Od kdy můžou blikat denní světla?

Další nezařaditelná témata

Moderátor: Colommbo

Cumil

Od kdy můžou blikat denní světla?

Příspěvek od Cumil »

Ví někdo odpověď na subj.? Viděl jsem takový auto, tuším mělo kruhy na čumáku a to když začalo blikat, tak se zhasínalo denní světlo, resp. měnila se barva z bílé na oranžovou.
Uživatelský avatar
jerome
Příspěvky: 5788
Registrován: ned bře 13, 2011 12:37

Re: Od kdy můžou blikat denní světla?

Příspěvek od jerome »

Honda Civic 1.4iS 66kw => ELF Evolution 700 STI 10W40
Honda Civic 1.6 i-Dtec 88kw => Motul 8100 ECO-clean 0W30
Cumil

Re: Od kdy můžou blikat denní světla?

Příspěvek od Cumil »

To je hnus, velebnosti. Mě ale zajímá, jak se to pasuje se stávajícími technickými předpisy. Měl jsem za to, že denní světla se musí rozsvítit za jízdy v okamžiku kdy není ve funkci obrysové nebo hlavní světlo. A svítit tedy trvale. Pro návštěvníka s velkým N: Předpisy EHK jsem nestudoval. A nebudu.
Návštěvník

Re: Od kdy můžou blikat denní světla?

Příspěvek od Návštěvník »

Cumil píše:... Pro návštěvníka s velkým N: Předpisy EHK jsem nestudoval. A nebudu.
Tvoje chyba! Pak ovšem nechápu, proč takovou otázku vůbec kladeš, když ani tohle
Cumil píše:Měl jsem za to, že denní světla se musí rozsvítit za jízdy v okamžiku kdy není ve funkci obrysové nebo hlavní světlo.
není správně.
Brembo
Příspěvky: 2294
Registrován: pon čer 08, 2009 21:28
Bydliště: Matuškovo

Re: Od kdy můžou blikat denní světla?

Příspěvek od Brembo »

jerome píše:To je nic kukaj na toto : https://www.youtube.com/watch?v=zrFdm1V9Xg8 :mrgreen:
cirkus na kolesách. Stačí požiadat o udelenie výnimky a tá sa spravidla i udelí,napriek tomu,že vozidlo niektoré kritériá nesplna,alebo su v rozpore s požadovanými smernicami-samozrejme sa musí presne špecifikovat,z akého dovodu sa vyžaduje udelenie výnimky a prečo vozidlo nesplna smernice.
Suzuki SV 1000,Opel Insignia Sport Tourer CDTI 153kW,Opel Vectra 1,7 DT-išla do sveta
bouchy

Re: Od kdy můžou blikat denní světla?

Příspěvek od bouchy »

Návštěvník píše:
Cumil píše:... Pro návštěvníka s velkým N: Předpisy EHK jsem nestudoval. A nebudu.
Tvoje chyba! Pak ovšem nechápu, proč takovou otázku vůbec kladeš, když ani tohle
Cumil píše:Měl jsem za to, že denní světla se musí rozsvítit za jízdy v okamžiku kdy není ve funkci obrysové nebo hlavní světlo.
není správně.
A co je správně? Pamatuju doby, kdy "prémiový" modely některech značek měly LED denní svícení, ačkoli u nás zákon nic takovýho použivat neumožňoval...pak jaksi zákon vyměk, no a teď je to džungle nás co svítíme tak, abychom byli viděni (tunely, lesy, snížená viditelnost,...), těch, co mají originální LED, těch s tou lepší variantou, že to není úzcesměrová LED, ale žárovka (škodovka měla právě takový počin, teď už je LED) no a pak parta těch, do musí šetřit watty za každou cenu, takže tam maj nehomologovaný LED od pumpy nebo z tržnice, obvykle špatně namontovaný (DS nepodlíhá schvalování na TK), jedno-svítící, blikající atd. Takže ano, jsem proti praxi, aby půlka svítila potkávacíma, půlka denníma (s různorodou kvalitou oslnění nebo skrytí)...jinak na svícení jsem si zvyk a neumim si představit, že by se přestalo. Jet po Francii, kde to povinný není, by tak byl asi zážitek. Jet za mlhy na denní (nebo líp denní plus přední mlhovky) bez patřičného osvětlení vzadu, to je něco :wink: A nechápu, proč z některechch tunelů zmizelo značení C13 "Rozsviť světla"...ta povinnost stále existuje, bohužel odstraněním došlo k tomu, že si to někteří vyložili, jakože DS stačí. Nestačí. Dojde-li k malému výpadku dodávky elektřiny pro osvětlení, pak :? :wink:

Každopádně DS má svítit (je-li aktivováno tlačitkem) jen, pokud nesvítí obrysovky. Svítí-li obrysovky, pak DS musí zhasnout, případně omezit světelný tok, aby výrobce mohl tvrdit, že jde o "poziční světlo". Další důvod, proč jsem proti DS, protože drtivá většina kutilů to má zapojeno jinak.
A až začnou LED odcházet, blinkr přestane plnit normu (s.toku) a jak je to bude měnit? To asi není věc za 10kč jako žárovka co?
Uživatelský avatar
jerome
Příspěvky: 5788
Registrován: ned bře 13, 2011 12:37

Re: Od kdy můžou blikat denní světla?

