Olej 10W-40 API SJ

Fórum o automobilových mazivech

Moderátor: Colommbo

roza

Re: Olej 10W-40 API SJ

Příspěvek od roza »

Nechtěl jsem zakládat nové téma, tak snad nevadí, když se přidám k této diskuzi.
Mám Hondu Civic 1.4 i- 55Kw, r.v. 1999. Poté co jsem auto před rokem zakoupil, tak jsem olej ihned vyměnil, kdy jsem použil Shell Helix HX6 10W40. Protože se opět blíží termín výměny oleje, tak bych se rád poučil, jaký olej tam mám vlastně lít. Olej chci měnit každých 10 000 Km a nebo do jednoho roku. V mé příručce k autu jsem se dočetl, že mám používat oleje s klasifikací API: SG, SH a SJ. Po hledání na internetu jsem zjistil, že všechny tyto klasifikace API, splňují oleje pro motocykly. Dále jediné dva oleje, které jsem našel a splňují klasifikaci API: SJ jsou: Mogul Extreme( u mě s viskozitou 10W40)a Mobile Super 2000 Formula S (u mě s viskozitou 10W40).
Dále jsem našel olej Shell Helix HX7 10W40, který má specifikaci JASO = ´SG´. Po dalším hledání, jsem ale zjistil, že tato specifikace je určena pro zážehové dvoutaktní motory motocyklů, mopedů, skútrů, travních sekaček a motorových pil, kdy se jedná o japonské označení klasifikace.
roza

Re: Olej 10W-40 API SJ

Příspěvek od roza »

Jinak jsem zapomněl dodat, že používám olejový filtr MANN W610/6.
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27480
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Olej 10W-40 API SJ

Příspěvek od Pitris »

Předepsané API je předepsané v době výroby motoru. Dnes je API "výš" a tam jít klidně můžeš.
Dej API SJ, SL nebo i SM. Motooleje tam nedávej - zbytečné a ne moc vhodné, protože ty mají aditiva i pro mokrou spojku a pro převodovku (společná náplň). Důležitá je ale i včasná výměna - 10w40 a 10tkm/1rok je při běžném používání v pohodě, jen kdyby bylo hodně studených/mrazivých startů, dá se 5w40 a pak výměna dřív.... Dej něco z Agip/Eni, Elf, Eneos, Liqui Moly, Millers Oils, Mobil, Mogul, Motorex, Motul, Q8, Panolin, Petronas, Repsol, Shell, Sunoco, Texaco, Total, Valvoline, Yacco - bude to :wink: Jinak do man. převodovky patří Honda MTF (origo, Ravenol nebo Texaco MTF-94, ale dá se - a Honda povoluje - i motorák 10w30/40), ale do serva jedině PSF-S :!:

Ten filtr je O.K. a doporučuji ho měnit s každým olejem. Vzducháč po 20-ti a benziňák po 40-ti tkm.
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
roza

Re: Olej 10W-40 API SJ

Příspěvek od roza »

Děkuji moc za rychlou odpověď. Jelikož jezdím převážně v 90 % ve městě a max. za den najezdím do 50 Km, někdy i více, ale to je jen zřídka, tak bych raději asi měl používat olej s viskozitou 5W40.
roza

Re: Olej 10W-40 API SJ

Příspěvek od roza »

Jinak já vždy měnil jak olejový tak vzduchový filtr s olejem a to vždy po 10 000 Km. myslím si, že mi to pak motor počtem najetých kilometrů vrátí :).
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27480
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Olej 10W-40 API SJ

Příspěvek od Pitris »

50km denně (a málo startů?) 8) Dej klidně 10w40 s výměnou do 10-ti tkm. A ten vzducháč po 10-ti tkm?
Já to tak dělám taky - vrátí se to :wink: ale ne každý to je ochoten akceptovat....
A ještě doporučím ohlídat si kromě již zmíněných ostatních provozních kapalin i chladicí kapalinu (např. Fridex G48 na 3roky nebo G12 na 5let) a brzdovku - i ve spojce - DOT 3 nebo DOT 4 SAE J1703.
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
roza

Re: Olej 10W-40 API SJ

Příspěvek od roza »

No tak to rád slyším. To já si radši těch pár stovek připlatím a mám klid. Honda si to zaslouží. No uvidím, až vypustím olej z auta co tam bude za špínu. Jinak asi možná zůstanu u toho Shellu Helix, jelikož jsem s ním spokojený, ale chtěl jsem znát názor zdali není nějaký lepší.
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27480
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Olej 10W-40 API SJ

Příspěvek od Pitris »

Shell Helix jsou dobré oleje, ale nikoliv jediné dobré. A občas ten motor "protáhni k červenýmu" :twisted:
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
roza

Re: Olej 10W-40 API SJ

Příspěvek od roza »

Jo to také dělám, ale přítelkyně to nemá ráda :D :D
roza

Re: Olej 10W-40 API SJ

Příspěvek od roza »

No chtěl jsem původně použít olej Mobil Super 2000 X1 10W-40, ale asi to nebude velký rozdíl od Shellu.
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27480
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Olej 10W-40 API SJ

Příspěvek od Pitris »

Mě ta moja taky nadává, když "jdu" nad 5.... http://www.youtube.com/watch?v=oIhGJyLR ... re=related

PS: jak jsem psal - když použiješ olej renomovaného výrobce, kvalita tam bude a chybu neuděláš....
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
roza

Re: Olej 10W-40 API SJ

Příspěvek od roza »

No tak mít tuto Hodnu, tak jí vytáčím pořád :D Jinak tak zas moc moje nenadává :D:D Jinak moc děkuji za rychlé odpovědi. Jsem rád, že jsem tuto stránku objevil.
Uživatelský avatar
jerome
Příspěvky: 5787
Registrován: ned bře 13, 2011 12:37

Re: Olej 10W-40 API SJ

Příspěvek od jerome »

Moje skusenosti tiez hovoria ze idealna SAE trieda pre starsie Hondy je 10W40 :wink:
Honda Civic 1.4iS 66kw => ELF Evolution 700 STI 10W40
Honda Civic 1.6 i-Dtec 88kw => Motul 8100 ECO-clean 0W30
skodovkar
Příspěvky: 6272
Registrován: pon pro 29, 2008 16:40

Re: Olej 10W-40 API SJ

Příspěvek od skodovkar »

roza píše: Dále jediné dva oleje, které jsem našel a splňují klasifikaci API: SJ jsou: Mogul Extreme( u mě s viskozitou 10W40)
Na obalu by uvedené už být neměly. Vyšší API zahrnuje i ty nižší. Takže SL, SM, SN bez problému.
roza

Re: Olej 10W-40 API SJ

Příspěvek od roza »

Děkuji za odpovědi a za vysvětlení :wink:
Odpovědět