olej do Superb 2, 1.8tsi

Fórum o automobilových mazivech

Moderátor: Colommbo

rad007

olej do Superb 2, 1.8tsi

Příspěvek od rad007 »

Poradte olej do Superb 2, 1.8tsi rok výroby 2008.Mám tam long life 5w30 a chtěl bych přejít na pevný interval.Za rok najedu 15000km.Jezdím denně do práce asi 25km tam a 25km zpět.Z toho je asi půlka po dálnici.
e1H

Re: olej do Supeb 2, 1.8tsi

Příspěvek od e1H »

Toto sa tu riešilo asi tisíc krát.
Vyber olej so schválením VW 502.00, viskozitou 5W-40, alebo 0W-40. Výkonnostnú triedu zvoľ ACEA A3/B4 alebo novšie, podľa možností bez ACEA C3, alebo keď už tam bude, nech ta je novšie ACEA C3-10. A najdôležitejšie je meniť olej včas. 15 tisíc km ber ako hornú hranicu, keď máš svoj motor rád, tak meň každých 10 tisíc km aj s filtrom.

Konkrétne 5W-40-ky ti písať nebudem, tých je moc veľa, od úplne bežných zo supermarketov cez prémiové, až po závodné. Tam sa treba najprv rozhodnúť podľa peňaženky a až potom vyberať.
Z 0W-40-ok je osvedčený Mobil 1 New Life 0W-40, za naozaj dobrú cenu je dostupný Shell Helix Ultra 0W-40, a ďalšou zaujímavou voľbou môže byť ešte Valvoline SynPower 0W-40.
rad007

Re: olej do Supeb 2, 1.8tsi

Příspěvek od rad007 »

Díky za rychlou odpověd.
Když se mi trochu mizí olej,tak by měl být lepší ten 5w/40?
e1H

Re: olej do Supeb 2, 1.8tsi

Příspěvek od e1H »

Čo znamená trochu? Ak budeš meniť každých 10 tisíc, možno vôbec nebudeš musieť dolievať, alebo iba toľko, čo ti ostane po výmene.
rad007

Re: olej do Supeb 2, 1.8tsi

Příspěvek od rad007 »

Trochu je 1l na 10000km.I tak ,který typ 5w40 nebo 0w40?
Uživatelský avatar
kornel
Příspěvky: 1754
Registrován: čtv led 28, 2010 17:55

Re: olej do Supeb 2, 1.8tsi

Příspěvek od kornel »

plne súhlasím s e1H.. :wink:

ja len dodám, že zmena z LL 5w-30 na ne-LL 5w-40 VW502, by mierna spotreba oleja mala určite (zo skúseností u TFSI/TSI) klesnúť a ako píše e1H pri intervale výmeny do 10tkm možno nebude treba dolievať nič a ostane hladina na merke oleja medzi ryskami.. no záleží koľko toho oleja vlastne mizne.

P.S u TSI by som určite menil za akýchkoľvek podmienok a okolností do 10tkm ak majiteľ má záujem o optimálny prístup.. rozhodne to nieje žiadne zbytočné vyhadzovanie prostriedkov.. (ak časté dialnice a málo studených štartov tak neublíži ani 15tkm ako max. horná hranica..)
Priamovstrek je jednak náchylnejší na zanášanie humusom a karbonizáciu a jednak skôr zdegraduje olej z chemického hľadiska nakoľko je aj náchylnejší na kontamináciu oleja kondenzátom a palivom pri kratších trasách a častejších studených štartoch.

EDIT.. za mňa 5W-40 VW502.. 1l na 10000km s LL 5W-30 je nič.. 5w-40 by to malo stiahnuť na absolútne zanedbateľnú úroveň..
rad007

Re: olej do Supeb 2, 1.8tsi

Příspěvek od rad007 »

ok ,díky moc.
e1H

Re: olej do Supeb 2, 1.8tsi

Příspěvek od e1H »

rad007 píše:Trochu je 1l na 10000km.I tak ,který typ 5w40 nebo 0w40?
Najprv daj 0W-40. Tie sú vhodnejšie na časté štarty a krátke jazdy. Ak bude spotreba oleja naďalej moc vysoká, môžeš skúsiť 5W-40, ale pravdepodobne si moc nepolepšíš. Miera spotreby oleja je popri viskozite dosť závislá aj od toho, že ako si konkrétny olej s konkrétnym motorom navzájom sadnú. Sú prípady keď stačí iba výmena oleja za inú značku a spotreba oleja klesne, motor je zrazu tichší, atď. Je to tak trochu mágia. :mrgreen:
Uživatelský avatar
kornel
Příspěvky: 1754
Registrován: čtv led 28, 2010 17:55

