Nissan Micra 1.2 59kw, rok 2011

Fórum o automobilových mazivech

Moderátor: Colommbo

Kave111

Nissan Micra 1.2 59kw, rok 2011

Příspěvek od Kave111 »

Odpustite mi ak sa to tu uz riesilo, myslim ale, ze u tohoto konkretneho auta nie. Jedna sa o trojvalec, najazdenych nieco malo vyse 22tkm. Mame v oleji benzin. A nie malo. V znackovom servise to dva krat cele kontrolovali a auto je vraj v uplnom poriadku. Mama jezdi extremne kratke trasy, to bude asi ten problem, ale otec na fabii HTP 2003 jazdi uplne tak isto a on tento problem nikdy nemal. Viem, su to dva uplne rozdielne motory. Co sa Vas tu chcem spytat: ma vyznam skusit tam naliat 0w-20,aj ked v nissane tam vzdy dali 5w-30? Tych 0w-20 doporucuje nissan v knizke ku autu, je to ale nalepka, ktorou je prelepeny nejaky udaj pod nou, ktory tam bol povodne, tipujem, ze asi 5w-30. Takze este raz otazka znie, mohlo by to pomoct naliat tam 0w-20? Alebo kupim mame bicykel? :D
Dakujem za kazdu Vasu radu pani a za Vas cas.
javier
Příspěvky: 77
Registrován: ned čer 01, 2014 12:49

Re: Nissan Micra 1.2 59kw, rok 2011

Příspěvek od javier »

Podla coho zistili, ze je v oleji benzin? Robili nejaku analyzu? Ak ano, tak kolko ho bolo a kolko km mal ten olej najazdene? Ma ten motor priame vstrekovanie?

Zmena viskozity asi tazko pomoze. Jedine, ze by si uvazoval tak, ze menej viskozny olej bude klast mensi odpor a teda mozno sa bude vstrekovat do motora menej benzinu. Ale nechce sa mi verit, ze by to mohol byt meratelny rozdiel. Moze to mat aj nepriaznivy efekt, benzin v oleji zvycajne celkovu viskozitu este znizi. Tzn. ak das olej s velmi nizkou viskozitou (0W-20) a este ho nariedis benzinom... amen tma!

Ak sa jazdia take mimoriadne kratke trasy, treba olej vymienat velmi casto. Tak casto, aby mnozstvo benzinu v nom nedosiahlo neprimeranu hodnotu. Pomoze, ak auto aspon raz tyzdenne vyvetrate na dialnici. Olej sa dokladne prehreje a cast benzinu z neho sa odpari. Napriek tomu bude treba vyrazne skratit intervaly vymeny oleja, lebo pri kratkych trasach (= jazdach so studenym motorom) produkuje spalovanie vela kyslych produktov, ktore olej rychlo znehodnocuju.

Co sa tyka viskozity, ja by som tam nechal 5W-30. Samozrejme taky, ktory splna vykonnostne specifikacie vyrobcu motora.
Kave111

Re: Nissan Micra 1.2 59kw, rok 2011

Příspěvek od Kave111 »

