majitelka o neho tiez extra nestarala, a accord 3.0V6 s 320tis. km a ten berie tak 0,5/10.000. do vsetkych motorov davam 10w40, co sa mi prave zadari lacno kupit, menit po 10tis a no problem. mal som cca 10 hond a vzdy som daval len 10w40, na tych novsich obcas v zime 5w40, alebo 5w30 ale ACEA A3!
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27480
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Olej pre Honda Jazz 1.2 iDSI

Příspěvek od Pitris »

Drnkáme na stejnou strunu :P Honda nepotřebuje extraolej ale včasnou výměnu a A3. Pak je dobře :wink:
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Odpovědět