olej do motoru-Felicie

Fórum o automobilových mazivech

Moderátor: Colommbo

láďa

olej do motoru-Felicie

Příspěvek od láďa »

koupil jsem felicii a chci vyměnit motor.olej,nevím jaký tam je!Jaký nový olej mám nalít abych neuškodil motoru díky L.
To zas byl den

Příspěvek od To zas byl den »

Ládíku pohledej ve starších příspefkách a bude ti to ouplně jasný, ani si neprásk jakej máž engine, takže vo co ti gou.
Láďa

olej do Felicie

Příspěvek od Láďa »

Mám jen 40kW motor a nechtěl bych nic pokazit ale asi pan automechanik bude vědět-ale chci mít trochu přehled-dík!L
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27404
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Příspěvek od Pitris »

Já bych Ti doporučil olej 10w40 (každopádně na první výměnu po koupi ojetého auta - když nevíš, co tam je). Tímto olejem nic nepokazíš, jeho cena není nikterak vysoká, a časem uvidíš, jak na tom motor je po technické stránce. Tady je pár tipů, co můžeš použít:
http://www.oleje.cz/eshop/show_prod.php?id=1253
http://www.oleje.cz/eshop/show_prod.php?id=434
http://www.oleje.cz/eshop/show_prod.php?id=734
http://www.oleje.cz/eshop/show_prod.php?id=128
http://www.oleje.cz/eshop/show_prod.php?id=607
a pokud má motor už "něco za sebou", je možné použít i tento:
http://www.oleje.cz/eshop/show_prod.php?id=554
A měň i filtr.
FF

Příspěvek od FF »

Pri použití funkcie "Hledat" by si odpoveď určite našiel, ale no dobre:
-pre motor Škoda Felicia 1.3 musí motorový olej spĺňať jednu z týchto troch noriem:
VW 500 00 (11/92+)
VW 501 01 (11/92+)
VW 502 00 (01/97+)
Ďaľej je dobré aby na oleji bolo uvedené aj ACEA A3 a API SJ alebo SL alebo SM. Viskozita je ideálna 5W-40 alebo 10W-40.
bjukemen
Příspěvky: 4867
Registrován: sob bře 29, 2008 17:09

Příspěvek od bjukemen »

...mogul 10W-40
speedbiker

5w-50???

Příspěvek od speedbiker »

Lze použít pro motor 1.3 mpi 50kw najeto cca 170 tkm tento olej, v minulosti do 115t jezdeno na 15w-40, pak na 10w-40 bez problemu, motor šlape bez problemu, olej neber, ted bude auto vice vytížene po měste a pak dálky auto si chci nechat, dokud mi nezrezne, muze tam padnout tech 5w-50?? nezvýší se spotřeba paliva?? vždy jsem tam lil kvalitni oleje mobil , valvoline a ted total - dle meho TOTAL je z pro tento motor nej.
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27404
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Příspěvek od Pitris »

Jednatrojce feldě plně vyhoví 10w40, ale pokud je motor O.K., a budeš auto využívat intenzivně, ( :arrow: auto vice vytížene po měste a pak dálky :arrow: ), a ta 10w40 byla min. API SJ, (což Total je - mimochodem - fakt dobrý olej, ale možná "o fous" lepší je Agip SINT 2000), tak nevidím důvod, proč nepřejít na 5w50. (Ale zřejmě ve feldě kvality oleje SAE 5w50 plně nevyužiješ). (TOP olej této třídy je Mobil1 Rally Formula, výborný je i Agip Eurosports, ale dobře se dá použít i Valvoline, nebo Divinol; Mogul Extreme Sport je nový výrobek, ale nevidím pro jeho nepoužití důvod ).
A zvýšená spotřeba paliva? Možná o několik málo %, ale zase "padesátka" lépe "dotěsní" vůle v motoru, takže - řečeno zjednodušeně - "nebudeš na to muset tolik šlapat", takže třeba to ani nepoznáš.....a mě osobně "jde" spotřeba benzinu po přechodu na "padesátku" o "něco malinko" NÍŽ - jezdím v zimě 5w40, a v létě 10w50. (A není to tím, že v zimě mám zimní gumy, a nebo mrzne, protože v létě zas jezdím většinou se zapnutou klimatizací - i když, tu zapínám tak na 10minut celoročně tak po max. 14-ti dnech; ale to "jsem už jinde" :lol: ).
speedbiker

olej Felicie

Příspěvek od speedbiker »