Zistil som jednoducho, ze stupa hladina oleja, bola az 1-1,5cm nad hornu rysku. Toto som zistil vo februari, tzn. po najvacsej zime. Najazdenych pri tom po poslednej vymene, ktora bola robena v auguste minuly rok, bolo iba asi 2000km. Borci v TT to vyhodnotili podla cuchu ked si dali olej medzi prsty, ze je to benzin. Voda sa nestraca, co ine by to mohlo byt? Olej bol velmi znehodnoteny, preto navrhli jeho vymenu,( ako som napisal uz po 2000km) navrhli prehodnotit tie kratke jazdy, co sa aj snazime dodrziavat, skontrolovali tlaky, vstrekovanie, dufam, ze vsetko co s tym suvisi, auto tam bolo 2 krat, druhy krat si ho tam nechali niekolko dni aby sami najazdili asi 500km, za co si logicky zauctovali peniaze za benzin ( aj ked bolo auto stale v zaruke a my sme tu chybu vlastne prisli reklamovat), stihli pri tom rozbit celne sklo a zabudli nam to povedat.... No comment. Auto je podla nich v poriadku.
Zhrniem to uz: dajme tomu, ze auto je v poriadku, v knizke vidim napisane- pouzivajte olej 0w-20, ktory je dajme tomu trosicku redsi nez 5w nieco, tym padom mojim laickym usudkom si myslim, ze sa mozno skorej zohreje a skorej je sanca, ze sa odparia tie prve benzinove ciastocky, ktore sa vraj vyparuju uz pri 40 stupnoch Celzia. Urobil som aj ten tzv. kvapkovy test, evidente je tam benzin, aj ked pribuda pomalsie ako v zime. Ja myslim, ze tu 0w-20 vyskusam, japoncom dost verim, ze vedia, co robia, sam som tam 2 roky zil, ( vcera si vraj japonski fanusikovia upratali po sebe aj stadion :wink: )
Dakujem javier za reakciu. Dalsia otazka je, ze ktoru 0w-20 tam teda naliat...
Itall

Re: Nissan Micra 1.2 59kw, rok 2011

Příspěvek od Itall »

Proč by měla pomoci zrovna nižší viskozita oleje? :?: Při určitém druhu závady snad by mohla pomoci spíš viskozita vyšší (že by píst a kroužky lépe těsnily).
Něco na netu o těhle problémech je u jiných aut, např. závada ve vstřikování.
Micra se vyrábí v Indii, ne?
Možná se na závadu přijde po záruce. V záruce servis nemá zájem.
Informace dobrá, díky za ní. Micra se mi celkem líbí, dobře řešený vnitřní prostor, kufr také má. No...Indie... :?
Tedy 0W-20 bych tam určitě nadával. Není proč.
javier
Příspěvky: 77
Registrován: ned čer 01, 2014 12:49

Re: Nissan Micra 1.2 59kw, rok 2011

Příspěvek od javier »

To, ci sa olej skor zohreje zavisi na jeho tepelnej kapacite a nie viskozite.

Aspon si skontroluj do akej vonkajsej teploty 0W-20ku Nissan povoluje. V navode k autu by mal byt obrazok s teplotnymi rozsahmi pre rozne viskozity olejov. Mysli na to, ze je koniec juna a blizi sa najteplejsie obdobie roka.

Ak chces vyskusat nizsiu viskozitu za studena, je este alternativa 0W-30. Bude mat pravdepodobne vacsiu bezpecnostnu rezervu co sa tyka mazania pri vyssej teplote v porovnani s 0W-20.

0W-20 ma HTHS viskozitu od 2.6 mPa.s
xW-30 moze mat od 2.9 mPa.s (ACEA A5) alebo od 3.5 mPa.s (ACEA A3)

PS: HTPcka radi zohrievali olej, aspon tie prve serie, mozno aj preto pri rovnakych jazdach v nom olej nepribuda, lebo ho viac zahreje. Ale to je len tak spekulujem do vetra... :lol:
Kave111

Re: Nissan Micra 1.2 59kw, rok 2011

Příspěvek od Kave111 »

