Olej Opel Astra J, 1.4, 103 kW, LPG

Fórum o automobilových mazivech

Moderátor: Colommbo

meiki

Olej Opel Astra J, 1.4, 103 kW, LPG

Příspěvek od meiki »

Ahoj,
vlastím Opel Astra J (2013), 1.4, 103 kW, LPG a výrobce doporučuje servisní prohlídku (samozřejmě s výměnou oleje) na 30tkm nebo rok, podle toho co nastane dříve, u mě jsou to km. Už mám pomalu najeto 15tkm, což se mi zdá jako rozumná doba na první výměnu oleje. Asi jsem ze staré školy, těm 30tkm moc nevěřím a mezi servisními prohlídkami si to budu dělat sám, jak jsem byl do teď zvyklý. Nebo tento 30tkm interval už moderní oleje a nový motor v pohodě zvládnou a já jsem akorát srab?

Manuál mluví jasně. Kvalita motorového oleje: Dexos 2. Stupeň viskozity oleje: SAE 5W-30 nebo SAE 5W-40. Nic víc, nic míň.
Když jsem pohledal na netu oleje specifikace Dexos 2, moc jsem jich nenašel. Na místním eshopu je to např. Texaco http://www.oleje.cz/p/texaco-havoline-u ... 0-1-l--376 nebo jinde GM DEXOS 2 5W-30 http://www.oleje-pema.cz/motorovy-olej- ... 70814.html Hledal jsem blbě nebo toho je tak málo? Záleželo by potom v této fázi ještě na značce nebo už se mám rozhodnout podle obalu a ceny?

A poslední část, ve které trochu tápu se týká viskozity. Mám zvolit 5W-30 nebo 5W-40. Denně jezdím do práce 2x50km. Většinou dálnice a zbytek ve městě. Pokud budu věřit obecně známému faktu/mýtu, že LPG spaluje při vyšších teplotách, asi bych spíše měl zvolit 40. Nebo je to fuk? Jaký na to máte názor Vy?

Díky moc za rady :-)
e1H

Re: Olej Opel Astra J, 1.4, 103 kW, LPG

Příspěvek od e1H »

Příspěvek byl smazán.
Naposledy upravil(a) e1H dne ned bře 26, 2017 19:48, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
jerome
Příspěvky: 5779
Registrován: ned bře 13, 2011 12:37

Re: Olej Opel Astra J, 1.4, 103 kW, LPG

Příspěvek od jerome »

Ano najrozumnejsie je dat vymenit olej do servisu ked sa jedna o nove auto. Ale zas ked si to zvladnes vymenit ty myslim ze tazko by servis dokazoval ze si si sam menil olej a hlavne budes si isty co tam mas naliate. To Texaco je :wink: :mrgreen:
Honda Civic 1.4iS 66kw => ELF Evolution 700 STI 10W40
Honda Civic 1.6 i-Dtec 88kw => Motul 8100 ECO-clean 0W30
Návštěvník

Re: Olej Opel Astra J, 1.4, 103 kW, LPG

Příspěvek od Návštěvník »

Aj Valvoline SynPower MST C3 5w-40 a 5w-30 splna Dexos 2. Je to sice low saps, ale C3-10, takze to nevadi.
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27404
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Olej Opel Astra J, 1.4, 103 kW, LPG

Příspěvek od Pitris »

Tady bych souhlasil s e1H :wink: Kvůli LPG a trasám 2x50km většinou po dálnici raději 5w40 a po max. 15-ti tkm i s filtrem vyměnit
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
meiki

Re: Olej Opel Astra J, 1.4, 103 kW, LPG

Příspěvek od meiki »

e1H, díky za link, něco podobného jsem hledal. Celý život jsem dodržoval vždy +- 15tkm na výměnu oleje samozřejmě i s filtrem, takže i s moderními auty se toho moc nezměnilo a jsou to jen reklamní tahy k nalákání zákazníka. Nejsem žádný greenhorn a výměna oleje se u aut provádí pořád stejně, takže nic kvůli čemu bych musel jezdit do servisu. Stačí, že mě tam uvidí každých 30/60/90 tkm, pro zachování záruky to podle papírů stačí :-) Ale ještě jsem trochu nahlodán a popřemýšlím o tom, přeci jenom auto s pěknou serviskou se lépe prodává. A když si přivezu vlastní materiál, tak ta výměna bude za pár korun.

Když se vrátím k původnímu problému, jakou značku oleje zvolit, tak pro pročtení fóra tu nejvíce padají značky Mobil, Motul, Total... A samozřejmě narážky na Castrol, to ještě musím objevit proč tomu tak je :-)
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27404
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Olej Opel Astra J, 1.4, 103 kW, LPG

Příspěvek od Pitris »

Protože Mobil, Motul, Total (ale taky třeba Elf, Liqui Moly, Millers oils, Motorex, Q8, Panolin, Repsol, Sunoco, Texaco, Valvoline, Yacco) jsou kvalitní oleje, a Castrol - byť nepovedeným byl Magnatec, a EDGE je už O.K - nabídne v motorových olejích "jen" standardní kvalitu za ne zrovna levný peníz....
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
meiki

Re: Olej Opel Astra J, 1.4, 103 kW, LPG

Příspěvek od meiki »

Tak a ted jsem vedle podle ceho si pak mam vybrat. Dobrych vyrobcu je dost, oleje asi stejne protoze splnuji normu. Cena nebo obal? :-)
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27404
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Olej Opel Astra J, 1.4, 103 kW, LPG

