Olej do PSA

Fórum o automobilových mazivech

Moderátor: Colommbo

Jakub T.

Olej do PSA

Příspěvek od Jakub T. »

Ahoj kucii, prosim o radu... Koupil jsem do peugeot 407sw 2.2 116kw olej Castrol Magnetic C3 5w40 na doporuceni a ted jsem zjistil, ze PSA doporucuje vyhradne Total. V tech specifikacich se moc nevyznam a o motoru toho taky nikde moc nenajdu. Dekuji
Uživatelský avatar
Pedro
Příspěvky: 7757
Registrován: úte zář 22, 2009 12:10
Bydliště: Praha 6

Re: Olej do PSA

Příspěvek od Pedro »

Klidně nalej,cos koupil. Ale toho co ti poradil tento konkrétní,už neposlouchej. Jsou obdobné oleje,levněší a minimálně na stejné úrovni kvality. Jen by asi nebylo vhodné,kdyby ten olej měl normu SM. SN už celkem ujde. Ale nekomplikuj si život,jako zde jeden stále dokola. Klidně ho tam foukni tak či tak. První výměnu zkrať na polovinu doporučeného intervalu,sleduj spotřebu oleje. Pak ti tady vyberem něco jinýho,pokud bude zájem. A že se doporučuje jen Total,tak zde 100% to má důvod zcela jinde. Nikoliv v použití oleje.
A dobrý výběr agregátu :wink:
S tímto ho měl soused,jako jetého,vychytal mu frantíkovské mušky a dozajista se v něm vozí stále.
Uživatelský avatar
jerome
Příspěvky: 5788
Registrován: ned bře 13, 2011 12:37

Re: Olej do PSA

Příspěvek od jerome »

Francuzi maju radi ked pouzijes francuzky vyrobok ale nemusis sa toho drzat :idea: Ten Magnatec je ok aj ked tu ti ho nikto neodklepne ale kludne ho tam nalej vyjazdi a potom mozes skusit inu znacku trebars aj ten Total :wink:
Honda Civic 1.4iS 66kw => ELF Evolution 700 STI 10W40
Honda Civic 1.6 i-Dtec 88kw => Motul 8100 ECO-clean 0W30
Jakub T.

Re: Olej do PSA

Příspěvek od Jakub T. »

Konecně rozumná odpověď, už jsem myslel že se všichni z toho Totalu pro PSA zbláznili... Děkuji, udělám to jak radíš...
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27486
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Olej do PSA

Příspěvek od Pitris »

Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Uživatelský avatar
Pedro
Příspěvky: 7757
Registrován: úte zář 22, 2009 12:10
Bydliště: Praha 6

Re: Olej do PSA

Příspěvek od Pedro »

Pedro píše:Klidně nalej,cos koupil. Ale toho co ti poradil tento konkrétní,už neposlouchej. Jsou obdobné oleje,levněší a minimálně na stejné úrovni kvality. Jen by asi nebylo vhodné,kdyby ten olej měl normu SM. SN už celkem ujde. Ale nekomplikuj si život,jako zde jeden stále dokola. Klidně ho tam foukni tak či tak. První výměnu zkrať na polovinu doporučeného intervalu,sleduj spotřebu oleje. Pak ti tady vyberem něco jinýho,pokud bude zájem. A že se doporučuje jen Total,tak zde 100% to má důvod zcela jinde. Nikoliv v použití oleje.
A dobrý výběr agregátu :wink:
Jerome ti to napsal i v cizím jazyce.
Uživatelský avatar
jerome
Příspěvky: 5788
Registrován: ned bře 13, 2011 12:37

Re: Olej do PSA

Příspěvek od jerome »

Ze v cizim jazyce... strasne :cry: :roll: ved toť nedavno sme boli este bratia :mrgreen:
Honda Civic 1.4iS 66kw => ELF Evolution 700 STI 10W40
Honda Civic 1.6 i-Dtec 88kw => Motul 8100 ECO-clean 0W30
Uživatelský avatar
lengy60
Příspěvky: 5776
Registrován: ned čer 22, 2014 18:41

