olej 5w30 vs. 0w30 v TSI

Fórum o automobilových mazivech

Moderátor: Colommbo

quido

olej 5w30 vs. 0w30 v TSI

Příspěvek od quido »

Zdravím,
mám seata, motor 1.4 TSI (CAXC), 4 roky, výměnny interval oleje podle QG1, nechávám je ve značk.servisu kvůli záruce měnit každé 2 roky, jak chtějí oni, já měním mezi tím, takže olej dle jejich specifikace VW504.00 (5w30) se mění vlastně každý rok. Teď mi při servisu, řekli, že podle jejich norem teď budou dávat už jen 0w30. Chtěl jsem se zeptat-zbyl mi v garáži asi 1 litr 5w30, můžu ho v případě nutnosti (během roku doleju max.0,5 litru) dolít do 0w30? A příští rok,kdy si olej budu měnit sám, mám pokračovat v 0w30? díky moc za odpovědi.
quido.group@seznam.cz
Uživatelský avatar
lefort
Příspěvky: 2517
Registrován: pon srp 26, 2013 17:46
Bydliště: Hořovice

Re: olej 5w30 vs. 0w30 v TSI

Příspěvek od lefort »

1) Jak je auto staré? Nájezd? Druh provozu? Styl jízdy?
2) Specialitou majitelů koncernových aut je asi neschopnost použití funkce "hledat" :evil:
Témat o těchto motorech je tu asi milion, co takhle nejdřív použít ono magické tlačítko?
Toyota GR Yaris - Ravenol DFE 0W20, MTF1, MTF3, DGL
Toyota GR 86 - Ravenol DXG 5W30, Red Line 75W85
Toyota RAV4 2.5 Hybrid - Ravenol EFE 0W16
Brembo
Příspěvky: 2293
Registrován: pon čer 08, 2009 21:28
Bydliště: Matuškovo

Re: olej 5w30 vs. 0w30 v TSI

Příspěvek od Brembo »

M6 nič lepšie zatial nie je pre koncern. Celá historia je už takmer o TSI,o niekolko riadkov nižšie je dlašia TSI téma. Akých zákazníkov má koncern,ked nedokážu o niekolko tém dozadu nájst správnu odpoved?
Suzuki SV 1000,Opel Insignia Sport Tourer CDTI 153kW,Opel Vectra 1,7 DT-išla do sveta
Návštěvník

Re: olej 5w30 vs. 0w30 v TSI

Příspěvek od Návštěvník »

Brembo píše:... Akých zákazníkov má koncern,ked nedokážu ...
Moje politicky zcela nekorektní odpověď zní: koncern má fenomenálně průměrné ignoranty. :mrgreen:
Uživatelský avatar
Pedro
Příspěvky: 7757
Registrován: úte zář 22, 2009 12:10
Bydliště: Praha 6

Re: olej 5w30 vs. 0w30 v TSI

Příspěvek od Pedro »

Koncern postavi motor a pak zjisti ze je potreba k tomu vymyslet cim mazat. Tim m.j.,vznika to,ze ,,mam motor,kterej neni vobycejnej,musi olej neco extra,...
Ale uz tuhle chorobu chytaj po jejich vzoru dalsi.
e1H

Re: olej 5w30 vs. 0w30 v TSI

Příspěvek od e1H »

Na QG1 ti tam podľa schválení nemôžu dať 0W-30, to sa servisák určite sekol.
0W-30 sú totiž iba VW 502.00 a tie sa na QG1 nemôžu použiť, alebo potom VW 503.00/506.00/506.01, čo sú ale zase ACEA A5/B5 oleje, a okrem niektorých špeciálnych výnimiek do koncernových motorov tieto oleje vôbec nepatria.

Aj keď ja osobne mám dobré skúsenosti s Motul 8100 X-lite 0W-30, čo je VW 502.00 olej, ty to neriskuj, lebo nevieš, že akú 0W-30-ku ti tam nejaký popleta v servise naleje. Trvaj na 5W-30 so schválením VW 504.00 a meň olej každý rok ako si to robil aj doteraz.
quido

Re: olej 5w30 vs. 0w30 v TSI

Příspěvek od quido »

děkuji e1h za jedinou relevantní odpověď. Témata jsem pročítal skoro hodinu, odpověď na moje konkrétní otázky jsme nenašel, pro některé z vás je asi snažší než odpovědět raději psát několik odstavců o mojí hlouposti )máte pravdu, koupit TSI byla hloupost). Omlouvám se, že jsme vás otravoval, myslel jsem,že tady jsou lidi, kteří něčemu rozumí a rádi pomůžou, nejsem ignorant, který by nepročítal vaše vlákna... Věřím, že vám to někdo stejně kvalitně oplatí ;-)
Návštěvník

Re: olej 5w30 vs. 0w30 v TSI

Příspěvek od Návštěvník »