Re: olej do Supeb 2, 1.8tsi

Příspěvek od kornel »

s tým 0W-40 sa moc nezhodneme.. píše 25km do práce a 25km nazad.. to sa nedá klasifikovať ako nejaké krátke trasy.. je to už pomerne dosť km na jeden záťah, aby bol olej a motor plne prehriaty aj v mrazoch, nehovoriac o mimo-zimnom období. (zo skúseností napr.. u 2.0TSI je olej na 80-90°C pri 0°C vonku po cca 15km pokojnej jazde na cca 2000-2500ot.),
Ak vyslovene nemá aj často nejaké kratučké trasy, veľmi časté studené štarty a poskakovania po meste, tak nevidím opodstatnenie pre 0W-XY, nič to tomu motoru nepomôže a zvlášť, ak lepšia čerpateľnosť 0w oproti 5w sa prejavuje až pri ozaj výraznejších mrazoch.. napr. pri 0°C budú tie rozdiely absolútne zanedbateľné.
e1H

Re: olej do Supeb 2, 1.8tsi

Příspěvek od e1H »

Veď práve, 15 km kým dosiahne olej prevádzkovú teplotu. To v jeho prípade znamená, že v zime približne 60% času bude jazdiť s olejom ktorý nedosiahol optimálnu prevádzkovú teplotu a nemaže úplne tak, ako by mal. A to je práve o dôvod viac pre 0W.

P.s.: Jazdil som v mojom TSI dokonca na 0W-30, úplne krátke, ale aj dlhé a diaľničné jazdy. Bol som s tým olejom naozaj spokojný, a ak by nestál o polovicu viac ako 0W-40, tak ho dávam do motora do dnes.
Uživatelský avatar
kornel
Příspěvky: 1754
Registrován: čtv led 28, 2010 17:55

Re: olej do Supeb 2, 1.8tsi

Příspěvek od kornel »

mám za to, že tie viskozitné rozdiely 0W vs. 5W sa zmažú pomerne rýchlo, ak ten olej dosiahne v motore čo len 20°C (čo bude hádam do max. 2-3km pri 0°C) tak o nejakom rozdiely v kvalite mazania medzi 0W a 5W je už bezpredmetné hovoriť. Ten rozdiel sa prejavuje jedine pri hodne mrazivom štarte a možno pár stoviek metrov až nejaký ten kilometer počas ohrevu motora.. no určite nie pri samotnom ohreve oleja pomaly až po prevádzkovú teplotu :roll:
Skrátka zachádza sa tu už do značných a vyslovene zbytočných extrémov. Takže ešte raz, ak nemá časté studené štarty a poskakovania vkuse so studeným motorom alebo k tomu ešte aj býva niekde kde je často mrazivo, tak mu je 0W-XY reálne na dve veci.
e1H

Re: olej do Supeb 2, 1.8tsi

Příspěvek od e1H »

Aj keď to nie je prípad rad007, pre niekoho sú aj tie 3 km viac ako priemerná dĺžka jázd. :)
rad007

Re: olej do Supeb 2, 1.8tsi

Příspěvek od rad007 »

Ještě doplním,že parkuji v nevyhřívané garáži.Tak i ta obava z velmi promrzlého auta není asi namístě.Když už se debata dostala tak daleko :D ,poradte zrovna vaše favority na 5w40.
e1H

Re: olej do Supeb 2, 1.8tsi

Příspěvek od e1H »

Skús napísať, že ako jazdíš a koľko si ochotný dať za liter oleja. Ceny sú od nejakých 4 € až cez 20 € za liter.
rad007

Re: olej do Supeb 2, 1.8tsi

Příspěvek od rad007 »

Nejsem žádný divočák,snažím se jezdit podle předpisů.Cena by mohla být taky nějaký střed,když ho budu měnit častěji.Do 250Kč-litr
Odpovědět