Re: Olej do PSA

Příspěvek od lengy60 »

jerome píše:Ze v cizim jazyce... strasne :cry: :roll: ved toť nedavno sme boli este bratia :mrgreen:
A nebýt pár pitomců,tak jsme jimi mohli být klidně do teď. :idea: :wink:
Citroen C1 Feel 1.0 51kW
Nissan Qashqai Czech Line 1.3 103 kW
BranoS

Re: Olej do PSA

Příspěvek od BranoS »

Chlapi, mám Peugeot Partner I, po facelifte, r.v. 2007, benzín 1,4i 55 kw. Predpísaný olej je A3, SL, používam Total Quartz 9000, 5W 40, ktorý túto špecifikáciu spĺňa. Mením raz do roka, tj 5 – 10 tis. km, ako ktorý rok najazdím. Teraz však jazdím častejšie dlhšie trasy po diaľnici a kto pozná toto auto, tak vie, že je nakrátko sprevodované, pri 130 km/h točí 4.300 ot/min. Vtedy sa dosť prehrieva motor, rovnako je tomu aj v meste a v kolónach – malý objem ako samotného motora, rovnako aj olejovej náplne – iba 3 l.

S motorom aj olejom zatiaľ nie sú žiadne problémy, no premýšľam, či pri najbližšej výmene neskúsiť Mobil 1 Peak Life 5W 50. Lenže tam je výkonnostná trieda SM. Čo je teda lepšie? Nechať Total alebo dať Mobil 1? Zdvihnúť „letné“ číslo oleja, ale za cenu triedy SM, či radšej nechať olej triedy SL?
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27486
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Olej do PSA

Příspěvek od Pitris »

Mobil1 5w50 Peak Life plní i API SN,SM,SL http://www.mobil.com/UK-English/Lubes/P ... 5W-50.aspx
a úplně klidně ho můžeš použít, protože výrobce motoru předepisuje nejnižší použitelnou specifikaci - výš "jít" můžeš.... Správně uvažuješ, že když oleji hrozí vyšší teplotní zatížení, je vhodnější "zvednout" letní číslo :wink: Ale za sebe bych řekl že motor "benzín 1,4i 55 kw" se na limit oleje ani xw/40 nedostane.
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Uživatelský avatar
lengy60
Příspěvky: 5776
Registrován: ned čer 22, 2014 18:41

Re: Olej do PSA

Příspěvek od lengy60 »

Můžeš zkusit jinou 5W-40,jsou určitě lepší než ten Total,zcela odpovědně prohlašuji,že třeba takový Mogul Racing 5W 40 pracuje v mém motoru mnohem lépe než Mobil Super 3000 X1 5W-40.
Taky můžeš zkusit Sunoco Synturo Gold 5W-40,velmi dobrý,zde mnohokrát vyzkoušený.Také můžeš použít na léto klidně olej 10W-40,který bude na ty dálniční jízdy myslím mnohem vhodnější. :idea: Ale pokud chceš mermomocí zkusil 5W-50 a přitom zachovat SL,tak pak ti opět doporučím Mogul Extreme Sport 5W-50 http://www.oleje-pema.cz/motorovy-olej- ... 33541.html
Citroen C1 Feel 1.0 51kW
Nissan Qashqai Czech Line 1.3 103 kW
Uživatelský avatar
lengy60
Příspěvky: 5776
Registrován: ned čer 22, 2014 18:41

Re: Olej do PSA

Příspěvek od lengy60 »