Micra (March) je globalny model od Nissanu pre cely svet, vyraba sa na minimalne 3 miestach po zemeguli, neviem odkial vozia tie auta urcene pre nas trh. Je mi divne, ze Nissan (Slovakia) v navode k autu,prelepil nalepkou, na ktorej je preferovany olej 0w-20 udaj 5w-30,ktory bol povodne v knihe vytlaceny. Podla mna dostali prikaz Nissan Slovakia asi zhora, (Nissan Global), aby toto v navode opravili.
U nas sa tych aut vela nepreda, inde vo svete daleko viacej a mozno sa uz niekde s nejakymi problemami stretli a zacali to takto riesit. Kto to auto kupil u nas,mozno jazdi inak, tym myslim dlhsie trasy,alebo olej vobec nekontroluje,nakolko to auto kupuju vacsinou zeny. V servise ho potom vypustia, naleju novy a holka jazdi dalej a neriesi co sa deje v jej motore.U nas v Nissane jednoducho nic nevedia,asi ani preco prelepovali udaj v knizke. Podla mna ten motor nemoze byt zly,ak ho davaju aj do posledneho Qashqaia,samozrejme uz s turbom. Otazka,co konkretny nas kus doma?! Bolo ale na diagnostike, premerali kompresne tlaky, vymenili sviecky,urobili emisie...... vsetko je vraj OK.
Len zo srandy tam splechnem nejaky ten 0w-20 Mobil alebo Motul,alebo Eneos (ktory som nasiel tu na oleje.cz a zda sa mi uplne najvhodnejsi podla parametrov),ktore su tym specifikaciam v navode k autu najblizsie.
Budem to potom sledovat a uvidime. Zatial dakujem za Vase reakcie,cenim si to!
Kave111

Re: Nissan Micra 1.2 59kw, rok 2011

Příspěvek od Kave111 »

Nascanujem tu stranu navodu,kde sa pise o olejoch, vidim,ze sa da uploadovat obrazok. U tej 0w-20 pise Nissan zahadne, ze sa vraj zohriaty chova rovnako ako ine hustejsie oleje, tym chcem povedat, ze je vhodny pre nase pasmo,resp.je pouzitelny az do teploty ovzdusia 40 stupnov Celzia. Vecer to sem hodim,ak to teda niekoho zaujima....neviem to vysvetlit,som muzikant :D
Kave111

Re: Nissan Micra 1.2 59kw, rok 2011

Příspěvek od Kave111 »

Dufam,ze uspesne upoladujem dve fotky na doplnenie.....

Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
Colommbo
Příspěvky: 9929
Registrován: pon led 23, 2012 20:46
Bydliště: kutnohorsko-kolínské pohraničí

Re: Nissan Micra 1.2 59kw, rok 2011

Příspěvek od Colommbo »

Palivo se do oleje dostává prakticky v každém autě, benzín se za normálních okolností stačí odpařit, naftové motory jsou v tomto směru na tom hůř. A pokud mamka jezdí jen tak, že se olej ani nestačí zahřát (ohřívá se pomaleji než chladící kapalina, takže nějaký údaj na ukazateli její teploty není pro olej směroplatný), nejsou to normální okolnosti, benzín přibývá a přibývá, degraduje olej a motor dostává pěkně na zadek... Co jsou extrémně krátké trasy...? :? Olej 0W20 by se teoreticky dal použít, ale právě jen na ty krátké pojížďky, neboť při nějaké delší jízdě a za vyšších teplot by nemusel vytvořit dostatečný mazací film... :( Ale problém benzínu v oleji to nevyřeší... :?
W124 E320 Coupé R6 162kW 1994, 5Q man. Getrag "psí noha",
Shell HU 5W40,
přev. Ravenol ATF Fluid, dif. Castrol Axle Z Limited Slip 90
javier
Příspěvky: 77
Registrován: ned čer 01, 2014 12:49

Re: Nissan Micra 1.2 59kw, rok 2011

Příspěvek od javier »

To som celkom prekvapeny, ze horna teplotna hranica je rovnaka pre xW-20 aj pre xW-50. Alebo je to myslene tak, ze horna hranica je viac ako 40 stupnov pre vsetky uvedene viskozity. Neviem.

Ked uz by som chcel skusat 20tku, tak ja by som ju nalial na zimne obdobie, nie letne.

Co sa tyka konkretnych olejov, zameral by som sa na tie, co maju najvyssie hodnoty TBN, prospeje to pri kratkych jazdach, olej potom dokaze zneutralizovat viac kyslych produktov. Eneos Premium Ultra 0W-20 ma len 5,1 mgKOH/g. To je oproti hodnotam, ktore ma Valvoline, Mobil alebo Motul malo.