Máš pravdu, stačí si prečítať pár viet od p. Černého a už sú to odborníci na oleje. Ale nič si z toho nerob, ak nenájdeš radu tuná potom inde. Toto nieje odborné forum ale forum laikov to si treba vždy uvedomiť. Tu nemusíte vždy dostať nejlepšiu odpoved. Ale netvrdím že všetko sú to kraviny to rozhodne nie. Len si mnohí myslia že by už mohli pracovať v olejárskom či automobilovom priemysle.
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27402
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: olej 5w30 vs. 0w30 v TSI

Příspěvek od Pitris »

Návštěvník píše:....Toto nieje odborné forum ale forum laikov....
A proto sem lezeš, že :?: Abys sám poradil - to ne, ale poplivat schovaný za anonymitu, to seš geroj :x

to quido: Podstatné jsou dvě věci - norma VW a jízdní podmínky, ve kterých se auto/motor pohybuje.
VW504 na 15tkm/1rok je v pohodě :wink: a opravdu v této normě jsou oleje jen 5w30. Původně je to ale "LL" olej na prodloužené intervaly, což je ale PRO MOTOR ta horší varianta - vždy je lepší měnit dříve.
Na ten výměnný interval 15tkm/1rok při dlouhých jízdách; při městském popojíždění je lepší zkrátit na 10tkm a dá se použít i olej VW502, kde jsou oleje SAE 0w30, 0w40, 5w30, 5w40 a 10w40.
A tam by se ta SAE měla vybrat právě podle těch jízdních podmínek:
0w30 - časté hodně mrazivé starty a krátké jízdy
0w40 - časté hodně mrazivé starty a kratší i dlouhé jízdy a vysoká zátěž
5w30 - časté studené starty a spíš kratší jízdy
5w40 - časté studené starty a kratší i dlouhé jízdy a vysoká zátěž
10w40 - málo studených startů, možné i dlouhé jízdy a vysoká zátěž
Jinak olejem jiné SAE se dolít dá, a pokud to má i stejnou VWnormu, je to v pohodě :wink:
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Uživatelský avatar
kornel
Příspěvky: 1739
Registrován: čtv led 28, 2010 17:55

Re: olej 5w30 vs. 0w30 v TSI

Příspěvek od kornel »

Zvykne sa tu poradiť dobre a ochotne (aspoň teda niektorí zo stálych prispievateľov s tým problém nemajú.. viď napr. Pitris).. no bohužiaľ poväčšine je okolo toho aj kopa úplne zbytočných sračiek,.. častokrát aj na hrane zosmiešňovania a urážok.. Toto mi na tomto fóre dosť vadí :roll:
Návštěvník

Re: olej 5w30 vs. 0w30 v TSI

Příspěvek od Návštěvník »

kornel píše:... bohužiaľ poväčšine je okolo toho aj kopa úplne zbytočných sračiek,.. častokrát aj na hrane zosmiešňovania a urážok.. Toto mi na tomto fóre dosť vadí :roll:
Dnešní svět je plný úplně zbytečných sraček. Někdo se v nich rád hrabe, jiný si z nich dělá srandu, další onu skatofilii zesměšňuje či dokonce uráží. Toto fórum, ostatně jako cokoli jiného, je totiž pouze odrazem aktuálního stavu společnosti. Nic víc, nic míň.
quido

Re: olej 5w30 vs. 0w30 v TSI

Příspěvek od quido »

to Pitris: Díky moc!!! :wink:
Khamos
Příspěvky: 2
Registrován: ned srp 09, 2020 10:50

Re: olej 5w30 vs. 0w30 v TSI

Příspěvek od Khamos »

Dovolím si reagovat na Pitrisův přehled použitelnosti SAE.
Ač s ním souhlasím, zahraniční zdroje to uvádí spíš naopak (30 vs 40), čím to? :)

https://www.total.co.uk/difference-betw ... engine-oil
http://www.differencebetween.net/object ... -and-5w40/
https://www.zoniv.com/5w30-vs-5w40/

Píšou například, že 5W40 se hodí do městkého prostředí (krátké trasy) nebo že rychleji začíná mazat (přestože je hustší). Nebo že lépe maže v zimě (přestože oba typy jsou 5W). Nechápu?
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27402
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: olej 5w30 vs. 0w30 v TSI

Příspěvek od Pitris »

5w40 se hodí do městkého prostředí (krátké trasy), ale jestli by měl být o nějaký "velký kus" vhodnější na krátké jízdy než 5w30, pak nechápu ani já. Tyto SAE třidy jsou si dost podobné, a navíc se provozem k sobě ještě přiblíží. Jinak hustota není zcela totéž co viskozita, nicméně triboodborník nejsem....
A v těch odkazech někdo ofiko v dnešní eko době píše že viskóznější olej je vhodnější? :shock:
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Mirec 29
Příspěvky: 1099
Registrován: čtv črc 11, 2019 17:43

Re: olej 5w30 vs. 0w30 v TSI

Příspěvek od Mirec 29 »

V tom prvom a druhom odkaze sa ale porovnáva 5w30 A5 s 5w40 :idea: trošku mimo nie :?: Pardón vo všetkých odkazoch sa porovnáva 5w30 A5
Toyota Corolla XI gen. 1.6 valvematic - Shell HU Prof. AF 5w30/ Ravenol MTF-3
Odpovědět