Příspěvek od jerome »

bouchy píše:Každopádně DS má svítit (je-li aktivováno tlačitkem) jen, pokud nesvítí obrysovky. Svítí-li obrysovky, pak DS musí zhasnout, případně omezit světelný tok, aby výrobce mohl tvrdit, že jde o "poziční světlo". Další důvod, proč jsem proti DS, protože drtivá většina kutilů to má zapojeno jinak.
A až začnou LED odcházet, blinkr přestane plnit normu (s.toku) a jak je to bude měnit? To asi není věc za 10kč jako žárovka co?
Presne. Ten kto zaviedol pouzivanie LED DS asi netusil jake su ludia hovada :roll: Hmla,sero,mrholenie,dazd nic ich netrapi. Ved je den :evil: Mali to spojit s nejakou fotonkou co by hlidala luxy a sama by prepla na stretavacky jak to maju niektore auta original. Bez toho je to cirkus.
Inak tie Led by mali vydrzat spustu casu alebo jak pise vyrobca zivotnost auta :mrgreen: Kolega ma 208 a uz tam menil zadne LED svetlo. Nastastie teda v ramci zaruky ale inak je tam ta cena hodne zaujimava :mrgreen:
Honda Civic 1.4iS 66kw => ELF Evolution 700 STI 10W40
Honda Civic 1.6 i-Dtec 88kw => Motul 8100 ECO-clean 0W30
Cumil

Re: Od kdy můžou blikat denní světla?

Příspěvek od Cumil »

Tvoje chyba! Pak ovšem nechápu, proč takovou otázku vůbec kladeš, když ani tohle
Tvůj problém, že nechápeš. To co jsem napsal je volná citace z webu policie.
Uživatelský avatar
jerome
Příspěvky: 5788
Registrován: ned bře 13, 2011 12:37

Re: Od kdy můžou blikat denní světla?

Příspěvek od jerome »

Cumil píše:To je hnus, velebnosti. Mě ale zajímá, jak se to pasuje se stávajícími technickými předpisy. Měl jsem za to, že denní světla se musí rozsvítit za jízdy v okamžiku kdy není ve funkci obrysové nebo hlavní světlo. A svítit tedy trvale. Pro návštěvníka s velkým N: Předpisy EHK jsem nestudoval. A nebudu.
Podla mna by to tak nemalo byt ale jak pise bouchy jak vtedy zacala Audi cez den svietit LEDkami vpredu pritom to nebolo vsade schvalene tak si robi co chce aj teraz. Ja som zas videl auto tejto znacky a zadne svetla mu robili nieco podobne obrysove sa menili na blinker
Honda Civic 1.4iS 66kw => ELF Evolution 700 STI 10W40
Honda Civic 1.6 i-Dtec 88kw => Motul 8100 ECO-clean 0W30
Uživatelský avatar
Jezevcik
Příspěvky: 3360
Registrován: sob lis 26, 2005 16:55
Bydliště: Praha 11

Re: Od kdy můžou blikat denní světla?

Příspěvek od Jezevcik »

Jestli se nemýlím, tak v devadesátých letech policie mohla pokutovat každého, kdo si svévolně namontoval třetí brzdovku, která se vzápětí stale povinnou. Opravdu cirkus.
Toyota Verso 1.8 Valvematic, r. v. 2011
Léto: Shell Helix HX6 10W-40
Zima: Shell Helix Ultra 5W-40
Toyota Corolla Liftback E 11, 1.4 16 V, r. v. 97
Shell Helix HX6 10W-40
Návštěvník

Re: Od kdy můžou blikat denní světla?

Příspěvek od Návštěvník »

Policie není homologační orgán a STK už vůbec ne. A na evropskou silnici nikdy nepřišlo nic, co by nebylo homologováno podle norem EHK (svévolné samo-domo do toho samozřejmě počítat nemohu).
Návštěvník

Re: Od kdy můžou blikat denní světla?