Pitris děkuji za odpověd,
Ješte jeden dotaz, Chtěl bych zůstat u Totalu, je vhodné přejit na 5w-40??? Olej mi to nebere, Hodne lidi povida bláboly, že to rozpusti carbon v motoru atd, což se mi nezda, pročetl jsem si články a dle toho co jsem pochopil, tak pokud byl v motoru kvalitní olej, tak by se to stat nemelo . Rozpouštení carbonu a zadřeni motoru je zalezitosti pred 10 a vice let?? Jde mi o to že tak 50/50 jezdim město a kdyz mesto tak do 2km skakačky. Díky moc,
Brembo
Příspěvky: 2293
Registrován: pon čer 08, 2009 21:28
Bydliště: Matuškovo

Příspěvek od Brembo »

V tom pripade by som presiel na 5W/40. Pozor,pokial najazdis v meste 50% celkovo prejdenej vzdialenosti,mali by sa vymenne intervali skratit.
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27404
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: olej Felicie

Příspěvek od Pitris »

speedbiker píše:Pitris děkuji za odpověd,
Ješte jeden dotaz, Chtěl bych zůstat u Totalu, je vhodné přejit na 5w-40??? Olej mi to nebere, Hodne lidi povida bláboly, že to rozpusti carbon v motoru atd, což se mi nezda, pročetl jsem si články a dle toho co jsem pochopil, tak pokud byl v motoru kvalitní olej, tak by se to stat nemelo . Rozpouštení carbonu a zadřeni motoru je zalezitosti pred 10 a vice let?? Jde mi o to že tak 50/50 jezdim město a kdyz mesto tak do 2km skakačky. Díky moc,
Sorry, byl jsem týden mimo dosah internetu - ale k Tvému dotazu:
speedbiker píše:.....vždy jsem tam lil kvalitni oleje mobil , valvoline a ted total....
předpokládám, že jsi používal oleje API min. SJ, takže by žádný, (nebo téměř žádný) karbon v motoru být neměl - o kvalitě oleje, (a i o čistících schopnostech oleje) hovoří PRÁVĚ to API, NIKOLIV to, jestli je olej 15w, nebo 5w.
Takže, jak napsal Brembo, 5w40 klidně, a felda, (pokud se nepletu), má interval výměny max. 15tkm/1rok; tak měň při Tvém způsobu jízdy po jednom roce, nebo po max. 10tkm.
speedbiker

olej Felicie

Příspěvek od speedbiker »

OK diky,
takze to zkratim na 10tis a priste tam pujde total 5w-40,
Návštěvník

Re: olej do motoru-Felicie

Příspěvek od Návštěvník »

Ahoj,po kolika km se mění olej ve fildě?
Uživatelský avatar
Jezevcik
Příspěvky: 3360
Registrován: sob lis 26, 2005 16:55
Bydliště: Praha 11

Re: olej do motoru-Felicie

Příspěvek od Jezevcik »

Návštěvník píše:Ahoj,po kolika km se mění olej ve fildě?
Naposledy ve 2009, takže po pěti letech :D
Toyota Verso 1.8 Valvematic, r. v. 2011
Léto: Shell Helix HX6 10W-40
Zima: Shell Helix Ultra 5W-40
Toyota Corolla Liftback E 11, 1.4 16 V, r. v. 97
Shell Helix HX6 10W-40
Ital

Re: olej do motoru-Felicie

Příspěvek od Ital »

Normální 10W-40 (API SJ, SL), interval výměny 15000 km nebo 2 roky, hehe.
Odpovědět