motorovy olej

Fórum o automobilových mazivech

Moderátor: Colommbo

Odpovědět
Uživatelský avatar
jerome
Příspěvky: 5787
Registrován: ned bře 13, 2011 12:37

Re: motorovy olej

Příspěvek od jerome »

bloke zasmial som sa nad tymi 4-5.000 km bez tachometra :mrgreen:
Honda Civic 1.4iS 66kw => ELF Evolution 700 STI 10W40
Honda Civic 1.6 i-Dtec 88kw => Motul 8100 ECO-clean 0W30
bloke

Re: motorovy olej

Příspěvek od bloke »

Tak OK, mne ten stav ani extra nevadil (odhady po meste mám aj vzdialenosti km aj pohybu km/h, otáčkomer stále fungoval), akurát som sa na tom smial už tradične nakoniec, keď mi v servise núkali opravu tejto záležitosti pomaly na 3-4 hodiny (na dva pokusy)+ k tomu zaplatiť diagnostiku (možno aj 2x)+ súčiastku za 25 EUR bez DPH.
Napokon som sa k tomu lenivo po čase prepracoval sám (kedy ten merač už sám ani raz nenabehol, ani po odpojení baterky); vypátral som, kde sa v aute nachádza skrytý zaprášený senzor rýhlosti, kúpil nový asi aj značkový za nejakých 7-8 EUR s DPH a za pol hodnu som mal hotovo Obrázek Obrázek .
Uživatelský avatar
jerome
Příspěvky: 5787
Registrován: ned bře 13, 2011 12:37

Re: motorovy olej

Příspěvek od jerome »

Tak Mogul Racing je po zime vonku nebol ani moc cierny skor tak dohneda no a v motore bude v lete kolovat ELF Evolution 700 STi 10W40 :wink:
Honda Civic 1.4iS 66kw => ELF Evolution 700 STI 10W40
Honda Civic 1.6 i-Dtec 88kw => Motul 8100 ECO-clean 0W30
bloke

Re: motorovy olej

Příspěvek od bloke »

A to si tam chcel na letný "preplach" dávať Carlson :) Som si včera všimol v Tescu ich druhú presadzovanú značku oleja, teda Mogul: GX-FE 10W-40 tam majú drahší (skoro 8 EUR/l) než Mogul Extreme 10W-40, len preto že GX-FE je "novinka" s novými nálepkami.
Dnes špekulujem, či sa mi oplatí ísť na vlastný benzín 40 km (20+20) do Mountfieldu Lamača pre posledné výpredajové Moguly Racing v Bratislave, keď mám ešte v zásobe Gulf 5W40 (vydrží mi rok od výmeny na tých pár tisíc po meste) a chcel som po ňom vyskúšať aj Mannol 5W40...
Ale súčasná preplachová zmeska sa javí dosť dobre (2l GX-FE + Eneos), ten predošlý polský Total 5W-40 asi nebol príliš dlhotrvajúci, veru lepší bude "polský" Mogul :wink:
Návštěvník

Re: motorovy olej

Příspěvek od Návštěvník »

Tedy, já osobně nakupuji oleje tady ve zdejším e-shopu, protože i když mám na některé věci jiný názor než zdejší většina, tak věřím, že to co tady nakoupím je skutečně to co jsem chtěl koupit. Ale na rovinu., V Tescu bych si koupil olej:
1. V nouzi na dojetí a potom ihned vyměnit
2. na mazání řetězu motorové pily
3. do olejničky na všeobecné promazání věcí jako třena kolečka od radvance, kolečka od sekačky a tak podobně.
:?
Uživatelský avatar
jerome
Příspěvky: 5787
Registrován: ned bře 13, 2011 12:37

Re: motorovy olej

Příspěvek od jerome »

bloke píše:A to si tam chcel na letný "preplach" dávať Carlson :)
Zohnal som 3l ELFu za 10€ tak dostal prednost pred Carlsonom :D
Ten Mogul v Tescu maju len ako predrazenu alternativu ku Carlsonu aby kazdy kupil Carlson. Sem tam ho daju do vypredaju ale nie za prilis zaujimavu cenu :(
Honda Civic 1.4iS 66kw => ELF Evolution 700 STI 10W40
Honda Civic 1.6 i-Dtec 88kw => Motul 8100 ECO-clean 0W30
bloke

Re: motorovy olej

Příspěvek od bloke »

A meníš si motoröl sám, že či prípadne máš fotku tej farby (ja to neviem posúdiť, čo už je pritmavé; môj vypustený bol pred dvoma týždňami taká hnedá cola, subjektívne pomerne tmavá, nie čierna).
Aj ten lacný Elf môže byť tiež polský, keď aj o totale pre SR/ČR koluje taká povesť.

& Nakupovať z oleje.cz je pre zákazníkov z ČR určite OK, pri možnostiach dosiahnuť cenu za dopravu 99, či 0 Kč, +zakúpiť aj rozlievané lacné tie isté GX-FE (+ hocičo ďalšie vyhovujúce).
Jak se na celou věc dívám já, to já kdybych koupil Mogul v Tescu, tak za tú cenu už by som ho tam nechal "maximálnu" lehotu (teda rok, rok a štvrť, či podla najazdených km pri dosiahnutých 6-12000).
Z tesca by som si už olej kúpil, dodnes lutujem, že som tam minulý rok váhavo nechal ich lacný holandský Topdrive 5W40 vo výpredaji, 4 litre za nejakých 3,60 EUR.
Uživatelský avatar
jerome
Příspěvky: 5787
Registrován: ned bře 13, 2011 12:37

Re: motorovy olej

Příspěvek od jerome »

