Olej do PSA

Fórum o automobilových mazivech

Moderátor: Colommbo

Uživatelský avatar
lengy60
Příspěvky: 5776
Registrován: ned čer 22, 2014 18:41

Re: Olej do PSA

Příspěvek od lengy60 »

Prdlajs natře,zkoušeli jsme v práci porovnat 1.2 TSI s 1.4 16V a ani omylem mi kolega neujel. :mrgreen:
S tou velikostí to bylo myšleno obrazně,ale můj názor je,že takový motůrek v autě jako je C4P neřkuli GP brzo zdechne. :mrgreen:
Citroen C1 Feel 1.0 51kW
Nissan Qashqai Czech Line 1.3 103 kW
e1H

Re: Olej do PSA

Příspěvek od e1H »

No, ak ti kolega s TSI aspoň trochu neušiel, tak tam bola asi chyba v medzikuse medzi volantom a plynovým pedálom, alebo ste zabudli na nejaký podstatný parameter porovnania (napr. väčší rozdiel v hmotnosti vozidiel, nezabehnutý motor, atď.). Reálne totiž 8v 1.2 TSI (EA111) je v nízkych a stredných otáčkach naozaj svižná, a ak to zase bola 16v verzia (EA211) tak tie zase idú zvlášť dobre vo vysokých otáčkach, akurát sa netrebe báť ten motor roztočiť.

Čo sa týka C4P (trvalo mi chvílu identifikovať tie skratky), tak tam by som ja dával minimálne preploňovanú 1.4-ku, a pri GP dokonca rovno fúkanú 1.6-ku. Tam predsalen treba počítať s veľkou čelnou plochou auta a s tým, že na palube môže byť až 7 cestujúcich + batožiny.
Uživatelský avatar
lengy60
Příspěvky: 5776
Registrován: ned čer 22, 2014 18:41

Re: Olej do PSA

Příspěvek od lengy60 »

e1H píše:No, ak ti kolega s TSI aspoň trochu neušiel, tak tam bola asi chyba v medzikuse medzi volantom a plynovým pedálom, alebo ste zabudli na nejaký podstatný parameter porovnania (napr. väčší rozdiel v hmotnosti vozidiel, nezabehnutý motor, atď.). Reálne totiž 8v 1.2 TSI (EA111) je v nízkych a stredných otáčkach naozaj svižná, a ak to zase bola 16v verzia (EA211) tak tie zase idú zvlášť dobre vo vysokých otáčkach, akurát sa netrebe báť ten motor roztočiť.
Roomster versus Fábia kombi,čili stejná váhová kategorie a kolem 200 tis.byly auta zajetá dost,řekl bych.Tedy,že by byla 1.2 TSI nějak extra svižná v nízkých nebo středních otáčkám mi nějak nepřišlo,jak jsem ji nedržel nad 3 tis.,tak to byl stejný lenoch jak ta 1.4 16V. :lol: Nebojím(nebál)jsem se roztočit ani jedno,k velkému údivu některých kolegů,kteří jsou zvyklí na chrochtadlo. :mrgreen:
e1H píše:Čo sa týka C4P (trvalo mi chvílu identifikovať tie skratky), tak tam by som ja dával minimálne preploňovanú 1.4-ku, a pri GP dokonca rovno fúkanú 1.6-ku. Tam predsalen treba počítať s veľkou čelnou plochou auta a s tým, že na palube môže byť až 7 cestujúcich + batožiny.
Příště napíšu Citroen C4 Picasso a Citroen C4 Grand Picasso :D já myslel,že jsou ty zkratky známé. :lol:
Ono to auto tou velkou čelní plochou mate,koeficient odporu vzduch se uvádí 0,30 což není na takovou boudu špatné. :idea: Spíše jde o hmotnost vozu,výrobce ji uvádí nižší o 250 kg(při testu bylo zjištěno 150 kg),ale i tak je to auto kolem 1,5 t.Mě spíše udivuje uvedený kroutící moment 230 N.m,když u motoru 1.6 THP je 240N.m.Ale čemu se divit,když Ford nacpe motor 1.0 Ecoboost do C-Maxe,S-Maxe nebo Mondea.
Naposledy upravil(a) lengy60 dne stř říj 21, 2015 5:47, celkem upraveno 2 x.
Citroen C1 Feel 1.0 51kW
Nissan Qashqai Czech Line 1.3 103 kW
Uživatelský avatar
jerome
Příspěvky: 5779
Registrován: ned bře 13, 2011 12:37