Napriek tomu vsetkemu, som skepticky. Podla mna zmenou oleja ovplyvnis mnozstvo paliva v oleji len zanedbatelne.
bjukemen
Příspěvky: 4876
Registrován: sob bře 29, 2008 17:09

Re: Nissan Micra 1.2 59kw, rok 2011

Příspěvek od bjukemen »

zmenou oleja na 0w-20 sa zmeni mnozstvo benzinu v oleji smerom nahor,a ta tabulka sa mi vidi fakt podivna aby ta 20ka mala taky rozsah
chevrolet cruze 2.0 vcdi 120kw

Alfa Romeo 156 SW 2,4 JTD 110kw @ 142,3kw
e-panolin.cz

Re: Nissan Micra 1.2 59kw, rok 2011

Příspěvek od e-panolin.cz »

Rozbor oleje jste dělali? Jedná se hlavně o bod vzplanutí, "kapkový" nebo "čichový " test není směrodatný.
Uživatelský avatar
jerome
Příspěvky: 5787
Registrován: ned bře 13, 2011 12:37

Re: Nissan Micra 1.2 59kw, rok 2011

Příspěvek od jerome »

Cuchom vyhodnotene ? Po benzine smrdi kazdy jeden olej v benzinaku. Treba spravit papierovy test ale pri tych stale kratkych trasach tam urcite nejake mnozstvo je. Chce to poriadne prevetrat motor benzin vyprcha. Na 0W20 zabudni, jedine tak v zime jak pise Colommbo. Tomu ze je rovnako viskozny jak xyW40 neverim. Je to sracka na emisie a castejsiu navstevu autorizovaneho servisu :mrgreen:

edit1: Tak sa pise aj v manuali tj preferuje sa 0W20 (hlavne kvoli emisiam) a pekne to napisali ze: Ak nie je dostupny :mrgreen: moze sa pouzit iny olej podla klimy. Aj ACEA normy su roznorode :wink: tj klasiku 5W40 don a jedeees :wink:

edit2: vymena v tomto pripade samozrejme po 5.000km/pol roku :wink:
Honda Civic 1.4iS 66kw => ELF Evolution 700 STI 10W40
Honda Civic 1.6 i-Dtec 88kw => Motul 8100 ECO-clean 0W30
Kave111

Re: Nissan Micra 1.2 59kw, rok 2011

Příspěvek od Kave111 »

Colommbo píše:... Co jsou extrémně krátké trasy...?
Tym myslim trasy pod 1km. Auto stoji v zime vonku, mama nastartuje a ide do prace asi 700m. Tam auto stoji pol dna a potom naspat domov to iste. Obcas so zastavkou v obchode, tzn. dalsich 500m. Tak tomuto vraviim extrem. To auto by kludne mohlo jazdit iba taketo trasy stale, tym padom ta 0w-20 by mohla mat vyznam myslim. A hlavne v zime. Stale si nie som isty tym, ci sa naozaj dokaze po dlhsej trase napr. hodinu jazdy ten benzin vyparit. Idem to hned dnes skusit. Mam v oku aj olejovu rysku aj ten kapkovy test, tak dam dnes 200km a uvidim. Este raz vsetkym dakujem!
Kave111

Re: Nissan Micra 1.2 59kw, rok 2011

Příspěvek od Kave111 »

e-panolin.cz píše:Rozbor oleje jste dělali? Jedná se hlavně o bod vzplanutí, "kapkový" nebo "čichový " test není směrodatný.
Ziadny rozbor nam nikto v Nissane neponukal ani nenavrhoval. Je ale jasne, ze to bolo palivo a stale pri kratkych trasach pribudalo a pribudalo. Teraz v lete je to cele miernejsie, tym myslim pomalsie pribuda.
Prehodnotime tie kratke trasy, prevetrame auto raz za cas na dlhsej trase a olej budeme menit castejsie. Hotovo.
Odpovědět