Příspěvek od Návštěvník »

Jezevcik píše:... v devadesátých letech policie mohla pokutovat každého, kdo si svévolně namontoval třetí brzdovku, která se vzápětí stale povinnou. Opravdu cirkus.
Jenže tenhle cirkus si dokázala zařídit Škoda Auto přes lobby na MD ČR. Důvodem byla její snaha využít každý způsob, jak omezit individuální i oficiální dovozy, tedy přivlastnit si neoprávněnou konkurenční výhodu. :idea:
bouchy

Re: Od kdy můžou blikat denní světla?

Příspěvek od bouchy »

jerome píše: Presne. Ten kto zaviedol pouzivanie LED DS asi netusil jake su ludia hovada :roll: Hmla,sero,mrholenie,dazd nic ich netrapi. Ved je den :evil: Mali to spojit s nejakou fotonkou co by hlidala luxy a sama by prepla na stretavacky jak to maju niektore auta original. Bez toho je to cirkus.
Inak tie Led by mali vydrzat spustu casu alebo jak pise vyrobca zivotnost auta :mrgreen: Kolega ma 208 a uz tam menil zadne LED svetlo. Nastastie teda v ramci zaruky ale inak je tam ta cena hodne zaujimava :mrgreen:
To není v zájmu "co nejlacinější výroby", taková (raději) fotodioda, to něco stojí, má to poruchy, ačkoli pozoruhodné řešení, zatím není pořešeno, co když bude na senzoru rozpláclá moucha. Navíc, trvalo by asi 50 let, než by zmizela auta, která by toto neměla.
jerome píše: Podla mna by to tak nemalo byt ale jak pise bouchy jak vtedy zacala Audi cez den svietit LEDkami vpredu pritom to nebolo vsade schvalene tak si robi co chce aj teraz. Ja som zas videl auto tejto znacky a zadne svetla mu robili nieco podobne obrysove sa menili na blinker
To, pokud se nepletu, funguje už desítky let v USA - žárovka obrysová při přepnutí blinkru začne blikat, tam jsou ovšem červené blinkry. V pohodě věc.
Návštěvník píše:Policie není homologační orgán a STK už vůbec ne. A na evropskou silnici nikdy nepřišlo nic, co by nebylo homologováno podle norem EHK (svévolné samo-domo do toho samozřejmě počítat nemohu).
A? Policii jakož i STK zajímá E v kroužku - na pneumatikách, svítilnách, sklech, výfuku... není tam? Má tam vzhledem k datu výroby být? A máš pokutu... a to můžou vzít pásmo a DS přeměřit...jinak kreací na téma jak se odlišit a oslnit toho druhého jsem viděl stovky - od přídavných blinkr/obrysovek za zadním sklem (celkem to i vypadalo), přes obligátní 2x4LED à la obrysovky v 3. brzdovým, "cokoli" od couvaček přes mlhovky k dálkovým ve smyslu světel DS....o tuzingu ani nemluvě, tam však orgány selhávají..

Hlavně by mě zajímala motivace zřízení DS - ušetření panáku na 100km? Radši, kdyby se zavedlo svícení obrysovkama (a la Fiat 125, Golf III s tím světýlkem u blinkru).
Návštěvník

Re: Od kdy můžou blikat denní světla?

Příspěvek od Návštěvník »

bouchy píše:A? Policii jakož i STK zajímá E v kroužku - na pneumatikách, svítilnách, sklech, výfuku... není tam? Má tam vzhledem k datu výroby být? A máš pokutu...
Však ano. Můj příspěvek byl totiž reakcí na ten čumilův: co napsal a jak to napsal.
bouchy píše:... a to můžou vzít pásmo a DS přeměřit...
Znovu ano. Jenže to by čumil musel být schopen rozlišovat mezi homologací vozidla jako celku, homologací jeho příslušenství, které se dá použít/namontovat, a technickými předpisy vztahujícími se k onomu použití/k oné montáži.
bouchy píše:Hlavně by mě zajímala motivace zřízení DS - ušetření panáku na 100km? Radši, kdyby se zavedlo svícení obrysovkama (a la Fiat 125, Golf III s tím světýlkem u blinkru).
Tím jediným oficiálně deklarovaným motivem byla vždy bezpečnost (např. "čočkové" xenony mají velký problém s viditelností za denního světla). Už proto roli DS nemohou plnit obrysovky.
Návštěvník

Re: Od kdy můžou blikat denní světla?

Příspěvek od Návštěvník »

Návštěvník píše:... v devadesátých letech ... cirkus si dokázala zařídit Škoda Auto přes lobby na MD ČR...
Oprava: tehdy ještě "na MDS".

P.S. pro lengyho: toto není "klasická" oprava, poněvadž se do mého původního příspěvku nedostanu.
Odpovědět