Re: Olej do PSA

Příspěvek od jerome »

lengy60 zaujimavy prispevok :mrgreen: :wink:
Honda Civic 1.4iS 66kw => ELF Evolution 700 STI 10W40
Honda Civic 1.6 i-Dtec 88kw => Motul 8100 ECO-clean 0W30
Uživatelský avatar
lengy60
Příspěvky: 5776
Registrován: ned čer 22, 2014 18:41

Re: Olej do PSA

Příspěvek od lengy60 »

Jak to myslíš?
Citroen C1 Feel 1.0 51kW
Nissan Qashqai Czech Line 1.3 103 kW
Uživatelský avatar
jerome
Příspěvky: 5779
Registrován: ned bře 13, 2011 12:37

Re: Olej do PSA

Příspěvek od jerome »

Uz nijako ked si to upravil :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Honda Civic 1.4iS 66kw => ELF Evolution 700 STI 10W40
Honda Civic 1.6 i-Dtec 88kw => Motul 8100 ECO-clean 0W30
Uživatelský avatar
lengy60
Příspěvky: 5776
Registrován: ned čer 22, 2014 18:41

Re: Olej do PSA

Příspěvek od lengy60 »

jerome píše:Uz nijako ked si to upravil :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
No jo,tady jsou ty citace na mě nějak šroubovaný. :lol:
Citroen C1 Feel 1.0 51kW
Nissan Qashqai Czech Line 1.3 103 kW
e1H

Re: Olej do PSA

Příspěvek od e1H »

No, práveže Roomster oproti Fabii je dosť veľký rozdiel, a to hlavne v aerodynamike. Ja som síce Roomstrom nejazdil, ale na Škodováckom fóre F2/R ak je reč o spotrebe alebo dynamike týchto vozidiel, tak sa vždy rozlišuje, že o ktorom aute je reč a ľudia ktorí jazdili, alebo dokonca vlastnia obe autá, na to vždy upozorňujú.
Roomster je totiž o niečo ťažší, ale hlavne je to dosť veľká krabica s blbým tvarom (hlavne ten kolmý zadok). Oproti tomu zase Fabia 2 v kombíku je na tom čo sa týka svojho tvaru viac než dobre. Dokonca oproti krátkej Fabii sa u nej uvádza aj nižší aueroynamický odpor a vyššia maximálka, a to napriek tomu, že kombík je o 20 kg tažší (čo zase nie je tak moc oproti hatchbacku).
A pri týchto malých a slabších motoroch cítiť už aj oveľa menšie rozdiely v hmotnosti auta. Môže byť toho dôkazom aj moje jazdenie na ringu, keď som raz mal vyloženú kufor aj s rezervou a sedáky zadnej sedačky, a druhý krát nie. Rozdiel v časoch okolo 10 sekúnd.
Návštěvník

Re: Olej do PSA

Příspěvek od Návštěvník »

lengy60 píše:Ono to auto tou velkou čelní plochou mate,koeficient odporu vzduch se uvádí 0,30 což není na takovou boudu špatné. :idea:
Jenže tohle je z fyzikálního hlediska naprosto špatně: odpor vzduchu je výslednicí součinu průmětu čelní plochy, resp. plochy příčného řezu v místě největší plochy, a součinitele odporu vzduchu. Zda to od pohledu je či není bouda, to má koeficient odporu vzduchu pramalý vliv: je to pěkně vidět v letectví, kde se vše maximálně optimalizuje, přesto se vyskytují létající "boudy", které mohou pro neznalé působit velmi neaerodynamicky, přitom pravý opak je pravdou.
Badunclesam
Příspěvky: 14
Registrován: pon říj 09, 2017 23:35

Re: Olej do PSA

Příspěvek od Badunclesam »

Ahoj, potřeboval bych radu zkušenějších.
Mám na úplném začátku topicu zmiňovaný motor ve 407SW 2.2i 3FZ (116kW), najeto 170 000km.
Trošku(víc) mě trápí zvýšená spotřeba oleje a to zhruba 1l na 4000km, jezdil jsem na doporučený TOTAL 5W-40 QUARTZ 9000, ale kvůli spotřebě oleje jsem přešel na TOTAL QUARTZ 7000 10W40, ale přijde mě, že se naopak spotřeba oleje zvýšila. On ten motor je všeobecně znám tím, že žere olej a většinou vinou špatných stíracích kroužků (špatně zvolený materiál), ale jinak motor jede krásně, má pěkný zvuk a komprese je ukázková (vím to jsou jiné kruhy-kompresní).
Jezdím krátké trasy a tak bych rád zase jezdil na 5w40. Olej měním do 10 000km, no spíš do 8000km :D .
Mohl bych použít olej Valvoline MAXLIFE 5w-40?
Dočetl jsem se zde na fóru, že dokáže v některých případech snížit spotřebu oleje a obsahuje i aditiva, která pomáhají "změkčit" provozem ztvrdlá těsnění, a vrací jim elastičnost, což je další + tohoto oleje.
Děkuji za pomoc.
Honda Accord 2005 CL9 2.4i 140kW
Volkswagen Touran 1T3 2013 2.0TDI 103kW
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27402
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Olej do PSA