Pitris píše:Mobil1 5w50 Peak Life plní i API SN,SM,SL http://www.mobil.com/UK-English/Lubes/P ... 5W-50.aspx
a úplně klidně ho můžeš použít, protože výrobce motoru předepisuje nejnižší použitelnou specifikaci - výš "jít" můžeš.... Správně uvažuješ, že když oleji hrozí vyšší teplotní zatížení, je vhodnější "zvednout" letní číslo :wink: Ale za sebe bych řekl že motor "benzín 1,4i 55 kw" se na limit oleje ani xw/40 nedostane.
Máš pravdu,někdo mě ve vedlejším vlákně zblbnul a já se ani nepodíval. :oops: No je mi také divné,že by se v tomhle motoru olej takhle hřál,protože Mogul 5W-40 se v mém motoru jeví jako naprosto dostačující a to jsem s ním absolvoval cestu k móři a zpátky přes Alpy.Díky tomuto oleji už nemám ostych letět po dálnici 150 km/h a v této rychlosti motor točí někde k 5 tis.ot/min.Ale nic není nemožné,pokud kolega auto nacpe materiálem(pokud má užitkovou verzi) po střechu,tak pak může dostávat ten motor pěkně zabrat.Jen mě trošku překvapuje to množství oleje,není tam náhodou 3.5 l?
A ještě mě napadla jedna 5W-50 a to Sunoco SYNTURO SPORTIVO 5W-50,je však otázkou,do jaké míry by vadila API SH? :idea: http://www.eshop-rychle.cz/bezo/eshop/3 ... O-5W-50-5L
Citroen C1 Feel 1.0 51kW
Nissan Qashqai Czech Line 1.3 103 kW
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27486
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Olej do PSA

Příspěvek od Pitris »

Pokud je vážně předepsáno API SL, tak olej API SH bude málo :(
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Uživatelský avatar
lengy60
Příspěvky: 5776
Registrován: ned čer 22, 2014 18:41

Re: Olej do PSA

Příspěvek od lengy60 »

Já bych nejdříve vyzkoušel jinou 5W-40,třeba http://www.eshop-rychle.cz/bezo/eshop/3 ... D-5W-40-5L
Má dokonce i normu PSA B71 2296,což je mám ten dojem i norma pro výše zmiňovaný motor. :idea:
A pokud se motor přehřívá v kolonách,tak bych také mrknul chladičový ventilátor,zde se vůbec točí,problém může být zrovna tam. :wink:
Citroen C1 Feel 1.0 51kW
Nissan Qashqai Czech Line 1.3 103 kW
BranoS

Re: Olej do PSA

Příspěvek od BranoS »

lengy60: viem, že tebe po problémoch s inými olejmi Mogul pomohol najviac, ja ale chcem zostať pri týchto dvoch značkách. Jednak sa nechcem zamotávať do výberu ako Pandora, to by bolo nekonečné rozhodovanie :D Druhý dôvod je ten, že vo firme používame do áut dva oleje – do benzínu a starších dieslov bez DPF ide Total 9000 a do novších dieselov s DPF používame Mobil 1 ESP Formula 5W 30. Sme s tým spokojní, netreba riešiť X ďalších značiek pri objednávaní olejov pri výmenách alebo prípadnom dolievaní a využívame to teda aj pri súkromných autách, nech sa to nekomplikuje. Ale díky za tipy.

Pitris: prečo myslíš, že sa ten motor na limit oleja nedostane? Ja si práveže myslím, že iný motor, ktorý má napr. 3-násobný výkon a je určený aj na extrémnejšie jazdenie, nikto nikdy v bežnej premávke nedostane do limitov práve pre jeho konštrukciu. Kdežto tento „motorček“ ide často na svojom limite a práve preto potrebuje lepšiu starostlivosť. Viď príklad, ktorý teraz bežne jazdím: 200 km diaľnica pri vysokých otáčkach, potom mesto, kolóny, semafory a zas diaľnica. Keď to pustím nad 130 km/h, ide to skoro až k 5 tis. ot/min a to je podľa mňa dosť. Taký dobre sprevodovaný 2 – 2,5 l motor s alebo bez turba toto zvládne bez zadýchania a ja mám pocit, že ten môj každú chvíľu vyletí z auta.

Zatiaľ žiadne problémy nemám, len premýšľam, či preventívne neskúsiť práve ten spomínaný olej. Keby to bola raz ročne cesta na dovolenku, tak kašlem na to, ale momentálne častejšie jazdím práve takto. Inak ventilátor funguje, zapína sa často práve v mestskej premávke. O auto je výnimočne postarané, pravidelná výmena oleja viď vyššie, ostatné intervaly skrátene na polovicu alebo ešte menej (olej v prevodovke, rozvody, ostatné náplne...)
Odpovědět