Příspěvek od Pitris »

Při výběru oleje je NEJDŮLEŽITĚJŠÍ dodržet předepsané výkonnostní / firemní normy :!:
Dále se vybírá SAE podle jízdních podmínek, a až potom se řeší značka a cena oleje....
Pokud ale použiješ renomovanou značku, riziko nalití nekvalitního oleje je minimální :shock:
Co se týče té SAE, norma Dexos 2 její výběr limituje na oleje 0w/5w30/40. Nižší číslo před "w" je vhodnější pro časté studené/mrazivé starty, vyšší číslo za "w" umožňuje vyšší teplotní zátěž oleje.
Ale řekl bych že DEXOS2 je nutný tak pro ten interval do 30tkm - brrr :( Benzinové verzi bez DPF a na interval výměny do 15-ti tkm / 1rok plně vyhoví i olej GM LL-A-025, kde je i nabídka olejů širší....
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
alba maiden

Re: Olej Opel Astra J, 1.4, 103 kW, LPG

Příspěvek od alba maiden »

Ahoj, jsem tu nový, vím, že je to mimo téma, ale přeci.Mám v chevroletu orlando stejný motor, jako vy.Benzínovou 1,4 103 kw.Zaráží mě jedna skutečnost.Jakmile se ohřeje motor na provozní teplotu, tak se spustí ventilátor chladiče.A to dokonce před otevřením termostatu.Prý je to tak v pořádku.Zjistil jsem, že mám stále studený chladič.I po ujetí 200 km.Prý to takhle má i octavia 1,2 tsi.Děje se Vám to taky? Předem děkuji za odpověď.
e1H

Re: Olej Opel Astra J, 1.4, 103 kW, LPG

Příspěvek od e1H »

Příspěvek byl smazán.

Pokud chcete rozumně diskutovat o autech a motorech koncernu VW, neztrácejte tady čas, a navštivte příslušné diskusní fórum dané značky.

SKODAHOME.cz, VWCLUB CZECH REPUBLIC, VWCLUB SLOVAKIA, ŠKODA-FORUM, Seat-Club Czech Rep., SEAT Club Slovakia, Audi Club International Slovensko, audiklub.cz
Naposledy upravil(a) e1H dne pon bře 27, 2017 1:33, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27404
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Olej Opel Astra J, 1.4, 103 kW, LPG

Příspěvek od Pitris »

alba maiden píše:Jakmile se ohřeje motor na provozní teplotu, tak se spustí ventilátor chladiče.A to dokonce před otevřením termostatu.Prý je to tak v pořádku.Zjistil jsem, že mám stále studený chladič.I po ujetí 200 km.Prý to takhle má i octavia 1,2 tsi.Děje se Vám to taky? Předem děkuji za odpověď.
Bylo by to lepší aspoň v "Ostatní-m", ale když už, tak už. A v pořádku to podle mě určitě nebude :(
ale je dost divný že i když je chladič studenej, tak se spustí ventilátor. Zřejmě bude problém v tom termostatu že neotevře, a čidlo na sepnutí ventilátoru "sebere" údaj o teplotě právě na tom okruhu v motoru kde se to už přehřívá, ale teď v zimě se to ještě dokáže uchladit. Já bych vinil termostat....
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
franus

Re: Olej Opel Astra J, 1.4, 103 kW, LPG

Příspěvek od franus »

Muzete mi doporucit nahradu za olej GM Dexos2 5W-30? Pripadne co si myslite o kvalite GM oleju?
Ceka me vymena oleje a asi bych radeji sel do nejake 5W-40 od nejakeho rozsirenejsiho vyrobce. Nekde jsem zahledl, ze GM oleje nejsou pry nic moc, ale mozna to byl jen takovy sotek. Dalsi duvod je ten, vetsina e-shopu GM dexos nema v nabidce a rad bych neco, co sezenu temer kdekoliv...
Uživatelský avatar
Colommbo
Příspěvky: 9850
Registrován: pon led 23, 2012 20:46
Bydliště: kutnohorsko-kolínské pohraničí

Re: Olej Opel Astra J, 1.4, 103 kW, LPG

Příspěvek od Colommbo »

Náhradou za tebou zmiňovaný bude vpodstatě jakýkoli olej se stejnou specifikací a stejnými či velmi blízkými hodnotami... :) Co mám povědomost, tož v motorech automobilky s bleskem ve znaku, co podobá se zázraku, uživatelé spíš používají "konvenční" oleje, ale právě hlavně z důvodu jejich dostupnosti, ne pro špatnou kvalitu olejů GM. Důležitější však je, což také ve tvém dotazu postrádám, do jakého motoru olej chceš, kolik má cca najeto a jaký je přibližný provozní (cestovní) režim... :?
W124 E320 Coupé R6 162kW 1994, 5Q man. Getrag "psí noha",
Shell HU 5W40,
přev. Ravenol ATF Fluid, dif. Castrol Axle Z Limited Slip 90
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27404
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Olej Opel Astra J, 1.4, 103 kW, LPG

Příspěvek od Pitris »

Když je předpis DEXOS 2, dá se v SAE 5w40 použít třeba Yacco nebo Millers XF nebo Millers EE, Motul 8100X-CLEAN nebo Castrol EDGE, ale Colommbem zmíněné upřesnění by ale bylo vhodné doplnit třeba kvůli intervalu výměn....
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Odpovědět