Kolegovi zostal tak mi ho dal so zlavou. Je tam Made in EU tak je mozne ze je Polsky neviem. Ale vonal super ;)
Honda Civic 1.4iS 66kw => ELF Evolution 700 STI 10W40
Honda Civic 1.6 i-Dtec 88kw => Motul 8100 ECO-clean 0W30
bloke

Re: motorovy olej

Příspěvek od bloke »

Total Cola Quartz 9000 5W-40 (vypustená po spomínaných 4-5000 mestských km)
Obrázek
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27480
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: motorovy olej

Příspěvek od Pitris »

To že je olej po vypuštění tmavý je dobře - čistí motor a splavuje nečistoty. Záleží na vnitřním stavu motoru a když dáš ještě tak dvětři výměny po 5-ti tkm, měl by pak olej zůstat déle čistší.... Po kolika kilometrech se měnil olej dřív a kolik to má najeto ?
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
bloke

Re: motorovy olej

Příspěvek od bloke »

Menil sa vždy pred 10000 km (už si presne nepamätám tie čísla), posledné roky kedy na ňom jazdím tak 2-3x do týždňa, je to aj po 3000-5000 km; väčšinou presne po roku, zriedkavejšie +2 až +6 mesiacov.
Len raz bol vymenený po najdlhších km cca 12500 (vnútri "moja" 0W-40; ak ju tam aj naozaj použili...).
Najazdených je v týchto "sťažených podmienkach" s prevahou krátkych mestských jázd asi 82000 km, koncom tohto roka dovŕši vek dospelosti zatial bez poruchy :) .
Občas som sa niekde presne k motoru, aj v olejových plánoch dočítal, že je možné nechať olej až do 2 rokov, preto som občas podla uváženia natiahol ten rok o pár mesiacov (nikdy nie viac ako 1,5 roka).
Asi pred 2-3 rokmi som tam raz nechal rovnaký filter Bosch (tie som tam dával najčastejšie), kedy sa odjazdilo po roku len cca 1500 km a vymenil sa olej, a potom bola ďalšia výmena aj oleja aj filtra asi po 10 mesiacoch +3000 km.
Minulý rok, keď som menil tesnenie pod vekom ventilov, odhalená motorová časť vyzerala úplne čisto (je to benzínová 1.4 8v). Tento total tam bol tiež časovo "dlho" asi 17 mesiacov (už ale budem meniť vždy max po 12 mesiacoch, ako som konečne prišiel na samovymieňanie).
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27480
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: motorovy olej

Příspěvek od Pitris »

bloke píše:....koncom tohto roka dovŕši vek dospelosti zatial bez poruchy :)
Tak tak pokračuj a snad oslaví i Kristova léta :)
Ne - vážně: Ty včasné výměny oleje jsou jedny z nejlepších věcí co lze pro motor udělat.... Total čistil dobře, něco před ním možná o trochu hůř, jiný zas někdy trichu líp - je to i o tom jak který olej tomu motoru "sedne".... Já dávám "zimní" olej ven po 5-ti tkm.
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
bloke

Re: motorovy olej

Příspěvek od bloke »

Nj, len aby nič nenamietali cez víkendy na parkoviskách, keď tam budem vymieňať po vlastnej osi (žiadne olej-srajdy na zemi neostali, čo išlo mimo nádob, skončilo na dvojitých podložkách z novín a plastu). Prešiel som k tomu nielen pre dublovanie cien za párminútovú výmenu (kde som si už aspoň ustrážil, že tam skutočne dajú môj nový olej a filter, ktoré už stáli menej než práca), no hlavne pre podozrenie, že vypustenie nebývalo optimálne, a ten väčší zvyšok než je vhodný, prispieval k rýchlejšej degradácii nového oleja (párkrát prízvukované aj p. Černým). Skúsil som aj tie 3 sek. naštartovať pri vypustenom oleji a vybratom filtri, veru bolo tam toho "trocha" naviac.
Na fotke vidno hnedastú farbu na vrchu flaše, keď som ňou pred cvaknutím zatriasol. Rýchlo to začalo tmavnúť asi po 8 mesiacoch (považoval som tú farbu ešte "v norme").

Max. po 2000 km vymením koncom leta znova, potom na ďalší rok 5W40, tak snáď už nebude mať čo tolko čistiť. Možno aj Vifovanie môže prispievať výraznejšiemu čisteniu - farbeniu oleja.
Ak by som jazdil viac, tak tiež ďalej mením zima/leto, no nechám to na tých 11-12 mes. Len netuším, ako dlho mi ešte nastávajúci youngtimer vydrží (do nejakých cenovo neprijatelných opráv), takže toto sú také predbežné zámery.
bloke

Re: motorovy olej

Příspěvek od bloke »

Akej kategórie či povesti je olej Classic Meduna? Doteraz som registroval, že existuje v Nemecku (resp. predaj je prístupný aj v ČR), ale teraz mi prišiel informačný mail, že sa dá kúpiť už aj u nás a za dosť priaznivé ceny (napr Classic Meduna 5W40 za 3,76 EUR).
Tu píšu, že ide o prvorafináty http://www.classic-oil.cz/znacka-classic .
Uživatelský avatar
jerome
Příspěvky: 5787
Registrován: ned bře 13, 2011 12:37

Re: motorovy olej

Příspěvek od jerome »

Již po desetiletí jsou maziva značky CLASSIC pojmem a u zákazníků se těší velké důvěře...
Ja ten olej vidim prvy x 8)
Honda Civic 1.4iS 66kw => ELF Evolution 700 STI 10W40
Honda Civic 1.6 i-Dtec 88kw => Motul 8100 ECO-clean 0W30
Odpovědět