Příspěvek od Pitris »

Začnu otázkou. Proč si přešel z 5w40 na 10w40 ? To je totiž olej "hustší" pouze za studena. Při provozní teplotě motoru jsou oba stejné a Ty potřebuješ spíš viskóznější olej za tepla.... Ze 40 na 50.
Ten Maxlife sice umí co píšeš - dá se vyzkoušet, ale jesti se "ulejvají" stírací kroužky dá se zvolit olej i SAE 5w50....
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Badunclesam
Příspěvky: 14
Registrován: pon říj 09, 2017 23:35

Re: Olej do PSA

Příspěvek od Badunclesam »

Protože jsem si neuvědomil přesně to co píšeš, že 10w40 je "hustší" pouze za studena (teď ji tam mám asi 2000km).
Rád bych zkusil třeba ten Valvoline MAXLIFE 5w-40 a nebo klidně i olej 5w50.
Nevyrábí se třeba Valvoline MAXLIFE v 5W50? Případně mohu požádat o tip na dobrou 5w50ku, kterou mohu nalít do svého motoru, protože já už se v těch olej normách absolutně ztrácím.
Honda Accord 2005 CL9 2.4i 140kW
Volkswagen Touran 1T3 2013 2.0TDI 103kW
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27402
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Olej do PSA

Příspěvek od Pitris »

Valvoline MaxLife 5w50 (tuším) není, ale dobrých olejů v této SAE je povícero. Od (např.) Sunoca Sportivo přes Valvoline VR1 a Millers XF po Yacco Galaxii. A u nyní nového Mobilu1 5w50 FS (nástupce PeakLifu) píší že je vhodný i pro motory s kilometry > 100.000 http://www.lubstar.cz/upload/files/cs/m ... -5w-50.pdf

PS1: Měníš ve správných intervalech, ale přesto bych olej 5w50 dal už teď před zimou a ten 10w40 bral jako dobrý proplach motoru....
PS2: Ještě je v 5w50 - a za velmi pěkný peníz i Elf Evolution 900, ale tady si nejsem jistý jestli Peugeot povoluje API "jen" SG.
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Badunclesam
Příspěvky: 14
Registrován: pon říj 09, 2017 23:35

Re: Olej do PSA

Příspěvek od Badunclesam »

Trochu si dovolím odbočit, Autodata u mého motoru píši u olejů normy (5w40) API-SM/Acea A3 a (10w40) API-SL/Acea A3.
Když můj motor požaduje normu API SM nebo SL a nebo Acea A3, mohu použít oleje, které splňují vyšší normy jako třeba API-SN a Acea A4? A čím se mám raději řídit API nebo Aceou?

Koukal jsem na ty oleje co jsi mě doporučil, všiml jsem si, že u Sunoco Sportivo 5W50 je norma API SH/CD a to je starší norma než SM-SL, kterou můj motor vyžaduje, takže tento olej nejspíš nemohu použít.?

Rozhoduji se mezi Mobil 1 FS X1 nebo Valvoline Racing VR1.
Honda Accord 2005 CL9 2.4i 140kW
Volkswagen Touran 1T3 2013 2.0TDI 103kW
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27402
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Olej do PSA

Příspěvek od Pitris »

Pokud je předpis API SL, tak výš (SM, SN) to jde. (A to Sunoco a Elf tím padá). A ACEA A3 nutno dodržet bo A4 není a A5 je zcela jiný olej. A SAE je od výrobce motoru pouze doporučená - ta se volí podle jízdních podmínek (a stavu motoru)....

Když je předpis API i ACEA, tak dodržet oboje. A jestli Mobil1 nebo Valvoline VR1 ? Asi jedno jest - oba :wink: A oleje xw"40" a výš jsou všechny A3....
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Odpovědět